Полскиот поет Адам Загајевски е добитник на „Златниот венец“ на СВП


Едно од најпознатите поетски имиња од Полска, Адан Загајевски е добитник на Златен венец на 57. Струшки вечери на поезијата, соопшти Дирекцијата на СВП денеска на прес конфренција. – Адам Загајевски е веројатно најпознатото име во светот на поезијата од Полска заедно со она на Часлав Милош, преведуван и објавуван на повеќе јазици и во …

Полскиот поет Адам Загајевски е добитник на „Златниот венец“ на СВП Read More »

Следниот „Уредник со причина“ во Кинотека е Игор Иванов – Изи


Во филмскиот циклус „Уредник со причина“ што Кинотека на Македонија го започна годинава, за месец април ќе биде режисерот Игор Иванов – Изи. Преку „Уредник со причина“ се прикажуваат филмови избрани од некоја јавна личност. Прв уредник на филмови по личен избор беше гитарската легенда Влатко Стефановски, а по него беше и музичарот Васко Атанасовски. …

Следниот „Уредник со причина“ во Кинотека е Игор Иванов – Изи Read More »

Претставата „Пијани“ во режија на Марјан Ѓорѓиевски гостува во Кичево


Театарската претсатава „Пијани“ од Иван Вирипаев, во режија на Марјан Ѓорѓиевски од Народен театар- Битола ќе се одигра во Центарот за култура „Кочо Рацин“ – Кичево на 21 март, среда, во 20 часот. Станува збор за претстава што комуницира со денешното време и менталитет. Текстот на овој современ автор од 2012 година досега е поставуван …

Претставата „Пијани“ во режија на Марјан Ѓорѓиевски гостува во Кичево Read More »

Ринго Стар стана Витез!


Тапанарот на популарните „Битлси“ доби орден и назив витес од војводата во Единбург на церемонијата во Бакингамската палата. Ринго Стар (77), чие вистинско име е Ричард Сторки, рече дека е презадоволен што конечно го доби овој орден. – Многу ми значи, и ова потврдува дека сите работи кои што сум ги направил се препознатливи и …

Ринго Стар стана Витез! Read More »

„Бикини Мун“ на Милчо Манчевски премиерно на 22 март во кино Милениум


Македонија е прва земја во која американскиот филм „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски ќе има редовна дистрибуција. Филмот премиерно ќе биде прикажан задутревечер од 20 часот во „Милениум“ и ќе остане на репертоарот на киното со по две проекции, од 20 и од 22 часот. – Инсистирав прво тука да почне, другите имаат малку посложен …

„Бикини Мун“ на Милчо Манчевски премиерно на 22 март во кино Милениум Read More »

Паоло Маџели по 30 години ќе режира повторно во МНТ


Паоло Маџели почна да ја подготвува комичната претстава „Еден месец на село“ според делото на Тургењев во Македонскиот народен театар, кој по 30 години повторно соработува со овој познат италијански режисер. МНТ соопшти дека оваа соработка е од исклучителна важност и еден од најзначајните проекти за македонскиот театар воопшто. – Претставата „Еден месец на село“ …

Паоло Маџели по 30 години ќе режира повторно во МНТ Read More »

Награда за Биг-бендот на Здружението на џез-музичарите и слободните уметници


Биг-бендот на Здружението на џез-музичарите и слободните уметници ја доби годинашната награда „Георги Божиков“ на Сојузот на композиторите на Македонија-СОКОМ за најуспешна изведба на македонско дело во 2017 година. Оваа награда СОКОМ им ја доделува на музички уметници и ансамбли кои имале најуспешна јавна изведба на дела од македонски композитори во текот на една година. …

Награда за Биг-бендот на Здружението на џез-музичарите и слободните уметници Read More »

Камерниот оркестар од Битола со „Џон Вилијамс Симфонија“ во МОБ


Камерниот оркестар на Битола вечер ќе гостува во Македонската опера и балет и во соработка со музичари од Mакедонската филхармонија и од МОБ ќе одржи концерт насловен „Џон Вилијамс Симфонија“ (John Williams Symphony). Оркестарот ќе изведе композиции од познати филмови, како „Војна на ѕвездите“, „Супермен“, „Индијана Џонс“, „Џурасик Парк“, „Шиндлеровата листа“… Солист на виолина ќе …

Камерниот оркестар од Битола со „Џон Вилијамс Симфонија“ во МОБ Read More »

Пармаковска: Романот дава прекрасна можност да создадете цел еден свет


Меѓу 27 романи објавени во 2017 година  кои беа пријавени на 19-тиот конкурс за наградата „Роман на годината“ на фондацијата „Славко Јаневски“,  петчленото жири со мнозинство гласови го избра „Одбројување“ – третиот роман на младата писателка Фросина Пармаковска. Родена е во Скопје во 1985 година, дипломирала на Катедрата за Општа и компаративна книжевност на Филолошкиот …

Пармаковска: Романот дава прекрасна можност да создадете цел еден свет Read More »

Со претставата „Еднаш свет изградив“ се враќа младинската сцена во ТДМ


„Еднаш свет изградив“ е нова претстава за млади на Театарот за деца и младинци (ТДМ) која премиерно ќе биде изведена задутре, 21 март. Режисерот Јане Спасиќ е автор и на текстот и го напишал инспириран од „Сидарта“ на Херман Хесе. Со оваа премиера, која е подготвена за средношколци од 15-16 години, ТДМ повторно сака да …

Со претставата „Еднаш свет изградив“ се враќа младинската сцена во ТДМ Read More »

Средба со Влатко Стефановски во книжарницата „Литература.мк“


Гитарската легенда Влатко Стефановски вечерва ексклузивно ќе гостува во „Астрорум“. Неговата средба со уредникот Бранка Костиќ-Марковиќ е закажана во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“ и е од отворен карактер, што значи дека сите вљубеници на музиката на Стефановски ќе можат да присуствуваат на неа и да го купат албумот „Мајчин јазик“ со …

Средба со Влатко Стефановски во книжарницата „Литература.мк“ Read More »

Филмот „Исцелител“ ја доби главната награда во Бергамо


Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ја доби главната награда за најдобар филм на Филмскиот фестивал во Бергамо, Италија. Интернационалниот филмски фестивал се одржа од 10 до 18 март и годинава беше нивното 36. издание. Успесите на филмот „Исцелител“ не стивнуваат и на секој меѓународен фестивал каде што досега беше прикажан доби или награда …

Филмот „Исцелител“ ја доби главната награда во Бергамо Read More »

Интервју со Влатко Стефановски: Живееме во време на хиперматеријализам


Времињата во кои живееме се напнати и стресни, постојано се рекламираат нови брендови, насилно ти прикажуваат што треба да правиш. И да сакаш да отидеш да живееш во колиба во шума, не можеш, затоа што колиба не се рекламира. Се рекламираат станчиња на 17. кат со поглед на друга зграда, вели музичарот и најдобриот гитарист …

Интервју со Влатко Стефановски: Живееме во време на хиперматеријализам Read More »

МНТ стана членка на Асоцијацијата на балкански национални театри


Македонскиот народен театар и националните театри од Бугарија, Албанија, Косово, Словенија и Романија основаа Асоцијација на балканските национални театри (АБНТ). Нивни претставници во Софија потпишаа Меморандум за соработка, која подразбира здружување на театрите и размена на искуства. Како што соопшти МНТ, целта е споделување нови и функционални креативни идеи и практики во работата на националните …

МНТ стана членка на Асоцијацијата на балкански национални театри Read More »

„Боеми“ на Пучини ќе ги отвори Мајски оперски вечери


Мајски оперски вечери на едно повисоко ниво, балетски премиери, изведба на традиционална музика од државите кои имаат амбасади во Македонија, програма „Ноќ со“, музика и едукација за ученици од основните училишта, обнова на национални дела, гостувања, хорски концерти и настапи на балетски уметници низ градовите, најави денеска на прес-конференција новиот в.д.директор на Македонската опера и …

„Боеми“ на Пучини ќе ги отвори Мајски оперски вечери Read More »

Наградата „Роман на годината“ ја добива Фросина Пармаковска


„Одбројување“ на Фросина Пармаковска, објавен од издавачката куќа „Или-Или“, ја доби наградата „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. Одлуката ја донесе жири во состав: Давор Стојановски, писател и минатогодишен лауреат, Ристо Лазаров, писател, Иван Додовски, писател и професор на Универзитетот Американ колеџ …

Наградата „Роман на годината“ ја добива Фросина Пармаковска Read More »

МКЦ доби нов директор


Русе Арсов е новиот директор на Младинскиот културен центар во Скопје. Промената е направена денеска, дознава „Независен весник“, а информацијата ја потврди и сега веќе екс-директорот Златко Стевковски и Град Скопје под чија надлежност е оваа институција. Од Град Скопје велат дека екс-директорот си поднел оставка од лични причини. Во телефонскиот разговор за „Независен весник“, Стевковски само …

МКЦ доби нов директор Read More »

Ретроспективна изложба на Драган Кузманоски во Кичево


Ретроспективна изложба на слики „15 години творештво“ на Драган Кузманоски ќе се одржи во четврток, 15 март во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево во 19:00 часот. Драган Кузманоски роден е 1956 год. во с.Латово, општина Македонски Брод, живее во Кичево. Основно и средно образование завршува во Кичево, а студира сообраќај на Универзитетот „Св.Климент …

Ретроспективна изложба на Драган Кузманоски во Кичево Read More »

Срѓан Јаниќијевиќ ја подготвува претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски


Македонски народен театар интензивно се подготвува најновата претстава со работен наслов „Дух“, според последниот текст на Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Премиера се очекува кон средината на април на големата сцена на МНТ. По соработката на претставите „Дракула“ (2008) и „Силјан штркот шанца“ (2016), ова е уште една соработка на веќе докажаниот …

Срѓан Јаниќијевиќ ја подготвува претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски Read More »

Танц Фест формира Совет за доделување награда во областа на танцовата уметност


Фестивалот Танц Фест одлучи да формира Совет за доделување награда за годишни остварувања во областа на танцовата уметност „Менада за млад уметник“, кој во период од март годинава до март идната година, ќе ги следи настаните во областа на танцовата уметност во Македонија. Танц Фест годинава ја прогласи за Година на танцот!, со цел да …

Танц Фест формира Совет за доделување награда во областа на танцовата уметност Read More »