Почина Вангелис, авторот на незаборавната музика за филмот „Огнени кочии“

Славниот грчки композитор почина на 79 години во болница во Атина


 

Вангелис, грчкиот композитор чија возбудлива електронска тематска музика за оскаровецот „Огнени кочии“ што беше една од најпознатите филмски партитури во 1980-тите, почина на 79-годишна возраст, објави во четвртокот Атинската новинска агенција.

Цитирајќи го соопштението од канцеларијата на неговиот адвокати, АНА соопшти дека Вангелис починал доцна во вторникот, без да наведе причина за смртта.

Грчките медиуми објавија дека Вангелис починал во француска болница доцна во вторникот.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и други владини претставници во четвртокот изразија сочувство. „Вангелис Папатанасиу повеќе не е меѓу нас“, напиша Мицотакис на Твитер.

Роден како Евангелос Одисеј Папатанасиу во 1943 година во Волос, младиот Вангелис рано развил интерес за музика и експерименти со звуците произведени со удирање тенџериња и тави или прицврстување шајки, чаши и други предмети на жиците на пијаното на неговите родители.

По започнувањето со локалните рок бендови, Вангелис замина за Париз на 25-годишна возраст, приклучувајќи се на егзодусот на млади уметници по пучот во 1967 година, со кој беше инсталирана воена хунта во Грција.

Додека ги наоѓаше далеку од дома, го привлече тогаш новото поле на електронски синтисајзери што му овозможи да создаде бујни мелодични бои кои станаа негов заштитен знак.

И покрај успехот на европската „прог рок“ сцена од раните 1970-ти тој главно се повлече во студиото за снимање што го создаде за себе во Лондон.

Таму ја напиша партитурата за „Огнени кочии“, приказната за триумфот на група британски тркачи на Олимписките игри во 1924 година.

Несрамно несовремен, неговите пулсирачки отчукувања на синтисајзерот и зголемената мелодија ја направија забавената почетна секвенца на група спортисти кои трчаат покрај плажата модел за начинот на кој киното го прикажува спортот.

Вангелис еднаш рече дека резултатот, кој му донесе Оскар и со недели беше на врвот на топ листите, делумно му значеше почит на неговиот татко, кој беше жесток аматерски тркач. Но, тој исто така малку ја отфрли огромната популарност што ја уживаше.

„Тоа е само уште едно музичко парче“, му рече тој на интервјуерот.

Успехот на „Огнени кочии“ ги засени другите негови партитури, но тој ја напиша музиката за голем број големи филмови, вклучувајќи го „Исчезнат“, во режија на неговиот сонародник Коста Гаврас и футуристичкиот трилер на Ридли Скот „Блејд ранер“.

Тој беше плоден композитор во текот на многу децении, неговата работа варираше од рекламна музика и филмски партитури до елаборирани композиции во симфониски стил и „Јон и Вангелис“, неговото дуо со Јон Андерсон, пејачот на прогресивната рок група „Јес“. (АП, Ројтерс)