„Боеми“ на Пучини ќе ги отвори Мајски оперски вечери


Мајски оперски вечери на едно повисоко ниво, балетски премиери, изведба на традиционална музика од државите кои имаат амбасади во Македонија, програма „Ноќ со“, музика и едукација за ученици од основните училишта, обнова на национални дела, гостувања, хорски концерти и настапи на балетски уметници низ градовите, најави денеска на прес-конференција новиот в.д.директор на Македонската опера и …

„Боеми“ на Пучини ќе ги отвори Мајски оперски вечери Read More »

Наградата „Роман на годината“ ја добива Фросина Пармаковска


„Одбројување“ на Фросина Пармаковска, објавен од издавачката куќа „Или-Или“, ја доби наградата „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. Одлуката ја донесе жири во состав: Давор Стојановски, писател и минатогодишен лауреат, Ристо Лазаров, писател, Иван Додовски, писател и професор на Универзитетот Американ колеџ …

Наградата „Роман на годината“ ја добива Фросина Пармаковска Read More »

МКЦ доби нов директор


Русе Арсов е новиот директор на Младинскиот културен центар во Скопје. Промената е направена денеска, дознава „Независен весник“, а информацијата ја потврди и сега веќе екс-директорот Златко Стевковски и Град Скопје под чија надлежност е оваа институција. Од Град Скопје велат дека екс-директорот си поднел оставка од лични причини. Во телефонскиот разговор за „Независен весник“, Стевковски само …

МКЦ доби нов директор Read More »

Ретроспективна изложба на Драган Кузманоски во Кичево


Ретроспективна изложба на слики „15 години творештво“ на Драган Кузманоски ќе се одржи во четврток, 15 март во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево во 19:00 часот. Драган Кузманоски роден е 1956 год. во с.Латово, општина Македонски Брод, живее во Кичево. Основно и средно образование завршува во Кичево, а студира сообраќај на Универзитетот „Св.Климент …

Ретроспективна изложба на Драган Кузманоски во Кичево Read More »

Срѓан Јаниќијевиќ ја подготвува претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски


Македонски народен театар интензивно се подготвува најновата претстава со работен наслов „Дух“, според последниот текст на Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Премиера се очекува кон средината на април на големата сцена на МНТ. По соработката на претставите „Дракула“ (2008) и „Силјан штркот шанца“ (2016), ова е уште една соработка на веќе докажаниот …

Срѓан Јаниќијевиќ ја подготвува претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски Read More »

Танц Фест формира Совет за доделување награда во областа на танцовата уметност


Фестивалот Танц Фест одлучи да формира Совет за доделување награда за годишни остварувања во областа на танцовата уметност „Менада за млад уметник“, кој во период од март годинава до март идната година, ќе ги следи настаните во областа на танцовата уметност во Македонија. Танц Фест годинава ја прогласи за Година на танцот!, со цел да …

Танц Фест формира Совет за доделување награда во областа на танцовата уметност Read More »

Диригентот Џејмс Левин доби отказ заради сексуално вознемирување


САД– Диригентот на Метрополитен опера во Њујорк, Џејмс Левин, еден од најпознатите фигури во класичната музика, доби отказ откако истрагата пронашла докази за сексуално вознемирување и злоставување. – Истрагата покажа кредибилни докази дека господин Левин се впуштал во сексуално вознемирувачко однесување претходно и откако дошол во Метрополитен операта. Истрагата покажа и дека тој сексуално непристојно …

Диригентот Џејмс Левин доби отказ заради сексуално вознемирување Read More »

На 22 март македонска премиера на филмот „Бикини Мун“


Македонската премиера на петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ќе биде на 22 март во „Милениум“ од 20 часот, а потоа ќе продолжи да се прикажува на редовниот репертоар на киното. Влезниците ќе бидат во продажба од утре. Светската премиера на филмот беше на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, а американската на Синеквест фестивал …

На 22 март македонска премиера на филмот „Бикини Мун“ Read More »

Брајан Фери со концерт во Скопје, влезниците по цена од 6.000 денари


Брајан Фери ќе одржи концерто во Скопје на 9 септември. Концертот ќе се одржи во Македонската филхармонија, а тој ќе биде придружуван од 12 музичари на сцената. „Ќе испорача уште една незаборавна вечер со неговиот харизматично шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и хитовите на „Roxy Music“ (Avalon, Slave To Love, Don’t Stop The …

Брајан Фери со концерт во Скопје, влезниците по цена од 6.000 денари Read More »

На 28 април ќе се избира нов претседател на ДПМ


Кандидатите за претседател на Друштвото на писателите на Македонија и за претседател на Собранието на ДПМ своите програми треба да ги достават во канцеларијата на Друштвото од утре  до 27 март, најдоцна до 12 часот. Македонската писателска асоцијација соопшти дека редовното изборно собрание ќе се одржи на 28 април. Одлуката ја донесе Претседателството на ДПМ …

На 28 април ќе се избира нов претседател на ДПМ Read More »

Филмот „Црниот пантер“ за еден месец заработи милијарда долари


САД- Филмот „Црниот Пантер” во кино салите ширум светот заработи над една милијарда долари, и тоа за помалку од еден месец, односно за 26 дена. Станува збор за петтиот филм од серијата на Марвел суперхероите, кој ја надмина таа сума. Главната улога ја толкува Чедвик Бозман, кој го глуми кралот на Ваканда – замислена африканска …

Филмот „Црниот пантер“ за еден месец заработи милијарда долари Read More »

Промоција на пет книги на Коста Стоименовски на ФОН


Во вторник на Универзитетот ФОН ќе бидат промовирани петте книги на поранешниот македонски дипломат Коста Стоименовски, во кои се презентирани критички опсервации на политиките на сите власти во Македонија по нејзиното осамостојување. Во книгите „Криво насадена демократија“ и „Заробена наместо препородена“ се содржани критички опсервации на владеењето на двете најголеми политички партии, а во книгата …

Промоција на пет книги на Коста Стоименовски на ФОН Read More »

Семејството Чаушовски 25 години е без работа и живеат создавајќи уметност


Семејството Чаушовски од Берово скоро 25 години е без работа, но тоа ни во еден момент не ги поколеба или наведе на размислување дека треба лебот да си го бараат надвор од Македонија, пишува МИА. Целиот свој живот и го имаат посветено на уметноста од која живеат. Ванчо Чaушовски има 51 година, по образование е …

Семејството Чаушовски 25 години е без работа и живеат создавајќи уметност Read More »

(ВИДЕО) Актерите со театарски бонтон: Исклучувајте ги мобилните пред претстава


Македонски актери започнаа видео-кампања преку која споделуваат совети до публиката што не е пристојно да се прави додека сте во театар. Неколкумина глумци од различни театарски национални и независни театри во земјава деновиве споделуваат видео-пораки на „Јутјуб“, на каналот Театaр за сите. „Театарски бонтон е онлајн образовна иницијатива на „Театар за сите“ за подигање на …

(ВИДЕО) Актерите со театарски бонтон: Исклучувајте ги мобилните пред претстава Read More »

Пармаковска, Прља и Станојоски во финале за „Роман на годината“ за 2017


„Одбројување“ на Фросина Пармаковска (издание на Или-или), „Апокалипса.мк“ на Бранко Прља (Готен) и „Диссомнии“ на Игор Станојоски (Антолог) се финалисти за престижната награда „Роман на годината“ за 2017 година која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“. „Одбројување“ е трет роман на Пармаковска која дипломирала на катедрата за Општа и …

Пармаковска, Прља и Станојоски во финале за „Роман на годината“ за 2017 Read More »

Уметниците бараат нов Закон за култура


Синдикатот за култура на Република Македонија (СКРМ) побара поинтензивен ангажман од Министерството за култура за итно составување нов Закон за култура во чие креирање ќе бидат вклучени претставници на синдикати и носителите на дејност. Претседателката на синдикатот, актерката Сања Арсовска рече дека во Националната стратегија усвоена од Владата е вметнато дека новиот закон ќе биде …

Уметниците бараат нов Закон за култура Read More »

Добитникот на 4 оскари „Обликот на водата“ од утре во кината низ Македонија


Добитникот на четири награди Оскар – филмот „Обликот на водата“ на режисерот Гилјермо Дел Торо од утре ќе се прикажува на редовен репертоар во кината низ Македонија. Беше номиниран во 13 категории, а Оскар освои во четири – за најдобар филм, најдобра режија, најдобра сценографија и најдобра музика. „Обликот на водата“ е приказна од времето …

Добитникот на 4 оскари „Обликот на водата“ од утре во кината низ Македонија Read More »

Кинотека на Македонија: Три филмови од режисерки ќе се прикажат до 10 март


Со три филма од жени-режисери Кинотеката на Македонија во наредните три дена ќе го одбележи Денот на жената 8 Март. Утревечер ќе биде прикажан 155-минутниот „Викторија“ на бугарската режисерка Маја Виткова од 2014 година, кој е прв бугарски филм прикажан на филмскиот фестивал на независен филм „Санденс“, каде што добил позитивни критики. Дејството се одвива …

Кинотека на Македонија: Три филмови од режисерки ќе се прикажат до 10 март Read More »

(ФОТО) Концерт на „Тото“: Со секоја песна се означуваше нов почеток


Легендарниот американски бенд „Тото“ вчеравечер за првпат во нивната 40 годишна кариера направија концерт во Скопје, во организација на Авалон продукција. Повеќе од два часа во ВИП Арената ечеа големите хитови како „Rosanna“, „Hold the line“, „Lovers in the Night“… безвременската „Afrika“, но и познатата „While my guitar gently weeps“ од „Битлси“. Токму оваа песна, …

(ФОТО) Концерт на „Тото“: Со секоја песна се означуваше нов почеток Read More »

„Женски приказни“ во Македонската филхармонија за Денот на жената


Македонската филхармонија овој четврток, 8 март, приредува симфониски концерт под наслов „Женски приказни“. На подиумот ќе застанат две млади, но искусни и извонредни уметнички – нашата диригентка Елена Митревска која кариерата ја гради на европските сцени, како и истакнатата пијанистка од Германија, Олга Шепс. „Она што Шепс го прави не е фино или слатко, тоа …

„Женски приказни“ во Македонската филхармонија за Денот на жената Read More »