Ѕвезди, филмови и гламур – почнува 75. Кански фимски фестивал


Франција- Светла, камери, гламур. Канскиот филмски фестивал (17-28 мај) е подготвен за ѕвезденото враќање во формата со филмови со Тилда Свинтон, Кристен Стјуарт и Ен Хатавеј во поставата.

Остин Батлер како Елвис Присли во „Елвис“ на Баз Лурман

Фестивалот лоциран во Јужна Франција веќе ја засили ѕвездената моќ со долгоочекуваниот „Top Gun: Maverick“, кој ќе ги донесе Том Круз и лицето на Луј Витон Џенифер Конели во „Кроазета“ и биографскиот филм на Баз Лурман за Елвис Присли „Елвис“, со Том Хенкс, Остин Батлер и Оливија Де Јонге во главните улоги, а претходно беше најавено како премиера надвор од конкуренција.

Фантастичната епска романса на Свинтон „Три илјади години копнеж“, со Идрис Елба во главната улога и во режија на Џорџ Милер, ќе биде меѓу големите филмови кои премиерно ќе бидат прикажани надвор од конкуренција. Заокружување на премиерите надвор од конкуренција ќе биде „Маскарада“ на Николас Бедос, со Изабел Аџани и Марин Вакт.

Меѓу филмовите кои се во трка за посакуваната Златна палма се „Време на Армагедон“ на Џејмс Греј, со Ен Хатавеј и Ентони Хопкинс. Тука е и  „Злосторства на иднината“ на Дејвид Кроненберг, со амбасадорот на Шанел, Стјуарт, лојалистката на Луј Витон, Леа Сејду и Виго Мортенсен. Шпекулативниот научно-фантастичен филм сместен во блиска иднина е напишан од Кроненберг пред 20 години, а снимен во Грција минатото лето.

Мишел Вилијамс повторно ќе се соедини со режисерката на „Одредени жени“ Кели Рајхард за „Showing Up“, интимен портрет на уметник на работ на пробив во кариерата.

Портпаролот на Шанел, Марион Котијар, ќе глуми заедно со Мелвил Пупо во „Братот и сестрата“ на Арно Десплечин, за браќата и сестрите кои повторно се обединуваат по расправија.

Маргарет Квали, која се појавува во најновата кампања на Шанел, а претходно се појавуваше како заштитно лице на Селин и Кензо, ќе оди на црвениот тепих за романтичниот трилер на Клер Денис „Ѕвездите на пладне“, заедно со Џо Алвин.

Јапонскиот режисер Хироказу Коре-еда ќе го има своето деби на корејски јазик со „Брокер“, со ѕвездата на „Паразит“ Сонг Канг-Хо и Ли Џи-Еун. Ли, попознат како ИУ, е најголемата поп ѕвезда во Јужна Кореја и глобален амбасадор на Гучи.

Во делот „Неодреден поглед“, актерката внука на Елвис, Рајли Киу, се движи зад камерата во „Ѕвер“, во корежија со Џина Гамел, сместена на индискиот резерват Пајн Риџ.

Винсент Линдон, францускиот актер кој глумеше во филмот „Титан“ кој лани ја освои „Златната палма“ , ќе биде претседател на жирито на годинешниот 75. Меѓународен филмски фестивал во Кан.

Линдон, кој ја освои наградата за најдобар актер во 2015 година за неговата улога во филмот на Стефан Бризе „The Measure of a Man“, ќе биде првата француска ѕвезда која ќе биде претседател на жирито по Изабел Ипер во 2009 година. Фестивалот соопшти дека „француските познати личности често ја имаат оваа улога во јубилејна година, како што е Ив Монтан во 1987 година за 40-тиот фестивал, Жерар Депардје во 1993 година за 45-тиот фестивал и Изабел Аџани во 1997 година за 50-тиот фестивал.

Жирито ќе го сочинуваат двократниот оскаровец Асгар Фархади („Херој“), како и американскиот актер Џеф Николс („Засолни се“), британската актерка и режисерка Ребека Хол („Поминување“), Индијка родена во Данска,  актерката Дипика Падуконе („Ченаи Експрес“), шведската актерка Нооми Рапас („Јагнето“), италијанскиот актер и режисер Јасмин Тринка („Миеле“), францускиот режисер Ладј Ли („Лесните“) и норвешкиот режисер Јоаким Трир („The Најлошата личност на светот“). Ќе биде претставено играното деби на Тринца, „Марсел!“.

во делот Специјална проекција на фестивалот.

 Агенцијата за филм на Македонија и оваа година ќе биде присутна на филмскиот маркет  во рамки на Канскиот филмски фестивал каде ќе биде промовирана македонската кинематографија.

– Од најновата филмска продукција поддржана од Агенцијата за филм, проекции на маркетот на Канскиот филмски фестивал ќе имаат и долгометражните филмови „Мими“ во режија на Даријан Пејовски и продукција на Скопје филм студио, „Кома“ во режија на Агим Абдула, а во продукција на Галактика филм, и „Преекспонирано“ во режија на Елеонора Венинова и продукција на ДНФ филм, информираат од Агенцијата за филм.

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски (Сузи Кју продукција) е селектиран во Каталогот на Канскиот филмски маркет за краткометражни филмови (Short film corner / Cannes court metrage / rendez vous industry). Проекцијата во рамките на филмскиот маркет е закажана на 26 мај (четврток) во PALAIS H во 16:30 часот.