Оскари 2023 : Најдоброто од Холивуд на 12 март


САД- 95-те Оскари ќе се одржат на 12 март 2023 година, објавија во петокот Академијата за филмски уметности и науки и ABC.

Церемонијата ќе ја одбележи втората година по ред како доделувањето на Оскарите се одржа во март. 95-те Оскари ќе се емитуваат во живо на ABC на повеќе од 200 територии ширум светот од театарот Долби во Холивуд. 

Номинациите ќе бидат објавени на 24 јануари 2023 година, а последното гласање ќе се одржи помеѓу 2 и 7 март 2023 година.

Холивуд сè уште се опоравува од Оскарите во 2022 година, кои можеби беа најконтроверзните досега со оглед на тоа што Вил Смит неславно му удри шлаканица на Крис Рок на сцената, а потоа ја освои најдобрата машка улога за неговата улога во „Кралот Ричард“ само неколку моменти подоцна. Шоуто во продукција на Вил Пакер, исто така, наиде на бурни реакции пред церемонијата за нејзината одлука да пред-сними осум  филмски категории и да вклучи награда „омилена од обожавателите“ за која се гласаше преку Твитер.