Одиме напред или се вртиме во круг


Ерол Ризаов Денес, кога го држите во раце овој број на „Независен весник“, изминува точно една година од вонредните парламентарни избори кои изнедрија промена на власта по 11 години автократски систем кој одбележа цела ера на корумпиран режим и страховлада со катастрофални последици и трагично заостанување во сите сфери на општествениот развој. Заминувањето на Никола …

Одиме напред или се вртиме во круг Read More »

Груевски зборува за чесност и демократија


Ерол Ризаов Груевски без око да му трепне вели ние го правевме истото што го правеше СДСМ, само заборави да каже дали исто краделе, или исто толку биле чесни колку СДСМ Никола Груевски, најдолгогодишниот македонски премиер, проаѓа низ еден тежок период од животот. Секој ден пред Судската палата зборува за чесност, а навечер пред остатоците …

Груевски зборува за чесност и демократија Read More »

ДИК на столбот на срамот


  Лавина од критики се урна деновиве по објавувањето на информацијата дека членовите на Државната изборна комисија си исплатиле 30 плати за 18 месеци „макотрпната работа“, за која патем редовно добиваат негативни оценки од меѓународните организации. Колку и да се правдаат, колку и да се самосожалуваат, колку клетви и да упатуваат, нема да сменат ништо …

ДИК на столбот на срамот Read More »

Заминувањето на диктаторот кој сам се прислушуваше


Ѓорѓи Спасов, политички аналитичар Деновиве, точно пред една година, на 11 декември, беа одржани парламентарните избори во Македонија. Денес треба да се потсетиме дека по сѐ што се случуваше, до последниот ден пред тие избори, никој не можеше со сигурност да каже каков ќе биде изборниот резултат. А по „ноќта на долгите ножеви“ пред ДИК …

Заминувањето на диктаторот кој сам се прислушуваше Read More »

Кој е на погрешната страна од историјата


Љупчо Поповски Летоска во јули, на годишната конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, лидерот Никола Груевски го објави планот за иднината на партијата откако ја загуби власта по 11 години: „Ќе ги зацврстиме и ќе ги збиеме нашите редови, ќе се преброиме и прочистиме, ќе ги изанализираме нашето работење и нашите …

Кој е на погрешната страна од историјата Read More »

Бејли прави беља


Ерол Ризаов Американскиот амбасадор Џес Бејли пак ни направи една голема беља. Што му требаше да зборува пред студенти за корупција давајќи конкретни примери. Ни отвори ептен работа. Можеше 45 минути да ги дави идните полицајци и началници како нашите мудри и учени професори со теории за штетноста на митото и корупцијата, додека не задремат …

Бејли прави беља Read More »

На солзите на ВМРО-ДПМНЕ ретко кој им верува


Александра М. Митевска Атмосферата на летаргија и очај на протестите на кои почна да излегува секојдневно до вчера владејачката ВМРО-ДПМНЕ, всушност, ги отсликува состојбите во партијата по нејзиното заминување во опозиција. Скромниот кворум што веќе една седмица се собира пред Министерството за правда е жив доказ дека на ВМРО-ДПМНЕ ѝ беше многу полесно да организира …

На солзите на ВМРО-ДПМНЕ ретко кој им верува Read More »

Критичноста мора да продолжи


Здравко Савески, политиколог и член на Левица Константно расте бројот на граѓани што се разочарани од владеењето на СДСМ. Сè повеќе станува јасно дека СДСМ воопшто не се променил во тие 11 години опозиција. Не му дојде умот. Не извлече поуки. Остана истата партија каква што беше кога беше на власт. Дури и полошо. Очигледно …

Критичноста мора да продолжи Read More »

Кревањето и падот на Груевски


Насер Селмани Минатата недела Мисијата на ОБСЕ во Скопје приреди прием по повод новогодишните празници на кој дојдоа многу гости. Како што се пробивав по гужвата, ненадејно наидов на поранешниот премиер Никола Груевски, придружуван од еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ. Нормално, куртоазно се поздравивме и се ракувавме. Го прашав како сте господните Груевски? Одговори, да речеме …

Кревањето и падот на Груевски Read More »

Јовановски како Шишков


Ерол Ризаов Одлуката на директорот на МНТ, Драган Спасов-Дац, да ги казни глумците кои одбиле да одиграат претстава во знак на солидарност со својот колега Владо Јовановски поради неговото апсење и држење во притвор, сосема разбирливо, стана главна тема во земјата. Посегањето по слободата на уметници, особено кога е поврзано со политиката, е крајно деликатна …

Јовановски како Шишков Read More »

Почеток


Лејла Сабит Кога сте млади, му се радувате на почетокот. Како што врват годините, му се радувате на заслужениот крај. И кога ќе се искачите на врвот, пак морате да почнете од почеток за да го освоите. И во работата и во животот. Никогаш нема крај за новите почетоци. Ама и она што го викаме …

Почеток Read More »

Македонска „даночна теорија на релативност“


  Анета Димовска Осум години по смртта на Алберт Ајнштајн во 1963 година, Лео Матерсдорф, негов даночен советник во писмо за „Time magazine“ раскажува како за време на ручекот во домот на физичарот во Принстон низ насмевка Ајнштајн изјавил: „Најтешката работа на светот е да се разбере данокот на доход.“ Матерсдорф одговорил дека даноците се …

Македонска „даночна теорија на релативност“ Read More »

Крв и мед


Звонко Давидовиќ Долго време размислував за што да пишувам во мојата прва колумна, седев и мислев со часови и тогаш идејата дојде сама по себе слушајќи ги и едните и другите, позицијата и опозицијата кои едни те исти работи или фалат или кудат, зависно од тоа каде се наоѓаат во во општеството. Си помислив прав …

Крв и мед Read More »

Ќе се реши ли конечно спорот околу името


Ѓорѓи Спасов Откако Грција стави вето за влез на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт 2008 година, во Македонија се изгубија ентузијазмот и надежта за остварување на таа цел. На бранот на повредената национална гордост, таа година, на вонредните парламентарни избори, победија националистичките сили во Македонија. Економската состојба од ден на ден се влошуваше …

Ќе се реши ли конечно спорот околу името Read More »

И Груевски остана сам


Слободанка Јовановска Во политиката, како и во другите сфери, има подеми и падови, има врвови и понори. Фотографијата на поранешниот премиер Никола Груевски како стои пред железната ограда што ги делеше протестантите од полицијата пред Кривичниот суд, ќе биде прилог за историјата како една недопирлива политичка фигура за своите политички интереси и права сега мора …

И Груевски остана сам Read More »

Злосторство и казна


Ерол Ризаов Драматични вести во низа се во центарот на вниманието на јавноста. Уапсени се пратеници, високи полициски началници и јавни личности во врска со истрага за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Македонија. Другата вест, ден пред тоа е дека сопственик на менувачница пред вперени пиштоли на вооружени ограбувачи пресуди …

Злосторство и казна Read More »

Јавни, тајни, принципиелни и непринципиелни коалиции


Роберт Несими, публицист Конвенционално и општоприфатливо е веќе да се каже дека декемвриските парламентарни избори донесоа вистински потрес во политичката сцена, и тоа поради крајот на десетгодишната доминација на ВМРО и смената на власта. Всушност, вистинскиот потрес беше појавата и успехот на двете нови албански субјекти, „Алијанса за Албанците“ и Движењето Беса, феномен што им …

Јавни, тајни, принципиелни и непринципиелни коалиции Read More »

И борците за права се одговорни пред закон


Александра М. Митевска Едмонд Темелко, по два месеци, го напушта притворот во „Шутка“ и се сели во домашен притвор. Оваа одлука на Кривичниот суд во Скопје стана позната за време на викендот. Она што не е познато се мотивите што биле пресудни за ублажување на мерката за обезбедување присуство на Темелко за време на судскиот …

И борците за права се одговорни пред закон Read More »

Критика од другар


Гордана Попсимонова Кратко и јасно – ова што го гледам како почеток на владеење на новата реформска влада, не е тоа што го очекував. Не знам дали моите желби беа преголеми или пресилна беше мојата згрозеност и револт од владеењето на претходниот клептократски режим, ама морам да кажам – стартот на екипата околу Заев не …

Критика од другар Read More »

Ние сме боргите. Дојде животот. Отпорот е залуден.


Петар Арсовски Во сред жешката дебата која се води деновиве околу транспарентноста и отчетноста на јавната администрација, која сега се актуелизира како што СДСМ се подготвува за реформи во медиумското законодавство, наследство од претходната авторитарна власт која жареше и палеше во Македонија во последната деценија, се појавија информации дека новата влада – и покрај нивниот …

Ние сме боргите. Дојде животот. Отпорот е залуден. Read More »