Судењето за „Труст“ ќе продолжи на 12 декември


На денешното судско рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд сведочеше управителот на „Силекс неметали СТ“, Васил Ристовски. Тој како втор сведок пред Судот призна дека постоела двојна фактура за веќе набавени машини-дампери кои биле неопходни за добивање на тендерот за ископ на јаглен од ЕЛЕМ. Во тендерската документација, сведокот Ристовски потврди дека била приложена и …

Судењето за „Труст“ ќе продолжи на 12 декември Read More »

Фатени две лица за разбојништвата во Центар и Карпош


Секторот за внатрешни работи од Скопје поднесе кривична пријава против З.К. (18) и Б.И. (16) двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение дека извршиле пет кривични дела „разбојништво“. Како што соопшти МВР, З.К. и Б.И. од 18-ти до 28 – ми овој месец во вечерните часови, пријавените ги извршиле делата на подрачје на Карпош и …

Фатени две лица за разбојништвата во Центар и Карпош Read More »

Ново рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија. Обвинителството на минатото рочиште ја презентираше …

Ново рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд Read More »

(ВИДЕО)Кривична пријава за струмичанецот што влечеше куче врзано за автомобил


Струмичката полиција поднесе кривична пријава против 61-годишниот К.З. од Струмица за сторено кривично дело „мачење животни“. К.З. на 26 ноември годинава со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото, и додека го управувал го влечел животното од село Борисово до продавнца во село Мокриево.

Прилепчанец почина во пожар


Шеесет и пет годишниот Ѓ.А. од Прилеп го загуби животот откако во пожар што избувна вчера околу 13:50 часот во механичарска работилница во Прилеп. До несреќата, според МВР, дошло кога Ѓ.А., додека поправал автомобил „сеат толедо“ од непознати причини избувнал пожар во возилото, по што се обидел да го изгаси, но паднал во безсознание. Бил пренесен во …

Прилепчанец почина во пожар Read More »

Украдени над милион денари од 19-годишник во Скопје


Деветнаесетгодишниот С.Ѓ. (19), вработен во „Спорт Вижн“, вчера излегол од Трговскиот центар „Сити Мол“ во Скопје и се упатил кон „Комерцијална банка“ да изврши уплата на прометот, при што бил пресретнат од две непознати лица, кои со удар по стомакот и главата му одзеле кеса во која имало 1.049.100 денари. МВР информира дека се преземаат …

Украдени над милион денари од 19-годишник во Скопје Read More »

Сопственикот на менувачницата бил нападнат и пред неколку години


Педесет и осумгодишниот Г.А., сопственик на менувачницата во која вчера попладне се случи инцидент, бил нападнат и пред неколку години. Како што дознаваме, тогаш го нападнале неколку лица за да му ги одземат парите и го раниле. Според полициските информации разбојништвото , се случило на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје, а мигови подоцна и двојното …

Сопственикот на менувачницата бил нападнат и пред неколку години Read More »

Украдено црковното ѕвоно од храмот „Св.Злата Мегленска“


Непознат сторител во периодот од 13 часот на 25 ноември до 8 часот на 26 ноември извршил тешка кражба во храмот „Света Злата Мегленска“ на влезот во скопското село Сарај. МВР информира дека сторителот го украл црковното sвоно (камбаната) со тежина од 160 килограми. Кражбата вчера во полиција ја пријавил Г.Ј. (48) од Скопје. Се …

Украдено црковното ѕвоно од храмот „Св.Злата Мегленска“ Read More »

(ФОТО) Детали од убиството: Разбојниците ги застрелал сопственикот на менувачницата


Две лица се убиени попладнево во општина Кисела Вода при обид за грабеж на менувачницата „Македонија“ во близина на споменикот на Тодор Александров, јави репортерот на Независен.мк од терен, а полицијата ги потврди информациите. Според полицијата, двајца разбојници чии идентитети сè уште не се познати вооружени и маскирани влегле во менувачницата со цел да ја …

(ФОТО) Детали од убиството: Разбојниците ги застрелал сопственикот на менувачницата Read More »

(ФОТО) Две лица убиени попладнево во Кисела Вода, полицијата врши увид


Две лица се застрелани попладнево во општина Кисела Вода при обид за грабеж на менувачницата „Македонија“ во близина на споменикот на Тодор Александров, јавува репортерот на Независен.мк од терен. Полицијата засега потврдува дека се случил инцидент, но подоцна ќе излезе со деталите. Според неофицијални информации, двете лица кои се застрелани се обиделе да извршат грабеж. Тие …

(ФОТО) Две лица убиени попладнево во Кисела Вода, полицијата врши увид Read More »

Првообвинетиот во „Триста“ се појави на суд за да докаже дека е болен


Првообвинетиот во предметот „Триста“ на СЈО, Ѓоко Поповски, денеска конечно се појави на закажаното рочиште за да го увери судот и јавноста дека се наоѓа во тешка здравствена состојба. Тој дојде во кривичниот суд во Скопје со бастун во раце и со човек кој му помагаше да се движи. На судот му приложи потврда од извршени лекарски прегледи …

Првообвинетиот во „Триста“ се појави на суд за да докаже дека е болен Read More »

Скопјанец најден мртов во својата викендица на Попова Шапка


Седумдесет и четиригодишен скопјанец е пронајден мртов во неговата викендичка на Попова Шапка. Телото на починатиот С.П. е пронајдено вчера околу 20:50 часот. Полицијата денеска соопшти дека е направен увид на местото на настанот, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено на обдукција.

Затвореници од Куманово добија уверенија за пекари и заварувачи


Дваесет и три осудени лица од КПУ Затвор Куманово, денеска добија уверенија за стручно завршена обука за пекар и аргон заварувач, со обуки реализирани преку Министерството за образование и наука, УНДП и Управата за извршување санкции. На свеченоста во затворот во село Кшање присуствуваа министерката за образование и наука, Рената Дескоска, директорот на Управата за …

Затвореници од Куманово добија уверенија за пекари и заварувачи Read More »

Украдени два автомобила во Скопје


Во изминатите 48 часа во Скопје биле украдени две патнички моторни возила. Како што информира денеска МВР, во првиот случај Б.Ј. (75) од Скопје пријавил дека во периодот од 17 часот на 24 ноември до 8.30 часот на 25 овој месец на бул. „Јане Сандански“ од страна на непознат сторител му било одземено патничко возило …

Украдени два автомобила во Скопје Read More »

Прегазен велосипедист во Гостивар


Седумдесет и тригодишен жител на гостиварското село Чајле го загуби животот во сообраќајка што во саботата околу 13.45 часот се случи на булеварот „Гоце Делчев“ во Гостивар. Од МВР информираат дека Б.Ќ. (66) од Гостивар, управувајќи патничко возило „фиат темпра“ со гостиварски регистарски ознаки, удрил во велосипедистот А.Р. (73) од Чајле. По незгодата, велосипедистот со …

Прегазен велосипедист во Гостивар Read More »

Автомобил се заби во столб, загина сопатник


Еден загинат и двајца повредени е билансот од сообраќајната несреќа што во саботата околу 20 часот се случи на локалниот пат Струмица – Просениково. Полицијата соопшти дека П.А. (32) од Струмица, управувајќи патничко возило „фолксфаген шаран“ со струмички регистарски ознаки, поради неприлагодена брзина кон условите на патот, изгубил контрола над возилото, удрил во бетонски столб …

Автомобил се заби во столб, загина сопатник Read More »

Детали за убиството во Чаир: 11 куршуми испукани кон убиениот


Вчеравечер во 22:26 часот во Единицата за информации и команда било пријавено дека на ул.Лазо Трповски, имало пукотници на улица и имало повредено лице. По дознавање за настанот, од страна на полициски екипи од СВР Скопје е излезено на лице место. Утврдено е дека настанот се случил во 22:20 часот во непосредна близина на чајџилницата …

Детали за убиството во Чаир: 11 куршуми испукани кон убиениот Read More »

Престрелка во Чаир: Едно лице почина, едно е потешко повредено


Во оружена престрелка што се случила синоќа околу 22:30 часот во скопската населба Чаир едно лице е починато, а едно е тешко повредено. – На улицата „Лазо Трповски“ во скопски Чаир, вчера околу 22:30 имало пукање од огнено оеужје. На лице место починал И.А. од село Блаце, а тешко повреден е Љ.Ќ., кој живеел недалеку …

Престрелка во Чаир: Едно лице почина, едно е потешко повредено Read More »

Малолетно девојче исчезна од училиште во Скопје


Дванаесетгодишно девојче од Скопје вчера околу 12 часот исчезнало од основното училиште „Васил Главинов“. Случајот во полиција го пријавила нејзината мајка 55-годишната Е.К. Од полиција информираат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на девојчето.

Под мост кај Струга сокриле 60 килограми марихуана


Околу 60 килограми опојна дрога марихуана се пронајдени во близина на мостот на реката Сатеска на стариот пат меѓу Охрид и Струга. Акцијата на полицијата била реализирана во четвртокот околу 21 часот. Дрогата била сокриена во 59 пакувања. Засега не се знае кој и зошто ја оставил.