Микис Теодоракис ќе ги поздрави учесниците на протестот во Атина за „Македонија“


Познатиот грчки композитор Микис Теодоракис ја прифатил поканата на организаторите да биде дел од протестот во Атина за „Македонија“ и доколку не може да биде присутен, тогаш со снимена порака ќе ги поздрави присутните. – Микис Теодоракис откако рече дека е горд за огромниот собир на грчкиот народ за Македонија што се одржа во Солун …

Микис Теодоракис ќе ги поздрави учесниците на протестот во Атина за „Македонија“ Read More »

Анастасијадис не успеа да победи во првиот круг на изборите во Кипар


Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис освоил меѓу 38 и 42 проценти од гласовите на денешниот прв круг гласање на претседателските избори, јави новинската агенција ДПА повикувајќи се на кипарската државна телевизија. Доколку резултатите се потврдат, Анастасијадис ќе мора да оди на втор изборен круг, каде ќе се соочи со комунистичкиот кандидат Ставрос Маљас. Николас Пападопулос, син …

Анастасијадис не успеа да победи во првиот круг на изборите во Кипар Read More »

(Видео) Како денеска би изгледала обновена и обединета Југославија


Џозеф Писнети на Јутјуб објави анализа во која се прашува „што би било кога би било“ и како би изгледала обновена и обединета Југославија. На почетокот на анализата наиде на проблем, а тоа е Косово. Имено, новата Југославија би ја сочинувале шест или седум држави, се зависи од бројот на држави кои го признале Косово. …

(Видео) Како денеска би изгледала обновена и обединета Југославија Read More »

Протестни ноти меѓу Загреб и Белград поради Јасеновац


Хрватска и упати на Србија протестна нота поради изјавата на српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ во која се истакнува како изјавите на министерот Дачиќ покажале дека Србија продолжува со злоупотреба и со манипулирање на жртвите во логорот Јасеновац во дневнополитички потреби. Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска денеска и упати нота на …

Протестни ноти меѓу Загреб и Белград поради Јасеновац Read More »

Турската флота не му дозволи на Каменос да посети спорен остров во Егејот


Турската воена морнарица денеска го спречи грчкиот министер за одбрана Панос Каменос во неговиот обид да посети турски острови во Егејско Море. Националистот Каменост се обидувал да стигне до островчињата Кардак или Имија на грчки, за кои спорат двете држави. Турските патролни бродови упатиле предупредување до бродот на кој бил грчкиот министер да не се …

Турската флота не му дозволи на Каменос да посети спорен остров во Егејот Read More »

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба


По одвоените средби со грчките партиски лидери грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше обраќање во јавноста во кое наведе дека е отворена можност за решавање на спорот откако  Владата на Заев покажала волја да преговара за взаемно прифатливо решение на проблемот што ги влоши односите меѓу двете земји измиинатите 25 години. Грчкиот премиер им објаснувал на …

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба Read More »

Харадинај се уште не добил британска виза, учеството на Самиот во Лондон под знак прашање


Приштина весникот „Коха диторе” објави денеска дека учеството на косовскиот премиер Рамуш Харадинај на инвестициски самит за Западен Балкан во Лондон идниот месец е неизвесно поради тоа што Британската амбасада се уште не му одобрила виза. Косовската влада потврди дека косовскиот премиер засега нема добиено виза за Велика Британија. „Коха”, вели дека Западот го изолира …

Харадинај се уште не добил британска виза, учеството на Самиот во Лондон под знак прашање Read More »

И Хрватска казни осум словенечки рибари оти ловеле во хрватски води


Хрватската полиција во Пиранскиот залив забележала осум словенечки рибари кои ја преминале државната граница надвор од граничниот премин без дозвола и ќе им испрати казни на нивните адреси, објави хрватското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението на хрвтското МВР се вели дека „полицијата ги утврдила околностите на направениот прекршок ги собрала сите докази за покренување …

И Хрватска казни осум словенечки рибари оти ловеле во хрватски води Read More »

Генимата до Ципрас: Сложено ерга омнес име и правни гаранции против иредентизмот


Правни гаранции што „ќе ги отстранат иредентизмот и фалсификувањето на името“, заедно со сложено ерга омнес име со географска одредница и свикување на лидерска средба се барањата до грчкиот премиер од претседателката на ПАСОК и лидер на Демократската коалиција. Фофи Генимата по средбата со Алексис Ципрас, јавува дописникот на МИА од Атина, го повторила ставот …

Генимата до Ципрас: Сложено ерга омнес име и правни гаранции против иредентизмот Read More »

Хрватска и упати дипломатска нота на Словенија за казнување на рибарите


Хрватска испрати дипломатска нота до Словенија за казните кои им ги испрати на хрватските рибари за риболов во спорниот дел Пирански залив и објави дека ќе одговори со иста мерка. Словенечката полиција објави дека ги испратила првите 14 казни за хрватските рибари од Савудрија и Умаг, а следната недела ќе продолжи да го спроведува законот …

Хрватска и упати дипломатска нота на Словенија за казнување на рибарите Read More »

„Газета експрес“: Тачи во Давос не беше добредојден


Опозициската Демократска лига на Косово (ДЛК) го критикуваше присуството на претседателот на Косово, Хашим Тачи, за време на Светскиот економски форум во Давос, бидејќи, како што велат, беше очигледно дека тој таму – не беше добредојден. Пратеникот ДЛК Лумир Абдиџику вели дека Тачи премногу време поминал шетајќи се по ходниците со претседателот на косовскиот парламент …

„Газета експрес“: Тачи во Давос не беше добредојден Read More »

Словенечката полиција ги казни првите хрватски рибари-ловеле во словенечки води


Словенечката полиција вчера издаде казни за 14 хрватски рибари за кршење на нејзините територијални води, соопшти МВР на Словенија. Паричните казни се испратени на адресите на сопствениците на 14 рибарски бродови од Хрватска. Хрватските рибари се обвинети за „неовластен пристап до словенечката поморска граница”, се наведува во соопштението на словенечката полиција. Оние кои нема да …

Словенечката полиција ги казни првите хрватски рибари-ловеле во словенечки води Read More »

Ципрас на одделни средби со лидерите на политичките партии за прашањето за името


На одделни средби, со претседателите на сите политички партии со исклучок на Златна зора, грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на денот ќе разговара за прашањето со името, по средбата со македонскиот премиер, а во пресрет на посетата на Метју Нимиц. Алексис Ципрас, според грчките новинари, телефонски разговарал со лидерите на партиите и сите позитивно …

Ципрас на одделни средби со лидерите на политичките партии за прашањето за името Read More »

Сириските Курди со закана до Ердоган: „Соодветно“’ ќе ги пречекаме турските војници


Сириските демократски сили (СДФ), коалиција на бунтовнички групи од северот на Сирија, во која членуваат и најголемите курдски вооружени групи, возвратија на заканата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за проширување на операцијата на северот на Сирија. Претставникот на СДФ, Редур Џели изјави дека доколку Ердоган „се обиде да ја прошири својата офанзива, ќе добие …

Сириските Курди со закана до Ердоган: „Соодветно“’ ќе ги пречекаме турските војници Read More »

Албанија: Рама стравува од закажаниот протест на опозицијата во Тирана


Сојузниците на опозицијата во Албанија денес се собраа во седиштето на Демократската партија за да решат одредени прашања за утрешниот протест. Љуљзим Баша, претседателот на ДП ги повика граѓаните да излезат на улиците, а со цел обединување на Албанците, тој истакна дека ќе присуствува на протестот заедно со неговото семејство. Според него, на овој начин …

Албанија: Рама стравува од закажаниот протест на опозицијата во Тирана Read More »

Светиот синод на ГПЦ го потврди и повтори ставот против терминот Македонија


Во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје, соопштуваат од Грчката православна црква, по денешниот состанок на Светиот синод и уште еднаш повторуваат дека не прифаќаат терминот Македонија или изведените зборови да бидат вклучени во името на нашата земја. Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод …

Светиот синод на ГПЦ го потврди и повтори ставот против терминот Македонија Read More »

В понеделник во Турција средба меѓу Ердоган, Вучиќ и Изетбеговиќ


Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ в понеделник ќе отпатуваат во Турција на средба со шефот на турската држава Реџеп Тајип Ердоган. Посета на Вучиќ и Изетбеговиќ на Турција ја потврди портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин, кој престојува во посета на БиХ. Калин во Сараево …

В понеделник во Турција средба меѓу Ердоган, Вучиќ и Изетбеговиќ Read More »

Ципрас ќе ги информира грчките власти за настаните околу името


Грчкиот премиер Алексис Ципрас, на одделни состаноци, ќе ги информира претседателот на државата, раководството на Министерството за надворешни работи, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии за последните случувања во прашањето со името. Според грчките медиуми, Алексис Ципрас утрово веќе имал средба со неговиот коалициски партнер и министер за одбрана Панос Каменос, а …

Ципрас ќе ги информира грчките власти за настаните околу името Read More »

Борисов го охрабри Заев да продолжи со преговорите за името


Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов денеска во Давос ја поздрави волјата на македонскиот премиер Зоран Заев со која работи за евроатлантските интеграции и го охрабри да продолжи со преговорите со Грција за изнаоѓање на конечно решение за спорот за името, пренесува „БГНЕС“. Борисов и Заев денеска имаа средба на маргините на Светскиот економски форум. „Дискутираме …

Борисов го охрабри Заев да продолжи со преговорите за името Read More »

Поради пожар евакуиран кат на белградската Воено-медицинска академија


Пациентите и вработените од вториот кат на белградската Воено-медицинска академија вечерва бил евакуиран откако избил помал пожар. Пожарот избил на одделението за хематологија. Триесетина пожарникари со десет возила интервенирале во болничкиот комплекс. Српските медиуми јавуваат дека во пожарот немало повредени.