Како Нов Зеланд го победи корона вирусот?

КОНСТАНТИН РИХТЕР

Изолираната земја во Пацификот влегува во постапандемиската иднина. Земјата го совлада вирусот внимателно слушајќи ги препораките на владата за време на заклучувањето

 

Нов Зеланд, првата голема земја која го гледа сонцето како изгрева секој ден, исто така, може да биде првата што има добар поглед на животот по Ковид-19.

Во четвртокот, нејзините 5 милиони граѓани се разбудија во реалност и различна и позната, откако релаксираните одредби станаа ефективни. Тие можат да одат на плажите и во парковите. Тие можат да се сретнат во кафулиња и ресторани. Може дури и да се гушкаат, затоа што највисокиот здравствен службеник во земјата, човек со сериозен ум, наречен Ешли Блумфилд, рече дека внимателната прегратка дадена на членовите на семејството или блиските пријатели ќе биде во ред.

И зошто да не? Додека поголемиот дел од светот останува во костец со смртоносната пандемија, Новозеланѓаните можат да се утешат од фактот дека се близу до елиминирање на вирусот. Помалку од 100 луѓе го имаат него, а во изминатите неколку дена воопшто немаше нови случаи. Седум недели откако премиерката Џасинда Ардерн воведе остри ограничувања за да го ограничи корона вирусот, нацијата ќе се врати во нешто што личи на нормален живот. Но, што точно е нормално во пост-пандемиското општество?

Останатиот свет би бил добро советуван да гледа. Со затворени граници, Нов Зеланд работи под лабораториски услови. Кои ќе биде последиците – политички, културни, економски? Како ќе се променат личните односи? Кои бизниси нема да успеат, кои ќе преживеат? Дали владата станува сѐ повеќе авторитарна? Дали е завршена ерата на глобализацијата?

Некои научени лекции ќе бидат универзални. Другите, се сомневам, ќе бидат специфични за Нов Зеланд, островска нација, оддалечена и ретко населена, што пркоси на споредбата.

Го напуштив родниот град Берлин на почетокот на март. Сум бил сведок на раните денови на нападот. Бесмисленост и збунетост. Незгодни шеги. И тогаш, повеќе одеднаш, чувство на несреќа.

Го планиравме нашето патување во Нов Зеланд неколку месеци пред да се знае за вирусот. Мојата сопруга и ќерките требаше да останат подолго; јас требаше да им се придружам на три недели. Бидејќи очекував да се вратам наскоро, не кажав збогум никому. Не го искористив рециклирањето. Не пакував ниту палто. А сепак, кога се качив во речиси празен авион и ја бришев таблата со средства за дезинфекција, сфатив дека ова ќе биде патување како ниедно друго.

Кога пристигнав, Нов Зеланд имаше пет потврдени случаи, сите поврзани со меѓународно патување. Забележав дека сè уште никој не зборува за вирусот – стравот уште не беше појавен. Беше чудно. Патував 27 часа, но се чувствував како да се вратив во времето и се здобив со еден месец. Потоа, кога штотуку се сместив, бројките во Нов Зеланд почнаа да растат. Границите беа затворени, а расположението нагло се смени. Знаејќи дека ова беа уште раните денови, мислев дека Нов Зеланд може да има погодок во елиминацијата на Ковид-19.

Сепак, јас бев изненаден кога Ардерн објави вонредни мерки за итни случаи. Видов како европските лидери реагираа на вирусот, постапувајќи само кога потребата да се преземе акција стана премногу очигледна. Одењето во затворање на национално ниво во толку рана фаза се чинеше смело. И ограничувањата беа тешки: нема состаноци со пријателите, нема патувања со автомобил освен ако не требаше да се пазари за храна или лекови.

„Имаме само 102 случаи“, рече Ардерн во своето објаснување. „Но, така ѝ се случи еднаш на Италија“. Во пресрет на заклучувањето, се возевме на популарна плажа, огромен појас од бел песок, чудно празен.

* * *

Кога Ардерн ја направи својата објава – започнувајќи го часовникот на четири долги недели на затворање, што подоцна ќе биде продолжено уште три – таа рече дека моделирањето на владата покажува десетици илјади смртни случаи. Ова беше најлошото сценарио, можеби дури и застрашувачка тактика.

Ако е така, тоа го направи трикот. Новозеланѓаните не се жалеа, тие не протестираа, тие едноставно ги следеа правилата. Кога министерот за здравство, од сите луѓе, го однесе своето семејство на 20-минутно возење на плажа, тој беше сменет. „Очекувам подобро“, рече Ардерн. „И така прави Нов Зеланд“.

Познат новинар овде еднаш напиша книга за Нов Зеланд, наречена „Луѓето без страст“. Тоа беше замислено да биде осуетувачка критика на националниот карактер: рамнодушен, немотивен, самоуверен. Да биде така како што може, сега, во услови на голема криза, се чини дека одредена смиреност добро им служеше на Новозеланѓаните.

Премиерката Џасинда Ардерн доби пофалби во светот за нејзиното справување со корона вирусот

На оддалеченост од околу 18.000 километри, ги следев вестите дома каде што берлинци отворено ги разгледуваа правилата. Фотографии од нашиот локален парк, Вајнбергспарк, кружеа на социјалните медиуми. Тој беше преполн.

Како што напредуваше кризата, чувството на Германија за национално единство избледе. Сè повеќе луѓе почнаа да ги доведуваат во прашање мерките и да ја впуштаат својата фрустрација кон владата, медицинската професија и вирусологот наречен Кристијан Дростен, кој се појави како врвен авторитет на нацијата за Ковид-19.

Кога ми се смачи од сите оние гневни мислења кои тврдат дека германската демократија е под напад, го исклучив интернетот и отидов на осамена прошетка. Само да видам што прават нашите соседи во Нов Зеланд. Смирувачката песна на косилки за трева го наполни воздухот.

Германската канцеларка Ангела Меркел и Ардерн беа пофалени на меѓународно ниво, споени како сјајни примери на женско лидерство во време на криза. Всушност, тие беа одвоен свет.

Меркел комуницираше ретко. „Сфатете го вирусот сериозно затоа што е сериозен“, рече таа во редок говор пред нацијата, звучејќи како добар пријател кој има здрав совет, но не сака да го наметне. Дел од проблемот на Меркел е федералниот систем кој делегира многу авторитет на регионалните држави. Друго е дека земјата останува горливо поделена околу нејзиниот одговор на бегалската криза пред неколку години. Вокалното малцинство повеќе не ѝ верува.

Ардерн, од друга страна, се потпира на силна основа за поддршката на нејзиното управување со кризи по пукотницата во џамијата во  Крајстчрч пред една година. И овој пат, таа беше решителна и самоуверена, емотивна и прагматична. Пораките што таа ги повтори на дневните прес-конференции се претворија во фрази. „Остани дома“. „Биди љубезен“. „Ние мора да одиме напорно и мора да одиме рано“.

Знаејќи дека има малку несогласување, владата на Ардерн ја игнорираше загриженоста дека елементите на заклучувањето можеби биле нелегални. Минатата недела, врвен советник дури им рече на министрите дека не треба да се мачат да даваат интервјуа за новинарите, тврдејќи дека нема потреба.

Пристапот на Ардерн, во споредба со оној на Меркел, изгледа речиси авторитарен. Но, нејзината огромна популарност работеше во нејзина корист. Соочени со криза еднаш-во-животот, повеќето гласачи решија да ѝ веруваат.

Нешто друго ми се истакнуваше, споредувајќи ја покриеноста на кризата и на двете места.

Германските мртви останаа анонимни. Тие беа бројки во една утилитарна равенка: колку животи сме подготвени да жртвуваме за поголемо добро за повторно отворање?

Во весниците за Нов Зеланд, секоја загуба на живот беше оплакувана одделно. „Вистинско Киви момче“, гласи насловот на еден некролог.

Сфаќам, се разбира, дека споредувањето на земја од 80 милиони, сместена во срцето на Европа, со островска нација од Пацификот од 5 милиони, е неправедно на толку многу начини. Разликата е и квантитативна и квалитативна. Кога разговарав преку „Зум“ со мој пријател во Берлин, филозоф, тој го тоа го изложи вака: „Нов Зеланд е заедница, а не општество“.

* * *

Илјадници Германци се најдоа заробени во Нов Зеланд кога дојде до заклучување. Одмор во кампови, патувања за меден месец и патувања еднаш во животот нагло завршија. „Луфтханза“ понуди летови за репатријација, организирани од германското министерство за надворешни работи.

Во средината на април, последниот „А380“ го напушти Оукленд, правејќи еден круг над градот. Градската „Скај тауер“ одговори на посебен начин, сјаејќи во црна, црвена и златна боја на боите на германското знаме. Но, расположението на земја беше необично.

Луѓето знаеја дека со години може да поминат пред огромен џамбо-џет авион – симбол на глобализацијата – повторно да ги посети. Нација која се навикна на милиони посетители во странство, одеднаш беше оставена сама на себе.

Да се ​​ослободиме од пандемијата е благослов, се разбира. Среде глобална здравствена состојба, „100 проценти чист Нов Зеланд“ – добро познатата брендирана кампања осмислена од туристичката индустрија во земјата – доби едно сосема ново значење.

Но, чистотата претставува свои предизвици. Политиката на нулта толеранција, откако ќе се воспостави, не може да се напушти. Меѓународните граници ќе останат затворени на неодредено време. (Патување до и од Австралија може да биде дозволено порано.) Ако не се најде вакцина и другите нации научат да живеат со вирусот, со што на крајот ќе добијат имунитет на стадото, Нов Зеланд ќе биде најчудната.

Некои Новозеланѓани веруваат дека, со оглед на околностите, изолацијата има свои заслуги. Веќе некое време се појави реакција против лошите страни на глобализацијата, против масовниот туризам, странските инвеститори и зголемувањето на цените на недвижностите. Долгата пауза би можела да им даде на луѓето можност да преиспитаат колку глобализација сакаат навистина. Или, навистина, колку малку.

Самоувереноста е во срцето на идентитетот на земјата. Забелешката дека Новозеланѓаните се најиновативни кога се оставени сами на себе дури има и свое име. Се вика „Киви генијалност“.

А сепак, враќањето на часовниците е, по дефиниција, незгодна работа. Во текот на изминатите неколку децении, Нов Зеланд се отвори кон сите видови на странски влијанија. Гурманска храна. Високо-технолошки инвеститори. Меѓународни студенти и визитинг професори. Некои од овие влијанија се претежно бенигни, некои не толку многу. Но, замислувам дека малку Новозеланѓани би сакале земјата да се врати во темните времиња на нивната бескрајна оддалеченост.

Плус, Нов Зеланд зависи од туризмот и трговијата повеќе отколку што можат да сфатат изолационистите. Растот на продуктивноста, клучна мерка на економските перформанси, заостанува со години. Економистите тврдат дека на Нов Зеланд без вирус му е потребна поголема глобална трговија и странски инвестиции, а не помалку, доколку сака да се справи со претстојната криза.

Една идеја ја искористи Симон Купер, колумнист во „Фајненшел тајмс“ во Лондон, кој напиша дека меѓународните корпорации можеби сакаат да пренесат работни места во Нов Зеланд каде нема вирус. Екипи или цели оддели би можеле да дојдат овде, да одат во задолжителна карантин и потоа да работат далечински од безбедно засолниште. Во тоа сценарио, Нов Зеланд би се претворил во еден вид домашна канцеларија за глобалниот бизнис.

Што ме потсетува на шега што моите ќерки постојано ја кажуваат, бидејќи тие сакаат да бидат овде. Таа оди вака: Бог бил забележан во Нов Зеланд. Некој прашува: „Што правиш во Аотеароа, Боже?“ „Работам од дома, брате!“

* * *

Со недели, времето во Нов Зеланд се чинеше дека мирува. Владините официјални претставници ги зачувуваа истите пораки. „Биди добар“. „Да го завршиме она што го започнавме“. „Не можеме да ги доведеме во ризик придобивките што ги направивме“. Новозеланѓаните го сфатија тоа и се придржуваа.

Потоа, во текот на изминатата недела или слично, расположението се сврте. Во сончевата сабота, плажите одеднаш се наполнија  со луѓе. Еден камион за сладолед на игралиште во Хамилтон беше особен озлогласен поради редици пред него. Со оглед на неодамнешните податоци, луѓето веројатно очекуваа што ќе објави Ардерн во понеделник: потег од ниво на сигнализација 3 до ниво на сигнализација 2, враќање на нешто што личи на „нормален живот“.

Политичките дебати, придушени за поголемиот дел од заклучувачкиот период, исто така се вратија. Цврстиот став на Ардерн дојде под лупа. Некои критичари тврдат дека заклучувањето немаше солидна правна основа. Други тврдат дека тоа било непотребно тешко за економијата. Други укажуваат на наводна ароганција во соработката со медиумите.

Има несогласување. И тоа е добро. Затоа што се покажува дека демократијата не е во опасност кога луѓето ќе препознаат криза за тоа што е и привремено ги ставаат настрана нивните разлики.

Што е следно? Бидејќи Нов Зеланд делумно се отвора во четврток, луѓето ќе треба да ги преземат штетите, потонатите бизниси, изгубените работни места. Вирус или не, претстојната економска криза нема да ги поштеди Новозеланѓаните.

Но, тие ќе имаат и причини за надеж, затоа што земјата влегува во рецесија со позитивна нота. Да се ​​ослободиш од пандемијата е достигнување. Нов Зеланд ќе започне со обновата на својата економија.

Кога германската влада понуди летови за репатријација минатиот месец, не можевме да одиме затоа што имавме важечки билети за комерцијален лет кон крајот на април. Потоа, тој лет беше откажан, и наместо тоа добивме ваучери. Па ние сѐ уште сме тука. Планираме да се вратиме наскоро. Но, тоа нема да биде денес или утре.

(Константин Рихтер е писател и автор на романот на германски јазик: „Канцелар: Фикција“ за Ангела Меркел и бегалската криза)