Грејс Џонс беше муза на Исеј Мијаке – таа ги носеше наборите како ние фармерките

Џонс ја искористи спектакуларната моќ на фантастичните иновации на дизајнерот за да не натера да застанеме и да погледнеме, за возврат да ја привлече публиката со моќта на нејзината песна


 

САД– Секој фанатик како дизајнерот Исеј Мијаке, кој почина минатата недела на 84-годишна возраст, има икона која за нив го претставува делото на овој прекрасен гениј. Hypebeasts би можеле да го замислат Робин Вилијамс во виолетова и сина карго-бомбаш од колекцијата на Miyake есен 1996 година како нивен врвен грал. Дамите од кањонот може да ја обожаваат Џони Мичел во нејзината украсна облека Miyake: пејачката призна дека поседува „стотици“ парчиња на дизајнерот. И пошироката јавност го познава Мијаке преку неговиот однос со Стив Џобс, чии обични стотици црни ролки дизајнирани од Мијаке, го зацврстија јавниот имиџ на ко-основачот на Apple како нормкор прагматичар кој дозволи неговата дизајнерска работа да зборува најгласно.

Но, ниту една славна личност што го носи Мијаке не е блиску до енергијата и влијанието на *гласот на Бијонсе* Грејс Џонс. Една од најзначајните поп-персони во изминатите пет децении, Џонс ја искористи спектакуларната моќ на фантастичните иновации на дизајнерот за да не натера да застанеме и да погледнеме, за возврат да ја привлече публиката со моќта на нејзината песна .

„Ја носам неговата облека секој ден до ден-денес, па дури и оние парчиња што ги носев со години сè уште ме изненадуваат“, се сеќава Џонс во нејзината автобиографија од 2015 година, „Никогаш не ги пишувам моите мемоари“. (Таа дури и позираше во неговата плисирана јака за корицата на книгата.) „Тој еднаш рече дека неговите алишта се недовршени, а како се довршуваат е носењето со години“.

Џонс, навистина, го носи делото на Мијаке со години. Дури и ако не го сфаќате тоа, сте ја виделе во неговите парчиња. Сè уште и видео доказ за Џонс во облеката на Мијаке е отчукувањата на срцето што пумпа свежа крв во одличната визуелна табла на поп културата. Во многу од сликите и моментите што го зацврстија Џонс како икона, таа е облечена во Мијаке: на насловната страница на нејзиниот албум „Топла кожа“ од 1980 година – на кој бремената Џонс го носи свиленото, нежно, но цврсто Болеро на Мијаке – на иконата Греми од 1983 година. појавување со Рик Џејмс. Се разбира, таа го облекуваше Мијаке во текот на турнејата за печатот за да ги промовира своите мемоари.

Нечиј имиџ остана неизбришлив, бескрајно ремиксиран од легии на нови диви и модни ширења речиси 50 години. Таа, исто така, останува единствена и целосно индивидуална – во голем дел, верувам, затоа што облеката на Мијаке и помогна внимателно да го креира својот имиџ. Тие ѝ помогнаа да им даде длабочина на нејзините изведби на сцената и го зајакнаа нејзиниот личен стил надвор од сцената. Повеќе од муза, таа е истакнат практичар на основните идеали за создавање и радост изнесени од Мијаке. Таа го прави својот фантастичен имиџ, поддржан од основата на најлудите облеки на Мијаке, неразделни од остатокот од искуството на Грејс Џонс. Притоа, таа дејствува како забрзувач на честички на поп културата за креатор кој верува дека дизајнот оживува само кога „го буди чувството за убавина, радост или чудо“ во јавноста.

Сепак, и покрај зголемениот глам на нејзиниот изглед на сцената и екранот, наклонет кон Кабуки, Џонс знае како да ги спушти своите дизајни на земја, едноставно затоа што тоа е суштината на нејзината гардероба. За Џонс, наборите на Мијаке се она што се фармерките за нас останатите плебси. Таа живее и дише Мијаке во аморфни кожурец палта и прилагодени плисирани качулки со лежерна, секојдневна без напор на маици и бејзбол капи. Кој друг на нејзино ниво се појавува на нејзината сопствена потпишување на книгата на Union Square Barnes & Noble и го крева до врв Miyake, облечена со ноншалантност на винтиџ маица? Никој, бидејќи никој не е на нејзино ниво. 

Во почит за Мијаке, објавена на нејзиниот Инстаграм, моделот, активист и соработник на Мијаке, Бетан Хардисон се сеќава дека дизајнерот ја вклучила да раководи со кастингот за „големото шоу во Јапонија… кое ја вклучило Грејс Џонс и други убавици од тоа време“. Ова ќе биде моден перформанс од 1976 година, именуван како „Исеј Мијаке и дванаесет црни девојки“ за време на кој Грејс, Бетан и други манекенки патуваа од Токио до Осака за да се обидат за распродадени толпи во облека на Мијаке. Раскажан во Memoirs, Мијаке ја избра Џонс како водач кој „ќе пее и ќе има повеќе улоги во она што беше модна ревија преработена како хепенинг“.

Дотогаш, Џонс беше работен модел кој се стремеше да го пробие својот пат во животот како театарски изведувач. Овој настан го расчисти патот кон иднината на Џонс како „не пејачка, не модел, не танчерка, не актерка, не изведувач: сето тоа заедно, а со тоа и нешто друго“. Претпазливата комбинација на уметност, мода и славна личност на Мијаке ја издигна Џонс до ешалонот што го заслужува. Во текот на нивниот живот, врската беше симбиотска.

Џонс не само што беше обожавател на дијафанозните, проширливи ансамбли на Мијаке – таа постојано ги носеше обликуваните оклопи на Мијаке. Поздрав кон верзијата на Ив Сен Лоран и Клод Лалан од 1969 година, Мијаке и го сокри телото и го изложи светот да го види (и се покажаа достојни за постојана ротација. Видете, единствената и авангардата може да биде одржлива!). Со двата изгледи, Џонс активно го пресликуваше сопствениот експанзивен притисок на Мијаке кон иднината: ако тој ги оспори етаблираните западни начела за дизајн и вкус, таа радикално и декларативно беше самата, не сакаше да се усогласи со стандардите на поп-музичката машина околу тоа како изведувач, особено црна жена, треба да изгледа и да дејствува.

Заедно тие се анти-чувари на модата, оживувајќи ја заедничката љубопитност вградена во наборите и наборите на облеката на Мијаке.

Мијаке рече за неговите дизајни: „Се лутам ако не се движат“. Како контрапункт, Џонс го центрираше радосниот напреден момент како генеративен чин на балансирање во чекор со Мијаке, и самиот преживеан од деструктивната сила на бомбардирањето во Хирошима.

Џонс постојано го инспирира движењето на подиумот за танцување, во начинот на облекување и во нашето разбирање на полот. Таа го вклучи експерименталното во поп-култура на слобода. На почетокот на нејзината кариера, таа му дава заслуга на Мијаке што и помогнал да сфати дека „Јас бев одбројувањето до експлозијата што секогаш требаше да се случи“. (Харперс Базар)