Бијонсе ќе го отстрани навредливиот збор од новата песна


 

САД- Бијонсе го отстранува навредливиот термин за лицата со посебни потреби од новата песна на нејзината плоча „Renaissance“, само неколку недели откако раперката Лизо исто така го смени текстот за да го отстрани истиот збор.

„Зборот, кој не се користи намерно на штетен начин, ќе биде заменет“, напиша портпаролката на Бијонсе во изјава за Асошиетед прес во понеделникот.

Песната „Heated“, која беше напишана заедно со канадскиот рапер Дрејк меѓу неколку други, го користи зборот „спаз“, што се смета за навредливо упатување на медицинскиот термин спастична диплегија, форма на церебрална парализа.

Лизо, исто така, го отстрани зборот од една од нејзините песни, „Гррлс“, во јуни, откако поборниците за попреченост се пожалија на текстот. Лизо во изјавата рече дека никогаш не сакала да промовира навредлив јазик.

Адвокатката за попреченост Хана Дивини, која ги посочи стиховите на Лизо кои водат до промена, напиша на Твитер дека слушањето на зборот повторно користен од Бијонсе „се чувствував како шлаканица за мене, заедницата со посебни потреби и напредокот што се обидовме да го направиме со Лизо .“