Берлускони го режира својот камбек: На Италија и требам


Силвио Берлускони го изрежира својот камбек На 85-годишна возраст, поранешниот италијански премиер најверојатно ќе биде крал на изборите на 25 септември, кои ќе му купат  уште пет години важност. 
 
Како милијардер, имотен магнат, медиумски магнат и трикратен премиер на Италија, кариерата на Силвио Берлускони веќе трае со децении. Меѓутоа, во последниве години неговиот профил е многу намален. Благодарение на болеста, тој често се појавуваше на партиски настани преку видео врска, а четири години му беше забрането да извршува јавна функција во Италија по пресудата за даночна измама. Сега има 85 години, кога повеќето луѓе на негова возраст би ги кренале нозете, но тој одлучи да се кандидира на избори.
 
„На тој начин сите би биле среќни“, изјави тој за радиото Раи со својата неповторлива самоувереност. Како чудо, изборите на 25 септември најверојатно ќе доведат до триумфална десничарска коалиција, со Берлускони како крал-мејкер, што ќе му купи позиција на влијание во следните пет години.  Враќањето е резултат на неговото чувство за „должност“, изјави тој за ПОЛИТИКО во писмените одговори на прашањата. На Италија и требаат вредностите што ги претставува само неговата партија за да ја рестартира економијата, рече тој.
 
„Моите родители ме научија дека, кога во мене силно чувствувам  должност да направам нешто, морам да најдам храброст да го направам тоа“. 
 
И покрај тоа што две децении доминираше во италијанската политика и медиуми, не толку одамна се чинеше дека политичката кариера на Берлускони е зад него. Неговиот имиџ беше нарушен со таканаречениот бунга бунга скандал, во кој сведоците опишаа оргии во неговата раскошна вила надвор од Милано. Во 2011 година, зголемената национална должничка криза и стравувањата дека Италија би можела да не ги исполни обврските, го принудија да му ја предаде власта на технократот Марио Монти. Тој се соочи со бројни обвиненија, пред конечно да биде исфрлен од Сенатот по пресудата за даночна измама во 2013 година. Но, неочекуваниот наплив на националистички популизам во изминатата деценија му даде можност на Берлускони да игра улога на одговорен про-ЕУ, умерен. Тој беше избран во Европскиот парламент во 2019 година, иако ретко присуствуваше на гласањето.
 
Минатата година, неговата рехабилитација изгледаше завршена кога се приклучи на големата коалиција предводена од поранешниот претседател на Европската централна банка, Марио Драги, главен столб на европските институции. Потоа, минатиот месец, очигледно чувствувајќи промена во политичките ветрови, тој им се придружи на другите коалициски партнери во уривањето на  поддршката за владата на Драги, принудувајќи го на предвремени избори на кои десницата е на пат да победи. Неговите тројца владини министри поднесоа оставки од партијата Форца Италија , велејќи дека тој е „неодговорен“ и ги става партиските интереси пред земјата.
 
Берлускони негира каква било вина за колапсот на администрацијата, тврдејќи: „Ние би сакале владата на Драги да продолжеше до природниот крај на законодавниот дом со изборите во 2023 година… Ова не беше можно поради неодговорното однесување на 5 Ѕвезди и двосмислените маневри на демократите. Затоа, немаше друго решение освен да се врати гласот на народот“, рече тој.
 
Поддршката за Берлускони, помалиот партнер во десничарскиот сојуз со тврдодесничарските Браќа од Италија на Џорџија Мелони и антиимиграциската Лига на Матео Салвини, е далеку намалена од неговите славни денови во 2008 година, кога неговата партија освои 37 отсто од гласовите. Во моментов има поддршка од околу 8 проценти. Но, заедно, партиите од десничарскиот сојуз се очекува да земат околу 45 отсто од гласовите, што би требало да биде доволно за мнозинство во парламентот.
 
Сепак, десницата не треба да ги придобие само италијанските гласачи, туку и меѓународните трговци со обврзници, агенциите за рејтинг, европските влади и институции, кои се загрижени дека најдесничарската влада во повоената историја на Италија може да претставува ризик за демократијата и сојузите на Италија во ЕУ и НАТО. Ако меѓународните институции не се убедени дека силно задолжената Италија ќе биде во сигурни раце, цената на задолжувањето вртоглаво ќе порасне, а просторот за маневрирање на владата ќе биде строго ограничен. Една од причините за овие грижи се топлите односи на некои во сојузот со екстремно десничарските партии во други земји, како што е Vox во Шпанија, и со авторитарците како што е унгарскиот премиер Виктор Орбан и рускиот лидер Владимир Путин.Лигата потпиша договор за соработка во 2017 година со Единствена Русија, партијата што го поддржува Путин, а Салвини се обиде да оствари мировна мисија што ја плати руската амбасада претходно оваа година. Берлускони уживаше долго во пријателството со Путин, дури и одмораше на неговата куќа и беше принуден да ги негира медиумските извештаи претходно овој месец дека разговарал со рускиот амбасадор во Рим и дека сочувствувал со позицијата на Русија.

Досега, неговите критики за инвазијата на Путин на Украина беа пригушени. Но, во своите коментари за ПОЛИТИКО, Берлускони недвосмислено го осуди својот поранешен пријател: „Денес Русија напаѓајќи ја Украина го прекрши меѓународното право и донесе болна војна во срцето на Европа“. Гледајќи наназад на времето како премиер, Берлускони тврдеше дека работел на подобрување на односите меѓу Русија и Западот. Договорот НАТО-Русија од 2002 година, во Рим, „можеше да започне ера во која Русија стана партнер и доверлив соговорник“. Тој рече дека е „длабоко разочаран“ од Путин.

Берлускони негираше дека некоја од партиите во десничарскиот сојуз е екстремистичка, тврдејќи дека коалицијата е десен центар и дека „нема никаква врска со екстремистичките движења во други земји“.

„[Ние сме] проевропски, прозападни, про-НАТО, со либералната демократија како единствена референтна точка“, рече Берлускони. Тој додаде дека „нема да учествува во ниту една влада“ доколку не е апсолутно сигурен во нејзината „демократска исправност, чувство за одговорност и лојалност кон Европа и Западот“. Според Берлускони, токму левиот центар е тој чија лојалност е сомнителна, бидејќи нивната коалиција вклучува екстремно левичарска партија која гласаше против Шведска и Финска да влезат во НАТО.

И покрај намалениот профил, Берлускони сè уште има способност да предизвика галама. Минатата недела, кога разговараше за предложената реформа на претседателскиот систем, тој предложи претседателот Серџо Матарела, доколку помине реформата, да мора да поднесе оставка. Коментарот се сметаше за напад на Матарела, гарантот на демократските контроли и рамнотежи на Италија и најпопуларниот политичар во земјата. Противниците на Берлускони го обвинија за заговор за разбивање на италијанскиот демократски систем и рекоа дека Берлускони ја сака улогата за себе. Берлускони негираше каква било желба да стане претседател.

Наместо тоа, Берлускони би можел да се стреми кон втората највисока институционална улога во Италија, претседател на Сенатот, но тоа би бил многу контроверзен избор, а неговите сојузници досега не го поддржаа. Упатените сметаат дека изборната кампања го ревитализирала. Неговата кампања со видео билтени објавени на Фејсбук игра на носталгијата од 1990-тите и на тестираниот терен на даночни намалувања и повисоки пензии. Дури и без формална институционална улога, сè додека ги собира гласовите што ги очекува, Берлускони ќе има значителна моќ во следната влада.

„Ако добие 7 до 8 проценти, како што се очекуваше, тоа може да направи разлика помеѓу чиста победа за десницата и нестабилен резултат“, рече Даниеле Албертаци, професор по политика на Универзитетот во Сари. „Тој би бил клучен за опстанокот на коалицијата. И можете да верувате дека ќе ги натера своите сојузници да го почувствуваат тоа“.

Идеолошки, постои широк договор во десницата за  намалување на даноците и ограничувања на имиграцијата, а екстремно десничарските партии се чини немаат намера да им се „поклонат“ на нивните поекстремни поддржувачи. Но, Берлускони може, ако сака, да повлече многу црвени линии. Позицијата на Форца Италија во центарот значи дека таа е единствената од партиите што теоретски би можела да се префрли на поддршка на левоориентирана или технократска влада, без да плати висока цена со гласачи.

„Тој е суштински. Во центарот може да игра многу натпревари“, изјави Албертаци. „Тој може да остане релевантен во следните пет години“. (Политико)