Горчливото наследство од Берлинскиот конгрес


Американскиот историчар Маршал Ли Милер во 1975 година ја објави книгата „Бугарија во Втората светска војна“ во издание на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија. Оваa книга со документи од многу тајни архиви и лични сведоштва опишува што се случувало во Бугарија од септември 1939 до септември 1944 година Многу вистини, полувистини, лаги, гнев, па и омраза, …

Горчливото наследство од Берлинскиот конгрес Read More »

Прифатено обвинението за „Рекет“, Јанева и Боки 13 одат на судење


Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје донесе решениe со кое  приговорите на осомничените се одбиваат како неосновани, а обвинителниот акт се одобрува во целост. Од судот велат дека откако по одбрениот обвинителен акт ќе биде оформен кривичен предмет, истиот ќе биде распределен на понатамошно постапување. Со ова започнува судењето за …

Прифатено обвинението за „Рекет“, Јанева и Боки 13 одат на судење Read More »

МОН и СОНК се договорија: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари


СОНК и МОН конечно постигнаа договор за покачување на платите на наставниците од 10 проценти, од 1 јануари 2020 година. Од МОН велат ова е историски договор. – Се враќа дигнитетот на наставничката професија. Горди сме што интензивно преговаравме со СОНК за наставниците да имаат достоинствени плати, истакна министерот Арбер Адеми по средбата со претставниците …

МОН и СОНК се договорија: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари Read More »

Автомобил излетал од пат и удрил во пешак и во кабина на автобуска постојка


Дваесет и двегодишен возач од Куманово, утрово излетал од булеварот „Октомвриска револуција“, удрил во пешак и во кабина од автобуска постојка, информираше денеска СВР Куманово. -Утрово во 06:15 часот  на  булeварот „Октомвриска револуција“ во Куманово, 22-годишниот Ј.Ф. oд Куманово, управувајќи патничко возило „шкода октавија“ со кумановски регистарски ознаки, изгубил контрола, излетал од коловозот и удрил во кабина од автобуска постојка, а потоа и во …

Автомобил излетал од пат и удрил во пешак и во кабина на автобуска постојка Read More »

Макрон: НАТО е на смртна постела


Францускиот претседател Емануел Макрон предвидува распаѓање на НАТО алијансата.Во интервју за британски “Економист” истакна дека НАТО е во состојба на мозочна смрт, а Европа стои на работ на бездна. Тој вели дека е време “Европа да се разбуди” “Она што моментално го гледаме и низ што поминуваме може да се опише како мозочна смрт на …

Макрон: НАТО е на смртна постела Read More »

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа на патот Демир Капија – Неготино


Две лица загинаа во сообраќајна несреќа што се случи вчера на регионалниот пат Демир Капија – Неготино, во близина на клучката кај  с. Тремник. Несреќата се случила помеѓу автомобил „хјундаи“, управуван од Е. К. (40) од с. Тремник, Неготинско, и автомобил „фолксваген голф“, управуван од М. Н. (51) од Неготино. Притоа, Е. К. починал на …

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа на патот Демир Капија – Неготино Read More »

Вакцинацијата против грип ќе започне наскоро


Деновиве ќе започне вакцинацијата против грип, за што се набавени 28.000 вакцини. Како што соопштат од Министерството за здравство, вакцинацијата ќе се закажува преку матичните лекари, а бесплатно ќе се вакцинираат бремени жени во кој било период од бременоста, деца на возраст од шест месеци до пет години, лица на возраст над 65 години и …

Вакцинацијата против грип ќе започне наскоро Read More »

Назначени нови директори на Детска клиника и на Максилофацијална хирургија


Доктор Наташа Најдановска-Алулоска е назначена за нов медицински директор на Универзитетската клиника за детски болести на местото на досегашниот директор Катарина Ставриќ, а д-р Даница Поповиќ-Моневска е назначена за нов медицински директор на Универзитетската клиника за хирургија на лице, вилици и врат – максилофацијална хирургија, на местото на досегашниот директор Славе Наумовски, соопшти Министерството за …

Назначени нови директори на Детска клиника и на Максилофацијална хирургија Read More »

СДСМ инсистира, ВМРО ДПМНЕ против идејата да има нов изборен модел за престојните избори


СДСМ не се откажува од идејата да има нов изборен модел, па дури и за претстојните предвремени избори, a ставот на ВМРО-ДПМНЕ останува непроменет. Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека тоа ќе отвори проблеми како во самата постапка за спроведување на изборите така за политичките партии или за граѓаните во однос на запознавањето со истиот …

СДСМ инсистира, ВМРО ДПМНЕ против идејата да има нов изборен модел за престојните избори Read More »

Француски амбасадор: Оценката на Палмер за Северна Македонија за „историска грешка на ЕУ“ е погрешна


Францускиот амбасадор во Белград, Жан Луј Фалкони, во интервјуто на ТВ Н1, говорејќи за процесот на проширувањето во ЕУ на Западен Балкан и одлуката од пред 15 дена за неотварањето на пристапните преговори со Северна Македонија, изјави дека Франција „нема резерви“ кога станува збор за влез на земјите од Западен Балкан во ЕУ, потенцирајќи дека …

Француски амбасадор: Оценката на Палмер за Северна Македонија за „историска грешка на ЕУ“ е погрешна Read More »

Барзани: Турција нема проблем со Курдите во Сирија, само со ПКК


Турција нема проблеми со Курдите во Сирија и нејзина единствена цел таму е терористичката група која е поврзана со ПКК, изјави претседателот на Ирачки Курдистан, Нечирван Барзани, цитиран од весникот „Дејли сабах”. Барзани ова го кажа на панел дискусија во Центарот за блискоисточни истражувања во Ербил,  во северен Ирак. Претседателот на Ирачки Курдистан посочи дека …

Барзани: Турција нема проблем со Курдите во Сирија, само со ПКК Read More »

Филипче: На почетокот на идната година ќе се заокружи тендерската постапка за изградба на новиот Клинички центар


Се очекува на почетокот на идната година да заврши третата фаза односно да се закружи тендерската постапка за изградба на нов Клинички центар во општината Ѓорче Петров и да се почне со изградба на дел од локалната инфраструктура. Ова денеска за МИА го изјави министерот за здравство Венко Филипче. – Во координација сме и со …

Филипче: На почетокот на идната година ќе се заокружи тендерската постапка за изградба на новиот Клинички центар Read More »

Груби: Aпсурдно е да се дискутира за промена на изборен модел пет месеци пред избори


Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти. Ние остануваме на формалниот состав кој што дискутира промени на изборниот законик и тоа е во рамките на Министерството за правда. Неделава имавме сите …

Груби: Aпсурдно е да се дискутира за промена на изборен модел пет месеци пред избори Read More »

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се  пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел со 120 изборни единици, вели генералниот секретар на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, коментирајќи го отсуството на претставник од …

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори Read More »

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади


Претседателот на Турција Реџеп тајип Ердоган соопшти денеска дека припадници на турските безбедносни сили ја уапсиле сопругата на покојниот лидер на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади. – Америка објави дека Ал Багдади се убил во тунел и веднаш почна медиумска кампања, а јас сега првпат кажувам дека ние ја заробивме неговата сопруга и …

Турција ја уапси сопругата на Ал Багдади Read More »

Матиќ е подготвен да го напушти Јунајтед во јануари


Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Немања Матиќ е подготвен да ја промени својата клупска припадност за време на зимскиот преоден рок, објави „Манчестер ивнинг њуз“. Оваа сезона, Србинот се појави само двапати во стартниот состав на „црвените ѓаволи“ во дуелите во Премиер лигата и вкупно мина 350 минути на теренот. Оваа ситуација не …

Матиќ е подготвен да го напушти Јунајтед во јануари Read More »

Министерот за Велс поднесе оставка поради секс скандал на негов асистент


Британскиот министер за Велс Алан Кернс денеска поднесе оставка поради секс скандал, поврзан со негов поранешен асистент. Спроед Би Би Си, министерот ја поддржал кандидатурата на неговиот помошник Рос Ингланд за парламентот на Велс, иако знаел за неговата улога во случајот со силувана жена, која претходно била соработничка во Конзервативната партија. Според Би-Би-Си, пред судот …

Министерот за Велс поднесе оставка поради секс скандал на негов асистент Read More »

Едно лица загина во сообраќајката на патот Неготино – Демир Капија


Едно лица загина, а друго е тешко повредено во сообраќајката што се случи попладнево на патот Неготино – Демир Капија, потврди за МИА директорката на Здравствениот дом во Кавадарци, Билјана Филипова. Според Филипова, тешко повреденото лице, од кавадаречката болница е пренесено на скопските клиники. Како што претходно информира МВР, се судриле џип „хјундаи” и „голф”. …

Едно лица загина во сообраќајката на патот Неготино – Демир Капија Read More »

Венгер призна дека е заинтересиран да го преземе Баерн


Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, кој важеше за еден од фаворитите за тренерското место во Баерн (Минхен), призна дека е заинтересиран да го наследи Нико Ковач на „Алијанц арената“. Ралф Рангник, Ерик Тен Хаг и Томас Тухел веќе се дистанцираа од гласините кои ги испраќаа во Баерн, па Венгер станува сè поистакнат фаворит. Венгер …

Венгер призна дека е заинтересиран да го преземе Баерн Read More »

Со нож повредени осум лица во Јордан


Во популарното туристичко место Јераш, во северниот дел на Јордан, напаѓач избодел осум лица, меѓу кои четворица странски туристи и нивниот водич. Јорданскиот министер за здравство Фајез Џабер изјави дека се повредени тројца државјани на Мексико, еден Швајцарец и четворица граѓани на Јордан. Локалните медиуми објавија дека напаѓачот повредил и еден полицаец пред да биде …

Со нож повредени осум лица во Јордан Read More »