Вучиќ: Пресудата за Ѓоковиќ е дел од светскиот лов на вештерки


  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека одлуката за укинување на визата за тенисерот Новак Ѓоковиќ и неговата депортација од Австралија е политичка и лов на вештерки и дека на тој начин австралиската влада сама се понижила. „Тие мислат дека со таа одлука го понижиле Новак Ѓоковиќ. Тие се понижија, а Ѓоковиќ може …

Вучиќ: Пресудата за Ѓоковиќ е дел од светскиот лов на вештерки Read More »

Ѓоковиќ ќе ги плати трошоците на процесот и отштета од 500.000 долари


Откако заврши сагата на Новак Ѓоковиќ во Австралија, најавено е дека српскиот тенисер ќе ги сноси сите трошоци, а ќе треба да плати отштета од 500.000 долари. Исто така, Новак се соочува со тригодишна забрана за влез во земјата, но постои можност тоа да не се случи. Тамошните медиуми пренесуваат дека тоа не значи дека …

Ѓоковиќ ќе ги плати трошоците на процесот и отштета од 500.000 долари Read More »

Анкета: Големо мнозинство од 71 отсто Австралијци бараат Ѓоковиќ да се депортира


  Огромно мнозинство на Австралијанците од дури 71 отсто го поддржуваат депортирањето на српскиот тенисер од нивната земја во анкетата објавена само неколку часа пред конечното сослушување на Новак Ѓоковиќ. Ставот дека Ѓоковиќ треба да биде депортиран го поддржаа 71 отсто од жителите на државата Викторија, каде се одржува Австралија опен во Мелбурн. Во другата …

Анкета: Големо мнозинство од 71 отсто Австралијци бараат Ѓоковиќ да се депортира Read More »

Финска, Норвешка и Шведска ќе ги убиваат волците


  Финска им се придружува на Шведска и Норвешка во уништувањето на волците оваа зима за да ја контролираат нивната популација, додека групите за заштита апелираат до Европската унија да преземе мерки против колењето. Ловците во Шведска веќе го застрелаа најголемиот дел од нивната годишна цел од 27 волци, додека Финска треба да одобри убивање …

Финска, Норвешка и Шведска ќе ги убиваат волците Read More »

Надал и другите: „Изморени сме од ситуацијата“


  МЕЛБУРН – Првиот грен слем натпревар на Рафаел Надал по повеќе од седум месеци е на повидок, тој се враќа од болниот проблем со левото стапало што го ограничи на еден турнир во последната половина од минатата сезона, а во декември доби Ковид-19. Многу да се зборува, нели? На крајот на краиштата, тој е …

Надал и другите: „Изморени сме од ситуацијата“ Read More »

Русија ја обвини ЕУ дека сама е виновна за недостигот на гас


  ЕУ е виновна за нејзината енергетска криза, изјави во саботата рускиот вицепремиер Александар Новак. Глобалната криза во снабдувањето со гас ги зголеми сметките на потрошувачите низ Европа, поттикнувајќи ја инфлацијата и обвинувањата, неодамна од шефот на Меѓународната агенција за енергетика, Фатих Бирол, дека Москва го влошува проблемот со задржувањето на увозот. Новак рече дека …

Русија ја обвини ЕУ дека сама е виновна за недостигот на гас Read More »

Мнозинството од медицинскиот совет на Полска за борба против ковидот поднесе оставка


  ВАРШАВА – Тринаесет од 17 членови на медицинскиот совет на Полска поднесоа оставки во петокот, протестирајќи поради тоа што десничарската влада во земјата го игнорирала нивниот совет како да се бори против пандемијата на корона вирус. Во остра изјава, потписниците предводени од Роберт Флисијак, претседател на полското здружение на епидемиолози, се пожалија дека нивните …

Мнозинството од медицинскиот совет на Полска за борба против ковидот поднесе оставка Read More »

Бугарија сама решава дали ќе се врати под руска контрола, вели Даниел Фрид


  Западот мора да биде подготвен за нови провокации од Русија, изјави за Бугарското национално радио (БНР) Даниел Фрид, поранешен помошник државен секретар на САД од 2005 до 2009 година. Тој беше одговорен за европските и евроазиските прашања. „Мислам дека Путин се обидува да заплаши, употреби „маскирање“ и притисок за да го принуди Западот да …

Бугарија сама решава дали ќе се врати под руска контрола, вели Даниел Фрид Read More »

Вучиќ побарал од Додик Србите да се вратат во институциите на Босна и Херцеговина


  Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик вечерва изјави дека политичките актери во Република Српска ќе разговараат за барањето на српскиот претседател Александар Вучиќ за враќање на српските претставници во институциите на БиХ. Додик, лидерот на најголемата партија во Република Српска, Сојуз на независни социјалдемократи, изјави за РТС дека одлуката за враќање …

Вучиќ побарал од Додик Србите да се вратат во институциите на Босна и Херцеговина Read More »

За последните десет години Хрватска загуби 10 отсто од населението


  Хрватска има 3.888.529 жители, 1.480.423 домаќинства и 2.350.444 станови. Ова е новата слика на земјата според пописот од 2021 година, што во петокот го објави директорката на Централниот завод за статистика, Лидија Брковиќ. Според овие податоци, за десет години од последниот попис, тој во 2011 година, Хрватска загубила 396.360 жители или 9,5 отсто од …

За последните десет години Хрватска загуби 10 отсто од населението Read More »

Српските таблоиди остро ја нападнаа Ана Ивановиќ зошто јавно не му дала поддршка на Ѓоковиќ


  Српските таблоиди бараат од сите што на некаков начин имаат врска со тенисот да застанат во одбрана на Новак Ѓоковиќ  за сето она што се случува во Австралија, укинувањето на визата по втор пат и судските рочишта. „Она што на многумина им падна во очи е дека изостана поддршката на Ана Ивановиќ, најдобрата српска …

Српските таблоиди остро ја нападнаа Ана Ивановиќ зошто јавно не му дала поддршка на Ѓоковиќ Read More »

Борис Џонсон ѝ се извини на кралицата за забавите пред погребот на принцот Филип


  Британскиот премиер ѝ се извини на кралицата за двете забави што се одржаа во Даунинг стрит во пресрет на погребот на принцот Филип минатата година, изјави портпаролот на Борис Џонсон. „Дејли Телеграф“ објави дека две одделни забави за заминување, за поранешниот директор за комуникации Џејмс Слек и за владиниот фотограф, биле одржани на 16 …

Борис Џонсон ѝ се извини на кралицата за забавите пред погребот на принцот Филип Read More »

Шефот на Антикорупциската комисија на Бугарија поднесе оставка


  Сотир Цацаров, кој ја предводи комисијата за спречување судир на интереси и конфискација на незаконски стекнат имот на Бугарија, од 1 март ќе поднесе оставка. Тој ова го соопшти за весникот „24 часа“, на барање да ги коментира амандманите што ги подготви Министерството за правда, а се однесуваат на работата на комисијата. Цацаров, кој …

Шефот на Антикорупциската комисија на Бугарија поднесе оставка Read More »

Озлогласеното убиство од 2012 во француските Алпи останува ноќна мора за полицијата


  Француската полиција во четвртокот испрашуваше маж уапсен поради нерешеното убиство на британско семејство на Алпите во 2012 година, а обвинителите изјавија дека тој учествувал пред три месеци како сведок во реконструкција на сцената на злосторството. Притворот на неименуваниот маж ги зголеми надежите за напредок во еден од најозлогласените случаи на убиства во Франција, кога …

Озлогласеното убиство од 2012 во француските Алпи останува ноќна мора за полицијата Read More »

Арсовска стана портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ


  Во разгорената меѓупартиска војна  околу функционирањето на Скопје, СДСМ денеска ја обвини градоначалничката дека станала портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, а не независна како што се прокламираше. „Данела Арсовска го промени работното место, од градоначалничка станува портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Таа својата енергија ја насочи кон вработување на партиски кадри, за што од буџетот на Градот се …

Арсовска стана портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ Read More »

Зошто Австралија е парализирана околу депортацијата на Новак Ѓоковиќ?


  СИДНЕЈ – „Правилата се правила“, според австралискиот премиер Скот Морисон – но ако сте најдобриот тенисер во светот, правилата не мора да важат. Светот нетрпеливо чекаше австралискиот министер за имиграција Алекс Хоук да открие дали ќе ја искористи својата лична моќ за да го депортира Новак Ѓоковиќ и да му забрани влез во Австралија …

Зошто Австралија е парализирана околу депортацијата на Новак Ѓоковиќ? Read More »

Лани 120 илјади граѓани на Косово поднеле барања да заминат во земји на ЕУ


  Во декември 2021 година, над 56.000 косовски граѓани поднеле барање за виза во Германија, а повеќе од 60.00 аплицирале во Хрватска и илјадници во Словенија и други европски земји. Се чини дека се зголемува бројот на оние кои аплицираат да ја напуштат земјата. Германската амбасада во Приштина соопшти дека организира компјутерски генерирана лотарија за …

Лани 120 илјади граѓани на Косово поднеле барања да заминат во земји на ЕУ Read More »

Повторно многу високи бројки – 1.865 новозаразени и осум смртни случаи


  Во последните 24 часа се регистрирани 1.865 нови случаи на ковид од 6.173 тестови. Тоа изнесува 30,2 отсто позитивни тестови од примероците. Толкав голем процент на позитивни тестови немало многу одамна и очигледно дека станува збор за брзото ширење на Омикрон варијантата. Според градови и натаму најмногу нови случаи има во Скопје – 871, …

Повторно многу високи бројки – 1.865 новозаразени и осум смртни случаи Read More »

Циципас го критикува Ѓоковиќ: Дали ние што се вакциниравме сме будали?


  Бурата околу Новак Ѓоковиќ и неговиот престој во Австралија сѐ уште не стивнува. Додека се чека одлуката на министерот за имиграција дали да се протера светскиот рекет број 1 од земјата, се множат коментарите за целата ситуација. Претставата ја коментираше четвртиот тенисер во светот, Стефанос Циципас, кој го осуди однесувањето на Ѓоковиќ. „Изгледа не …

Циципас го критикува Ѓоковиќ: Дали ние што се вакциниравме сме будали? Read More »

Пендаровски ја одложи средбата со претставниците на Македонците во Бугарија. Причина – пандемијата


  Во очигледен обид да не се напрегне ситуацијата пред посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков идната недела на Скопје, претседателот Стево Пендаровски ја одложи на неодредено време средбата со претставниците на здруженијата на Македонците од Бугарија. Причината за одложувањето била пандемијата на корона вирусот. Иако, на пример, пандемијата не беше причина за да се …

Пендаровски ја одложи средбата со претставниците на Македонците во Бугарија. Причина – пандемијата Read More »