Сен Лоран се враќа дома: Откупени 4000 славни парчиња од приватен колекционер

Франција – Сен Лоран и неговиот креативен директор, Ентони Вакарело, ја купија комплетната колекција на винтиџ облека на Сен Лоран, од дизајнерот Оливие Шатене, која се состои од 4.000 парчиња датирани од 1966 до 1985 година, за неоткриена сума.

Направени претежно од парчиња ready-to-wear од линијата  Saint Laurent Rive Gauche, колекцијата вклучува палта, фустани, костуми, блузи, трикотажа, торби, чевли, накит, марами и некои парчиња од висока мода како фустанот инспириран од Африка, од сезоната пролет 1967 година, кој порано припаѓаше на војвотката од Виндзор.

Предметите ќе се приклучат на постојната архива на Сен Лоран, сместена на Rue de Bellechasse во Париз.

„Господинот Ив Сен Лоран воспостави исклучително вредно наследство кое е бесконечен извор на инспирација“, рече Вакарело во изјавата.

Модната куќа во сопственост на Керинг, исто така ги зајакна своите врски со музејот Ив Сен Лоран во Париз, кој има посебна архива од 5.000 предмети од облека, 15.000 додатоци и илјадници скици. Вакарело неодамна ја постави својата прва изложба таму, посветена на музата на YSL, Бети Катру.

Во интервју за WWD, Шатене објасни зошто решил да ја продаде својата колекција, која стана суштински ресурс за секој заинтересиран за Сен Лоран – вклучувајќи го и режисерот Бертран Бонело, кој позајмил голем број предмети за да облече актери и да помогне во повторно создавање модна писта сцени за неговиот филм „Сен Лоран“ во 2014 година.

„Ми се допаѓа идејата оваа колекција да има живот и да биде корисна, не само нешто во што уживам самостојно. Јас се забавував многу заедно со колекцијата во текот на последните 30 години и ја покажував, со изложби во Париз, Хонг Конг и Шангај, и требаше јавност. Сè уште ја сакам толку многу, дури и ако веќе не ми припаѓа “, рече тој.

„За да ја одржите во живот, треба да продолжите да ја збогатувате и да дојдете до нови проекти и тоа е многу време интензивна активност која ми ја одзема целата моја енергија, помеѓу чување на залихи, одржување, складирање, документација и сл. Треба да ја предадам диригенската палка на најцврстиот и релевантен партнер “, додаде Шатене.

Како косопственик со Michèle Meunier на две етикети , Mariot-Chanet во 1988 и E2 во 2000, дизајнерот ја започна својата кариера како асистент на Азедин Алаја, уште еден интровертен колекционер на мода. Неговата сопствена колекција експоненцијално растеше кога разви Е2, кој се засноваше на собирање на винтиџ облека.

CV-то на Шатене вклучува и дизајнер на женска облека и додатоци во Хермес, шеф на дизајн во Ерес и ко-креативен директор на Леонард. Затворајќи го Е2 во 2012 година, тој сега го дели времето помеѓу хонорарни консултации, организирање изложби и предавања во Училиштето за применета уметност „Дупер“.

Фокусот на неговата колекција е ставен на пионерите на дизајнерите: Карл Лагерфелд во Клое, Соња Рикел, Емануел Хан, дизајните на Корин Грандвал за Кашарел, Дороти Бис, Микеле Розие и Ролан Чакал за Франција; Мисони за Италија, и Жан Муир за Велика Британија.

„Количините варираат од неколку парчиња, од помалку познатите дизајнери, до неколку стотици од славните“, рече тој.

Шанете беше особено заинтересиран за улогата на Rive Gauche, основана во 1966 година.

„Високата мода  го загуби лидерството во шеесеттите години во корист на ready-to-wear, што беше фаворизирано од млади луѓе. Rive Gauche, е роден затоа што Ив Сен Лоран сакаше да ја одрази неговата ера. Тој беше првиот голем дизајнер кој навистина се најде во својата ready-to-wear, без да ја копира високата мода, “истакна тој.

„Ив Сен Лоран се погрижи за жените кои бараат брза и безгрижно мода што беше и покреативно и поевтино. Бидејќи активните жени станаа еманципирани во шеесеттите години, тој им даде маичка, панталони и машко- женски стилови “, продолжи тој.

„Застанувајќи во седумдесеттите години, тој беше јасен за фактот дека Rive Gauche, беше неговиот приоритет, што го прави – според мое мислење – неговата„ главна колекција “за најмалку еден период“, резонираше Шанете.

Најретките предмети се најрани, од 60-тите кои ги носеле и Катрин Денев за насловница за Пари-Мач во 1970, и Миа Фароу на насловната страница на американскиот Вог во август 1967 година.

„Повеќето од овие парчиња се набавени пред многу време, на пазарот со болви или на аукција и денес веќе не се во оптек“, истакна Шанете.

Сепак, исправно беше да ја врати својата ризница во куќата која првично ја произведуваше. „Среќен сум затоа што верувам дека оваа колекција, со тоа што ќе се вратам дома, ќе добие грижа и внимание што го заслужува“, рече тој.