Мицотакис добива пофалби во Грција за справување со корона кризата

Грците долго време страдаа од нестабилност, но одговорот на нивната влада на епидемијата доби поддршка од населението

 

Солун – Со години наназад, Грција се смета за една од најпроблематичните членки на Европската унија, притисната од финансиска криза, корупција и политичка нестабилност. Но, во кризата корона вирусот, земјата се појави како добредојдено изненадување: епидемијата се чини дека е далеку поограничена од очекуваното.

Бидејќи вирусот се шири низ цела Европа, многу Грци се плашеа од најлошото: тие ќе бидат следната Италија или Шпанија.

На крајот на краиштата, здравствениот систем на земјата беше ослабен со децениска финансиска криза. И Грција има една од најстарите популации во Европската унија, втора по Италија, оставајќи ја поранлива на оваа болест.

Но, бројот на пријавени смртни случаи и лица кои се на интензивна нега, заради вирусот во Грција, е само мал дел од овие случаи во многу други европски нации.

Сега, земјата која се навикна да се смета за проблематично дете во Европската унија го слави одговорот на својата влада и едвај чека да ја отвори својата економија.

„Грција им се спротивстави на предрасудите “, рече Кевин Фитерстоун, директор на Хеленската опсерваторија при Лондонската школа за економија.

Бидејќи Грција тестираше многу мал процент од својата популација, невозможно е да се знае колку е проширен вирусот во земјата. Но, нејзината вкупна смртност е мала – 140  кај население од околу 10,7 милиони – изненадување за експертите, особено со оглед на постарата популација. И големо олеснување.

Во вторникот, нешто повеќе од еден месец откако владата воведе блокирање, премиерот објави временска рамка за постепено олеснување на ограничувањата и враќање на земјата на нозе.

Поглед на Атина од ридот Филапапу. Грците мораа да ги известа властите дури и кога го шетаат нивното куче (Фото: АФП)

Само 75.170 луѓе биле тестирани за вирусот во Грција, но експертите се согласуваат дека одлуката на земјата за брзо спроведување мерки за социјално растојание и зацврстување на нејзиниот заболен систем на здравствена заштита помогна во спречување на појавата на појава на болест.

Исто така, подготвеноста од повеќето Грци да ги почитуваат наредбите го направи своето.

На 27 февруари, еден ден откако беше откриен првиот случај во земјата од Ковид 19 во Солун, владата го откажа годишниот карневал. На 11 март ги затвори училиштата. Два дена подоцна, Грција го ограничи неесенцијалното патување и затвори кафулиња, ресторани, библиотеки и музеи.

Наскоро, секој што доаѓаше од странство мораше да помине преку двонеделен задолжителен карантин или да ризикува казна од 5.000 евра. Од сите во земјата се бараше да ја известуваат владата секој пат кога ќе ги напуштат своите домови, дури и ако треба да го шетаат кучето.

„Дејствувавме превентивно“, вели Јоргос Герапетритис, грчки државен министер.

„Свесно претпочитавме да направиме значајна финансиска жртва отколку да го жртвуваме човечкиот живот“, рече тој.

За споредба, Белгија има пријавено 48.519 инфекции и 7.594 смртни случаи, иако земјите имаат слична големина на население.

Почнувајќи од февруари, Грција работеше брзо да ги зголеми своите кревети за интензивна нега за повеќе од 70 проценти и да вработи 3.337 дополнителни вработени во болницата, рече Василис Кикилијас, министер за здравство. Исто така, отвори уште 2.500 работни места во болниците и планира да вработи 942 дополнителни лекари, изјави портпаролот на Министерството за здравство минатата недела.

„Мобилизацијата беше многу брза“, рече Анастасија Котаниду, вонреден професор на одделот за критична нега на Универзитетот во Атина и претседател на грчкото здружение за интензивна нега. Без тоа, рече таа, здравствениот систем немаше да може да се справи со појавата.

Низ целата земја, многу Грци побрзаа да ја прифатат новата нормалност, дури и претходните работи како собирање во групи за печење јагне на православниот Велигден. Можеби тоа беше незамисливо пред само неколку месеци.

Mедицински лица ја дезинфицираат пластичната вреќа во која е пациент починат од корона вирус во болница во Атина (Фото: Ројтерс)

Според неодамнешната анкета, двајцата најпопуларни луѓе во земјата се Сотирис Циодрас, специјалист за заразни болести со мек говор при Универзитетот во Атина и Николас Хардалијас, заменик-министер за цивилна заштита. Лекарот и политичарот водат дневни брифинзи за вирусот во Грција и тоа стана телевизиска програма што мора да се гледа.

Фидерстоун рече дека владата „ја следела науката“ со тоа што го направила д-р Циодрас водач на политиката, а на Хардалијас му даде моќ да го надгледува одговорот на земјата на епидемијата за да се работи непречено.

„Ниту една од овие активности не е типична за грчките влади кога се соочуваат со предизвици“, рече тој. Се чинеше дека ја отсликуваат деловната позадина на премиерот Киријакос Мицотакис, поранешен финансиски аналитичар, додаде тој.

Павлос Елефтеријадис, пензиониран сценски режисер во националниот театар во Северна Грција, рече дека е пријатно изненаден од одговорот на владата на избувнувањето.

„Чувствував гордост што постои држава“, рече Елефтеријадис, кој е од Солун. „Постојат политичари кои ги слушаат научниците“.

Меѓутоа, и покрај владиниот успех таа се соочи и со критика.

Помалку од 1 процент од населението е тестирано на вирусот во Грција, предизвикувајќи загриженост за точноста на инфицираните. Тестирањето е насочено кон лица кои биле примени во болници со симптоми и на оние кои биле во контакт со потврдени случаи, според портпаролот на Министерството за здравство. Се тестираат и луѓето што доаѓаат во земјата од странство.

Исто така, има повеќекратни епидемии на корона вирус во преполните и нехигиенски кампови за бегалци во земјата. И покрај повиците да ги евакуираат, малкумина мигранти се ослободени, предизвикувајќи вознемиреност кај критичарите.

Фани Кунтури, доцент за политички науки и политичка комуникација на Универзитетот Пантеион во Атина, рече дека сегашното задоволство од владата лесно може да исчезне, во зависност од тоа како земјата ќе управува со финансиското влијание на пандемијата.

Туризмот, кој сочинува 18 проценти од БДП на земјата, се очекува да биде еден од најтешко погодените сектори во Грција, која само што почна да се опоравува од финансиската криза што започна во 2009 година.

Во вторникот, премиерот Мицотакис најави дека, почнувајќи од 4 мај, повторно ќе се отворат книжарниците, фризерските салони и некои други продавници и дека Грците повеќе не треба да ја известуваат владата пред да излезат од дома.

Црквите исто така ќе се отворат повторно за лични молитви. Средните училишта ќе се отворат подоцна во мај, додека рестораните и хотелите кои работат преку целата година, најверојатно, ќе започнат со работа повторно на 1 јуни, рече Мицотакис.

Засега, некои Грци со гордост ја бодрат својата земја како ретка успешна приказна во Европската унија за време на пандемијата.

Костас Тимиудис, 50-годишен таксист во Солун, рече дека не е обожавател на грчката влада, но ги одобри нејзините постапки. „Владата презеде мерки порано од остатокот на Европа“, рече тој.

„Некои Европејци нѐне почитуваа многу “, рече Костас Хацопулос (54), агроном, кој исто така е во Солун.

„Ние им докажавме дека грешат“. (Њујорк тајмс)