Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ова е ден кога ќе откриете дека физичката реалност е целосно испревртена: она што се чини дека е разумно, ќе излезе дека е сосема неразумно, а тоа ви прави хаос во главата. Ќе треба да бидете флексибилни за да ги надминете недоразбирањата со другите. На професионален план ги откривате своите недостатоци и тоа ве …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Индија успешно лансираше ракета на Месечината


Индија денеска успешно ја лансираше својата втора мисија на Месечината, откако пред една недела го прекина лансирањето на леталото поради технички проблеми. Ракетата Чандрајан 2 е лансирана денеска од вселенската станица Шрихарикоте, а се вршел и телевизиски пренос. Индија очекува дека нејзината мисија, вредна 150 милиони долари, ќе биде прва која ќе слета на јужниот …

Индија успешно лансираше ракета на Месечината Read More »

(ВИДЕО) Ноле и сопругата запеаја во кафеана на Корчула


По феноменалното финале на Вимблдон против Роже Федерер, најдобриот тенисер на светот одлучи одлучи да ги наполни своите батерии на Корчула, каде што ужива со својата сопруга Јелена. На својот профил на Фејсбук, Ѓоковиќ сподели видеоснимка каде што со сопругата Јелена пееше една од најубавите песни на легендарниот Оливер Драгојевиќ. „Магична ноќ. Пеење со клапа …

(ВИДЕО) Ноле и сопругата запеаја во кафеана на Корчула Read More »

Многу сопственици на „бе-ем-ве“ караван не знаат за една опција на својот автомобил


„Бе-ем-ве“ сака да ги информира своите потрошувачи за содржините и предностите што ги има автомобилот што го поседуваат. Како и многу „бе-ем-ве“ каравани претходно, но и SUV возила, и новата „серија 3 туринг“ има опција за посебно отворање на задниот прозорец. Оној над багажникот. И додека вистинските вљубеници во овие автомобили знаат за ова опција, …

Многу сопственици на „бе-ем-ве“ караван не знаат за една опција на својот автомобил Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ѝ нема крај на вашата среќа: сè што може да направите е да се опуштите и да го дочекате она што допрва следува, а тоа е љубезното споделување на вашата вистина со саканите. Средба со повеќе личности, со кои разменувате идеи, планови и искуства. Прекрасен ден за пријателска соработка и шанси во повеќе …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Како да ја приготвите храната во лето?


Летото е период што изобилува со разновидни зеленчуци и овошја, кои се користат за разни предјадења, супи, чорби, главни јадења, салати и десерти. Ова е период на летните одмори и затоа приготвувањето на храната не би требало да одзема многу време, особено затоа што храната има голема хранлива вредност, дури и во суров облик. Нашето …

Како да ја приготвите храната во лето? Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Ден за ден се прашувате како да дојдете до саканата среќа и љубов: тајната лежи во тоа да им дозволите тие самите да влезат во вашиот живот, а не да ги форсирате работите да се случат онака како што сте замислиле вие. Така ќе си ставите уште само една тешкотија на плеќите и нема …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Кинеската вселенска лабораторија “Небеска палата“ изгоре во текот на враќањето кон Земјата


Кинеската вселенска лабораторија „ Тиангонг-2“ денеска ја заврши својата речиси тригодишна мисија горејќи во текот на контролираното враќање во атмосферата на Земјата, над јужниот дел на Тихиот океан. Поголемиот дел од леталото, долго 10,4 метри, беше уништено во текот на влегувањето во атмосферата, а помали парчиња паднаа на „ сигурно подрачје“ во јужниот дел на …

Кинеската вселенска лабораторија “Небеска палата“ изгоре во текот на враќањето кон Земјата Read More »

(Видео) Пребројување и први фотографии од сите штркови и гнезда во Чешиново


Здружението „Оризова братимка“ има интересна иницијатива и цел – да ги преброи сите штркови во Чешиново и сето тоа да го документира со фантастични фотографии направени со дрон. Планот е секојдневно да се објавуваат по неколку фотографии од 21-то гнездо, колку што вкупно се пребројани на повеќе покриви на куќи и на бандери. Инаку, само …

(Видео) Пребројување и први фотографии од сите штркови и гнезда во Чешиново Read More »

Тетовски планинари ќе ги искачуваат највисоките врвови во Словенија и Австрија


Дваесетчлена експедиција од планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово денеска заминува на искачување на највисоките врвови во Словенија и Австрија. Искачувањето на Триглав во Словенија на 2.864 метри надморска височина е предвидено за во недела (21 јули), додека во понеделник на Гросглокнер во Австрија на 3.798 метри. – Искачувањето на врвови во странство е дел од …

Тетовски планинари ќе ги искачуваат највисоките врвови во Словенија и Австрија Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ако сакате да постигнете совршена љубов, но и независност во односите, ќе треба да им дадете слобода на саканите: можеби не ви се верува, но тоа е лесно бидејќи така луѓето стануваат потрпеливи и меки. Кога веќе ќе одлучите како да се однесувате, не противречите си, туку бидете убедливи и ќе го добиете она …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Ја препознал својата ампутирана нога на пакување цигари


Шеесетгодишен Албанец кој живее во источна Франција вели дека се вчудовидел кога ја видел фотографијата на својата ампутирана нога на пакување цигари, употребена без негова дозвола. Сликата е ставена на пакување цигари во ЕУ со порака „пушењето ви ги затнува артериите“. Но, Албанецот кој живее во Мец, вели дека ја изгубил ногата како последица на …

Ја препознал својата ампутирана нога на пакување цигари Read More »

Го симна Бил Гејтс: Бернар Арно е вториот најбогат човек во светот


САД- Коосновачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс за прв пат по седум години не е на вицешампионската позиција на листата на најбогати луѓе во светот. Титулата му ја одзеде извршниот директор на луксузната групација ЛВМХ, францускиот милијардер Бернар Арно, пишува „Си-Ен-Ен“. Арно има нето вредност околу 108 милијарди долари, од коишто 39 милијарди ги заработи минатата …

Го симна Бил Гејтс: Бернар Арно е вториот најбогат човек во светот Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Искрени и љубезни, ќе бидете нежни со своите блиски сакајќи да постигнете вистинска хармонија: последните неколку дена беа напнати и сега сфаќате дека треба да се менувате ако сакате да напредувате. Ако нешто не се одвива онака како што сакате, опуштете се и замислете ново сценарио: наглите промени може да имаат освежувачко влијание. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Кокаин вреден 144 милиони долари пренесен во багер од Јужна Африка во Австралија


Огромна количина кокаин е најдена во Австралија откако била скриена во багер тежок 20 тони, јави Раша тудеј. Багерот бил пренесен со брод од Јужна Африка во Австралија, а австралиската гранична полиција го пронашла кокаинот по скенирање на багерот сместен во контејнер. Криумчарите во багерот сокриле 384 килограми кокаин вреден 144 милиони долари. Пронаоѓањето на …

(Видео) Кокаин вреден 144 милиони долари пренесен во багер од Јужна Африка во Австралија Read More »

(ВИДЕО) На грчки остров авионите слетуваат на неколку метри од главите на туристите


Можноста за невообичаена фотографија е неодолива за селфи-авантуристите, кои за таа цел одат во радиоактивни градови, езера или се качуваат на огромни височини, поради што има и најмногу несреќни и смртни случаи. На островот Скијатос, Грција, овие денови беше забележан еден таков, според многумина – непромислен потфат од страна на група туристи кои се сликаа …

(ВИДЕО) На грчки остров авионите слетуваат на неколку метри од главите на туристите Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ако бевте лошо расположени и на лизгав терен, денес ќе откриете како можете блокадите да ги претворите во предност: резервирани и загрижени, калкулирате која опција е најдобра за вас. За среќа вашите сакани се тука да ви дадат добар и оригинален совет и нивната мисија ќе ве расположи. Нови потенцијали и уникатни идеи. Разговори. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Медуза со големина на човек на брегот на Англија


Медуза со големина на човек е забележана и снимена во приморјето кај градот Корнвол, Велика Британија, објави „Гардијан“. Според стручните лица, ова е навистина ретка појава. Според професионалните фотографи нуркачи, пак, суштеството било долго еден метар и половина, а самото тело на медузата – половина метар.

(ВИДЕО) Храбро и трогателно: Tаткото решил да му го подари срцето на синот


Трансплантација на срце била единствениот спас за да преживее синот и тоа што побрзо. Времето истекувало многу брзо, а семејството немало толку финансии колку што биле неопходни за операцијата. Таткото одлучи да преземе многу храбра одлука, решил да го подари своето срце на неговиот сакан син. Трогателната приказна што молскавично се шири по социјалните мрежи …

(ВИДЕО) Храбро и трогателно: Tаткото решил да му го подари срцето на синот Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес не е важно како размислувате, туку за што размислувате: вашите блиски и сакани се тука за да ве утешат, да ве гушнат и поддржат во секоја смисла на зборот. Знаејќи дека сте сакани, ќе успеете да го надминете тмурното расположение и важните егзистенцијални прашања, кои што ве малтретираат веќе некое време. Фокусирајте се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »