Наезда на огромни полжави во центарот на Москва


Полжави со големина до 15 сантиметри предизвикаа паника во центарот на Москва, во Русија, што е последно во низата места, каде овие полжави се појавија низ Европа, а дојдоа од Шпанија. Полжавите од видот Арион вулгарис се огромни во споредба со оние кои ги познаваме и се големи штетници. Европските портали за следење разни животински …

Наезда на огромни полжави во центарот на Москва Read More »

Повеќе од 200 ирваси угинаа од глад на Арктикот


Норвешките научници на архипелагот Свалбард во Арктичкиот Океан откриле околу двесте угинати ирваси. Експерти од Норвешкиот поларен институт убедени се дека животните угинале од глад. Тие сметаат дека невообичаено големиот број угинати животни е последица од климатските промени, кои се чувствуваат и на тој архипелаг. Секое лето, истражувачите од Норвешкиот поларен институт ја проучуваат тундрата …

Повеќе од 200 ирваси угинаа од глад на Арктикот Read More »

Селфи манијата е опасна, во САД се води како заболување


Селфи манијата веќе е прогласена за психијатриска болест во САД, а до инциденти доаѓа од побарувачка за „лесна“ слава. Психологот Полина Василева за фаталните несреќи во последните години вели дека младите луѓе се обидуваат да се фотографираат на екстремни места. Пред само неколку дена во Бугарија едно 17-годишно момче почина обидувајќи се да направи селфи …

Селфи манијата е опасна, во САД се води како заболување Read More »

Американец си купил сувенир од Кувајт – рачен минофрлач


Обезбедувањето на аеродромот во Мериленд заплениле ракетен минофрлач кој го пронашле во багажот на еден патник. Тој рекол дека оружјето го донел како сувенир од Кувајт. Во соопштението на Управата за безбедност на сообраќајот пишува дека патникот е роден во Џексонвил и дека некогаш работел за војската. По заплената фрлачот е предаден на пожарникарите. „За …

Американец си купил сувенир од Кувајт – рачен минофрлач Read More »

Хрватски пожарникар 20 часа бил на терен, па добил казна за паркирање


  Еден пожарникар добил казна за погрешно паркирање, додека бил на гасење пожар во Шибеник, Хрватска, пренесоа тамошните медиуми. Ова го објавија пожарникарите на својата фејсбук страница. Тврдат дека имал истакната службена ознака на ветробранското стакло, а паркирал пред пожарната во Билице. „Никогаш крај на благодарноста, па така се заблагодаруваме на ПУ на Шибенско-книнската жупанија …

Хрватски пожарникар 20 часа бил на терен, па добил казна за паркирање Read More »

Пешачките патеки ги зголемуваат цените на недвижностите


  Во зградите кои се наоѓаат во делови од градот кои имаат добро развиена пешачка мрежа, многу подобро оди продажбата и изнајмувањето простор од оние кои немаат. Пешачењето секако има многу бенефити по прашањето на квалитетот за животот, но и добро организирана мрежа пешачки патеки која влијае објектите со различни намени да се подостапни што …

Пешачките патеки ги зголемуваат цените на недвижностите Read More »

Голем пад на продажбата на автомобили во светот


Франција – Продажбата на автомобили во светот во првата половина од годинава е намалена за 7,1 отсто во споредба со истиот период во минатата година. Според ВДА и АЦЕА, речиси сите значајни пазари се во пад, раст е регистриран само во Бразил. Оваа година се продадоа 3,1 отсто помалку автомобили во Европа, додека во Кина – …

Голем пад на продажбата на автомобили во светот Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Како стар капетан кој што се лула во столицата на неговата веранда, така и вие мирно следете го развојот на денот и бројте ги облаците или птиците кои што прелетуваат на небото: на тој начин ќе избегнете потенцијална драма, недоразбирање и колапс. Премолчете збор или два и жртвувајте се во име на некоја благородна …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Швајцарија – најиновативна држава во светот


Англија– Швајцарија е најиновативната земја во светот, според Индексот на глобални иновации. Овогодинешниот иновациски индекс, што ја мери состојбата на иновации во светот од година во година, опфаќа 129 земји. На врвот по Швајцарија следуваат Шведска и САД. За позиционирање, авторите оценуваат   институции, човечки капитал и истражувањата, инфраструктурата, пазарот, бизнисот, знаењето/технологијата и креативниот ефект на …

Швајцарија – најиновативна држава во светот Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ви е потребно време за себе, да се запрашате што навистина сакате и да ги претворите своите недостатоци во предност: коригирајте ги односите со љубените и вратете ја убавината во животот. Можеби се чувствувате како да сте под лупа на јавноста, па сепак продолжете со своите намери, откривајќи дека имате необична моќ: верувате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Ако погледнете далеку кон хоризонтот, ќе откриете како се отсликуваат вашите желби во морето на пространства: не верувајте во сѐ што мислите, туку запрашајте се што чувствувате – тука лежи вашата вистина и само така ќе дојдете до реализација на своите најитимни желби. Избегнувајте емоции со нагласен интензитет и ќе се одморите добро. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Во Индија падна метеорит колку фудбалска топка


Објект за кој се верува дека е метеорит со големина на фудбалска топка падна во оризово поле во источниот дел на Индија и ги вознемири локалните земјоделци, соопштија денеска локалните власти. Очевидци велат дека избегале од нивата кога објектот паднал во подрачјето на нивното село, после што почнал да излегува чад. – Земјоделците работеле во …

Во Индија падна метеорит колку фудбалска топка Read More »

„Епл“ стана сопственик на бизнисот со модеми на „Интел“


Компанијата „Епл“ купи мнозински удел во бизнисот со модеми на „Интел“ во вредност од милијарда долари, соопштија синоќа двете компании. Сумата ќе биде исплатена во четвртиот квартал од 2019 година. Според договорот, „Епл“ станува сопственик на повеќе од 17 илјади патенти за безжични технологии, вклучувајќи и разни протоколи на стандарди за мобилна поврзаност и архитектури …

„Епл“ стана сопственик на бизнисот со модеми на „Интел“ Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ќе биде добро да се обидете да бидете флексибилни, да го облечете зборот како ракавица и да откриете колку добро ѝ стои на вашата рака: убавината на нејзиниот изглед зависи од вашата воља да откриете дека трошите преголема енергија на неважни дејства. Работите се многу попрозаични и сѐ е работа на перспективата. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Снег на плажите во Аргентина


На плажите во јужниот дел на Аргентина, во градот познат под името „градот на крајот од светот“, падна снег. Фотографот Себастијан Инглесес на својот Фејсбук профил објави снимка од невремето во градот Ушуаја. Ушуаја е главен град на аргентинската провинција Огнена Земја, која го доби името од страна на португалскиот истражувач Фернандо Магелан, а некое …

Снег на плажите во Аргентина Read More »

Евростат: Исланд е најскапа земја во Европа, Турција најевтина


Најскапа земја во Европа, според најновите податоци на Eurostat е Исланд. Цените во таа земја минатата година биле за дури 56 проценти повисоки од европскиот просек. Втора на листата е Швајцарија, а трета Норвешка.   Пица во исландски ресторан чини околу 17 евра, чаша вино околу десет, а пиво седум евра. Вечера за двајца е …

Евростат: Исланд е најскапа земја во Европа, Турција најевтина Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ова е прекрасен ден, па дури и привремените темни облаци нема да ве заплашат: добро ја разбирате својата улога во светот и самите ја обликувате својата реалност. Ќе добиете поддршка од саканите, особено ако ја надминете резервираноста и така ќе ја вратите енергијата во својот личен живот. Зборот е оној кој што креира: кажете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Отворен Музеј на магариња во Црна Гора, прв во регионот


Црна Гора– Во Црна Гора, не така одамна, кога селата беа полни и кога поголем број селани ја обработувале земјата, речиси и да немало домаќинство што како главен сојузник во работата на поле го немало магарето…  Таа традиција сѐ уште се негува на Фармата со магариња во Мартиниќи, Општина Даниловград, каде што во 2015 година …

(Видео) Отворен Музеј на магариња во Црна Гора, прв во регионот Read More »

И Македoнците стрaдаат од номофобија


Полнач за мобилен телефон, слободен приклучок за струја или лозинка за ви-фи мрежа сè почесто се „итни“ прашања на кои им се дава приоритет при исполнувањето на секојдневните обврски. Рестораните, кафулињата и секој јавен простор сè почесто се „цени“ и добива предност при изборот на место во зависност од тоа колку може да понуди добар …

И Македoнците стрaдаат од номофобија Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Самоуверени и авторитативни, внимавајте да не претерате во преголемиот ентузијазам: привлечни и сјајни, се чини дека ги држите клучевите на својата судбина, но имате склоност да претерувате. Намалете ги амбициите и покажете добра воља кон оние со кои што соработувате: тоа ќе ви се исплати многукратно. Организирајте се подобро. БИК: Денес е добро да …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »