Москва забрани влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на Коѕијас


Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва, откако Атина протера двајца руски дипломати, а за двајца забрани влез. – Како лична порака до министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, би требало да се карактеризира одлуката на Москва да …

Москва забрани влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на Коѕијас Read More »

Од Западен Балкан на аџилак во Мека ќе заминат 4.212 верници


Од земјите од Западен Балкан на аџилак во светите муслимански места Мека и Медина ќе заминат 4.212 верници, од коиј најголем број се од Босна и Херцеговина и Косово. Годинава од Македонија на аџилак во Саудиска Арабија ќе патуваат 672 верници, од Албанија 470, од Косово 1.080, од Босна и Херцеговина 1.680, од Србија 235, …

Од Западен Балкан на аџилак во Мека ќе заминат 4.212 верници Read More »

Русија најголем инвеститор на Западен Балкан


Западен Балкан може да стане алтернативна локација за странски директни инвестиции, објави Виенскиот институт за меѓународни истражувања (WIIW) во извештај, наведувајќи дека причините за ова се недоволно искористената работна сила и подобрената инфраструктура. Во извештајот на WIIW за регионален бизнис се вели дека приливот на странски директни инвестиции во 2018 година е под влијание на …

Русија најголем инвеститор на Западен Балкан Read More »

Весели: Нема да разговараме за поделба на Косово


Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели тврди дека поделба на Косово под ниту едни околности нема да биде тема на дијалогот, и истакна дека финалниот дел од преговорите ќе донесат признавање на Косово и членство во ОН. – Косово ќе учествува во дијалогот, така што финалниот дел од преговорите ќе обезбедат меѓународно обврзувачки договор, што …

Весели: Нема да разговараме за поделба на Косово Read More »

Земјотрес во Индонезија, загинаа 82 лица


Најмалку 82 лица загинаа во силниот земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала, кој вчера го погоди индонезискиот остров Ломбок. Илјадници лица се евакуирани од зградите и префрлени во засолништа на отворено. Земјотресот беше почуствуван и на соседниот остров Бали. Индонезиската Влада потврди дека 82 лица загинаа во земјотресот и дека стотици лица …

Земјотрес во Индонезија, загинаа 82 лица Read More »

Во Грција сменети началниците на полицијата и на противпожарната служба


Во Грција денеска се сменети началници на полициските сили и на пожарникарски бригади по кобните пожари на Атика во кои загинаа најмалку 90 луѓе. Функциите на тие две служби ги преземаат нивните заменици, соопштија од Кабинетот на премиерот Алексис Ципрас. Под притисок на јавноста во петокот оставка поднесе министерот за јавен ред Никос Тоскас.

Ќе се уриваат над 3.000 дивоградби во областа Атика


Според Министерството за животна средина на Грција, во децентрализираната администрација на Атика постои листа со 2.500 дивоградби во шума, но и 685 дивоградби на брегот, кои според препораките на катастарските шумските служби треба да се урнат, изјави портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос. По катастрофалните пожари минатиот понеделник со над 90 жртви, во Грција се …

Ќе се уриваат над 3.000 дивоградби во областа Атика Read More »

Јадранскиот брег останува под црвен метеоаларм


Хрватската метеоролошка служба денеска, втор ден по ред, прогласи црвен метеоаларм на целото јадранско крајбрежје – од Истра до границата со Црна Гора – и жолт аларм во околината на Осијек. Се очекува температурите денеска да стигнат до 35 степени. Во сооопштението се наведува дека денеска хрватскиот брег на Јадранското Море ќе биде еден од …

Јадранскиот брег останува под црвен метеоаларм Read More »

Деветмина повредени во пожар во Земун


Девет лица се повреден во пожар што избувна синоќа во белградската општина Земун. Белградската службата за Брза помош информираше дека помош им била пружена на седуммина пожарникари кои „се надишале чад“, а еден од нив се здобил и со изгореници, но е вон животна опасност. Уште две други лица, исто така, се жалеле на гушење …

Деветмина повредени во пожар во Земун Read More »

Пожар на Закинтос, брзо се шири поради ветерот


Пожар избувна синоќа на грчкиот остров Закинтос, кој брзо се проширил благодарение на силниот сув ветер. Како што јави грчката агенција АНА-МПА, пожарот започнал во селото Каламаки и се шири со два огнени фронта. Во гаснењето на пожарот учествуваат поголем број пожарникари, на кои од воздух им помага и хеликоптер.

Независната истрага не ја утврди причината за исчезнувањето на летот МХ370


Група независни експерти кои беа ангажирани да ја испитаат судбината на исчезнатиот лет на „Малезија Ерлајнс“ МХ370 од 2014 година од Куала Лумпур до Пекинг, соопштија дека не успеале да ја откријат причината за несреќата. – Тимот не ја утврди вистинската причина за исчезнувањето на летот МХ370, изјави првиот човек на групата Кок Су Чон. …

Независната истрага не ја утврди причината за исчезнувањето на летот МХ370 Read More »

Еднонеделен штрајк на српските адвокати


Српските адвокати од денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на работата, што значи дека адвокатите нема да примаат ниту итни притворски предмети. – На овој начин сакаме да испратиме јасна …

Еднонеделен штрајк на српските адвокати Read More »

Уживам да пеам – велеше Оливер Драгојевиќ


Најпрво тивко ќе заплачеше , а потоа ќе седнеше на својот клавир и ќе ја кренеше главата – вака Оливер Драгоевиќ зборуваше за тешката болест Легендарниот пејач Оливер Драгоевиќ почина утрово во 5 часот во болницата во Сплит на 71-годишна возраст, тој ја изгуби борбата со ракот. Иако тој храбро се бореше се до последниот …

Уживам да пеам – велеше Оливер Драгојевиќ Read More »

Ердоган ги предупреди САД дека може да загубат важен сојузник


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги предупреди САД да внимаваат на своето однесување, бидејќи им се заканува да загубат многу важен сојузник. Односите меѓу двете земји се затегнати поради американското одбивање да го екстрадираат Фетула Ѓулен, како и турското апсење на американски протестантски свештеник. Освен за апсењата, двете земји спорат и за набавката на …

Ердоган ги предупреди САД дека може да загубат важен сојузник Read More »

Во центарот на Белград откриени ексползивни направи и муниција


Во центарот на Белград, зад црквата Свети Марко на Ташмајдан, денеска е откриена голема количина на експлозивни направи и муниција. Како што информираат белградските медиуми, граѓаните меѓу црквата Свети Марко и зградите во Таковска улица забележале оставен сомнителен ранец и веднаш за тоа ја известиле полицијата. Според првичните информации, во ранецот биле пронајдени две димни …

Во центарот на Белград откриени ексползивни направи и муниција Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) Раскажани трагични судбини од пожарите во Грција


Катастрофалниот пожар во источниот дел на областа Атика во поширокиот дел на Атина остави зад себе пустош, загубени животи, трагични судбини и населби што наликуваат на бомбардирано место со целосно изгубени бои. Приморската населба Мати што беше најпогодена во ништо не потсетува на едно од омилените летувалишта на Атињаните. Од сината боја на морето и …

(ФОТО/ВИДЕО) Раскажани трагични судбини од пожарите во Грција Read More »

Идентификувани телата на деветгодишните близначки исчезнати во пожарите во Атика


Трагично заврши случајот со двете близначки кои од понеделникот се водеа за исчезнати по катастрофалниот пожар во источниот дел на областа Атика во поширокиот дел на Атина. Доцна синоќа, приватниот истражувач, ангажиран од семејството, Јоргос Цукалис потврди дека во Институтот за судска медицина биле идентификувани телата на деветгодишните Василики и Софиа Филипопулу. На близначките и …

Идентификувани телата на деветгодишните близначки исчезнати во пожарите во Атика Read More »

По големите пожари, Атина зафатена со поплави


Силен дожд предизвика поплави и сериозни проблеми во населби во северниот дел на Атина. Еден паркинг, со над 50 автомобили целосно се поплави, а по наредба на полицијата затворени се за сообраќај неколку поплавени улици. Како што јави дописничката на МИА од Атина, од противпожарната служба на Грција соопштија дека добиле 140 повици за помош …

По големите пожари, Атина зафатена со поплави Read More »

ЕУ ѝ нуди на Хрватска 6.000 евра за мигрант, Загреб одбива


За секој мигрант спасен на море Европската комисија ќе и даде на државата што ќе одлучи да го прифати шест илјади евра. Хрватска ја одбила таквата понуда на Брисел, објави загрепски Вечерњи лист. Весникот наведува дека освен парите ЕК нуди и други можности за државите кои на своја територија ќе дозволат формирање т.н. контролирани центри …

ЕУ ѝ нуди на Хрватска 6.000 евра за мигрант, Загреб одбива Read More »

Граѓани до Каменос: Тие што седеа на копно, изгореа


Со гневот, очајот и солзите на неколку граѓани се соочи министерот за одбрана на Грција и коалиционен партнер во грчката влада, Панос Каменос, при неговата посета рано утрово на населбите погодени од катастрофалниот пожар, јави дописничката на МИА од Атина Две девојчиња низ плач и со гнев му раскажаа како го преживеале пожарот и што …

Граѓани до Каменос: Тие што седеа на копно, изгореа Read More »