Полски доктор се самоубил заради навреди на социјалните мрежи околу коронавирусот


 Познатиот полски доктор Војчиех Рокита синоќа починал во болницата во Киелце во која бил директор, пишуваат утринава полските медиуми. Рокита го водел гинеколошкиот оддел, а иако бил заразен со коронавирус по враќањето од странство, тоа, сепак, не била причината за неговата смрт. Имено, Максимилијан Матерна, пријател на семејството на докторот, објави видео на социјалните мрежи …

Полски доктор се самоубил заради навреди на социјалните мрежи околу коронавирусот Read More »

Кина ќе и достави два милиона маски на ЕУ


Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајан најави дека Кина ќе испрати  повеќе од два милиони заштитни маски на Европска Унија, која стана центар на пандемијата од новиот коронавирус. Таа наведе дека тоа и го соопштил кинескиот премиер Ли Кечијанг во телефонски разговор. – Се согласивме дека борбата против коронавирусот е глобална и дека …

Кина ќе и достави два милиона маски на ЕУ Read More »

Во Италија и најзагрозени, и се шетаат


Италијанската Влада ја разгледува можноста за воведување на построга забрана за движење откако податоците на телекомуникациските компании покажаа дека преголем број се движат. – Во Ломбардија, регионот најпогоден од епидемијата со Ковид-19, 40 проценти од луѓето се движаат наоколу, изјави вчера регионалниот претставник на Министерството за здравство, Џулио Галера. Тој додаде дека податоците ги отстапиле …

Во Италија и најзагрозени, и се шетаат Read More »

Американските ресторани бараат помош од 455 милијарди долари


 Американското здружение на ресторани побара од Белата куќа и Конгресот пакет помош во висина од 455 милијарди долари бидејќи секторот може да ги изгуби речиси половина од вработените и најмалку една четвртина од годишниот промет поради пандемијата со новиот коронавирус. Здружението соопши дека рестораните во следните три месеци би можеле да изгубат 225 милијарди долари, …

Американските ресторани бараат помош од 455 милијарди долари Read More »

Студија: Повеќе од 99 отсто од жртвите од Ковид-19 во Италија имале друга болест


Италијанските власти вечерва објавија дека уште 475 лица починале од новиот коронавирус од вторникот, а податоците од новата студија што ја објавија покажуваат дека повеќе од 99 проценти од жртвите страдале од претходна болест. До вчера во Италија починаа 2.503 лица, а поради огромното зголемување на смртните случаи во изминатата недела, експертите детално ги анализирале …

Студија: Повеќе од 99 отсто од жртвите од Ковид-19 во Италија имале друга болест Read More »

Директорот на СЗО го нарече вирусот – „непријател на човештвото“


Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејесус, го нарече новиот корона вирус „непријател на човештвото“, откако повеќе од 8.000 луѓе починаа во светот од неговата појава во декември. „Корона вирусот е невидена закана. Но, тоа е исто така невидена можност за нас да се обединиме против заедничкиот непријател, непријателот на човештвото“, рече …

Директорот на СЗО го нарече вирусот – „непријател на човештвото“ Read More »

Во Италија денес 475 мртви од корона вирусот


Ужасот во Италија со корона вирусот денес се покачи уште погоре – избројани се нови 475 жртви од Ковид-19. Инфицирани се нови 2.648 лица, а излекувани 1.084. Бројот на вкупно заболените сега е 28.710.

Пациент вo Романија лажел за своите патувања и заразил 22 медицински работници со Ковид-19


Вкупно 22 медицински работници од букурешката болница „Димитрие Џерота“ се заразени со новиот коронавирус, откако биле во контакт со поранешен полицаец кој таму се лекувал. Од 49 случаи на коронавирус, потврдени вчера во Романија, 22 се поврзани со поранешниот полицаец, откако прво ги излажал докторите дека не патувал во ризична земја, и покрај тоа што …

Пациент вo Романија лажел за своите патувања и заразил 22 медицински работници со Ковид-19 Read More »

ОН: Ковид-19 може да затвори 25 милиони работни места


Пандемијата на Ковид-19 значително ќе ја зголеми глобалната невработеност, присилувајќи приближно 25 милиони луѓе да останат без работа, соопштија денеска Обединетите нации. „Економската и трудовата криза, создадена од пандемијата на Ковид-19, може да ја зголеми глобалната невработеност за речиси 25 милиони“, соопшти Меѓународната организација на трудот, презентирајќи нова студија. Во неа се додава дека меѓународно …

ОН: Ковид-19 може да затвори 25 милиони работни места Read More »

Анкета: Американците не му веруваат на Tрамп околу корона вирусот


Малкумина Американци му веруваат на претседателот Доналд Трамп кога станува збор за пандемијата на корона вирусот, според новото истражување, а помалку од половина од испитаниците веруваат дека сојузната влада презема доволно чекори за борба против јавната здравствена криза. Анкетата за NPR /PBS NewsHour / Marist објавена во вторникот покажува дека само 37 проценти од анкетираните …

Анкета: Американците не му веруваат на Tрамп околу корона вирусот Read More »

Експерт на ОН: Домувањето е прашање на живот или смрт во услови на пандемија


Експерт на ОН за човекови права ги повика денеска државите да преземат вонредни мерки, со цел да им се гарантира на сите луѓе соодветен дом во време на пандемијата, бидејќи тоа е прашање на живот или смрт. – Домот стана прва одбранбена линија во борбата против коронавирусот. Ретко кога домувањето било толку многу од животно …

Експерт на ОН: Домувањето е прашање на живот или смрт во услови на пандемија Read More »

Шпанија ќе ги затвори сите хотели од 24 март


Властите во Шпанија денеска донесоа одлука да ги затвори сите хотели од идниот вторник 24 март како нова мерка за да го спречи ширењето на корона вирусот. Европските земји ги повикаа нивните туристи што се наоѓаат во Шпанија што е можно побрзо да ја напуштат земјата. Шпанија е втора најпогодена земја во Европа од Ковид-19 …

Шпанија ќе ги затвори сите хотели од 24 март Read More »

Канада и САД ја затвораат заедничката граница


Канада и САД ја затвораат заедничката граница за патувања кои не се неопходни, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Тој истакна дека трговијата нема да биде засегната поради времената мерка, додавајќи дека деталите ќе бидат дополнително објавени. Официјална Отава ги повика Канаѓаните кои се во странство да се вратат во својата татковина додека се уште …

Канада и САД ја затвораат заедничката граница Read More »

Лагард: Можен пад на економијата на ЕУ за 5,0 проценти поради карантинот


Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, им рече на шефовите на европските влади дека карантинските мерки воведени во борбата против пандемијата на коронавирусот можат лесно да предизвикаат пад од 5,0 проценти во економијата на ЕУ, пишува денеска „Франкфуртер Алгемајне“. Повикувајќи се на високи дипломати од ЕУ, весникот пишува дека тие изјавиле оти проценките на …

Лагард: Можен пад на економијата на ЕУ за 5,0 проценти поради карантинот Read More »

ЕУ ќе деблокира 37 милијарди евра помош за земјите членки


Попладнево амбасадорите на земјите членки во ЕУ по брза постапка го одобрија предлогот да се деблокираат 37 милијарди евра помош за справување со последиците од пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел. Иницијативата предвидува ослободување на 37 милијарди евра од кохезивните фондови на ЕУ, како и 29 милијарди евра од структурните фондови. Овие …

ЕУ ќе деблокира 37 милијарди евра помош за земјите членки Read More »

Сите бараат вакцина за коронавирусот


Германија – Ширум светот забрзано се работи на вакцина против коронавирусот и додека САД први прават тестови, германските биотехнички компании  веќе бележат делумни успеси во потрага за вакцина. Биотехнолошката фирма „Бионтех“ во Мајнц досега главно истражуваше лекови против рак. А потоа се појави и коронавирусот. Фирмата за истражување доби 120 милиони евра од кинескиот произведувач на …

Сите бараат вакцина за коронавирусот Read More »

Епидемиолози и виролози ќе ѝ помагаат на ЕК да издава препораки за коронавирусот


Научен панел составен од епидемилози и виролози од денеска почнува со работа за да и помогне на Европската комисија да формулира препораки и мерки за справување со корона вирусот во земјите членки, јавува дописничката на МИА од Брисел. Со панелот ќе претседава претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, а ќе ко-претседава еврокомесарката за …

Епидемиолози и виролози ќе ѝ помагаат на ЕК да издава препораки за коронавирусот Read More »

Абрамович им обезбеди бесплатен престој на лондонските лекари во хотелот на стадионот на Челзи


Англија– Сопственикот на Челси, Роман Абрамович, им обезбедил на лондонските лекари бесплатно сместување во хотелот „Милениум“ на стадионот „Стемфорд Бриџ“, се вели на официјалната веб-страница на клубот од Лондон. Сите трошоци ги презеде рускиот бизнисмен. Хотелот може да го користат лекари кои треба да работат до доцна заради епидемијата на коронавирус. За да можат да избегнат …

Абрамович им обезбеди бесплатен престој на лондонските лекари во хотелот на стадионот на Челзи Read More »

Папа Франциск: Седењето дома е шанса да се открие семејниот живот


Италија– Луѓето треба да го искористат слободнте денови на наложено седење дома поради коронавирусот за да се поврзат со нивните семејства, изјави папата Франциск, пренесе ДПА. Во интервју за италијанскиот весник Ла Република, папата ги осуди семејствата што често јадат заедно во тишина, додека родителите гледаат телевизија, а децата играат на нивните мобилни телефони. – …

Папа Франциск: Седењето дома е шанса да се открие семејниот живот Read More »

Казината во Лас Вегас затворени поради Ковид-19


САД – Лас Вегас ги затвори казината со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, изјави гувернерот на американската сојузна држава Невада, Стив Сисолак. – Тоа се однесува на здрав разум, истакна Сисолак на прес-конференција. Затворени се и фитнес и рекреативните центри, ноќните клубови, кино салите и трговските центри. – Пожарникарите, полицијата, сообраќајот, здравствените и …

Казината во Лас Вегас затворени поради Ковид-19 Read More »