Инциденти на протестите во Солун и Атина


Помали инциденти избија на протестите што се одржуваат во Солун и Атина, организирани од учениците и студентите во рамки на активностите за одбележување на 10-годишнината од убиството на Алексис Григоропулос, јави дописничката на МИА од Атина. Во грчката престолнина, група маскирани лица се оддели од поворката и ја нападна полицијата со камења и предмети, на …

Инциденти на протестите во Солун и Атина Read More »

Луксембург прва земја во светот со бесплатен превоз


Владата на Луксембург планира од следното лето да го укине плаќањето на превоз во возовите, трамваите и автобусите и со тоа да стане прва земја во светот со бесплатен превоз. Одлуката ја донесе повторно избраната коалициска влада предводена од Хавиер Бетел, на која приоритет и е животната средина. Освен бесплатниот превоз ширум земјата, Владата планира …

Луксембург прва земја во светот со бесплатен превоз Read More »

Сите гласачки ливчиња во Кабул од парламентарните избори во Авганистан прогласени за неважечки


Сите поднесени гласачки ливчиња во Кабул на парламентарните избори во октомври се неважечки, одлучи денеска независната Комисија за изборните жалби во Авганистан. Комисијата ја образложи својата одлука со 25 причини, вклучувајќи измами од големи размери и лошо управување со изборниот процес од страна на авганистанската Независна изборна комисија, изјави портпаролот на комисијата за жалби Алиреза …

Сите гласачки ливчиња во Кабул од парламентарните избори во Авганистан прогласени за неважечки Read More »

Во Грција се одбележуваат 10 години од убиството на тинејџерот Григоропулос


Под драконски безбедносни мерки, за да се избегнат било какви инциденти, од денеска напладне, па се до доцна во ноќта ќе биде грчката престолнина, поради закажаните низа протести по повод 10-годишнината од убиството на тинејџерот Алексис Григоропулос, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми, од 2.500 до 5.000 полицајци ќе бидат ангажирани за …

Во Грција се одбележуваат 10 години од убиството на тинејџерот Григоропулос Read More »

(Видео) Божикната елка пристигна во Бакингемската палата


Англија– Во кралски стил, од имотот на Виндзор пристигна божикната елка во Бакимгенската палата во Лондон. Со кралски симболи, многу лампиони е накитен влезот во Палатата, а елката е сместена во Марбел хол. The Christmas Trees have arrived at Buckingham Palace! ? Watch as the Marble Hall transforms for the festive season. #Christmas #BuckinghamPalace pic.twitter.com/bsdFvWbacN …

(Видео) Божикната елка пристигна во Бакингемската палата Read More »

Кубанците од денеска имаат мобилен интернет


Кубанците од денеска ќе имаат пристап до интернет преку своите мобилни телефони, соопшти државната телекомуникациска компанија Етекса, што е пресврт во земјата чија поврзаност долго време беше меѓу најмалите во Западната хемисфера. Речиси половина од 11,2 милиони жители на Куба имаат мобилни телефони, но сепак, нема да можат сите да си дозволат мобилен интернет. Директорите …

Кубанците од денеска имаат мобилен интернет Read More »

Во Канада уапсена финансиската директорка на „Хуавеј“


Потпретседателката и главна финансиска директорка на „Хуавеј“, Менг Ванжу е уапсена на 1 декември во Канада, објавија денеска американските медиуми. Менг, која е ќерка на основачот на кинеската компанија „Хуавеј“, Рен Женгфеи, е уапсена поради наводно кршење на американските санкции и и се заканува екстрадиција во САД. Во САД уште од 2016 година е покрената …

Во Канада уапсена финансиската директорка на „Хуавеј“ Read More »

Македонскиот пасош 36. во светот


Македонија е на 36. место на листата земји чии пасоши овозможуваат најлесно патување, покажува рангирањето што го направила интернет страницата Паспорт индекс за 2018 година. Со македонски пасош слободно може да се влезе во 77 земји, додека за 41 земја визата се издава веднаш при влегувањето. За носителите на македонски пасоши потребна е виза за …

Македонскиот пасош 36. во светот Read More »

Орбан го одобри формирањето на гигантски провладин медиумски конгломерат


Унгарија- Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде зелено светло за создавање на огромен провладин медиумски конгломерат во земјата. Сопствениците на околу 500 унгарски национални и локални медиуми, сите отворено провладини, минатата недела во координирана акција ги подарија своите компании на поранешен пратеник од владејачката партија ФИДЕС, Габор Лискај. Подарените медиуми ќе бидат под контрола на фирмата  „Централноевропска …

Орбан го одобри формирањето на гигантски провладин медиумски конгломерат Read More »

Ван Дајк бил близу смртта во 2012 година


 Холанѓанецот Вирџил ван Дијк се смета за еден од најдобрите централни дефанзивци во светот. Откако се приклучи од Саутемптон кон Ливерпул за 75 милиони фунти на почетокот на годината, тој е и најскапиот дефанизец. Меѓутоа, и тој, како многу негови колеги кои стигнале до врвот, имал непријатни ситуации во животот. Една таква, му се случува …

Ван Дајк бил близу смртта во 2012 година Read More »

Државен погреб на Џорџ Х.В. Буш, Америка накратко обединета


Американскиот претседател Доналд Трамп и четворица поранешни претседатели на САД денеска присуствуваа на свеченото испраќање на Џорџ В. Буш во Националната катедрала во Вашингтон, во редок момент на обединување на поделената Америка. Првите гости почнаа да доаѓаат на свеченоста утринава во 11 часот по локално време, во присуство на Доналд и Меланија Трамп, Барак и …

Државен погреб на Џорџ Х.В. Буш, Америка накратко обединета Read More »

Фејсбук падна, милиони корисници не можат да го користат


Платформата на социјалната мрежа „Фејсбук“ падна и милиони корисници ширум светот се погодени. Ова е вторпат во рок од еден месец платфмормата на Фејсбук да потфрли и да не може да се користи нормално. Засега, нема никакво објаснување од менаџментот за дефектот. Според странските медиуми, најмногу се погодени корисниците на Велика Британија и Белгија, но …

Фејсбук падна, милиони корисници не можат да го користат Read More »

Јапонија подарува 10 милиони куќи


Земјата на изгрејсонцето подарува или продава по симболична цена повеќе од 10 милиони куќи. Овие куќи инаку се нарекуваат „akiya“, што на јапонски значи „напуштено“ или „празно“. Куќите обично се наоѓаат во руралните делови на земјата и се напуштени откако претходните жители се иселиле во градовите во потрага по подобар живот. Важен проблем тука е …

Јапонија подарува 10 милиони куќи Read More »

Брнабиќ: Се надевам дека Србија нема да мора да ја употреби војската


Српската премиерка Ана Брнабиќ по повод највите за формирање на Косовска војска изјави дека се надева да Србија нема да мора да ја употреби својата армија. – Се надевам дека никогаш нема да мораме да ја употребиме нашата војска, но во моментот тоа е една од опциите на маса, бидејќи не можеме да гледаме ново …

Брнабиќ: Се надевам дека Србија нема да мора да ја употреби војската Read More »

Србија привремено го затвара царинскиот терминал во Прешево


Српското Министерство за финансии, Царинската управа, објави дека го затвара царинскиот терминал во Прешево поради опаѓање на увозот-извозот. Царинењето, наместо во Прешево, ќе се врши во градот Врање, на околу 40 километри од српско-македонската граница. Од Управата на Царината на Србија денеска одговорија дека терминалот во Прешево не е укинат, туку поради технички проблеми привремено …

Србија привремено го затвара царинскиот терминал во Прешево Read More »

„Ројтерс“ ќе отпушти 3.200 вработени


„Томсон Ројтерс“, една од најголемите новински агенции во светот, планира да отпушти 3.200 лица, што претставува 12 отсто од вкупниот број на вработени и да го намали бројот на редакциите за една третина, од 185 до 133. Како што соопшти компанијата, главна причина за оваа мерка, која треба да биде спорведена до крајот на 2019 …

„Ројтерс“ ќе отпушти 3.200 вработени Read More »

Малолетничка станала џихадистка на ИД, сега нејзината мајка ја тужи Австрија


Семејството на Сабина Селимовиќ, која на само 15 години избегала од семејниот дом во Виена и ѝ се приклучила на Исламска држава, планира да ја тужи Австрија. Пред околу четири години, Сабина, заедно со Самра Кесиновиќ (16), избегала и во Сирија и се приклучила на Исламска држава. Тие две биле меѓу првите тинејџерки од Австрија …

Малолетничка станала џихадистка на ИД, сега нејзината мајка ја тужи Австрија Read More »

ОАЕ има најмоќен пасош во светот


Пасошот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) е најмоќниот пасош во светот и со него може да се патува безвизно во дури 113 земји. Доколку го поседувате овој пасош, за да патувате низ светот ќе ви биде потреба виза во само 31 земја. Според Passport Index, второто место го делат Сингапур и Германија со тоа што …

ОАЕ има најмоќен пасош во светот Read More »

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат дарител


Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“. – Во Сао Паоло на 15 декември 2017 година, со царски рез се роди здраво женско дете, тешко 2,5 килограми. Матката, по десетчасовна операција, била пресадена во 2016 година кај 32-годишна жена, која е родена без матка. По …

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат дарител Read More »

Писмо на Ајнштајн, во кое го негира постоењето на Бог продадено за 2,9 милиони долари


Писмото од 1954 година во кое Алберт Ајнштајн тврди дека Бог е „производ на човековата слабост“ и во кое зборува за својот еврејски идентитет продадено е на аукција за речиси 2,9 милиони долари, изјави портпаролката на аукциската куќа „Кристис“. Ајнштајн, во писмо адресирано до германскиот филозоф со еврејско потекло Ерик Гуткинд, за Библијата пишува дека …

Писмо на Ајнштајн, во кое го негира постоењето на Бог продадено за 2,9 милиони долари Read More »