Стигнаа руски војници, Гуаидо повикува на борба за слобода


Венецуелскиот опозициски водач Хуан Гуаидо, кого го поддржуваат САД и западните земји, го повика населението да се подготви за „Операција Слобода“. Тој повика на акција која ќе ја води за преземање на власта во Венецуела откако светските медиуми, за време на викендот, пренесоа дека на аеродромот во Каракас слетале два руски воени авиони. „Време е …

Стигнаа руски војници, Гуаидо повикува на борба за слобода Read More »

Романската премиерка најави дислоцирање на Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим


Романија– Романската премиерка, Виорика Данчила вчера најави дека нејзината Влада донесе одлука да ја пресели својата Амбасада во Ерусалим. Таквата одлука е во спротивност со заедничкиот став на Европската Унија. Романската Влада иницираше процес за процена на можноста за преместување на Романската амбасада во Ерусалим, за тоа ми е задоволство да најавам пред публиката на …

Романската премиерка најави дислоцирање на Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим Read More »

По 24 часа на отворено море, „Викинг скај“ пристигна во пристаништето во Молде


Норвешкиот крузер „Викинг скај“, кој поради дефект повеќе од 24 часа мина на отворено море, доцна попладнево вплови во пристаништето во Молде. Крузерот, на кој се наоѓаа над 900 лица, до Молде го довлекоа еден реморкер и два брода. Влечењето на бродот започна претпладнево откако се подобрија временските услови и се смирија брановите, но и …

По 24 часа на отворено море, „Викинг скај“ пристигна во пристаништето во Молде Read More »

Билансот на жртви на циклонот Идаи во Африка се искачи на 761


Бројот на загинати при налетот на циклонот Идаи, што го погоди југоисточниот дел на африканскиот континент, според последните подароци, се искачи на 761. Според овие податоци, билансот на жртви во Мозамбик изнесува 446, во Зимбабве 259, а во Малави 56. Идаи, проследен со силен ветер со брзина и до 170 километри на час и со …

Билансот на жртви на циклонот Идаи во Африка се искачи на 761 Read More »

Над 2.000 пресуди за француските „жолти елеци“ од почетокот на протестите


Од почетокот на протестите на „жолтите елеци“ во Франција на 17 ноември 2018 година, па досега, вкупно се приведени 8.700 лица, од кои на над 2.000 им се изречени пресуди за насилно однесување, соопшти француската министерка за правда Никол Белубе. Како што јави дописникот на МИА, од вкупно осудените лица, 40 проценти добиле затворски казни …

Над 2.000 пресуди за француските „жолти елеци“ од почетокот на протестите Read More »

Почина израелскиот разузнавач кој го уапси нацистичкиот воен злосторник Ајхман


На 92-годишна возраст почина поранешниот израелски министер за пензионерски работи и агент на Мосад, Рафи Ејтан, кој раководеше се операцијата за апсење на озлогласениот нацистички воен злосторник Адолф Ајхман. Како што објавија израелските медиуми, Ејтан починал во болница во Тел Авив. Во реакција на смртта на Ејтан, израелскиот претседател Рувен Ривлин изјави дека Израел загубил …

Почина израелскиот разузнавач кој го уапси нацистичкиот воен злосторник Ајхман Read More »

Филип Хамонд: Смената на Меј нема да ги реши проблемите околу Брегзит


Британскиот министер за финансии Филип Хамонд денеска ги отфрли како неточни тврдењата на некои лондонски весници дека министри во Владата во Лондон „отворено се побуниле“ против премиерката Тереза Меј и дека ќе бараат нејзина смена и избор на привремен премиер, кој би ги завршил преговорите за Брегзит. Хамонд оцени дека евентуална смена на Меј „на …

Филип Хамонд: Смената на Меј нема да ги реши проблемите околу Брегзит Read More »

Спречен обид за напад врз фински министер


Финската полиција соопшти дека нејзини припадници спречиле обид за напад на еден „опасен и агресивен маж“ врз министер во Владата на Финска за време на еден предизборен собир. Полицијата во соопштението не посочи за кој министер станува збор, но според локалните медиуми, цел на нападот бип шефот на финската дипломатија, Тимо Соини. – Врз основа …

Спречен обид за напад врз фински министер Read More »

Циклонот Вероника го погоди северозападното крајбрежје на Австралија


Моќниот тропски циклон Вероника го погоди северозападното крајбрежја на Австралија, носејќи со себе силен ветер и поројни дождови. Како што соопшти австралиската метеоролошка служба, ветерот, што на места дувал и со брзина до 154 километри на час, предизвика бранови високи по неколку метри, кои заедно со поројниот дожд, предизвикаа поплави на крајбрежјето. Властите прогласија „црвено“ …

Циклонот Вероника го погоди северозападното крајбрежје на Австралија Read More »

Драматични видеа од евакуацијата на патниците од крузерот крај брегот на Норвешка


Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на кој му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-би-си. На крузерот „Викиншко небо“ најмногу имаше Британци и Американци. Пет хеликоптери и неколку спасувачки бродови учествуваа во спасувачката акција …

Драматични видеа од евакуацијата на патниците од крузерот крај брегот на Норвешка Read More »

„Етиопијан ерлајнс“: Дополнителната обука за „боинг 737 макс“ можеби беше недоволна


Извршниот директор на Етиопиан ерлајнс, Теволде Гебремариам, по несреќата на етиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата за дополнителна обука за сега приземјените боинг 737 макс авиони, можеби биле недоволни. Тој посочи дека по падот на авионот на Лион ер во Индонезија во октомври минатата година, Федералната управа за воздухопловство …

„Етиопијан ерлајнс“: Дополнителната обука за „боинг 737 макс“ можеби беше недоволна Read More »

Британски медиуми: Оставка на Тереза Меј ќе го спаси Брегзит


Министрите во британската Влада отворено се побунија против премиерката Тереза Меј и побарале нејзина смена, а преговорите за Брегзит би ги завршил привремен премиер, јавуваат британските медиуми. „Телеграф“ објави дека министрите со тоа сакаат да го спасат Брегзит и да спречат парламентот да ја преземе контролата над овој процес. Според „Сандеј тајмс“, најмалку шест министри …

Британски медиуми: Оставка на Тереза Меј ќе го спаси Брегзит Read More »

Шеснаесетти граѓански протест во Белград со пораки за оставка на Вучиќ


Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за одржување на слободни и фер услови во рок од шест-девет месеци се пораките на синоќешниот, 16-ти граќански протест „Еден од пет милиони“ во Белград. Пораките до власта ги изнесе актерот Бранислав Лекиќ од …

Шеснаесетти граѓански протест во Белград со пораки за оставка на Вучиќ Read More »

Во Москва протести на комунистите против политиката на Кремљ


Неколку илјади приврзаници на руската Комунистичка партија се собраа во Москва протестирајќи против државната политика и критикувајќи ја корупцијата и зголемувањето на цените. Комунистичката партија ги повика Русите да протестираат низ целата земја поради новите закони за кои сметаат дека се репресивни, како и поради сѐ полошиот животен стандард. Противниците на Кремљ оценуваат дека руската …

Во Москва протести на комунистите против политиката на Кремљ Read More »

Сириска опсерваторија: Во последните шест месеци убиени 630 цивили


Повеќе од 630 цивили, од кои најмалку 200 деца, загинаа во последните шест месеци во судирите на истокот на Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Меѓу загинатите, освен Сиријци, има и членови на семејства на џихадисти, меѓу кои 209 деца и 1576 жени, соопшти таа невладина организација. Опсерваторија посочи дека од почетокот на офанзивата …

Сириска опсерваторија: Во последните шест месеци убиени 630 цивили Read More »

(ВИДЕО) Норвешка: Се евакуираат 1.300 патници со хеликоптери откако на крузер му откажа мотор


На норвешкиот крузер „Викинг скај“ му откажал мотор во водите во близина на западниот брег на Норвешка, по што во тек е акција на спасување на 1.300 лица, соопшти локалната полиција. Поморската спасувачка служба информираше дека бродот пловел кон копно кога испратил сигнал за помош. Спасувачки хеликоптери и бродови се упатија кон подрачјето каде се …

(ВИДЕО) Норвешка: Се евакуираат 1.300 патници со хеликоптери откако на крузер му откажа мотор Read More »

Во циклонот на југот на Африка досега загинаа над 600 лица


Смртниот биланс од циклонот кој ги погоди Мозамбик, Зимбабве и Малави се заголеми на најмалку 615 лица, соопшти денеска ОН, повикувајќи се на податоци од националните влади. Во Мозамбик загинале 417, во Зимбабве 139 и на Малави 59 лица. Се стравува дека тоа не е конечната бројка на настрадани, со оглед на тоа дека се …

Во циклонот на југот на Африка досега загинаа над 600 лица Read More »

Главниот град на Казахстан од денеска се вика Нур-Султан


Казахстан денеска го смени името на главниот град Астана во Нур-Султан во чест на долгогодишниот претседател Нурсултан Назарбаев, кој минатата недела неочекувано, по 30 години на власт поднесе оставка. Тоа е четвртпат во последните 60 години главниот град да го менува името, а дел од локалното население и опозициските политичари протестираа против промената, која стана …

Главниот град на Казахстан од денеска се вика Нур-Султан Read More »

(ВИДЕО) Свештеник избоден за време на миса, напаѓачот уапсен


Католички свештеник беше прободен пред десетици верници за време на вчерашната утринската миса во црквата „Свети Јосип“ во Монтреал, Канада. Во полицискиот извештај се наведува дека нападнатиот свештеник Клод Гро претрпел помали повреди на горниот дел од телото и бил однесен во болница. Напаѓачот се затрча кон свештеникот за време на мисата приоаѓајќи му од …

(ВИДЕО) Свештеник избоден за време на миса, напаѓачот уапсен Read More »

Повторно протести на „жолтите елеци“, во Париз уапсени педесетина лица


Зајакнувањето на безбедносните мерки во Париз за да се избегне ново насилство како минатата сабота за време на демонстрациите на жолтите елеци, резултираше со 4.688 превентивни проверки од страна на полицијата и 51 апсења, додека 29 лица добиле казни до 13 часот и 30 минути, јавува дописникот на МИА. Денешните демонстрации се одржуваат 19-та последователна …

Повторно протести на „жолтите елеци“, во Париз уапсени педесетина лица Read More »