Повеќето Германци не сакаат промена во сметањето на времето


Германија – Големо мнозинство од Германците сакаaт да се укине сегашниот систем за промена на сметањето на времето два пати годишно, покажуваат резултати од анкета објавени денеска. Околу 80 отсто од анкетирани 3.500 Германци сметаат дека промената во сметањето на времето е непотребна и треба да се укине. Речиси една четвртина од учесниците во анкетата, …

Повеќето Германци не сакаат промена во сметањето на времето Read More »

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман


Турција- Турскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. – Кашоги пред кобната несреќа беше во посета на Саудискиот конзулат, каде бил пристојно пречекан, понуден со чај, …

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман Read More »

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија


Белгија – Белгиските власти размислуваат повторно да го стопитраат извозот на оружје воСаудиска Арабија, овој пат поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. За тоа прашање ќе одлучуваат властите во Валонија и федералната Влада. Саудиска Арабија минатата година беше најголем клиент на валонскиот воено индустриски комплекс. Ријад купи оружје во вредност од 153 милиони евра. Белгискиот …

И Белгија планира да го прекине извозот на оружје во Саудиска Арабија Read More »

Коѕијас: Оставката е чин на одговорност


Грција– Поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, на неговиот официјален Твитер профил пишува за поткопување на честа, репутацијата и достоинството со лаги и клевети и објаснува дека „оставката е чин на одговорност“. -Со лаги, клевети ја поткопуваат мојата чест, репутацијата и достоинството. Изнудувачи, корумпирани, „пиштоли на системот“ го поткопуваат достоинството и честа на оние …

Коѕијас: Оставката е чин на одговорност Read More »

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството


Германија – Германија нема да дозволи извоз на оружје за Саудиска Арабија додека трае неизвесноста на судбината на новинарот Џамал Кашоги, изјави синоќа германската канцеларка Ангела Меркел. Таа повторно го осуди убиството на Кашоги, за кое Саудиска Арабија призна дека се случило во нејзиниот Конзулат во Истанбул. – Прво, го осудуваме овој чин на најстрог можен …

Меркел: Без извоз на оружје за Саудиска Арабија додека не се расветли убиството Read More »

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот


САД- Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека наскоро ќе разговара со саудискиот принц Мухамед бин Салман за тоа дали Саудиска Арабија ќе сноси последици поради убиството на новинарот Џамал Кашоги. Трамп истакна дека за тоа прашање првенствено ќе се консултира со американскиот Конгрес. Американскиот претседател минатата недела повеќе пати изјави дека е против какви било …

Трамп: За последиците по Саудиска Арабија по средбата со принцот Read More »

Почина човекот кој ги спречи нацистите да се стекнат со атомска бомба


Норвешка – Норвежанецот Јоаким Рененберг, кој раководеше со операцијата во која нацистите беа спречени да произведат неопходни материјали за производство на атомска бомба, почина на 99 години. Рененберг во 1943 година, во тогаш окупираната Норвешка, ја дигна во воздух нацистичката постројка за производство на деутериум (тешка вода). Тој беше избран од британскиот Директорат за специјални …

Почина човекот кој ги спречи нацистите да се стекнат со атомска бомба Read More »

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги


Саудиска Арабија- Саудискиот крал Салман и принцот Мохамед бин Салман, го повикаа синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, Салах, и му изразија сочувство, објави саудиска новинска агенција. Откако негираше вмешаност во исчезнувањето на Кашоги, кому му се губи трагата на 2 октомври откако влегол во саудискиот Конзулат во Истанбул, Саудиска Арабија во саботата објави дека …

Саудискиот крал и принцот му изразија сочувство на синот на Кашоги Read More »

Берлин контра САД, Лондон го поддржа Трамп за излегувањето од ракетниот договор


По најавата на САД за излегување од Договорот за уништување и забрана на производство на проектили со кус и среден дострел (ИНФ) следуваа лавина реакции, а меѓу нив, Германија го осуди потегот на Вашингтон, а Велика Британија го поддржа. Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави денеска дека САД би требало да размислат …

Берлин контра САД, Лондон го поддржа Трамп за излегувањето од ракетниот договор Read More »

Ураганот Вилја е сѐ посилен и се приближува кон брегот на Мексико


Новоформираниот ураган „Виља“ брзо добива во сила во близина на тихоокеанскиот брег на Мексико, а метеоролозите предупредуваат дека би можел да дојде до статус од четврта категорија пред, кон средината на следната недела, да го погоди копното помеѓу Пуерто Валарта и Масатлана . Ураганот „Виља“ рано изутрина се наоѓаше 390 км југозападно од пристанишниот град …

Ураганот Вилја е сѐ посилен и се приближува кон брегот на Мексико Read More »

Путин бара објаснување за излегувањето на САД од договорот за нуклеарни проектили од среден дострел


Рускиот претседател Владимир Путин ќе побара од американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон објаснување за најавата на Вашингтон за повлекување од Договорот за уништување и забрана на производство на проектили со кус и среден дострел (ИНФ). Тоа го соопшти денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Путин ќе оствари средба со Болтон, кој денеска ќе …

Путин бара објаснување за излегувањето на САД од договорот за нуклеарни проектили од среден дострел Read More »

Горбачов: Дали Вашингтон навистина не сфаќа каде води излегувањето од ракетниот договор


Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов, кој во 1987 година заедно со тогашниот американскиот претседател Роналд Реган, го потпишаа Договорот за уништување и забрана на производство на проектили со кус и среден дострел (ИНФ), ја оквалификува како „грешка“ најавата на САД за повлекување од тој Договор. Горбачов смета дека „под никакви околности не треба да се …

Горбачов: Дали Вашингтон навистина не сфаќа каде води излегувањето од ракетниот договор Read More »

Напад врз амбасадата на Канада во Атина


Група од околу 10 лица, кусо по 6 часот утрово по локално време, со чекани и бои ја нападнаа Амбасадата на Канада во Атина, нанесувајќи материјална штета на објектот. Како што јави МИА од Атина, искршени се прозорци и фрлени бои на фасадата на објектот. Одговорноста за нападот, преку соопштение објавено на анархистички сајт, презеде …

Напад врз амбасадата на Канада во Атина Read More »

Две тропски бури се движат кон Мексико


Од Тихиот Океан кон Мексико се движат две тропски бури, од кои едната би можела да прерасне во ураган пред да пристигне до копното, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани. Првата бура, Вила, за која постои опасност да прерасне во ураган, се наоѓа на околу 400 километри југозападно од мексиканскиот град Манзаниљо. Во жариштето …

Две тропски бури се движат кон Мексико Read More »

Најмалку 11 загинати во бомбашки напад во Авганистан


Најмалку 11 лица, од кои шест деца, загинаа денеска при експлозија на бомба поставена крај пат во источната авганистанска провинција Нангархар. Досега никој не презеде одговорност за нападот, но се претпоставуваа дека тој е дело на талибанските бунтовници или џихадистичката група Исламска држава, кои се активни во Нангархар. Нападот се случува на вториот ден од …

Најмалку 11 загинати во бомбашки напад во Авганистан Read More »

Трамп: САД се повлекуваат од Договорот за ликвидирање ракети од среден дострел


Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека САД ќе се повлечат од Договорот со Русија за ликвидирање на ракети од среден дострел, затоа што, како што рече, Москва ја прекршува спогодбата. – Русија го крши Договорот. Тие го кршат со години. САД нема да им дозволат и натаму да го кршат нуклеарниот договор, изјави Трамп …

Трамп: САД се повлекуваат од Договорот за ликвидирање ракети од среден дострел Read More »

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги


Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика на спроведување детална, веродостојна и транспарентна истрага за околносите за смртта на Кашоги. – Новата информација за смртта на …

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги Read More »

Мексико ги отвори границите за жени и деца од „мигрантскиот карван“


Мексиканските власти соопштија дека ќе им дозволат влез во земјата на жените и децата, кои се меѓу мигрантите во најголемиот дел по потекло од Хондурас, кои чекаат да влезат во Мексико на премин на мексиканско-гватемалската граница. Овие лица се дел од т.н. „мигрантски карван“, односно илјадниците мигранти од Средна Америка кои се упатија кон Мексико, …

Мексико ги отвори границите за жени и деца од „мигрантскиот карван“ Read More »

Единаесетмина повредени при обид за бегство на мигранти од камп во Шпанија


Десетмина шпански полицајци и еден Алжирец се повредени, при судири до кои дошло кога поголема група мигранти се обиделе да побегнат од мигрантски камп во реонот на Мадрид. Како што соопшти шпанската полиција, инцидентот се случил кога група од околу 80 мигранти по потекло од Алжир, се обиделе да побегнат од кампот каде биле сместени …

Единаесетмина повредени при обид за бегство на мигранти од камп во Шпанија Read More »

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги


Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации. Велика Британија најави дека ќе размисли за „следните чекори“, по првото официјално признание од страна на Саудиска Арабија дека Кашоги повеќе не …

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги Read More »