Уште една награда за Заев и Ципрас за Преспанскиот договор


Премиерот Зоран Заев денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде што утре, на свечена церемонија, ќе му биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија, која за 2020 година им е доделена на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер на Грција Алексис Ципрас. Во образложението за наградата се истакнува дека „Зоран Заев и …

Уште една награда за Заев и Ципрас за Преспанскиот договор Read More »

Максим Димитриевски собира потписи за независна кандидатура


Актуелниот градоначаланик на Куманово Максим Димитриевски, денеска ќе ја достави својата кандидатура до ДИК и во градоначалничката трка влегува како независен, јавува kumanovonews.mk.  СДСМ засега не објави кој ќе биде фаворитот за градоначалничката функција во Куманово од нивните редови, но по одлуката на Димитриевски сам со поддршка од граѓаните да ја бие својата битка, јасно …

Максим Димитриевски собира потписи за независна кандидатура Read More »

Власта вели се е подготвено за пописот, ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето да биде електронски


Се е подготвено за спроведување на пописот. Државата има капацитет и ќе ја реализира оваа исклучително важна статистичка операција. Обезбедени се комплетните мерки, екипирани се и попишувачите. Ова е ставот на Владата, наспроти предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пописот да биде електронски поради актуелната епидемиолошка ситуација. Премиерот Зоран Заев вчера уште еднаш апелира на сериозност. Потсети …

Власта вели се е подготвено за пописот, ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето да биде електронски Read More »

Голем интерес за независни кандидатури на локалните избори, партиите објавуваат нови имиња


За три дена, на 30 август на полноќ истекува рокот за собирање на потписи на независните кандидати за градоначалници и советнички листи. До средата вечер, според Државната изборна комисија, 32 независни кандидати за градоначалници во повеќе општини и советнички листи собрале потписи, а уште 33 собираат потписи.   Во тек е постапката за јавен увид …

Голем интерес за независни кандидатури на локалните избори, партиите објавуваат нови имиња Read More »

Дендиас доаѓа во Скопје да го провери спроведувањето на Преспанскиот договор


 Шефот на дипломатијата на Грција, Никос Дендиас, кон крајот на месецот доаѓа во посета на Северена Македонија, при што ќе се направи  евалуација на спроведувањето на обврските од Преспанскиот договор, а ќе се разговара и за поддршката на Атина за нашата евроинтеграција, најави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Сметам дека е важна …

Дендиас доаѓа во Скопје да го провери спроведувањето на Преспанскиот договор Read More »

Увид во Избирачкиот список до вчера направиле 3910 лица


Во тек е постапката за јавен увид во Избирачкиот список и истата ќе трае до 9 септември 2021 година, информираат од Државната изборна комисија.   -Заклучно со вчерашниот ден вкупно 3910 лица се провериле во Избирачкиот список, поднесени се девет барања за запишување во Избирачкиот список, 12 барање за бришење на податоците од Избирачкиот список …

Увид во Избирачкиот список до вчера направиле 3910 лица Read More »

Ќучук до Заев: Се надевам дека дијалогот со новата бугарска Влада ќе продолжи


Бугарија– Постојаниот известувач на Европскиот парламент за Република Северна Македонија и ко-претседавач со партијата АЛДЕ, Илхан Ќучук, одржа голем бројни состаноци на високо ниво за време на неговата работна посета на Република Северна Македонија. Фокусот на разговорите меѓу двете земји беше обновување на довербата и добрососедските односи со Република Бугарија и процесот на европска интеграција …

Ќучук до Заев: Се надевам дека дијалогот со новата бугарска Влада ќе продолжи Read More »

Партиите излегуваат со кандидати за локалните избори, ДИК се подготвува за нивно спроведување


Политичките партии веќе започнаа со објавување на дел од кандидатите со кои ќе настапат на претстојните локални избори. Учество во изборната трка најавуваат и независни кандидати. Во исто време, течат подготовките во ДИК за успешно спроведување на изаборите, како и роковите во кои граѓаните треба да проверат дали ги има на избирачките списоци. Владејачката СДСМ …

Партиите излегуваат со кандидати за локалните избори, ДИК се подготвува за нивно спроведување Read More »

Десет дена до почеток на пописот – ДЗС целосно подготвен, опозицијата бара да биде електронски


Подготвителните активности за Пописот на населението, домаќинствата и становите се целосно завршени и Државниот завод за статистика информира дека е целосно подготвен за отпочнување на најголемата и најзначајна статистичка операција, што по речиси 20 години е предвидено да се спроведе во земјава од 5 до 30 септември годинава. Додека директорот на ДЗС, Апостол Симовски, вчера …

Десет дена до почеток на пописот – ДЗС целосно подготвен, опозицијата бара да биде електронски Read More »

СДСМ ги кандидира Сугарески за Прилеп, Филиповски за Аеродром


Вицепремиерот Љупчо Николовски вечерва на прес конференција соопшти уште 16 имиња на кандидати за градоначалници, кои според него ќе  му донесат победа на СДСМ на претстојните локални ибори. Ова се кандидатите: Горан Сугарески – Прилеп Сашо Велков – Свети Николе Душко Велковски – Карпош Хемди Алезмовиќ – Тетово Александар Филиповски – Аеродром Сашо Стојановски- Сопиште …

СДСМ ги кандидира Сугарески за Прилеп, Филиповски за Аеродром Read More »

Николовски: Сè што е нелегално стекнато, ќе биде конфискувано, Предлог-законот за потекло на имот е во финална фаза


Институциите ќе бидат алармирани ако се појави разлика поголема од предвидениот праг меѓу оданочениот приход и имотот, при што потеклото на имотот ќе биде испитано по службена должност. Освен тоа, ќе можат да постапуваат и по поднесени пријави и претставки за сомнеж за нелегално стекнат имот. Се што ќе се утврди дека е нелегално стекнато, …

Николовски: Сè што е нелегално стекнато, ќе биде конфискувано, Предлог-законот за потекло на имот е во финална фаза Read More »

Данела Арсовска независен кандидат за градоначалник на Скопје


Претседателка на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска на Фејсбук објави дека е независен кандидат за градоначалник на Град Скопје и ја побара поддршката на граѓаните кои, како што напиша, сакаат промени. -Би сакала со Вас јавно да споделам и официјално ја објавам својата кандидатура како независен кандидат за градоначалник на Град Скопје …

Данела Арсовска независен кандидат за градоначалник на Скопје Read More »

Кандидатите на СДСМ за градоначалници ќе се објават попладне


Кандидатите на СДСМ за градоначалници во 17 клучни општини, меѓу кои Центар, Битола, Аеродром и Прилеп, ќе се објават дури попладне. Во јавноста се вртат неколку непотврдени имиња и со исклучок на тоа на Марјанчо Николов како кандидат за Велес, за другите има реални шанси да се потврдат.  Според информациите кои излегоа од партиски извори, …

Кандидатите на СДСМ за градоначалници ќе се објават попладне Read More »

Партиите ги утврдуваат кандидатите, ДИК ги интензивира активностите за изборите


Државната изборна комисија интензивно се подготвува за локалните избори. Двесте терминали за вчитување на отпечатоци од прсти денеска ќе бидат испратени од компанијата „Дермалог“ од Германија во Скопје, а откако ќе поминат сите царински формалности, најверојатно, во понеделник апаратите ќе бидат во канцелариите на Државната изборна комисија (ДИК), каде треба да биде извршено нивно примопредавање, …

Партиите ги утврдуваат кандидатите, ДИК ги интензивира активностите за изборите Read More »

Вработените во државните институции да бидат на располагање за пописот, препорачува Владата


Владата денеска донесе одлука со која ги задолжува сите министерства и органи на државната управа да ги разгледаат можностите за потребите на пописот да ги стават на располагање на Државниот завод за статистика времено вработените во овие институции. Владата ова им го препорача и на единиците на локалната самоуправа, како и на институциите под нивна …

Вработените во државните институции да бидат на располагање за пописот, препорачува Владата Read More »

Даштевски: Двесте терминали за читање отпечатоци од прсти утре ќе бидат испратени од „Дермалог“


Двесте терминали за читање на отпечатоци од прсти утре ќе бидат испратени од компанијата „Дермалог“ од Германија во Скопје, а откако ќе поминат сите царински формалности, најверојатно, во понеделник апаратите ќе бидат во канцелариите на Државната изборна комисија (ДИК), каде треба да биде извршено нивно примопредавање, изјави за МИА претседателот на ДИК Александар Даштевски. Откако …

Даштевски: Двесте терминали за читање отпечатоци од прсти утре ќе бидат испратени од „Дермалог“ Read More »

Полицијата првпат на локалните избори ќе го озбезбедува транспортот на избирачкиот материјал


Полициски службеници на овие избори првпат ќе го озбедуваат доверливиот материјал, меѓу којшто ќе бидат и апаратите за вчитување на отисоците од прсти на гласачите. Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница усвои Правилник за начинот на постапување на полицијата на изборите што е изготвен во соработка со МВР. На седницата е усвоено и упатство …

Полицијата првпат на локалните избори ќе го озбезбедува транспортот на избирачкиот материјал Read More »

Се повеќе независни кандидати за изборите


Според информациите на Државната изборна комисија до вчера, 23 август, потписи за кандидирање на локалните избори собрале независни кандидати од неколку општини, а потписи се собрани и за советнички листи. Собирањето потписи во подрачните единици и канцеларии на ДИК и пред овластени нотари продолжува до 30 август на полноќ. Потписи за независни кандидати за градоначалници …

Се повеќе независни кандидати за изборите Read More »

Пендаровски на прослава на независноста на Украина


Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот на независноста во Киев присуствуваше на централниот настан по повод 30-годишнината од независноста на Украина. На настанот, на којшто се обрати претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се одржаа церемонии на подигнување на украинското знаме и доделување признанија, како и празнична парада на вооружените сили на Украина. Во палатата Маријински, …

Пендаровски на прослава на независноста на Украина Read More »

Заев – Блер: „Отворен Балкан“ ѝ покажува на ЕУ дека Македонија, Србија и Албанија се сериозни на европскиот пат


Премиерот Зоран Заев денеска го прими поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер, кој на средбата ја истакна како исклучително значајна иницијативата „Отворен Балкан“ и потенцираше дека целите кон кои се стреми овој проект за поврзување на регионот во заеднички пазар и на многу други нивоа ќе им донесе многу придобивки на граѓаните на Северна …

Заев – Блер: „Отворен Балкан“ ѝ покажува на ЕУ дека Македонија, Србија и Албанија се сериозни на европскиот пат Read More »