Американскиот претседател го предложи Кристофер Хил за нов амбасадор во Србија


Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше Кристофер Р. Хил за нов амбасадор во Србија, соопшти Белата куќа. Тој ќе го замени Ентони Годфри, кој служеше во Белград од октомври 2019 година. Хил е еден од најискусните и најпознатите американски дипломати  од кариера. До неодамна тој беше ангажиран како професор на Универзитетот Колумбија. Пред да се …

Американскиот претседател го предложи Кристофер Хил за нов амбасадор во Србија Read More »

За Заев шансите за договор меѓу Скопје и Софија ќе се зголемат по изборите, Димитров ја повика Бугарија на одговорност, за Османи спорот нема ништо со процесот на евроинтеграција


Прашањето меѓу Скопје и Софија и шансите за отстранување на блокадата на Бугарија за почетокот на преговори на Северна Македонија со ЕУ до крајот на годинава, беа во фокусот на вториот Самит за Западен Балкан на лондонски „Економист“ што вчера се одржа во Скопје. Премиерот Зоран Заев смета дека земјава ги исполни сите услови за …

За Заев шансите за договор меѓу Скопје и Софија ќе се зголемат по изборите, Димитров ја повика Бугарија на одговорност, за Османи спорот нема ништо со процесот на евроинтеграција Read More »

Природен чекор Западен Балкан да биде дел од ЕУ, Брисел мора да ги исполни ветувањата кон регионот, пораки од Самитот на „Економист“


Природен чекор е Западниот Балкан да биде дел од Европската Унија, која пак мора да покаже повеќе ентузијазам за процесот на проширување. Ако Европа сака сериозно да биде сфатена како глобален играч, мора сериозно да размисли за одлуките кои претстојат. Потребно е повторно да се поттикне динамиката на процесот на проширување и нов почеток на …

Природен чекор Западен Балкан да биде дел од ЕУ, Брисел мора да ги исполни ветувањата кон регионот, пораки од Самитот на „Економист“ Read More »

Блинкен побарал од Борел да почнат преговорите со Македонија и Албанија


Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, ја истакнал потребата да се продолжи пристапниот процес со Северна Македонија и Албанија при денешната средба со потпретседателот на Европската Комисија Жосеп Борел во Вашингтон, јави Гласот на Америка. „Државниот секретар ја поздрави продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот на …

Блинкен побарал од Борел да почнат преговорите со Македонија и Албанија Read More »

Ескобар: Интеграцијата на Западен Балкан е мал чекор за ЕУ, а голема можност


Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања, Габриел Ескобар, на самитот за Западен Балкан на „Економист“ што се одржува во Скопје ја повика Европската унија да го интегрира Западниот Балкан, оценувајќи дека тоа е мал чекор за неа, а нуди големи можности. „Ние и европските партнери имаме договор што треба да се направи за Западен Балкан, …

Ескобар: Интеграцијата на Западен Балкан е мал чекор за ЕУ, а голема можност Read More »

Не може веќе да се одложуваат преговорите на ЕУ со Македонија, порача Варвициотис од Скопје


Грција смета дека веднаш треба да се свика меѓувладината седница за Северна Македонија и Албанија за почеток на преговори за нивно членство во Европската унија и оти чекорите што Унијата треба да ги преземе во оваа насока треба да бидат брзи и одлучни. „Европа е нашиот дом и ние сакаме тој дом да се прошири, …

Не може веќе да се одложуваат преговорите на ЕУ со Македонија, порача Варвициотис од Скопје Read More »

Брнз: Моментумот е сега, местото на Македонија е во ЕУ


Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт  Брнз, од форумот на „Економист“ во Скопје порача дека местото на Македонија е во ЕУ, а моментумот за придвижување во тој правец е сега. „САД со години имаат визија за Европа за слободна и демократска Европа, која го вклучува и Западниот Балкан. Се надевам дека Северна Македонија и Бугарија …

Брнз: Моментумот е сега, местото на Македонија е во ЕУ Read More »

Курти: Белград гледа низ националистичко-шовинистички очила на реалноста


Премиерот на Косово, Албин Курти, им порача на српските политичари дека на реалноста гледаат со погрешни очила опишувајќи ги како националистичко-шовинистички. Тој тврдеше дека акцијата, која за малку ќе испровоцираше вооружен судир меѓу Србија и Косово, била сосема „обична и нормална“ полициска акција  насочена против организираниот криминал и се одвивала во четири општини. Според него, …

Курти: Белград гледа низ националистичко-шовинистички очила на реалноста Read More »

Пендаровски му се заблагодари на премиерот Левен за шведската поддршка


Претседателот Стево Пендаровски денеска во Малме оствари средба со премиерот на  Шведска, Стефан Левен, којшто беше и домаќин на меѓународниот форум за холокаустот. Двајцата соговорници на средбата разговараа за актуелниот контекст во однос на очекуваниот почеток на преговорите за членство на нашата земја во Европската унија. Изразувајќи благодарност за континуираната и конзистентна поддршка од Шведска …

Пендаровски му се заблагодари на премиерот Левен за шведската поддршка Read More »

Македонија и Британија отвораат ново поглавје во односите


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за Европа и Америките на Обединетото Кралство, Венди Мортон, денеска во Скопје го одржаа и заеднички копретседаваа со  првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство. Двајцата министри овој свечен чин помеѓу двете држави го окарактеризираа како нова …

Македонија и Британија отвораат ново поглавје во односите Read More »

Заев на самитот на „Економист“: Се плашиме од увезена инфлација


„Не е паметно да се отвора вратата за неевропски актери како Кина, иако тоа можеби има краткорочни бенефити. Бидете внимателни во оваа игра меѓу Кина и Западот. Тоа може да биде опасно за влезот во ЕУ на долг рок“, предупреди поранешниот шеф на германската дипломатија Јошка Фишер    Слободанка Јовановска Премиерот Зоран Заев го отвори …

Заев на самитот на „Економист“: Се плашиме од увезена инфлација Read More »

Заев не очекува решенија пред крајот на изборите во Бугарија


Сметам дека 50 проценти од шансите за тргање на блокадата ќе се зголемат по изборите. И во Бугарија и во Северна Македонија имаме избори. Политичарите се многу специфични, меѓутоа ние продолжуваме со разговорите, имаме теми пред двете страни и постои решение, изјави премиерот Зоран Заев на отворањето на Самитот за Западен Балкан на „Економист“, што …

Заев не очекува решенија пред крајот на изборите во Бугарија Read More »

Пендаровски во Малме на средба со шведскиот премиер Лофвен


Претседателот на државата Стево Пендаровски, кој престојува во работна посета на Кралството Шведска, денеска во Малме, ќе оствари средба со шведскиот премиер Стефан Лофвен, додека во Гетеборг ќе се сретне со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска. Како што е најавено, утре во Стокхолм, претседателот Пендаровски ќе оствари средба со претседателот на Парламентот на Шведска …

Пендаровски во Малме на средба со шведскиот премиер Лофвен Read More »

Прв состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу Македонија и Обединетото Кралство


Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, денеска во Скопје ќе го одржи првиот инаугуративен состанок на кој од страна на Северна Македонија ќе ко-претседава министерот за надворешни работи, Бујар Османи, додека од име на Обединетото Кралство ќе ко-претседава министерката, Венди Мортон која од вчера е во посета на земјава. …

Прв состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу Македонија и Обединетото Кралство Read More »

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Варвициотис во Скопје


Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис, денеска и утре, ќе престојува во работната посета на земјава на покана на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров. Како што соопшти владината прес-служба, во рамки на посетата, Варвициотис ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, како и …

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Варвициотис во Скопје Read More »

Пендаровски разговараше со португалскиот шеф на дипломатијата за кревање на блокадата во ЕУ


Претседателот Стево Пендаровски денеска во Малме, на маргините на Меѓународниот форум за сеќавање на холокаустот, оствари средба со министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Претседателот Пендаровски и министерот Силва на средбата разговараa за можностите за напредок на Северна Македонија во евроинтеграциите, во пресрет на одржувањето на состаноците на Европската унија до крајот …

Пендаровски разговараше со португалскиот шеф на дипломатијата за кревање на блокадата во ЕУ Read More »

Пендаровски-Лаудер: Холокаустот не смее да се заборави и да се негира


Претседателот Стево Пендаровски кој е во работна посета на Шведска и учествува на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против анти-семитизмот „Remember – React“ (Запомни – Реагирај), денеска во Малме се сретна со Роналд Лаудер, претседател на Светскиот еврејски конгрес. Пендаровски, како што соопшти Кабинетот на претседателот, истакна дека Северна Македонија е посветена …

Пендаровски-Лаудер: Холокаустот не смее да се заборави и да се негира Read More »

ДИК: Градоначалниците да ги дезинфицираат гласачките места


Државната изборна комисија (ДИК) врз основа на одредбите од Изборниот законик ги задолжува сите градоначалници да организираат дезинфекција на сите гласачки места во објектите за гласање. Како што се наведува во соопштението од Комисијата, за оваа законска обврска ДИК во неколку наврати во изминатиот период писмено ги извести единиците на локалната самоуправа, со цел почитување …

ДИК: Градоначалниците да ги дезинфицираат гласачките места Read More »

Организациите на Бугарите во Македонија реагираат на барањата на ОМО „Илинден – Пирин“


Откако македонските организации во Бугарија издадоа Декларација во која ја осудуваат континуираната политика на негирање, дискриминација и асимилација водена официјално против Македонците во Бугарија, денеска организациите на Бугарите во земјава упатиле апел до бугарските политички лидери со барање за „заштита на нивните права“. На апелот потпишани се Љупчо Георгиевски, Елизабета Најдоска Величкова, Добре Митрев, Владимир …

Организациите на Бугарите во Македонија реагираат на барањата на ОМО „Илинден – Пирин“ Read More »

Пендаровски во посета на Шведска на форум за холокаустот


  Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Шведска, по повод учеството на Меѓународниот форум за сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот „REMEMBER – REACT“ (Запомни – Реагирај). Пендаровски, како што соопшти неговиот Кабинет, денеска во Малме ќе се обрати на  форумот, на сесијата „Зачувување на сведоштва и развој на …

Пендаровски во посета на Шведска на форум за холокаустот Read More »