Захариева сака да ни ги расипе односите со Грција


Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, одговарајќи на пратенички прашања утрово во бугарскиот парламент, се обиде да ги расипе и односите на Македонија со Грција и да ја замеша Атина во конфликтот. Според Захариева, и Преспанскиот договор, на кој толку му завидуваат во Бугарија, има рокови, но според нејзините сознанија – и тие не се …

Захариева сака да ни ги расипе односите со Грција Read More »

За Захариева тоталитаризмот е македонска државна политика


Одлучувачкиот фактор што ја доведе бугарската влада до одлуката да одбие да го прифати почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ на Македонија е недостатокот на „гаранции за добрососедски односи и имплементација на билатерални договори“, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева во студиото на АРД за Југоисточна Европа. -Бугарија сака да се признае …

За Захариева тоталитаризмот е македонска државна политика Read More »

Заев: Блокадата од Бугарија е непријателски чин


Премиерот Зоран Заев вечерва малку го омекна тонот во обраќањето кон Бугарија по вчерашниот остар говор, но сепак оцени дека она што го направи Бугарија не може да се смета ниту за пријателство ниту за пријателски чин. Блокадата на Бугарија за одредување на преговарачката рамка е „непријателски чин, затоа што тоа е директно кршење на …

Заев: Блокадата од Бугарија е непријателски чин Read More »

ЕП: Бугарските барања немаат врска со критериумите за членство на ЕУ


Холандската европарламентарка од Зелените,  Стрик Тинеке, на расправата денес во Европскиот парламент оцени дека стрпливоста на македонските граѓани постојано се тестира во ЕУ, дека повеќепати биле разочарани, па ги повика земјите членки да почнат да ги почитуваат критериумите за членство, а не да ги злоупотребуваат за свои билатерални и културни спорови. Тоа според неа е …

ЕП: Бугарските барања немаат врска со критериумите за членство на ЕУ Read More »

Борисов: Следните генерации нема да ни простат што не најдовме компромис


Бугарскиот премиер Бојко Борисов објави на Фејсбук дека денеска се сретнал со специјалниот претставник на македонската влада, Владо Бучковски, и со него заклучиле дека за враќање на довербата мора да се исполнат обврските од Договорот за добрососедство „Сегашните и следните генерации нема да ѝ простат на Бугарија или на Република Северна Македонија што не најдовме …

Борисов: Следните генерации нема да ни простат што не најдовме компромис Read More »

Костадинов: Дојде крај на лажните вести на Мицкоски дека се распродава идентитетот


Костадин Костадинов од СДСМ порача дека се урнати сите клевети  на ВМРО-ДПМНЕ дека се распродава македонскиот идентитет и дека се распрачува Македонија. -Македонскиот идентитет не е распродаден туку е сочуван, а нашата држава не е распарчена како што хистерично лажеше Мицкоски.Додека ние работевме за граѓаните и ги браневме државните позиции, европската иднина и македонскиот национален …

Костадинов: Дојде крај на лажните вести на Мицкоски дека се распродава идентитетот Read More »

Мицкоски бара парламентарни избори на пролет


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара формирање експертска влада, а кога ќе се создадат здравствени услови да се организираат парламентарни избори. Според Мицкоски, тоа би можело да се случи заедно со локалните избори на пролет. Мицкоски во интервју во емисијата „Студио 10” на ТВ 24 зборуваше за политиките на актуелната Влада предводена од преммиерот Зоран …

Мицкоски бара парламентарни избори на пролет Read More »

Османи – Блок: Холандија е за старт на преговорите со Северна Македонија


Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше  телефонски разговор со холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок. Во разговорот, како што соопшти МНР, министерот Османи размени мислења со својот колега за најновите и актуелни политички случувања во државата, идните чекори за европската интеграција на Северна Македонија, како и потенцијалите за продлабочување на билатералната и …

Османи – Блок: Холандија е за старт на преговорите со Северна Македонија Read More »

Со вакви „пријатели на проширување на ЕУ“, непријатели не се потребни


Проширувањето на Европската унија повеќе не е приоритет. Некои дури жалат што Унијата се прошири толку многу, иако овој процес се смета за еден од најголемите успеси на проектот за европско обединување. Сепак, сè уште има некои пријатели на проширувањето во ЕУ. Меѓу нив секако се наоѓаат Грција, Бугарија и Словенија. Барем така сакаат да …

Со вакви „пријатели на проширување на ЕУ“, непријатели не се потребни Read More »

Чернева: Софија е целосно сама во спорот со Скопје


Бугарија е целосно сама во спорот со Северна Македонија, нејзините позиции се нерзбирливи за другите членки на ЕУ, што ја става во групата проблематични земји, како што се Полска и Унгарија, оценува Весела Чернева, заменик директор на Европскиот совет за надворешни односи и директор на Канцеларијата во Софија. „Нашиот спор со Северна Македонија има два …

Чернева: Софија е целосно сама во спорот со Скопје Read More »

Османи ќе се обрати пред пратениците во Европскиот Парламент


Белгија – Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе се обрати пред европратениците во рамки на дебатата за резолуцијата на Европскиот парламентот за Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Османи попладне е поканет за размени мислења со европратениците членови на Комисијата за надворешни работи, кога известувачот за Северна Македонија, Илхан Ќучук ќе го …

Османи ќе се обрати пред пратениците во Европскиот Парламент Read More »

Скопје бара решение без оспорување на македонскиот идентитет, Софија тврди дека не ни ставила вето за ЕУ


Како неодговорна грешка го окарактеризира премиерот Зоран Заев, ветото на Бугарија за отворање на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, искажувајќи убедување дека е можно решение без оспорување на македонскиот идентитет. Бугарската страна, како што изјави шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, смета дека двете земји се во деликатна фаза од односите и оти …

Скопје бара решение без оспорување на македонскиот идентитет, Софија тврди дека не ни ставила вето за ЕУ Read More »

ВМРО-ДПМНЕ нема да го прими Бучковски да ги информира за разговорите со Бугарија, бил нелегитимен


Откако  речиси секојдневно бараа да знаат што се случува во преговорите со Бугарија, сега ВМРО-ДПМНЕ не сака Владо Бучковски да ги информира за неговите разговори со Софија. Антонио Милошоски, пратеник и член на ИК на партијата, вели дека тој не е добредојден во ВМРО-ДПМНЕ затоа што не бил легитимен претставник на државата. „Бучковски како политичар …

ВМРО-ДПМНЕ нема да го прими Бучковски да ги информира за разговорите со Бугарија, бил нелегитимен Read More »

Холштајн: Германија до последен момент се залагаше за усвојување на преговарачката рамка


Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн вели дека не може да коментира изјави од соседна држава, но истакнува дека Германија до последен момент се залагала за усвојување на преговарачката рамка. -Германското претседателство во рамките на органите на Советот ги дискутираше сите предлози кои беа на маса и до последно се залагаше да се усвои преговарачката …

Холштајн: Германија до последен момент се залагаше за усвојување на преговарачката рамка Read More »

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група


Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски, на Чешката Република, Мирослав Томан, на Словачката Република, Хенрик Маркуш и на Унгарија, Ласло Иштван Дукс. Изразувајќи задоволство од одржувањето на традиционалната годишна средба, претседателот Пендаровски ја нагласи …

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група Read More »

Евродипломати не исклучуваат можност за разговори за Македонија на Самитот на ЕУ


Белгија – Високи дипломатски извори во Брисел за МИА велат дека не се исклучува можноста лидерите на ЕУ да се обидат да разговараат за Северна Македонија со бугарскиот премиер Бојко Борисов на Самит на Унишата, што ќе се одржи утре и задутре. По вчерашната блокада на Бугарија за почетокот на преговори за челенство со Северна Македонија …

Евродипломати не исклучуваат можност за разговори за Македонија на Самитот на ЕУ Read More »

Мицкоски бара итна лидерска средба


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конфернција соопшти дека веднаш е потребна лидерска средба за да се разговара за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во земјава. „Уште еднаш ја реактуелизирам потребата веднаш од лидерска средба. Лидерска средба на која ќе разговараме за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во нашата Македонија. Веднаш лидерска …

Мицкоски бара итна лидерска средба Read More »

Заев: Ние сме светол пример за добрососедство, бугарското вето е навредливо


По повод ветото од Бугарија премиерот Зоран Заев се обрати директно на јавноста со соопштенеие во кое потегот на Софија го нарече неодговорна грешка која сепак нема да не натера да се откажеме од Европската унија. Ова е интегралното обраќање: „Почитуван македонски народе, Почитувани граѓани од сите заедници во Северна Македонија, На сите ни е …

Заев: Ние сме светол пример за добрососедство, бугарското вето е навредливо Read More »

Бучковски во Софија: Историјата не можеме да ја промениме, треба да мислиме на иднината


Првите разговори на специјалниот претставник на Владата, Владо Бучковски, во Софија изгледа дека покажуваат оти губењето на довербата меѓу двете земји е отидено предалеку и дека тоа ќе биде приоритетот за наредниот период. Бучковски разговорите со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева денеска ги почна со тет-а-тет средба со неа, а потоа се придружил и …

Бучковски во Софија: Историјата не можеме да ја промениме, треба да мислиме на иднината Read More »

Софија го пречека Бучковски со грубо обвинување кон македонската влада


Уште непочната првата посета на специјалниот претставник на Владата, Владо Бучковски, на Софија, бугарското министерство за надворешни работи соопшти дека Македонија со „наследен тоталитарен историски наратив тешко е да најде поддршка од Бугарија“. Реакцијата на Софија дојде откако македонската влада во соопштение изјави дека блокадата на Бугарија е „неодговорна и тешка геостратешка грешка“.  „Со наследен …

Софија го пречека Бучковски со грубо обвинување кон македонската влада Read More »