Почна реконструкцијата на стационарот „Вардариште“


Во стационарот „Вардариште“ денеска почнаа градежните активности на двата објекта. Се демонтираат постојните метални боксови и елементи. – Истите ќе бидат комплетно заменети со нови по современи стандарди во служба на основните потреби и благосостојба на бездомните животни кои ќе бидат дел од новата програма. Со денешните активности ќе се ослободи простор за слободен, непречен влез и …

Почна реконструкцијата на стационарот „Вардариште“ Read More »

Метеж пред шалтерите на МВР за издавање патни исправи


Во летниот период, особено во јуни, јули и август, пред шалтерите на управните служби на МВР каде што се издаваат патни исправи има метеж. Догите колони ги прават граѓаните од странство кои се враќаат во земјава и престојот го користат да ги заменат старите со нови патни исправи, како и летните одмори. Дневно, како што …

Метеж пред шалтерите на МВР за издавање патни исправи Read More »

„Комунална хигиена“ ги расчисти дивите депонии околу зградата на МРТ


ЈП „Комунална хигиена“-Скопје ги чистеше депониите околу реонот на Македонската радио-телевизија, пасошкото одделение на МВР, потегот кон МКЦ и МАНУ и кејот „Димитар Влахов“. Од претпријатијето информираат дека дваесет работници од третата смена во целост ги отстранија дивите депонии што континуирано се создаваат во овој дел од градот, а извршено е и машинско миење со автоцистерна. …

„Комунална хигиена“ ги расчисти дивите депонии околу зградата на МРТ Read More »

Договорено одржување на паркот во Топаанско Поле


Општина Чаир се залага за позелена населба, па во согласност со тоа, денеска се сретнаа градоначалникот Висар Ганиу и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ Ардијан Муча, за да договорат создавање нови парковски површини таму каде некогаш не постоеле и за уредување на постоечките паркови. За координирање на следната инвестиција која се однесува на реконструкцијата …

Договорено одржување на паркот во Топаанско Поле Read More »

Компаниите од ИЗ Визбегово рагираат на долгата реконструкција на мостот Јадранска магистрала, од Град Скопје бараат разбирање


Компаниите од Индустриската зона во Визбегово денеска спроведоа мирен протест во знак на револт поради предолгиот период на реконструкција на мостот на Јадранска Магистрала. Од Здружението на компании од Индустриска зона Визбегово, нагласија дека реконструкцијата се одвива предолго, бараат од локалните власти да работат поефикасно. – Сметаме дека доколку се работи поефикасно, во три смени, …

Компаниите од ИЗ Визбегово рагираат на долгата реконструкција на мостот Јадранска магистрала, од Град Скопје бараат разбирање Read More »

Четирикратно зголемен бројот на мандатни казни изречени од комуналните редари во Скопје


Комуналните редари на Градот Скопје изминатиов период ги засилија контролите на терен што резултираше со зголемување на казните и опомените и видливи резултати, значително подобрени во однос на претходните години. Така, во периодот јануари – мај 2019 година се изречени вкупно 649 мандатни казни, што претставува четирикратно зголемување на бројот на изречени казни во споредба …

Четирикратно зголемен бројот на мандатни казни изречени од комуналните редари во Скопје Read More »

Општина Центар пртодолжува со уривање на нелегалните тераси на кафулињата


По извршениот инспекциски надзор на угостителски објекти во Општина Центар со кој се утврдува легалноста на поставената урбана опрема надвор од деловен објект, започна отстранувањето на нелегалните тераси на повеќе од 20 објекти, а во процедура се и други извршни решенија по кои општината ќе постапува во наредниот период. Ќе се отстрануваат објектите кај кои …

Општина Центар пртодолжува со уривање на нелегалните тераси на кафулињата Read More »

Апел за отстранување на терасите без дозвола во Старата скопска чаршија


  Во рамките на акцијата која Општина Чаир ја покрена за отстранување на терасите поставени без дозвола во Старата скопска чаршија, градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу јавно им се заблагодари на сите бизнисмени кои го испочитуваа законот и сами ги отстранија терасите за кои не поседуваа дозвола. За нив нема да биде изречени предвидените …

Апел за отстранување на терасите без дозвола во Старата скопска чаршија Read More »

Матка го живее летото


На паркингот пред туристичкиот комплекс Матка е полно уште од претпладневните часови. Се менуваат автобуси со туристи, ги има од Косово, Унгарија, Турција, Германија… Забележуваме и македонски регистрации, комбиња и автобуси од внатрешноста на земјава. Сончевиот ден и летото што е на дофат се предизвик за туристите да уживаат во убавините на кањонот распостелен на …

Матка го живее летото Read More »

Кисела Вода на нов протест: Уште колку деца треба да згазат на игла?


Граѓаните на скопската населба Кисела Вода утревечер повторно ќе излезат на протест со барање за дислокација на Центарот за зависности. Насекаде се залепени повици за масовност, со прашањето „уште колку деца треба да згазат на игла“ за да се удоволи на барањето?“. Жителите на Кисела Вода и пред половина година излегуваа на протести, при што …

Кисела Вода на нов протест: Уште колку деца треба да згазат на игла? Read More »

Во Скопско казнети 77 возачи за брзо возење


Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на подрачјето на Скопје при што санкционира 77 возачи што ја пречекориле дозволената брзина (10 надвор од населено место и 67 во населено место). На прекршителите, …

Во Скопско казнети 77 возачи за брзо возење Read More »

Се реконструира дел од „Партизанска“


Екипите на Град Скопје ја почнаа реконструкцијата на коловозот на дел од булеварот „Партизански одреди“ која е една од најфреквентните сообраќајници во градот. Градежните работи за обнова на коловозот ќе се изведуваат на потегот од крстосницата со булеварот „8.Септември“ до мостот „Обединети нации“, на должина од два километра. – На овој дел од булеварот „Партизански одреди“ …

Се реконструира дел од „Партизанска“ Read More »

Во студентскиот дом „Стив Наумов“ официјално се отвори обновената читалница


Во студентскиот дом „Стив Наумов“ денеска официјално се отвори обновената читалница, опремената библиотека и уредениот двор. Акцијата што се одржа од 1-ви до 12-ти јуни годинава е во рамки на проектот „Студентски домови без корупција“ спроведена од страна на Младински образовен форум (МОФ). Целта е уредување на просторот на постоечката читалница и дворот во студентскиот …

Во студентскиот дом „Стив Наумов“ официјално се отвори обновената читалница Read More »

Шилегов: Ако ја прекиневме постапката за „Дрисла“, Градот ќе банкротираше


Градот Скопје не можел да ја прекине постапката за депонијата „Дрисла“ и покрај нејзината контраверзност. Не постоела правна можност за тоа. Ако направел таков чекор, ќе отворел простор за поднесување тужби што ќе значело и евентуален негов банкрот. Поради тоа, како што објасни денеска градоначалникот Петре Шилегов, завчера на седница со одлука на Советот е …

Шилегов: Ако ја прекиневме постапката за „Дрисла“, Градот ќе банкротираше Read More »

Богдановиќ најавува и кривични за оние кои нема да ги отстранат терасите на кафулињата


Општина Центар деновиве интензивно урива нелегално изградени летни тераси на кафулињата во Дебар М аало, особено на улица „Ленинова“. Покрај отпорот на сопствениците кон уривањето на терасите, Општината продолжува со нивно отстранување, а најавува и дека ќе следуваат поригорозни мерки. „Отпор секогаш на тие непопуларни акции постои. Јас ќе ја искористам оваа прилика да кажам …

Богдановиќ најавува и кривични за оние кои нема да ги отстранат терасите на кафулињата Read More »

Скулптура на гигантски велосипед против крадење велосипеди


Скулптура на гигантски велосипед за подигнување на свеста за проблемот со крадење велосипеди беше поставен денеска во Скопје. Проблемот со крадење велосипеди тангира преку 150.000 граѓани во државата кои го користат велосипедот како еколошко, здраво и функционално превозно средство. Проценките се дека изминативе десет години се украдени над 70.000 велосипеди, односно на скоро секој велосипедист …

Скулптура на гигантски велосипед против крадење велосипеди Read More »

Зад „Даре Џамбаз“ нема да никне катна гаража, останува паркчето


Паркчето зад салата „Даре Џамбаз“ во Општина Центар е спасено со одлука на Советот на општината за измена на Деталниот урбанистички план, со што е стопирана изградбата на катна гаража на тоа место. Како што појасни градоначалникот Саша Богдановиќ, Деталниот урбанистички план „Даре Џамбаз“ со последната одлука донесена пред неколку дена од страна на советниците …

Зад „Даре Џамбаз“ нема да никне катна гаража, останува паркчето Read More »

Тимови на Црвениот крст од денеска ќе патролираат низ централното градско подрачје


Од денеска по два мобилни тима на Црвениот крст на Град Скопје во периодот од 11:00 до 16:00 часот ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки и притоа ќе даваат совети на граѓани за заштитата од топлотнитиот бран, а доколку е потребно ќе укажат и прва помош. – Црвениот крст на …

Тимови на Црвениот крст од денеска ќе патролираат низ централното градско подрачје Read More »

Привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“


Поради изведба на градежни работи за реконструкција на коловозот на булеварот „Партизански одреди“, на потегот од булеварот „8.Септември“ до мостот „Обединети нации“, од денеска ќе биде воведен привремен режим на сообраќајот. Привремениот сообраќаен режим ќе се воведува во неколку фази. Во првата фаза ќе биде затворена крајната десна сообраќајна лента на булеварот „Партизански одреди“, на …

Привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“ Read More »

Богоев: Со работа покажуваме дека Карпош е дел од современиот свет


Спортскиот центар „Партизан“ треба да биде пример дека нема да дозволиме пропаѓање на јавните добра, на објектите кои се од јавен интерес. За рекултивирањето на јавните површини/објекти и нивна пренамена, како и правилното управување со отпадот, рече градоначалникот Стефан Богоев, на панел дискусијата во рамки на првата не – конференција: „Green City Unconference: A city …

Богоев: Со работа покажуваме дека Карпош е дел од современиот свет Read More »