Зошто лидерите на ЕУ се плашат од мировен процес за Украина?


Ова не е полемика за тоа дали може да  се верува на Русија дека ќе го почитува секој иден мировен договор со Украина. Тоа не е ниту коментар за основаноста на завршувањето на војната со дипломатски средства. Тоа е, напротив, одраз на последниот европски парадокс: додека мирот во Украина би помогнал да се запре економското …

Зошто лидерите на ЕУ се плашат од мировен процес за Украина? Read More »

Како Катар ја искористи „меката моќ“ да го добие Мундијалот


Светското првенство во Фудбал во Катар, популарниот Мундијал заврши. Меси и Мбапе, Аргентина и Франција, Хрватска и Мароко се искачија до врвовите на Олимп. Речиси еден месец уживавме во магијата на овој спорт. Меѓутоа зад нашата фудбалска пасија и емоции, зад фудбалската религија, постои цела Али Бабина пештера  исполнета со бројни волтеровски тајни, пароксизми, хиерархиски …

Како Катар ја искористи „меката моќ“ да го добие Мундијалот Read More »

Зошто раздразливите олигарси владејат со нашиот свет?


Пред неколку години – мислам дека беше 2015 година – добив брза лекција за тоа колку е лесно да се стане ужасна личност. Бев истакнат говорник на една конференција во Сао Паоло, Бразил, и мојот лет за пристигнување беше многу одложен. Организаторите, загрижени дека ќе го пропуштам мојот слот благодарение на озлогласениот сообраќај во градот, …

Зошто раздразливите олигарси владејат со нашиот свет? Read More »

Ја попречи ли Апелацискиот суд правдата?


Секогаш кога ќе потсетевме, за никогаш да не се заборави, на најголемото зло во поновата историја на независна Македонија, најжестоките критики ни беа упатени во стилот – аман бе уште ли ќе ја замајувате јавноста со таа афера за прислушувањето. Дури и добронамерните укажувања одеа во насока – било па поминало, осудени се луѓето, гледајте …

Ја попречи ли Апелацискиот суд правдата? Read More »

Повисоки каматни стапки носат само болка без корист


Непоколебливата определба на централните банки да ги зголемат каматните стапки е навистина извонредна. Во име на припитомување на инфлацијата, тие намерно тргнаа на пат да предизвикаат рецесија – или да ја влошат доколку дојде до неа. Покрај тоа, тие отворено ја признаваат болката што ќе ја предизвикаат нивните политики, дури и ако не нагласуваат дека …

Повисоки каматни стапки носат само болка без корист Read More »

Викнете полиција… Нешто чудно се случува во Апелација


Сведоците кои биле скриени во некои долапи, а еден имало бесшумен, како сенка, зад завеса гледале чудни настани. Како во филмот „Враќање во иднината“ во одаите на скопскиот Апелациски суд се премотувале назад филмските ролни кои почнаа да се снимаат кога излезе аферата со прислушувањето за да се вратат настаните на почеток и иднината да …

Викнете полиција… Нешто чудно се случува во Апелација Read More »

Исклучете го интернетот


Лажните дојави за подметнати бомби утрово достигнаа хистерично ниво. Кој и да е тој што ги испраќа, страда од тешка патологија која, ако продолжи да ја практицира на ова ниво и со ваков квантитет, сигурно ќе нѐ доведе до напрегнатост која натаму може да прерасне во целосна  рамнодушност. Она што е поважно е дека никој …

Исклучете го интернетот Read More »

„Храбрите“ бомбаши им се заканија на најмалите, тоа е чудовишно


Два месеци се билда психолошката несигурност кај населението со дојавите за поставени бомби, најпрво во средните, а сега и во основните училишта. Под закана беа и неколку трговски центри, станбени згради и Транспортниот центар во Скопје. Закани за поставени бомби, за што предупредување стигнуваа преку електронска пошта, имаше и во неколку градови од внатрешноста, а …

„Храбрите“ бомбаши им се заканија на најмалите, тоа е чудовишно Read More »

Десет лекции од Враќањето на историјата


На малкумина ќе им недостига 2022, година дефинирана со долготрајна пандемија, забрзување на климатските промени, галопирачка инфлација, забавување на економскиот раст и, повеќе од сè друго, избувнување на скапа војна во Европа и загриженост дека насилен конфликт наскоро би можел да избие во Азија. Некои од овие беа антиципирани, но голем дел од нив не …

Десет лекции од Враќањето на историјата Read More »

Лидерската двојка на ЕУ спие во посебни спални соби


Лидерската двојка во Европа почна да спие во посебни спални соби. Франција и Германија нема да се разведат по 60 години политички брак кој е централен за интеграцијата во Европската унија. Навистина, тие сè уште планираат прослава на дијамантски јубилеј на нивниот основачки Елисејски договор во јануари – но овој пат, шампањкото можеби е кисело. …

Лидерската двојка на ЕУ спие во посебни спални соби Read More »

За нивна жал, приватните превозници ќе бидат жртва на сопствениот протест


Долг има, колкав е тој никој точно не може да каже. Барем тоа не го знае јавноста. Приватните превозници во градскиот сообраќај во Скопје велат дека ЈСП (а со тоа и Градот Скопје) им должи 1,5 милиони евра. Градските власти велат дека има долг, но не соопштуваат колку пари се во прашање. Директорот на ЈСП …

За нивна жал, приватните превозници ќе бидат жртва на сопствениот протест Read More »

Зошто нема ништо ново на рускиот фронт во Западен Балкан?


Руската инвазија на Украина значително го прошири опсегот на надворешно-политички инструменти кои Кремљ ги смета за прифатливи за употреба. Со оглед на тоа што руската армија ги бомбардира украинските градови до урнатини и намерно ги остава луѓето без греење и електрична енергија на ниски температури, тешко може да се очекува од Москва да покаже хуманост …

Зошто нема ништо ново на рускиот фронт во Западен Балкан? Read More »

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија


Илјадниците граѓани заглавени со денови во јавниот сообраќај во главниот град  повеќе не ги интересира кој е виновен за ограничување на нивното слободно движење. Тие бараат заштита од државата на основното човеково право. Блокадите на сообраќајниците се претворија во терор со тешки социјални, економски, безбедносни, здравствени и многу други последици кои го надминуваат правото на …

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија Read More »

Неизбежниот пад


Светската економија се движи кон невиден спој на економски, финансиски и должнички кризи, по експлозијата на дефицити, задолжувања и финансиска поддршка во последните децении. Во приватниот сектор, планината на долгови ги вклучува домаќинствата (како што се хипотеки, кредитни картички, авто-заеми, студентски кредити, лични заеми), бизниси и корпорации (банкарски заеми, долг на обврзници и приватен долг) …

Неизбежниот пад Read More »

Сега не е време за политички поени и националистички чувства


Голема благодарност за вашата покана во Собранието на Република Северна Македонија. Чест ми е да ви се обратам овде денес. Затоа што пред помалку од половина година испишавте историја токму на ова место, на 16 јули, кога ја донесовте одлуката – несомнено не е лесна за никој од вас – да се согласите со протоколот …

Сега не е време за политички поени и националистички чувства Read More »

Тивкото прогресивно мнозинство на Америка


Светот испушти воздишка од олеснување овој месец кога стравуваниот „црвен бран“ на победи на републиканците не се оствари на среднорочните избори во САД. Додека републиканците го освоија Претставничкиот дом со мала маргина, демократите го задржаа Сенатот. Настапот на Републиканската партија не само што беше полош од очекуваното; тоа беше најлошиот среднорочен настап во последните децении …

Тивкото прогресивно мнозинство на Америка Read More »

Во ДУИ не знаат за извинување


На кадрите на ДУИ сѐ им се може. „Бомба“ не ги мрда од функциите, што и да направат, никогаш не се извинуваат за грешките, а оставката за нив е непозната појава ако им ја бара некој чие име не е Али Ахмети. Потврда за тоа е последниот недоличен и навредлив испад на директорот на Топланата …

Во ДУИ не знаат за извинување Read More »

Ќе преживеат ли крипто валутите?


Епскиот колапс на крипто-империјата на вундеркиндот Сем Бенкмен-Фрид, вредна 32 милијарди долари, FTX, се чини дека ќе биде еден од најголемите финансиски дебакли на сите времиња. Со приказна полна со познати личности, политичари, секс и дрога, иднината изгледа светла за продуцентите на играни и документарни филмови. Но, да го парафразираме Марк Твен, гласините за смртта …

Ќе преживеат ли крипто валутите? Read More »

И Годо ќе дојде во Скопје, ама автoбус никако


Приватните превозници од јавниот градски сообраќај во Скопје, кои имаа за задача да ги надополнат линиите од автобускиот сообраќај за скопјани да можат навремено да стигнат на работа, во училиште, на лекар, не се во функција. Автобуси на ЈСП, сега во обратна улога, требаше да ги надополнат овие линии, но граѓаните на главниот град деновиве …

И Годо ќе дојде во Скопје, ама автoбус никако Read More »

Паразити, крлежи и други гадинки


Кои се најголемите криминалци, најкорумпирани политичари, кои се паразитите, крлежите и разните гадинки и крвопии поради кои граѓани на Македонија живеат во сиромаштија и мизерија? Партиските врвови на најголемите парламентарни политички партии, кои над три децении наизменично и подеднакво се во власта, или во опозиција, сеедно, секојдневно ја бомбардираат јавноста со меѓусебни обвинувања кој повеќе …

Паразити, крлежи и други гадинки Read More »