Во Штип два случаја на семејно насилство


Секторот за внатрешни работи-Штип регистрираше два случаја на насилство врз жени. Во првиот случај, рано утринава во шест часот во Полициската станица во Штип 46 годишна жена пријавила дека околу четири часот во семејниот дом била физички нападната од нејзиниот сопруг С.Т. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панјотова во соопштението до медиумите вели дека се работи …

Во Штип два случаја на семејно насилство Read More »

На 18 септември на „Монструм“ ќе се слушаат „бомбите“ од СЈО


На 18 септември продолжува судењето за предметот „Монструм“ на СЈО за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година. Судијата Огнен Ставрев денеска прочита дел од материјалните докази, а поради состојбата со Специјалното обвинителство, за која рече дека се надева за неколку дена да биде јасна, за наредното рочиште најави дека ќе се …

На 18 септември на „Монструм“ ќе се слушаат „бомбите“ од СЈО Read More »

Чувар на паркинг починал на работно место во тетовско Горно Седларце


Шеесетгодишниот Х.З. починал на работното место како чувар на паркинг во угостителски објект во тетовско Горно Седларце, општина Боговиње. Утринава околу 2 часот тој бил најден во бессознание на паркингот каде што работел. Потоа била повикана Итна медицинска помош, која констатирала смрт. -Лекар од итна медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство. По наредба …

Чувар на паркинг починал на работно место во тетовско Горно Седларце Read More »

Се удрија автомобил и електричен тротинет


Во средата, во седум часот наутро, на крстосницата од бул. „Крсте Мисирков“ со бул. „Гоце Делчев“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.А.(18) од с. Мојанци, скопско, и електричен тротинет управуван од Б.Б.(41) од Скопје. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Б.Б. и била …

Се удрија автомобил и електричен тротинет Read More »

Моторџија удрил четири жени на пешачки на „Илинденска“


Моторџија вчеравечер удрил во четири пешаци на улицата „Илинденска“ во Скопје. Како што информира полицијата во 20.10 часот на булевар „Илинден“ во Скопје, мотоцикл „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Д.П.(38) од Скопје, удрил во пешаците К.Д.(76), В.Д.К.(46), С.Т.(45) и Л.К.(50), сите од Скопје. „Во незгодата пешаците се здобиле со тешки телесни повреди, додека …

Моторџија удрил четири жени на пешачки на „Илинденска“ Read More »

Македонец предводел банда во Германија: Користел 18 лажни идентитети


Македонски државјанин предводел петчлена банда што „оперирала“ по Германија. Уапсени се во трговски центар во Дортмунд, по што полицајците откриле дека водачот на криминалната група имал 18 лажни идентитети. Арамиите им паднале во очи на инспекторите кога оставиле кофер во аголот од трговскиот центар. Веднаш потоа украле гардероба и чевли во вредност од илјада евра …

Македонец предводел банда во Германија: Користел 18 лажни идентитети Read More »

Седум лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје


Седум лица се здобиле со тешки, a осум лица со лесни телесни повреди во 10 од вкупно 15 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет сообраќајни незгоди е причинета материјална штета. Според податоците на СВР Скопје од сообраќај биле исклучени 21 возач кои се движеле со поголема брзија …

Седум лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје Read More »

Едно лице спасено од голем пожар кај село Дражево


Едно лице е спасено од големиот шумски пожар кој избувна попладнево околу 13.00 часот во близина на селото Дражево, општина Ново Село, изјави за МИА командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев. Според него, се работи за повозрасно лице кое најверојатно се движело на местото на избувнувањето на пожарот. Пожарникарите го пронашле во несвесна состојба и …

Едно лице спасено од голем пожар кај село Дражево Read More »

Скопјанец му го запалил автомобилот на газдата, оти му должел плати


Поранешен вработен во скопска фирма од Кисела Вода вчера му го запалил џипот, а потоа со бензин го полеал и газдата. Џипот бил паркиран на паркингот на фирмата, па вработените веднаш притрчале и го изгаснале опожарениот автомобил, чија предна лева страна била во пламен. Газдата останал полеан со бензин, а поранешниот вработен не посегнал да …

Скопјанец му го запалил автомобилот на газдата, оти му должел плати Read More »

Пожар во двор на тетовско основно училиште „Наим Фрашери“


Пожар кој избувнал поладнево во дворот на основно училиште „Наим Фрашери“ во Тетово каде горела трева, изгаснат е по брзата интервенција на тетовската протипожарна служба Родители на ученици информираа дека е забележен пожарот кога доаѓале со децата кои одата во втора смена во училиштето. -Станува збор за опожарена трева и растенија кои неконтролирано се оставени …

Пожар во двор на тетовско основно училиште „Наим Фрашери“ Read More »

Покренато обвинение против скопјанец кој во домот чувал марихуана


Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинителен акт против 30-годишен скопјанец за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. – Обвинетиот на 7 август во домот во кој престојувал на улицата „Киро Крстевски-Платник“ чувал марихуана во две полиетиленски кесички со вкупна нето маса од 52,48 грама, зипер …

Покренато обвинение против скопјанец кој во домот чувал марихуана Read More »

Повредени пет лица во сообраќајка на патот Кичево-Македонски Брод


Пет лица се повредени во сообраќајката што се случила синоќа на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод помеѓу патничко моторно возило „Опел Астра“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од М.С.(62) од кичевското село Манастирско Доленци и патничко моторно возило „Фолксваген Туарег“ со италијански национални ознаки, управувано од Ф.Џ.(26) од прилепското село Прегово. Во незгодата со тешки телесни …

Повредени пет лица во сообраќајка на патот Кичево-Македонски Брод Read More »

Полицијата вчера казнила 59 возачи, а пајакот подигнал 53 возила


Во текот на изминатиот ден полицијата издала 59 мандатни платни налози, а 53 возила се подигнати со специјално возило „пајак” на подрачјето на СВР Скопје. При преземени мерки и активности е констатирано дека 34 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Според информациите од СВР Скопје, од сообраќај се исклучени 14 возачи, од кои …

Полицијата вчера казнила 59 возачи, а пајакот подигнал 53 возила Read More »

Разбиена криминална група која крадела автомобили во нашата земја и ги пренесувала во Албанија


Албанија– Албанската полиција уапси 53-ри годишен жител на градот Прењас кој во соработка со други лица преку зелениот граничен појас пренесувале украдени автомобили од Република Северна Македонија во Албанија. На уапсениот Џ.Б. во тоа му помагал А.Р.жител на Струга, по кого се трага, како и неколку други лица. – Истрагата покажаа дека Џ. Б.(53) од Прењас …

Разбиена криминална група која крадела автомобили во нашата земја и ги пренесувала во Албанија Read More »

Нови рочишта за „Титаник“ и „Тврдина 2“ на СЈО


Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за случаите „Титаник“ и „Тврдина 2“ на СЈО. Случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ се наоѓа во доказна постапка. Процесот го води судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова од СЈО. Минатото рочиште беше одложено за Судечкиот совет да одлучи …

Нови рочишта за „Титаник“ и „Тврдина 2“ на СЈО Read More »

На Кежаровски нема да му се суди за „Ликвидација“ поради застареност на делото


На новинарот Томислав Кежаровски нема да му се суди за случајот „Ликвидација“, поради застарување на кривичното дело. Судењето запира и за поранешниот истражен судија Валентин Зафиров, за адвокатот Сашко Лазаров и за Јане Павловски – Тица. Јавниот обвинител на денешното рочиште побара од судот да констатира дека кривичните дела кои ги сториле треба да се …

На Кежаровски нема да му се суди за „Ликвидација“ поради застареност на делото Read More »

Приведен поранешен пратеник


Во консултации со секторот за компјутерски криминал, синоќа е лишен од слобода Љ.Ј., осомничен за сторено дело „неовластено влегување во компјутерски систем“, дознава Алсат. Против него, по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава. Како што дознава Алсат, станува збор за поранешен пратеник од редовите на НСДП.

Судњето за „Траекторија“ продолжува на 16 септември


Судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид „Траекторија“ на СЈО продолжува на 16 септември. Претходно Судот ги одби барањата на одбраната за изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и Лиле Стефанова за случајот и постапката продолжи со изведување на материјални докази. На почетокот …

Судњето за „Траекторија“ продолжува на 16 септември Read More »

Тешка кражба во црквата Св. „Арангел“ во Долно Српци, Битолско


СВР-Битола информира дека извршена е тешка кражба во црквата Св. „Арангел“ во битолското село Долно Српци. Според првичните информации од црквата одземени се пари и вредни предмети, а кражбата се случила ноќта меѓу 31. август и 1. септември. – По пријавата на кражбата во СВР-Битола, нашите екипи извршија увид и констатираа дека одземени се пари …

Тешка кражба во црквата Св. „Арангел“ во Долно Српци, Битолско Read More »

Гори куќа во Тафталиџе


Пожар утринава изби во куќа на улицата „Будимпештанска бр.31“ во скопската населба Тафталиџе, јавува МИА. Од Противпожарната бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека интервенираат со пет возила и 10 пожарникари. Пожарот кај нив е пријавен во осум часот. Засега не се знае причината за пожарот.