Нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на СЈО


Во Кривичниот суд во Скопје денеска се закажани нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на Специјалното јавно обвинителство. Предметот „Тортура“ на СЈО се однесува за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година и се наоѓа во доказна постапка.. Во „Тортура“ заедно со Сашо Мијалков се обвинети и поранешниот прв човек на …

Нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на СЈО Read More »

Избодено 13-годишно момче во Скопје


Во понеделникот вечерта 13-годишно момче било избодено со нож во Скопје, а во моментот се опоравува во Градската болница. Имено, во 22.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред бурекџилница на ул.„Емин Дураку“ неколку непознати лица физички нападнале 13-годишно момче од Скопје. Притоа, едно од лицата со остар предмет му нанел убодни рани во …

Избодено 13-годишно момче во Скопје Read More »

Шестгодишно дете од Прилеп исчезнало во Тетово


Во Секторот за внатрешни работи во Тетово вчера било пријавено дека од саботата,18 мај, е исчезнато дете. Жител на Прилеп пријавил дека во Тетово е исчезнато неговото шестгодишно дете. – Дваесет и деветгодишниот Е.М. од Прилеп, вчера (20 мај) во 11 часот и 30 минути, во Секторот за внатрешни работи Тетово пријавил дека на 18 …

Шестгодишно дете од Прилеп исчезнало во Тетово Read More »

Велосипедист тешко повреден на патот Куманово-Табановце


Шенсаесетгодишно мочме, велосипедист, вечра се здобил со тешки телесни повреди откако во него удрил автомобил, соопштија денеска од СВР Куманово. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 16:30 часот на локалниот пат Куманово-село Табановце, кога 57-годишниот Џ.Х управувајќи автомобил „опел вектра“ удрил во 16- годишниот велосипедист од Куманово. Момчето, кое се здобило со тешки телесни …

Велосипедист тешко повреден на патот Куманово-Табановце Read More »

Еден мртов, тројца повредени во неколку сообраќајки


Во четири одделни сообраќајни незгоди што се случиле во понеделникот во Македонија, еден загина еден возач на патничко возило, а тројца учесници во сообраќајот се повредени. Имено, во понеделникот, околу 13.50 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, во село Добреноец, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „Сузуки Марути“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Ј.С.(58) …

Еден мртов, тројца повредени во неколку сообраќајки Read More »

Нови рочишта за „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“ на СЈО


Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“. Во „Триста“ обвинет е поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност при набавката на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. Судијката Добрила Кацарска во мај минатата …

Нови рочишта за „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“ на СЈО Read More »

„Случај Богоевски“. Се бараат таксистот, дилерот и „бомбашот“


Основното јавно обвинителство Скопје побара да се утврди идентитетот на таксистот, кој, наводно, го снимал разговорот на пратеникот Павле Богоевски, да се направат проверки од кое лице евентуално била нарачувана наркотична дрога и преку меѓународни инструменти да се провери сопственикот на профилот на руската социјална мрежа Виконтакте. Од ОЈО информираат дека според пријавата на Богоевски, …

„Случај Богоевски“. Се бараат таксистот, дилерот и „бомбашот“ Read More »

Сообраќајка на патот Кичево-Охрид, едно лице загинато


Едно лице загина, а има и повредени лица во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на магистралниот пат Кичево-Охрид. Во сообраќајката се судриле „фолксваген пасат“ и „сузуки марути“, двете со кичевски собраќајни ознаки. Сообраќајот е  во прекин, а полицијата врши увид.

Загина вработен во ЈКП „Шари“


Во Секторот за внатрешни работи Тетово пријавена е сообраќајна несреќа со смртни последици, која се случила на локалниот пат во тетовското село Пирок. Товарно моторно возило „Мерцедес“ со тетовски регистарски таблици, сопственост на Јавното комунално претпријатие „Шари“ од Боговиње, што го управувал 55-годишниот А.Ф. од Боговиње, движејќи се наназад, удрило во 40-годишниот О.М. од истото …

Загина вработен во ЈКП „Шари“ Read More »

На патот Стење-Царев Двор, ресенско, запленети околу 23 килограми марихуана


Во неделата, околу 22.00 часот на патот село Стење-Царев Двор, во близина на село Козјак, ресенско, по добиени оперативни сознанија, полициски службеници од СВР Битола ги затекнале лицата Б.Г(46) и В.А(56), двајцата од Република Албанија, со живеалиште во Охрид, со товарно возило „Мерцедес Вито” со бугарски регистарски ознаки и едно лице кое управувало патничко возило …

На патот Стење-Царев Двор, ресенско, запленети околу 23 килограми марихуана Read More »

Седумгодишно дете во критична состојба по удар од автомобил


Седумгодишно дете е во критична состојба, откако во него удрил автомобил во близина с. Батинци, Скопско. Како што соопшти МВР, синоќа во 20.35 часот кај мостот во с.Љубош кон с.Батинци, патничко возило „Нисан Навара“ со италијански национални ознаки, управувано од Т.С.(32) од с.Црни Врв, скопско, удрило во седумгодишно момче од с.Цветово, скопско. Детето се здобило …

Седумгодишно дете во критична состојба по удар од автомобил Read More »

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на патот Струмица-Ново Село


Едно лице на 61 годишна возраст од село Босилово загина во сообраќајната несреќа што се случи претпладне во 10:40 часот на патот Струмица-Ново Село, пред влезот во Босилово. Според првичните информации, автомобилот марка „фиат браво“ од засега непознати причини излетал од патот и се забил во дрва покрај коловозот, а возачот починал на местото на …

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на патот Струмица-Ново Село Read More »

Во сообраќајка во Струмица повредени шест лица, меѓу кои и бремена жена


Во сообраќајна незгода меѓу автомобили марка „ауди“ и „форд ескорт“ полесно се повредени шест лица, а меѓу нив и жена во поодмината бременост. Незгодата се случи околу 12.30 часот на Булеварот „Маршал Тито“, во центарот на Струмица. Според информации од доктор Гошко Гошев, началник на Хируршкото одделение при струмичката болница, кај сите се констатирани само …

Во сообраќајка во Струмица повредени шест лица, меѓу кои и бремена жена Read More »

Кривична за поранешниот градоначалник на Пехчево


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против И.П.(45) од Делчево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување”. Во текот на 2017 година пријавениот, како градоначалник на општина Пехчево, без да спроведе постапка за јавна набавка, склучил договори за сервисирање на улично осветлување со две …

Кривична за поранешниот градоначалник на Пехчево Read More »

Момче од Србија паднало од тераса во Охрид


Со сериозни повреди се здобило момче од Србија, кое поради невнимателност, паднало од тераса во еден охридски хотел, соопшти полицијата. Имено, во четвртокот, во 5.33 часот во Полициската станица Охрид било пријавено дека Н.Т.(26) од Република Србија паднал од тераса во хотел во Охрид. Тој се здобил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска …

Момче од Србија паднало од тераса во Охрид Read More »

Жител на тетовско Доброште сакал да прегази полицајци


Жител на тетовското село Доброште се обидел да прегази полициски службеници кои го затекнале на земјен пат во шумскиот предел кога се обиделе да го запрат за извршување контрола, соопшти СВР Тетово. Полицајците се тргнале настрана и испукале предупредувачки куршуми. -Околу 19 часот, на земјен, шумски пат за тетовското село Доброште, патрола од Полициската станица …

Жител на тетовско Доброште сакал да прегази полицајци Read More »

Уапсен слаткоречивиот скопјанец: Мамел низ цела Европа, па бегал 10 години


Скопјанецот С.Д. (34) кого италијанската полиција го бараше речиси цела деценија поради измами преку кои заработил милиони евра низ Европа, сосема случајно минатата недела е уапсен на аеродромот во Милано, од каде требало да полета за Скопје. Веднаш е спроведен во истражен затвор, бидејќи му е одреден притвор. Првата измама која е документирана, скопјанецот ја …

Уапсен слаткоречивиот скопјанец: Мамел низ цела Европа, па бегал 10 години Read More »

Речиси празна судница на седницата за „Диво насеље“


Во Апелацискиот суд во Скопје, со исказ на адвокатите од одбраната, денеска продолжи јавната седница по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво насеље. На јавната седница присуствуваат само тројца од обвинетите, откако останатите вчера доброволно ја напуштија седницата, која имаше тензичен старт со навреди од обвинетите кон судот. Судската сала …

Речиси празна судница на седницата за „Диво насеље“ Read More »

„Бомбашот“ од Собранието меѓу загинатите кај Драчево


Скопјани вчера се простуваа од петмина свои сограѓани, кои загинаа во стравотната сообраќајна несреќа што се случи во вторникот пред полноќ во близина на Драчево. Блиските ги оплакуваа починатите, пет семејства се завија во црно, деца останаа без родители. Неодговорено ќе остане прашањето што се случувало кобните моменти кога автомобилот во кој се превезувале премина …

„Бомбашот“ од Собранието меѓу загинатите кај Драчево Read More »

Нови рочишта за „Триста“, „Тврдина 2“ и „Топлик“ на СЈО


Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Триста“, „Тврдина 2“ и „Топлик“. Во „Триста“ обвинет е поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност при набавката на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. Судијката Добрила Кацарска во мај …

Нови рочишта за „Триста“, „Тврдина 2“ и „Топлик“ на СЈО Read More »