Белгијка уценувала крушевчанец со компромитирачки фотографии


Крушевчанец бил уценуван од Белгијка, која барала пари за да не објави фотографии на Фејсбук, со кои би му го нарушила угледот. Како што информираат од МВР, на 5-ти овој месец во 10:00 часот во Полициската станица Крушево, триесет и четиригодишен жител на Крушево пријавил дека на 3-ти март годинава, од страна на женско лице …

Белгијка уценувала крушевчанец со компромитирачки фотографии Read More »

Дете повредено во сообраќајка кај Мајчин дом


Дванаесетгодишно дете – велосипедист е повредено во сообраќајната несреќа што се случила вчера во близина на „Мајчин дом“ во скопски Аеродром. Како што е наведено во полицискиот билтен , вчера околу 11:20 часот на ул. „Васко Карангелевски“ во Скопје, во близина на „Мајчин дом“, патничко возило „Нисан Микра“ со скопски регистарски ознаки, управувано од скопјанецот …

Дете повредено во сообраќајка кај Мајчин дом Read More »

Бебе починало во болница со скршеница на череп


Од болницата „Аџибадем Систина“ вчера околу 19:30 часот во полиција било пријавено дека било донесено 14 – месечно женско бебе со скршеница на череп и крварење во мозокот. Како што е наведено во полицискиот билтен, бебето починало во 19:10 часот. Неофицијално, како што медиумите објавија, бебето паднало од втори кат од зграда, па повредено било …

Бебе починало во болница со скршеница на череп Read More »

Бебе почина по пад од зграда во Скопје


Едногодишно бебе почина вечерва откако паднало низ скршен прозорец во зградата кај што живееле на улицата Архиепископ Доситеј во Скопје, неофицијално дознава „Фокус“ од извори во полицијата. Според информациите на „Фокус“, детето со својата баба се симнувало по скалите на зградата, но во еден момент се отргнало од неа и низ скршениот прозорец на меѓуспратот …

Бебе почина по пад од зграда во Скопје Read More »

Полицијата го приведе и третиот напаѓач на 17-годишникот кај „Рекорд“


Полицијата денеска го привела и третиот напаѓач на 17-годишниот З.Т., кој на автобуската постојка „Рекорд“ во центарот на Скопје  во четвртокот беше прободен во стомакот. Министерството за внатрешни работи вечерва соопшти дека во врска со нападот на 1 март е приведен 15-годишниот Б.Н.од Скопје. – Б.Н заедно со Р.А. (18) од Скопје и К.Т. (18) од …

Полицијата го приведе и третиот напаѓач на 17-годишникот кај „Рекорд“ Read More »

ЈО: Се истражуваат причините за смртта на лицето пронајдено на патот Велес – Градско


Јавното обвинителство на Република Македонија (ЈО) информира дека се истражуваат причините за смртта на лицето што вчера околу 18 часот беше пронајдено на средина на коловозот на регионалниот пат Велес – Градско. По идентификацијата, како што информираат од ЈО, утврдено е дека починатото лице е Д.В., триесет и тригодишен жител на село Аџиматово, општина Лозово. …

ЈО: Се истражуваат причините за смртта на лицето пронајдено на патот Велес – Градско Read More »

Моторџија загина на автопатот Демир Капија -Удово


Четириесет годишен моторџија од Кавадарци загина попладнево на автопатот Демир Капија – Удово, откако удрил во автомобил, изјави за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Околу 13:30 часот на автопатот Демир Капија – Удово мотор марка „хонда“ без регистарски ознаки, управуван од четириесетгодишник од Кавадарци, удрил во патнички автомобил марка „фолксфаген голф“ со …

Моторџија загина на автопатот Демир Капија -Удово Read More »

Приведени две лица за случајот со избодениот малолетник на Рекорд


Полицијата ги идентификува тројцата учесници во инцидентот кои на 1 март на автобуската постојка Рекорд во центарот на Скопје му нанесоа убодна рана на З.Т.(17) од Скопје. Како што информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција, утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во …

Приведени две лица за случајот со избодениот малолетник на Рекорд Read More »

Пронајдено починато лице кое се водело како исчезнато


Непознато починато машко лице вчера околу 10:30 часот било пронајдено на стариот пат Охрид-Струга, во близина на река Сатеска. Како што информира МВР, увид на местото извршила екипа од СВР Охрид и притоа било констатирано дека се работи за лицето Д.С.(60) од Охрид, кој на 7 февруари годинава бил пријавен за исчезнат од страна на …

Пронајдено починато лице кое се водело како исчезнато Read More »

Сообраќајка кај Лозово: Се судрија „мерцедес“, „тојота“ и „цитроен“


На магистралниот пат Велес-Штип, кај Лозово, вчера околу девет часот дошло до судир помеѓу три возила, соопштија од МВР. Повреден е возачот на “цитроенот“, А.Г.(49) од Скопје. Според полицијата, „мерцедес“ со штипски регистарски ознаки, управувано од М.П. (46) од Штип  удрил во „тојота“ со скопски регистарски ознаки, управувана од С.Д. (27) од Скопје. После тоа …

Сообраќајка кај Лозово: Се судрија „мерцедес“, „тојота“ и „цитроен“ Read More »

Момче падна од зграда во Скопје


Утрово во Скопје почина човек откако падна од зграда на ул. „Бојмиа“, во близина на Железничката станица. Станува збор за дваесет и двегодишниот Г.Д, роден 1996 година, пренесе МИА. Смрт констатирала екипа на Итна медицинска помош. Полицијата изврши увид на местото на несреќата.

Студентка од Македонија исчезна во САД (ВИДЕО)


Адеа Шабани, 25 годишна студентка по глума од Македонија е пријавена за исчезната во полициската станица во Лос Анџелес, пренесува ABC7. Шабани е исчезната на 23 февруари, а нејзините блиски пријатели ја опишале како комуникативна личност која не пропуштала часови по глума, а и редовно комуницирала со своето семејство во Македонија. Истрагата е во тек …

Студентка од Македонија исчезна во САД (ВИДЕО) Read More »

Од стан во Скопје украдени златен накит и часовници


Непознат сторител вчера извршил тешка кражба во станот на Л.Ј.(62) од Скопје при што одзел поголема количина златен накит, два рачни женски часовници Касио и неколку комплети женски накит Сваровски, по што го напуштил местото на настанот. МВР информира дека сторителот се стекнал со противправна имотна корист од 947.500 денари. Тој со употреба на подесен …

Од стан во Скопје украдени златен накит и часовници Read More »

Бекир Асани од ДУИ нападнал полицајка


Поранешниот прв човек на чаирскиот огранок на ДУИ, Бекир Асани уште еднаш се најде во полициските билтени откако утрово нападнал полициска службеничка. Според информациите од Министерството за внатрешни работи, инцидентот се случил околу 10 часот на крстосница од булеварот „Гоце Делчев“ и „Филип Втори“ кај скопски Битпазар кога специјално возило „пајак“ подигнало возило „ланд ровер“. …

Бекир Асани од ДУИ нападнал полицајка Read More »

Вработен ги оштетил „Македонски пошти“ Прилеп за над 770.000 денари


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Г. (48) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Во периодот од 05.08.2016 до 21.09.2017 година, пријавениот како вработен во АД „Македонски пошти“ – подружница Прилеп, при извршување на редовни месечни контроли во поштата во село Долнени, …

Вработен ги оштетил „Македонски пошти“ Прилеп за над 770.000 денари Read More »

Осомничен маж за третиот случај на манијачење во Штип


Полицијата осомничи едно лице за третиот случај на манијачење во Штип, а кој се случи вчера попладне пред станбена зграда во близина на крстосницата „Дујле“. Маж на 17- годишно девојче додека излегувало од влезот на зградата и се соблукувал гол и ги покажувал гениталиите. Девојчето успеало да избега, по што заедно со своите родители го …

Осомничен маж за третиот случај на манијачење во Штип Read More »

Синоќа е опожарен автомобил со американски таблички


Автомобил “крајслер” со американски таблички опожарен е синоќа во Кавадарци на улица „29 Ноември“, потврди портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски. Според првичните информации, претходно сопственикот на возилото кој е од Кавадарци, имал проблем со десниот преден фар, па го поправал. Најверојатно потоа настанало самозапалување од краток спој, по што по 22 часот автомобилот се …

Синоќа е опожарен автомобил со американски таблички Read More »

Момче среде бел ден прободено со нож во центарот на Скопје


Момче е прободено со остар предмет во пределот на стомакот од страна на две лица на автобуската постојка „Рекорд“ во центарот на Скопје, соопшти МВР. Инцидентот се случил попладнево околу 12:40 часот, а во нападот е прободен З.Т., роден 2001. Со возило на итна медицинска помош е префрлен во ГОБ Св.Наум Охридски. Полицијата работи на …

Момче среде бел ден прободено со нож во центарот на Скопје Read More »

Кривични пријави за поранешните градоначалници на Ново Село и Василево


Струмичката полиција поднесе кривични пријави против поранешните градоначалници на Ново Село и Василево, соопшти денеска портпаролката на СВР Струмица, Хризантема Рендевска. Според неа, екс градоначалникот на Ново Село Б.В. (54) се сомничи дека сторил кривилно дело „злопотреба на службената положба и овластување“, а А.Б. (54) од село Мокрино, општина Ново Село, за „соизвршителство“, а кривична …

Кривични пријави за поранешните градоначалници на Ново Село и Василево Read More »

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се изјаснија за невини за „Траекторија“


Судијата Горан Бошевски на барање на одбраната на обвинетите во случајот „Траекторија“ даде половина час пауза за да се координираат за воведните говори. Пешевски, Јанакиески и Георгиевски пред Судот се изјаснија дека го разбрале обвинителниот акт, но оти не се чувствуваат виновни. Груевски пак рече дека го прочитал и разбрал обвинителниот предлог, но како што …

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се изјаснија за невини за „Траекторија“ Read More »