Еден загинат и петмина повредени во несреќа кај Кратово


Едно лице почина од повредите што ги добило во тешката сообраќајка што се случи утрово на патот меѓу Кратово и Пробиштип, при судир на „рено меган“ со скопски таблички и „фолксваген“ со штипски ознаки. Петмина патници од двете возила биле префрлени во Клиничката болница во Штип, од кои едниот починал. Шестиот повреден бил пренесен во …

Еден загинат и петмина повредени во несреќа кај Кратово Read More »

Кондовец ја претепал сопругата пред малолетните деца


Триесет и тригодишна жена од скопското село Кондово била претепана од страна на нејзиниот сопруг. Инцидентот се случил во четвртокот околу 14 часот во семејниот дом. Насилниот маж ја влечел за косата и ја удирал по главата, лицето и телото, а потоа го зел нивниот осумгодишен син и заминал. Несреќната жена изгубила свест, па другите …

Кондовец ја претепал сопругата пред малолетните деца Read More »

Се заканувал дека ќе го разнесе судот со петарди


Полицијата поднесе кривична пријава против Е.И. (57) од Скопје, кој на 2 ноември годинава се закануваше дека ќе го разнесе судот при изрекувањето на пресудата за случајот „Дива населба“. Според истрагата, тој најпрво отишол во адвокатска канцеларија лоцирана на улица „Битпазарска“ и на вработена во канцеларијата и оставил лист со испишана заканувачка содржина. Потоа, пешки се …

Се заканувал дека ќе го разнесе судот со петарди Read More »

Во сообраќајка загина 80-годишна жена


Осумгодишна струмичанка загина во сообраќајка што се случи во средата околу 13.20 часот на улицата „Борис Поп Димитров“ во Струмица. Од полицијата информираат дека до несреќата дошло откако Ј.Г. (45) од Струмица, управувајќи патничко моторно возило „ланд ровер“ со бугарски регистарски ознаки, удрил во пешакот С.Т. (80), која починала на местото на настанот. Се превеземаат …

Во сообраќајка загина 80-годишна жена Read More »

Автобус со Македонци се судри во Австрија


Возач на автобус од Македонија е повреден во сообраќајна несреќа при судир со автомобил што се случила синоќа околу 22 часот во близина на Шлиeрбах, Австрија. Станува збор за автобус на македонскиот превозник „Насир Турс“ кој сообраќал од Хамбург за Македонија. За МИА од „Насир Турс“ потврдија дека 40-годишниот возач се здобил со повреди и …

Автобус со Македонци се судри во Австрија Read More »

Судењето за „Сопот“ одложено за 20 декември


Во скопскиот Кривичен суд денеска беше одложено рочиште за случајот „Сопот“, бидејќи Судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами чија лична карта е неважечка. Следното рочиште ќе се одржи на 20 декември. Предметот „Сопот“ е од 2003 година кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа кога теренско возило на …

Судењето за „Сопот“ одложено за 20 декември Read More »

Прифатено обвинението за случајот „Топлик“


Основниот суд Скопје го прифати обвинението за случајот „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Топлик“ осомничени се шест лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за продажбата на градежна парцела за изградба на населбата Сончев град во скопско Сопиште. За „Топлик“ снимките од прислушуваните разговори се прифатени како докази.

Едно лице е потешко повредено во вчерашните сообраќајки во Скопје


Едно лице било потешко повредено во една од вкупно 10 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во пет незгоди биле полесно повредени шест лица, а во четири била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Четириесет и двајца возачи се …

Едно лице е потешко повредено во вчерашните сообраќајки во Скопје Read More »

Скршил стакла на автобус и го претепал возачот


Триесет и тригодишен скопјанец е уапсен откако претепал возач на ЈСП „Скопје“ и го искршил автобусот. Инцидентот се случил во вторникот околу 14.15 часот на улицата „Народни херои“ во населбата Кисела Вода, кога Д.А. (33), управувајќи автомобил „застава“ му го пресекол патот на автобусот со број „24“, управуван од М.И. (52), при што излегол од возилото, …

Скршил стакла на автобус и го претепал возачот Read More »

Исчезнат скопјанец пронајден мртов


Шеесет и деветгодишниот Е.О. од скопското село Грчец, кој во понеделникот дена беше пријавен за исчезнат, вчера е пронајден мртов. Неговиот син го здогледал мртвото тело околу 7.30 часот во пошумениот дел од Горни Грчец, по што повикал полиција. По извршениот увид, телото е предадено за обдукција, која што треба да ги открие причините за …

Исчезнат скопјанец пронајден мртов Read More »

Ограбена бензинска пумпа во Козле


Непознат разбојник ја ограбил бензинската пумпа во скопската населба Козле. Разбојништвото е пријавено денсак, четириесетина минути по полноќ кога арамијата со качулка на главата и пиштол во рацете им се заканил на вработените дека ќе ги убие доколку пружат отпор. Ги зел парите од дневниот промет и побегнал, соопштија од полицијата.

Обвинет во „Тврдина – таргет“ призна вина


Еден од обвинетите „Тврдина – таргет“ врз основа на признание на вина е осуден на условна казна затвор во траење од шест месеци доколку во рок од две години не стори друго кривично дело. Лицето е осудено за делото „Помагање на сторител во извршено кривично дело“. Обвинетиот барал раздвојување на постапката со цел побрзо завршување, …

Обвинет во „Тврдина – таргет“ призна вина Read More »

Го убил со 4.56 промили алкохол во крвта


Две лица се уапсени за вчерашното убиство на 41-годишниот Б.Р. од Гевгелија. Од полицијата информираат дека осомничени се К.И. (31), кој се товари за сторено убиство и Р.К. (43) за помагање. Случајот во МВР бил пријавен околу седум часот од страна на лекар од Итната медицинска помош. Според истрагата, злосторството се случило во куќата на Р.К.. …

Го убил со 4.56 промили алкохол во крвта Read More »

Мртов маж пронајден во Гевгелија


Четириесет и едногодишен гевгеличанец утринава е пронајден мртов во близина на касарната во Гевгелија. Неговото безживотно тело било забележано од случаен минувач околу седум часот, по што била повикана полиција. Утврдено е дека станува збор за Б.Р. (41), кој имал повреда во пределот на главата. Засега не е познато дали се работи за убиство.

Убиецот на фудбалерот Јанушев се појави на потерниците на МВР


Четири дена по изјавата на министерот Оливер Спасовски, дека „лицето Ф.С.“ е осомничен за убиството на фудбалерот Мартин Јанушев, извршено во скопската населба Аеродром, Министерството за внатрешни работи ја објави потерницата против 23-годишниот Филп Секуловски. Неговото име, презиме, фотографија и генералии (имиња на родителите и адреса на живеење) се ставени најгоре во рубриката „Потраги“ на …

Убиецот на фудбалерот Јанушев се појави на потерниците на МВР Read More »

Родилката на која што и дадоа сендвич со таблети, роди здраво дете


Вистинска драма се одвивала вчеравечер во Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Триесет и тригодишна скопјанка била примена со породилни болки, по што три машки лица – нејзини познаници дошле во болницата за да ја посетат. Меѓудругото, и донеле сендвич, а во него вработените пронашле четири големи таблети сина боја, информираат од полицијата. Од …

Родилката на која што и дадоа сендвич со таблети, роди здраво дете Read More »

Со лажни дипломи станал командир на противпожарна служба во Старо Нагоричане


Со лажни дипломи за завршено образование О.С. (50) добил вработување на неопределено време на работно место како командир на територијална противпожарна единица во општина Старо Нагоричане. Полицијата поднесе кривична пријава против В.Д.(35) и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Првопријавениот, како одговорен …

Со лажни дипломи станал командир на противпожарна служба во Старо Нагоричане Read More »

Малолетник со пиштол се возел во автобус


Малолетник од Скопје е фатен како се вози со пиштол во градски автобус. Инцидентот се случил во понеделникот околу 19 часот на булеварот „Крсте Мисирков“ пред поликлиниката Бит пазар кога полициски службеници извршиле контрола во автобус што сообраќал од Транспортен центар. „При преглед кај 15-годишник од Скопје, бил пронајден еден гасен сигнален приштол марка ‘екол’ …

Малолетник со пиштол се возел во автобус Read More »

Тинејџерка од Тетово загина во несреќен случај


Петнаесетгодишно девојче од тетовското село Доброште го загуби животот под чудни околности. Според информациите од полицијата, во полициското оделение во Теарце, вчеравечер околу 23 часот дошол Б.Б. (46) од Доброште, кој рекол дека истиот ден околу 15 часот заедно со неговата малолетна жерка со возило „махиндра“ биле во атарот на селото да собираат дрва. Во еден …

Тинејџерка од Тетово загина во несреќен случај Read More »

Три лица од Скопје пријавени за исчезнати во одделни случаи


Три лица се пријавени за исчезнати во скопскиот регион, информира полицијата и трите случаи се засебни. На 20 ноември 2017 година во 21:30 часот С.Т. (48) од село Миладиновци, Скопско пријавил дека на 18 ноември 2017 година во 8 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата ќерка С.Т.(19). На истот ден во Полициската …

Три лица од Скопје пријавени за исчезнати во одделни случаи Read More »