(Фото) Македонски автобус хит во Бугарија: Удри во надвозник и стана „кабрио“


Двајца шофери од Македонија минале без повреди во бизарен инцидент што утрово се случи во Пловдив. Бугарските медиуми пишуваат дека автобусот, во кој немало други патници освен двајцата возачи, удрил во надвозникот и останал без горниот дел. По социјалните мрежи се шегуваат дека автобусот сега станал „кабрио“ и е подготвен за летната сезона.

Повратник од Германија починал додека играл во казино


Повратник од Германија на педесетина години, вечерва добил срцев удар во казино во Кавадарци и починал на самото место додека играл игри на среќа. Оваа информација за МИА ја потврдија Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес и Драган Димитров, раководител на Брза помош Кавадарци. Според првичните информации, човекот и претходно имал срцеви проблеми во Германија. …

Повратник од Германија починал додека играл во казино Read More »

Момче настрада од струен удар при обид за кражба кај железничката во Трубарево


Машко лице на возраст меѓу 20 и 25 години се здобило со тешки телесни повреди од струен удар во близина на железничката станица Трубарево при обид за кражба. „При обид за кражба во текот на денешниот ден во 12:58 часот на железничката станица во Трубарево се случил несреќен случај. Лице на возраст од 20 до …

Момче настрада од струен удар при обид за кражба кај железничката во Трубарево Read More »

Ужас во Нови Сад: Ја убил сопругата и нејзините родители


Нови Сад е во шок по тројното убиство што се случи утринава. Горан Јанковиќ (36) ги убил сопругата Мирјана (32) и нејзините родители: таткото Бранислав (57) и мајката Нада (57). Убиството се случило во куќата на родителите на сопругата. Мирјана и Горан биле неколку години во брак, но таа го оставила, бидејќи ја тепал. Неодамна …

Ужас во Нови Сад: Ја убил сопругата и нејзините родители Read More »

(Фото) Драма во Карпош: Пожарникарите спасуваа човек на 17 кат


Силен пожар избувна утрово во една од трите кули во скопската населба Карпош. Гореше во стан на 17 кат. Очевидци сведочат за драматично спасување на сопственикот, кој се засолнил на балконот додека густиот чад се доближуваѓе кон него. „Бараше помош, викаше на сиот глас, а не можеш ништо да сториш, немоќ“, раскажуваат соседите. Набргу пристигнаа …

(Фото) Драма во Карпош: Пожарникарите спасуваа човек на 17 кат Read More »

(ВИДЕО) Пумпач на “Макпетрол” самиот спречи пожар и експлозија!


Во центарот на Скопје, на бензинската пумпа која се наоѓа наспроти соборниот храм избувнал пожар, по што се вклучиле алармите и сите од околината побегнале. Поради опасноста од експлозија, полицијата го блокираше пристапот на булеварите Партизанска и Илинденска. Додека сите побегнале еден од вработените на бензинската пумпа на “Макпетрол”,  извлекол апарат и го изгаснал огнот. …

(ВИДЕО) Пумпач на “Макпетрол” самиот спречи пожар и експлозија! Read More »

Тинејџерка со исеченици по расправија со друга девојка за момче


Во средата, во 20.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градска општа болница „8-ми Септември“ била донесена 17 – годишна девојка од село Средно Коњари, скопско, со исеченици по левата рака и нога. Девојката со исечениците се здобила по расправија за момче со друга девојка со иницијали Н.Н. Се преземаат мерки за целосно …

Тинејџерка со исеченици по расправија со друга девојка за момче Read More »

Видео од сообраќајката кај Плетвар во која се повредени две лица


Двајца се полесно повредени при сообраќајната несреќа што се случила претпладнето на патот Градско-Прилеп, на 20-ина километри под превојот Плетвар. Повредените се префрлени во прилепската градска болница на испитување и на лекување. Според првичните информации од службата за итна медицинска помош од Прилеп, која била повикана да интервенира во 9:50 часот, сообраќајната несреќа била помеѓу …

Видео од сообраќајката кај Плетвар во која се повредени две лица Read More »

Се пукало во Тетово


  На семејна веселба во Тетово, гостиварец пукал од огнено оружје, па полицијата го привела. Имено, ноќеска во 4.40 часот вo Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека на семејна веселба во двор од куќа на улица „ЈНА“ во Гостивар имало пукање со огнено оружје. Полициски службеници излегле на местото и од слобода го …

Се пукало во Тетово Read More »

ОЈО поднесе обвинение за обидот за убиство во гостилница во Хиподром


Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело обид за убиство за настанот на 24 февруари годинава во гостилница во скопската населба Хиподром. – Осомничениот на 24.02.2019 година со умисла се обидел да лиши од живот едно оштетено лице, така што додека седеле на различни маси во дворот на …

ОЈО поднесе обвинение за обидот за убиство во гостилница во Хиподром Read More »

Пронајдена граната при копање нива во Беровско


Пронајдена е неексплодирана граната калибар 75 мм, непозната марка, при обработка на нива во атарот на Берово. Р.А. (50)  од Берово вчера попладне во полицијата пријавила дека на место викано „Ширината“, атар на Берово, при обработка на нива, пронашла неексплодирана граната калибар 75мм, непозната марка. Граната била подигната за натамошна постапка од стручно лице од …

Пронајдена граната при копање нива во Беровско Read More »

Собраќајка кај Кичево, почина моторциклист


Едно лице загина во сообраќајка во близина на село Другово, на патот  Кичево-Охрид што се случи пред околу еден час помеѓу мотор и тешко товарно возило. Од  СВР -Охрид информираат дека се работи за тешка сообраќајка помеѓу мотор и тешко товарно возило, во која моторциклистот починал. Медицинска екипа како и МВР се излезени на терен. …

Собраќајка кај Кичево, почина моторциклист Read More »

Двајца повредени во сообраќајка под Плетвар


Двајца се полесно повредени при сообраќајната несреќа што се случила претпладнето на патот Градско-Прилеп, на 20-ина километри под превојот Плетвар. Повредените се префрлени во прилепската градска болница на испитување и на лекување. Според првичните информации од службата за итна медицинска помош од Прилеп, која била повикана да интервенира во 9.50 часот, сообраќајната несреќа била помеѓу …

Двајца повредени во сообраќајка под Плетвар Read More »

Сведоци во „Тортура“: Камчев и Мијалков ќе се соочат во судница


Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР, Иво Котевски, се повикани да сведочат на наредното рочиште за „Тортура“ по предлог на Специјалното јавно обвинителство, закажано за 20 јуни, кое се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Во еден од …

Сведоци во „Тортура“: Камчев и Мијалков ќе се соочат во судница Read More »

Кривична за поранешниот претседател и членови на Регулаторна комисија за енергетика


Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал денеска поднесе кривична пријава против четири лица – претседател и членови на Регулаторна комисија за енергетика, поради тоа што на три правни субјекти им доделиле лиценци за вршење на енергетски дејности без при тоа да бидат исполнети условите и критериумите. Потоа, донеле и одлуки со кои на овие правни …

Кривична за поранешниот претседател и членови на Регулаторна комисија за енергетика Read More »

Во Кичево поднесени кривични пријави за фалсификување исправи


Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „фалсификување исправа“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево, поднесе кривична пријава против Р. Џ. (49) од Охрид како и против М. М. (42) за сторено казнено дело „злоупотрба на службена положба и овластување“. Првоосомничениот Р. Џ. како вработен во …

Во Кичево поднесени кривични пријави за фалсификување исправи Read More »

Повредени две млади лица во сообраќајка во Росоман


Двајца млади се тешко повредени при судир на мицубиши и мотоцикл синоќа околу 19 часот во Росоман. -Сообраќајната незгода се случила помеѓу возилото „мицубиши пајеро“ со кумановски регистарски броеви  управувано од С.Љ.(48) од Куманово и мотоцикл „хамачи“ без регистарски броеви  управувано од М.Ѓ. (19) од Росоман. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле  возачот на моторцикалот и четиринаесетгодишниот сопатник на моторциклот, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.  Повредените лица се пренесени во болницата во Кавадарци, од каде повредениот …

Повредени две млади лица во сообраќајка во Росоман Read More »

Камион се преврте на автопатот Демир Капија-Миравци, едно лице повредено


Товарно возило излетало од автопатот  Демир Капија – Миравци после тунелот кај месноста викана „Јаворица“, синоќа околу 19.30 часот, при што тешко е повреден возачот, соопшти денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.  -Се работи за товарно возило „волво“ со скопски регистарски броеви, управувано од С.Ј. (37) од Скопје. Тешко повредениот возач бил упатен на лекување во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, рече Додевски.  Извршен …

Камион се преврте на автопатот Демир Капија-Миравци, едно лице повредено Read More »

Нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на СЈО


Во Кривичниот суд во Скопје денеска се закажани нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на Специјалното јавно обвинителство. Предметот „Тортура“ на СЈО се однесува за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година и се наоѓа во доказна постапка.. Во „Тортура“ заедно со Сашо Мијалков се обвинети и поранешниот прв човек на …

Нови рочишта за „Тортура“, „Титаник 3“ и „Т.Н.Т.“ на СЈО Read More »

Избодено 13-годишно момче во Скопје


Во понеделникот вечерта 13-годишно момче било избодено со нож во Скопје, а во моментот се опоравува во Градската болница. Имено, во 22.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред бурекџилница на ул.„Емин Дураку“ неколку непознати лица физички нападнале 13-годишно момче од Скопје. Притоа, едно од лицата со остар предмет му нанел убодни рани во …

Избодено 13-годишно момче во Скопје Read More »