Притвор за Мијалков и за Ибраими


Судот одлучи да го прифати предлогот за притвор за Сашо Мијалков и за Бедредин Ибраими. За останатите четворица за кои обвинителката Фатиме Фетаи побара да се јавуваат во судот, судот одреди да се јавуваат во вторник и четврток, лично.  За почеток, ќе треба да се јавуваат во Скопје, а понатаму може во градовите од кои …

Притвор за Мијалков и за Ибраими Read More »

Побарана мерка притвор за Мијалков и за Ибраими


Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, побара притвор за Бедредин Ибраими и за Сашо Мијалков. Како што појасни таа, постоело опасност од бегство на Мијалков кога за него само се воделе случаи, а сега кога има пресуда, таа опасност од бегство, значително се зголемува. Фетаи, за Бедредин Ибраими појасни дека за цело време на судењето, не …

Побарана мерка притвор за Мијалков и за Ибраими Read More »

Казна од три години затвор за Мијалков, 4,5 за Бедредин Ибраими


За случајот „Титаник 2“ за изборни нерегуларности судот ги прогласи за виновни сите обвинети. Мендух Тачи за злоупотреба на службена положба е виновен, а судот му одреди казна затвор од 3 години и два месеци. Бедредин Ибраими доби 4 години и 6 месеци затвор. Влатко Сајковски е виновен, па доби казна затвор од три години. …

Казна од три години затвор за Мијалков, 4,5 за Бедредин Ибраими Read More »

Мендух Тачи не дојде да ја слушне пресудата за „Титаник 2“


Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, не дојде во судот да ја слушне пресудата во случајот „Титаник 2“, во кој му се судеше за изборни нерегуларности за локалните избори во 2013 година. Останатите обвинети, поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков како и останатите обвинети поранешните членови на Државната изборна комисија, Бедредин Ибраими од …

Мендух Тачи не дојде да ја слушне пресудата за „Титаник 2“ Read More »

Прва пресуда за Мијалков на Денот на жената


Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков и лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, на Денот на жената, 8 Март, ќе ја слушнат пресудата за случајот „Титаник 2“ за изборните нерегуларности што ги договарале на локалните избори во 2013 година за да се повтори гласањето во Струмица, каде што победи сегашниот премиер, а …

Прва пресуда за Мијалков на Денот на жената Read More »

Гостиварец повреден со нож од својот татко


Полицијата во Гостивар привела шеесетгодишник осомичен дека си го повредил синот со нож. Според СВР Тетово, вчера околу 17.10 часот од Медицинскиот центар Гостивар било пријавено во полиција дека кај нив со повреди бил донесен Н. Љ.(31) од Гостивар. По преземени мерки било утврдено дека Н. Љ. бил повреден со нож во левата нога од неговиот татко А. …

Гостиварец повреден со нож од својот татко Read More »

Јанева: Ако Мијалков го пуштат, ќе се побара притвор за друг случај


Обвинителката Катица Јанева, вели дека за Сашо Мијалков ќе побараат притвор за друг предмет, ако се одлучи тој да биде пуштен по случајот „Империја“. За одлуката на Врховниот суд за случајот „Империја“ за пуштањето од куќен притвор на дел од осомничените, и дали е следен Сашо Мијалков, Јанева смета дека најважно е што СЈО има …

Јанева: Ако Мијалков го пуштат, ќе се побара притвор за друг случај Read More »

(Видео) Јанева најави нови крупни предмети


Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева е задоволна што надлежноста на СЈО ќе се прошири и најави дека наскоро би можело да се очекуваат и други покрупни предмети Јанева вели и дека Обвинителството што го раководи ќе продолжи да работи со истата динамика и во иднина, додавајќи дека следната недела ќе го претстави извештајот за работата …

(Видео) Јанева најави нови крупни предмети Read More »

Коце Трајановски заработи кривична пријава


Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски и уште три лица од градската администрација за злоупотреба на службена положба и овластувања при изборот на директор на ЈП Водовод и Канализација – Скопје по оглас од 2014 година. Како што соопшти МВР, Секторот за внатрешни работи Скопје – …

Коце Трајановски заработи кривична пријава Read More »

Седумдесет и двегодишна жена им подлегна на повредите по удар од товарно возило


Седумдесет и двегодишната Р.К. од село Петровец вчера починала во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ како последица на повредите здобиени неколку часа порано од удар од товарно возило „ман“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Ѓ.(42) од село Катланово, Скопско. Како што соопшти МВР, сообраќајката се случила во 09.45 часот во село Петровец, скопско, кога товарното …

Седумдесет и двегодишна жена им подлегна на повредите по удар од товарно возило Read More »

Се разболе Латас, „Тревник“ одложен за 29 март


Денешното рочиште за случајот „Тревник“ на СЈО е одложено за 29 март поради отсуство од здравствени причини на првообвинетот Драган Павловиќ Латас. Неговата адвокатка Анита Бегова до судот достави лекарска потврда дека Латас е на боледување поради воспаление на средно уво. Во случајот „Тревник“ обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и …

Се разболе Латас, „Тревник“ одложен за 29 март Read More »

„Титаник“ се одложи, Јанакиески не можел да дојде поради „Насилство во Центар“


Рочиштето за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ што требаше да се одржи денеска во Кривичниот суд, е одложено за 8 март поради неприсуство на Миле Јанакиески, кој е еден од обвинетите. Поранешниот министер за транспорт и врски не можел да дојде бидејќи бил на рочиште за предметот „Насилство во Општина Центар“ каде исто така е …

„Титаник“ се одложи, Јанакиески не можел да дојде поради „Насилство во Центар“ Read More »

Македонска цистерна со гас излета кај Врање, може да експлодира


 Цистерна со македонски регистерски таблички, утрината нешто по 8 часот, слетала од автопатот во близина на Врање. Српските медиуми објавуваат дека за среќа нема повредени, но автопатот во должина од околу петстотини метри, го обезбедува полицијата заради потенцијална опасност од излевање на течниот гас или експлозија. Едната лента од автопатот е затворена за сообраќај.

Нови рочишта за „Тревник“, „Титаник“, „Насилство во Центар“ и „Шпион“


Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тревник“, „Титаник“, „Насилство во Општина Центар“ и „Шпион“. Во случајот „Тревник“ обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за бесправна градба на три викенд-куќи во Зелениково. Според СЈО, обвинетите изградиле три викенд-куќи во општина Зелениково …

Нови рочишта за „Тревник“, „Титаник“, „Насилство во Центар“ и „Шпион“ Read More »

Крадец во Охрид фатен на дело


Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против С.А.(29) од село Лескоец, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторени седум кривични дела „тешка кражба“. Крадецот е фатен во тек на извршување на кражба во стан на улица „АСНОМ“ во Охрид. Пријавениот, годинава во пет куќи и два стана во …

Крадец во Охрид фатен на дело Read More »

Бебето на 19-годишната струмичанка е пронајдено мртво


Бебето на 19-годишната струмичанка која завчера се породила дома е пронајдено мртво, соопшти Министерството за внатрешни работи. Вчера од таму соопштија дека во неделата во болница во Струмица била хоспитализирана девојка која се породила, но немаше информации за бебето. „Во неделата околу 23:30 часот во СВР Струмица лекар од болницата во Струмица пријавил дека кај …

Бебето на 19-годишната струмичанка е пронајдено мртво Read More »

Најдено мртвото тело на новороденчето на тинејџерката од струмичко


Мртвото тело на новороденчето на 19-годишната девојка што се породи дома во струмичко е најдено, соопшти полицијата и дадено е на обдукција. Во врска со случајот објавен во вчерашниот извадок од дневни настани во кој известивме дека на во неделата околу 23.30 часот во СВР Струмица, лекар од болницата во Струмица пријавил дека кај нив …

Најдено мртвото тело на новороденчето на тинејџерката од струмичко Read More »

Тинејџери во Кавадарци повредени при пад со мотор


Во понеделникот, двајца тинејџери на возраст од 17 години, се возеле на мотор, паднале и се повредиле. Како што соопшти полицијата,  во 18.30 часот на патот Кавадарци – село Брушани, Д.С.(17) од Кавадарци управувајќи мопед марка „Гланз 50“ со кавадаречки регистарски ознаки излетал од патот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на …

Тинејџери во Кавадарци повредени при пад со мотор Read More »

Отсуството на обвинителката Стефановска го одложи рочиштето за „Траекторија“


Судењето за предметот „Траекторија” што се однесува на постапката за избор на компанија за изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид продолжува на 13 март, откако денешното рочиште беше одложено поради спреченост да присуствува на обвинителката од СЈО, Лиле Стефановска. Судијата Горан Бошевски, на почетокот информира дека обвинителката Стефановска го известила телефонски дека не е во состојба …

Отсуството на обвинителката Стефановска го одложи рочиштето за „Траекторија“ Read More »

Почина еден од најпознатите сериски убијци во САД


На 85-годишна возраст почина Хуан Корона, еден од најпознатите сериски убијци во САД. Тој служеше доживотна казна затвор за 25 убиства во Калифорнија. Во моментот кога беше уапсен, во 70-те години од минатиот век, Корона беше серискиот убиец кој во САД одзел најмногу животи. Американските медиуми објавуваат дека се сомничи оти извршил и други убиства, …

Почина еден од најпознатите сериски убијци во САД Read More »