ЈО: Се истражуваат причините за смртта на лицето пронајдено на патот Велес – Градско


Јавното обвинителство на Република Македонија (ЈО) информира дека се истражуваат причините за смртта на лицето што вчера околу 18 часот беше пронајдено на средина на коловозот на регионалниот пат Велес – Градско. По идентификацијата, како што информираат од ЈО, утврдено е дека починатото лице е Д.В., триесет и тригодишен жител на село Аџиматово, општина Лозово. …

ЈО: Се истражуваат причините за смртта на лицето пронајдено на патот Велес – Градско Read More »

Моторџија загина на автопатот Демир Капија -Удово


Четириесет годишен моторџија од Кавадарци загина попладнево на автопатот Демир Капија – Удово, откако удрил во автомобил, изјави за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Околу 13:30 часот на автопатот Демир Капија – Удово мотор марка „хонда“ без регистарски ознаки, управуван од четириесетгодишник од Кавадарци, удрил во патнички автомобил марка „фолксфаген голф“ со …

Моторџија загина на автопатот Демир Капија -Удово Read More »

Приведени две лица за случајот со избодениот малолетник на Рекорд


Полицијата ги идентификува тројцата учесници во инцидентот кои на 1 март на автобуската постојка Рекорд во центарот на Скопје му нанесоа убодна рана на З.Т.(17) од Скопје. Како што информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција, утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во …

Приведени две лица за случајот со избодениот малолетник на Рекорд Read More »

Пронајдено починато лице кое се водело како исчезнато


Непознато починато машко лице вчера околу 10:30 часот било пронајдено на стариот пат Охрид-Струга, во близина на река Сатеска. Како што информира МВР, увид на местото извршила екипа од СВР Охрид и притоа било констатирано дека се работи за лицето Д.С.(60) од Охрид, кој на 7 февруари годинава бил пријавен за исчезнат од страна на …

Пронајдено починато лице кое се водело како исчезнато Read More »

Сообраќајка кај Лозово: Се судрија „мерцедес“, „тојота“ и „цитроен“


На магистралниот пат Велес-Штип, кај Лозово, вчера околу девет часот дошло до судир помеѓу три возила, соопштија од МВР. Повреден е возачот на “цитроенот“, А.Г.(49) од Скопје. Според полицијата, „мерцедес“ со штипски регистарски ознаки, управувано од М.П. (46) од Штип  удрил во „тојота“ со скопски регистарски ознаки, управувана од С.Д. (27) од Скопје. После тоа …

Сообраќајка кај Лозово: Се судрија „мерцедес“, „тојота“ и „цитроен“ Read More »

Момче падна од зграда во Скопје


Утрово во Скопје почина човек откако падна од зграда на ул. „Бојмиа“, во близина на Железничката станица. Станува збор за дваесет и двегодишниот Г.Д, роден 1996 година, пренесе МИА. Смрт констатирала екипа на Итна медицинска помош. Полицијата изврши увид на местото на несреќата.

Студентка од Македонија исчезна во САД (ВИДЕО)


Адеа Шабани, 25 годишна студентка по глума од Македонија е пријавена за исчезната во полициската станица во Лос Анџелес, пренесува ABC7. Шабани е исчезната на 23 февруари, а нејзините блиски пријатели ја опишале како комуникативна личност која не пропуштала часови по глума, а и редовно комуницирала со своето семејство во Македонија. Истрагата е во тек …

Студентка од Македонија исчезна во САД (ВИДЕО) Read More »

Од стан во Скопје украдени златен накит и часовници


Непознат сторител вчера извршил тешка кражба во станот на Л.Ј.(62) од Скопје при што одзел поголема количина златен накит, два рачни женски часовници Касио и неколку комплети женски накит Сваровски, по што го напуштил местото на настанот. МВР информира дека сторителот се стекнал со противправна имотна корист од 947.500 денари. Тој со употреба на подесен …

Од стан во Скопје украдени златен накит и часовници Read More »

Бекир Асани од ДУИ нападнал полицајка


Поранешниот прв човек на чаирскиот огранок на ДУИ, Бекир Асани уште еднаш се најде во полициските билтени откако утрово нападнал полициска службеничка. Според информациите од Министерството за внатрешни работи, инцидентот се случил околу 10 часот на крстосница од булеварот „Гоце Делчев“ и „Филип Втори“ кај скопски Битпазар кога специјално возило „пајак“ подигнало возило „ланд ровер“. …

Бекир Асани од ДУИ нападнал полицајка Read More »

Вработен ги оштетил „Македонски пошти“ Прилеп за над 770.000 денари


Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Г. (48) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Во периодот од 05.08.2016 до 21.09.2017 година, пријавениот како вработен во АД „Македонски пошти“ – подружница Прилеп, при извршување на редовни месечни контроли во поштата во село Долнени, …

Вработен ги оштетил „Македонски пошти“ Прилеп за над 770.000 денари Read More »

Осомничен маж за третиот случај на манијачење во Штип


Полицијата осомничи едно лице за третиот случај на манијачење во Штип, а кој се случи вчера попладне пред станбена зграда во близина на крстосницата „Дујле“. Маж на 17- годишно девојче додека излегувало од влезот на зградата и се соблукувал гол и ги покажувал гениталиите. Девојчето успеало да избега, по што заедно со своите родители го …

Осомничен маж за третиот случај на манијачење во Штип Read More »

Синоќа е опожарен автомобил со американски таблички


Автомобил “крајслер” со американски таблички опожарен е синоќа во Кавадарци на улица „29 Ноември“, потврди портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски. Според првичните информации, претходно сопственикот на возилото кој е од Кавадарци, имал проблем со десниот преден фар, па го поправал. Најверојатно потоа настанало самозапалување од краток спој, по што по 22 часот автомобилот се …

Синоќа е опожарен автомобил со американски таблички Read More »

Момче среде бел ден прободено со нож во центарот на Скопје


Момче е прободено со остар предмет во пределот на стомакот од страна на две лица на автобуската постојка „Рекорд“ во центарот на Скопје, соопшти МВР. Инцидентот се случил попладнево околу 12:40 часот, а во нападот е прободен З.Т., роден 2001. Со возило на итна медицинска помош е префрлен во ГОБ Св.Наум Охридски. Полицијата работи на …

Момче среде бел ден прободено со нож во центарот на Скопје Read More »

Кривични пријави за поранешните градоначалници на Ново Село и Василево


Струмичката полиција поднесе кривични пријави против поранешните градоначалници на Ново Село и Василево, соопшти денеска портпаролката на СВР Струмица, Хризантема Рендевска. Според неа, екс градоначалникот на Ново Село Б.В. (54) се сомничи дека сторил кривилно дело „злопотреба на службената положба и овластување“, а А.Б. (54) од село Мокрино, општина Ново Село, за „соизвршителство“, а кривична …

Кривични пријави за поранешните градоначалници на Ново Село и Василево Read More »

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се изјаснија за невини за „Траекторија“


Судијата Горан Бошевски на барање на одбраната на обвинетите во случајот „Траекторија“ даде половина час пауза за да се координираат за воведните говори. Пешевски, Јанакиески и Георгиевски пред Судот се изјаснија дека го разбрале обвинителниот акт, но оти не се чувствуваат виновни. Груевски пак рече дека го прочитал и разбрал обвинителниот предлог, но како што …

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се изјаснија за невини за „Траекторија“ Read More »

Притвор за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари за примање мито


Скопското обвинителство предложи мерка притвор од 30 дена за барање поткуп за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш. – Надлежен јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело примање награда за противзаконито влијание. Осомничениот како вработен во општината Шуто Оризари на 27 јануари во службените простории …

Притвор за советникот на градоначалникот на Шуто Оризари за примање мито Read More »

Жители на Туин точеле гориво со лажни евра


Гостиварската полиција поднесе кривични пријави против двајца жители од село Туин за фалсификување пари. Надворешната канцеларија за криминалиситчки работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.С.(32) и Р.М.(41), двајцата од село Туин за сторени кривични дела „фалсификување пари“ и „измама“. На 22.10.2017 година, на улица „ЈНА“ во Гостивар, пријавените со товарно моторно возило „фолксфаген кеди-пикап“, дошле …

Жители на Туин точеле гориво со лажни евра Read More »

Трет случај на манијачење во Штип


Пред станбена зграда во близина на крстосницата „Дујле“ вчера попладнето маж во непосредна близина, на само неколку метри растојание, пред 17-годишно девојче се соблекувал гол и ги покажувал своите гениталии. Девојчето потресено од настанот избегало, по што случајот вчера во 15:50 часот е пријавен во полициската станица во Штип. Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова …

Трет случај на манијачење во Штип Read More »

Обвинителство изврши увид на сообраќајката на патот Прилеп-Градско


Надлежен јавен обвинител од ОЈО Кавадарци изврши увид на местото на сообраќајната несреќа на патот Прилеп-Градско, во која животот го загуби едно лице. Како што соопшти Обвинителството, според првичните сознанија, до несреќата дошло при директен судар на патничко такси-возило „мерцедес“ со скопски регистарски таблички и товарно возило „волво“ со велешки таблички. Во несреќата животот го …

Обвинителство изврши увид на сообраќајката на патот Прилеп-Градско Read More »

Пет сообраќајки во Скопје, едно лице тешко повредено


Сопатник бил тешко повреден во една од вкупно пет сообраќајки што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една со телесни повреди се здобил еден возач, а во три била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Десет возачи се …

Пет сообраќајки во Скопје, едно лице тешко повредено Read More »