Македонските граѓани преку интернет потрошиле 133,7 милиони евра


Македонските граѓани лани потрошиле 133,7 милиони евра онлајн и што е за 23,8 милиони евра или 17,8 отсто повеќе во однос на претходната година.  Повеќе се купувало од странски веб страни, но забележано е купување и на производи од домашни е-продавници од надвор. Анализата на Македонската асоцијација за е-трговија покажува дека граѓаните во текот на …

Македонските граѓани преку интернет потрошиле 133,7 милиони евра Read More »

Џафероски: Пироманството мора да се изедначи со тероризам


Со над 500 пожари во март, авионите на Дирекцијата за заштита и спасување многу често се гледаат на македонското небо. Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски, вели дека пожарите се подметнуваат смислено, за да се добие дрво за огрев, како и поради палење стрништа и сува трева. Бара ригорозни казни за потпалувачите, …

Џафероски: Пироманството мора да се изедначи со тероризам Read More »

Владата ќе расправа за модернизацијата на „Ќафасан“ и ТЕЦ Битола


Владата на Република Северна Македонија денеска ќе одржи редовна седница на која ќе се расправа за повеќе предлог информации од областа на финансиите, економијата, земјоделството, здравството… На 128 седница, на предлог на Министерство за финансии ќе бидат разгледани информациите за реализација на проектот „Надградба на објектите за царинење и инспекциски органи на граничниот премин Ќафасан“ …

Владата ќе расправа за модернизацијата на „Ќафасан“ и ТЕЦ Битола Read More »

УЈП почнува со доставување на претпополнетите годишни даночни пријави


Управата за јавни приходи од денеска ќе почне да ги доставува претпополетите годишни даночни пријави на даночните обврзници за приходи остварени во 2018 година. Претпополнетите годишни даночни пријави ќе се доставуваат електронски на корисничките профили што претходно ги регистрираа даночните обврзници, додека на е-маил адресата корисикот ќе добие нотификација дека е испратена претпополнетата годишна даночна …

УЈП почнува со доставување на претпополнетите годишни даночни пријави Read More »

Бројот на работници во индустријата во февруари поголем за 0,8 отсто


Бројот на работници во индустријата во февруари годинава во однос на февруари лани бележи раст од 0,8 отсто, додека за двата месеца од годинава во однос на тој период лани раст од еден отсто, објави Државниот завод за статистика. Бројот на работници во секторот преработувачка индустрија во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 …

Бројот на работници во индустријата во февруари поголем за 0,8 отсто Read More »

Бруто надворешниот долг на крајот на 2018 година намален за 489 милиони евра


Бруто надворешниот долг на крајот на 2018 година се намали за 489 милиони евра и изнесува 7.908 милиони евра или 73,7 отсто од БДП, објави Народната банка. -На крајот на 2018 година бруто надворешниот долг изнесува 7.908 милиони евра и забележа квартално намалување од 489 милиони евра, додека бруто надворешните побарувања се намалија за 227 …

Бруто надворешниот долг на крајот на 2018 година намален за 489 милиони евра Read More »

М-НАВ „лета“ по свои правила: Земаат илјадници евра, а не доаѓаат на работа


Вработени во М-НАВ земаат плата, а не доаѓаат редовно на работа, велат извори од државното АД кое дава услуги во воздухопловна навигација. Појавата не е нова, а во Компанијата се говори дека има различни забошотувачи, па дури и такви кои во М-НАВ се појавуваат само за да земат боледување. „Независен весник“ побара официјално појаснување за …

М-НАВ „лета“ по свои правила: Земаат илјадници евра, а не доаѓаат на работа Read More »

Предизборно разрешен директор во М-НАВ, по налог на влада


Во М-НАВ се случуваат промени во органите на управување во време по распишани претседателски избори. Во вторникот бил разрешен еден од тројцата членови на управниот одбор. Претседателот на надзорниот одбор вели дека одлуката за разрешување ја донеле по насоките што ги добиле од Владата. „Ние постапивме по инструкции од Владата, добивме насоки како да постапиме, …

Предизборно разрешен директор во М-НАВ, по налог на влада Read More »

Заев со апел до банките да ги намалат каматите


Премиерот Зоран Заев ги повика банките да преземат похрабри одлуки и да придонесат повеќе за поддршка на економијата и севкупниот развој. Да преземат похрабри чекори во делот на паѓање на каматите, намалување на провизиите и флексибилност во одобрување на кредитите. – Силно го поздравивме последното намалување на референтната каматна стапка на 2,25 проценти, кое е …

Заев со апел до банките да ги намалат каматите Read More »

Триесет и четири проекти на компании ќе се финансираат преку повикот на ФИТР „СтартАПувај“


Триесет и четири компании ќе се финансираат во рамки на последниот повик на Фондот за иновации и технолошки развој „СтартАПувај“, на кој аплицираа 186 компании. Како што изјави директорот на ФИТР Јован Деспотовски, со овие 34 компании е исцрпен целиот буџет иницијално предвиден за самиот повик од еден милион евра. Со првиот циклус од 34 …

Триесет и четири проекти на компании ќе се финансираат преку повикот на ФИТР „СтартАПувај“ Read More »

Латас си поднесе оставка од уредничкото место во Сител


Драган Павловиќ Латас поднесе оставка од функцијата Главен и одговорен уредник во ТВ Сител. Во оставката, која ја објави Вечер, се вели: ,,Оставката ја поднесувам со цел – заштита од понатамошни притисоци кон мене како новинар и кон медиумот во кој работам. На оваа функција во ТВ Сител сум од мај 1997 година до денес, …

Латас си поднесе оставка од уредничкото место во Сител Read More »

Шеќеринска покровител на најуспешните менаџерки за 2018 година


Избор на десетте најуспешни жени менаџерки ќе се одржи вечер во Скопје. Агенцијата„Марили“ 23-ти пат по ред ќе ги додели признанијата на најуспешните менаџерки за 2018 година. Годинава манифестацијата се одржува под покровителство на министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Во годинашниот избор во топ 10-те најуспешни менаџерки, како што информира агенцијата „Марили“  е и првата …

Шеќеринска покровител на најуспешните менаџерки за 2018 година Read More »

Сугарески: Реконструкцијата на патот од Гостивар до Кичево ќе заврши до јуни


Околу 8 милиони евра се инвестираат во реконструкција на патниот правец од Гостивар до Кичево, соопшти министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при постата на општина Кичево, каде изврши увид во реконструкција на патниот правец Гостивар – Кичево и додаде дека годишно од тука поминуваат повеќе од четири милиони возила. „Вкупно 8 милиони евра …

Сугарески: Реконструкцијата на патот од Гостивар до Кичево ќе заврши до јуни Read More »

Народна банка: Прво влез во ЕУ, па стратегија за евро


Македонија уште нема стратегија за воведување на еврото како официјална парична единица во државата. Од Народна банка велат дека тоа ќе се прави по влезот на земјата во ЕУ. „Стратегијата е појдовната точка за почнување на процесот на воведување на еврото како официјална парична единица во една држава. Но овој процес е повеќефазен и прво …

Народна банка: Прво влез во ЕУ, па стратегија за евро Read More »

Ангеловска-Бежоска избрана за претставник на шест земји од регионов во Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2


Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, неодамна е избрана за член на Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2, како претставник на шесте земји од регионот на Југоисточна Европа коишто сѐ уште не се членки на Европската Унија (ЕУ). Во рамките на Виенската инцијатива 2, таа има активна улога во застапувањето на интересите на регионот пред …

Ангеловска-Бежоска избрана за претставник на шест земји од регионов во Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2 Read More »

Исклучените од парно од април нема да плаќаат фиксен надоместок


Од април исклучените од парно греење повеќе нема да плаќаат фиксен надоместок, предвидуваат новите предлог-правила за снабдување со топлинска енергија што денеска на седница ги разгледа Регулаторната комисија за енергетика. На потрошувачите на топлинска енергија, пак, од 1 август во сметките ќе им биде укината ангажираната можност, но тоа не значи дека ќе добијат помали …

Исклучените од парно од април нема да плаќаат фиксен надоместок Read More »

Најмладиот милионер во земјава има 15 години, најстариот 98


Повеќе од 24 илјади граѓани во земјава годишно заработуваат над еден милион денари, а бројката на оние кои оствариле бруто приходи од 100 илјади до еден милион денари е половина милион. Најмладиот милионер во земјава има само 15 години, а со доход над еден милион денари е и 98-годишно лице. Скопјанец е на листата со …

Најмладиот милионер во земјава има 15 години, најстариот 98 Read More »

Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период


Координација на летовите во Југоисточниот регион со цел ефикасно опслужување на воздушниот сообраќај во текот на претстојната летна сезона, е главната тема на прелиминарниот координативен состанок со Sout East Axis 23, кој денеска и утре се одржува во Скопје во организација на М-НАВ, а под покровителство на Евроконтрол. Претседателот на Управниот одбор на Македонската навигација …

Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период Read More »

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните


Оние што избегнуваат плаќање даночни обврски, ги оштетуваат сите граѓани и се неправедни кон сите даночни обврзници кои работат законски. Нивното изигрување на прописите не само што претставува затајување данок, туку е и дестимул за сите што сакаат да работат почитувајќи ги законите, реагира Сојузот на стопански комори (ССК). ССК повторно укажува на потребата од …

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните Read More »

Акционерите од „Топлификација“ до Заев: Оштетени сме за 34 милиони евра


Со отворено писмо до премиерот Зоран Заев и други истражни и судски институции акционерите во Топлификација бараат тој да се заложи и конечно како што велат, да се стави крај на лошата ситуација во друштвото. Тврдат дека со низа одлуки полни со незаконски дејства и неправилности во кои се вклучени судовите, нотари и компанијата Битар …

Акционерите од „Топлификација“ до Заев: Оштетени сме за 34 милиони евра Read More »