ММФ ќе одобри 175 милиони евра за Македонија


Владата денес ја разгледа и ја усвои Информацијата според која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговори на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 милиони евра како помош за финансирањето на мерките за здравствена и макроекономска стабилизација и исполнување на потребите на билансот на плаќање кои …

ММФ ќе одобри 175 милиони евра за Македонија Read More »

Престана производството на пивото „Корона“


  „Корона“ пивото престана со производство. Мексиканскиот производител на одредено време го запира производството поради пандемијата од корона вирусот. Познатиот бренд стана главен предмет на шегување во текот на целата глобална криза заради истото име кое го носи новиот вирус. Од фабриката велат дека тоа нема врска со името, туку дека во овој момент бизнисот …

Престана производството на пивото „Корона“ Read More »

Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци


Комерцијална банка ги информира корисниците на кредитни картички за правни лица дека е објавена Јавна понуда за промена на договорните услови со цел да го олесни финансискиот товар со кој клиентите се соочуваат или би можеле да се соочат како резултат на кризата предизвикана од Ковид – 19 (корона вирусот). Согласно понудата, Комерцијална банка одобрува …

Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци Read More »

Се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите


Ратите на кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите се намалуваат за најмалку 70 отсто во следните три месеци за граѓаните, во насока на помош за надминување на ударите од Covid-19, напиша министерката за финансии Нина Ангеловска на својот фејсбук профил. Додава дека  за овие срдства нема да смеат да се пресметуваат и наплатуваат трошоци …

Се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите Read More »

Македонија 2025: Да се поддржат и платите за март, мерки и за средните и големите фирми


Македонија 2025, невладината организација  во која членуваат бизнисмени од дијаспората и менаџери од државава, во осврт на новит сет мерки од Владата денеска го повтори ставот дека поддршката на плати треба да се применува од март, а не од април, а предлага и да се креираат мерки за средните и големите фирми, особено на тие …

Македонија 2025: Да се поддржат и платите за март, мерки и за средните и големите фирми Read More »

Со пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција


„Трговија без контакт“ е пристапот што почна да го применува Турција за непречено одвивање на трговската размена без да дојде до контакт меѓу луѓето и да се создаде каква било можност од евентуална зараза со корона вирус. На компаниите им е дадена можност за замена на приколка, полуприколка или контејнер, а оние што нема да …

Со пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција Read More »

Бесполезни се планирања и очекувања од туристичка сезона во Охрид во услови на вонредна ситуација


Новонастанатата ситуација со светската епидемија на коронавирусот секако ќе ги засегне сите сфери на општественото живеење. Во услови кога светот се обидува да се справи со болеста, секако погодена е и економијата. Но, затворањето на границите и ограничувањето на движењето на луѓето без двојби најмногу ќе го погоди туризмот како стопанска гранка. Туристичката дејност која …

Бесполезни се планирања и очекувања од туристичка сезона во Охрид во услови на вонредна ситуација Read More »

Стопанска комора: Продолжува застојот на транспортот во Турција


Сé уште не решен проблемот со задржувањето на македонските камиони на турската граница и застојот на транспортот во Турција, а се прават напори и за обезбедување суровини од регионот за потребите на домашните производствени компании, соопшти денеска Стопанската комора на Македонија. „Ова се тешки времиња во кои не е лесно да се обезбеди достапноста на …

Стопанска комора: Продолжува застојот на транспортот во Турција Read More »

АХВ за четири дена спроведе 277 контроли и изрече 22 мерки


Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од 28 март до 1 април спроведе 277 надзори во повеќе градови низ државата. Притоа изрече пет решенија на месарници и маркети за констатирана лоша општа хигиенска состојба и им нареди веднаш да извшат дезинфекција, дератизација и дезинсекција. Како што соопшти на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска, …

АХВ за четири дена спроведе 277 контроли и изрече 22 мерки Read More »

Менаџерите на Тутунски комбинат во Прилеп ќе се солидаризираат, ќе земаат минимална плата


Одборот на директори на Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) донесе одлука на целокупниот менаџмент во компанијата за месец април да му биде исплатена минимална плата во висина од 14.500 денари. Според донесената одлука која е во согласност со усвоените економски мерки од страна на Владата за справување со кризата од СОVІD -19, минимална плата ќе …

Менаџерите на Тутунски комбинат во Прилеп ќе се солидаризираат, ќе земаат минимална плата Read More »

 Нема одлука за колективен одмор 


Заменик-министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар изјави дека не е донесена одлука од понеделник сите вработени лица да користат колективен одмор, како еден од мерките за справување со коронавирусот и оти тие ќе се креираат согласно потребите. – Во моментот нема таква одлука. Кризниот штаб ја следи состојбата и мерките ќе ги креира …

 Нема одлука за колективен одмор  Read More »

Во Тетово остануваат без работа 160 работници, биле принудени на нови договори


Во Тетово над 160 работници во фабрика за производство на предиво и волница остануваат без работа, а луѓето обвинуваат дека од страна на раководството им било извршено принуда да потпишат анекси на договорите за работа. Велат дека иако добиле договори за работа на три месеци, биле принудени за истите да потпишат анекси и со тоа …

Во Тетово остануваат без работа 160 работници, биле принудени на нови договори Read More »

Минималец за менаџерите на Тутунски комбинат Прилеп, разликата ќе ја донираат во фондот за солидарност


Одборот на директори на Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) донесе одлука на целокупниот менаџмент во компанијата за месец април да му биде исплатена минимална плата во висина од 14.500 денари. Според донесената одлука која е во согласност со усвоените економски мерки од страна на Владата за справување со кризата од Ковид -19, минимална плата ќе …

Минималец за менаџерите на Тутунски комбинат Прилеп, разликата ќе ја донираат во фондот за солидарност Read More »

(Во живо) Прес на Инспекцискиот совет – какви неправилности се пронајдени?


Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, заедно со Стојко Пауновски – Директор на Државен пазарен инспекторат, Иринка Сотирова – Директорка на Државен санитарен и здравствен инспекторат, Висаре Риза – Агенција за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), Аљадин Хавзиу – Директор на Државен инспекторат за труд, Руфат Хусеини – Директор на државен инспекторат за транспорт и …

(Во живо) Прес на Инспекцискиот совет – какви неправилности се пронајдени? Read More »

За две недели во САД околу 10 милиони луѓе останале без работа


Ситуацијата во САД, каде се очекува бројот на позитивни случаи да надмине 250.000, има дополнителни проблеми со тоа што за само две недели без работа останаа 10 милиони луѓе. Бројот на луѓето кои останаа без работа оваа недела надмина 6.6 милиони, што е двојно повеќе во однос на минатата недела кога работата ја загубија 3.3 …

За две недели во САД околу 10 милиони луѓе останале без работа Read More »

Вархеји: ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан


Европската унија подготвува економски план за развој на земјите од Западен Балкан што ќе биде претставен на Самитот ЕУ-Западен Балкан што треба да се одржи во Загреб во мај, соопшти еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји. Економскиот план е еден од трите чекори што ги презема Европската комисија во рамки на реформата на …

Вархеји: ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан Read More »

Ангеловска: Најбрзо ги очекуваме средствата од ММФ


Најбргу ќе стигнат средствата од Меѓународниот монетарен фонд од странските ликвидносни инјекции, кои се очекува најверојатно да дојдат во текот на месецов, изјави министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за „Утрински брифинг“. Посочи дека ќе се користат средства и од Светската банка, Европската унија, како и од обврзницата за премостување. Овие средства, како што …

Ангеловска: Најбрзо ги очекуваме средствата од ММФ Read More »

Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи има, мелничарите работат одлично


Ќе се укине забраната за извоз на брашно што беше воведена поради вонредната состојба, одлучи денеска Министерството за економија по средбата со мелничарите. Како што соопшти министерот Крешник Бектеши, одлуката е донесена откако е утврдено дека мелничката индустрија работи одлично во моментов, залихи има и во приватните млинови и во стоковните резерви, а увозот на …

Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи има, мелничарите работат одлично Read More »

Лукоил Македонија дава 15 тони гориво на институциите кои се справуваат со корона вирусот


Лукоил Македонија донесе одлука да додели гориво во вкупна количина од 15.000 литри на институциите кои се во првите борбени редови во справувањето со коронавирусот и тоа на Министерство за здравство, центрите за јавно здравје, Институтот за јавно здравје и Црвениот крст, информираат од компанијата. Институциите, посочуваат, ќе добијат картички за гориво издадени од Лукоил …

Лукоил Македонија дава 15 тони гориво на институциите кои се справуваат со корона вирусот Read More »

Ангеловска-Бежоска: Очекуваме олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за фирмите


Очекуваме да дојде до олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за корпоративниот сектор. Токму тоа и беше цел на измените на регулативата за работењето на банките, коишто ги донесовме. Претходно направивме детални анализи, за да се дојде до решение со коешто истовремено ќе се помогне на населението и на компаниите и ќе се …

Ангеловска-Бежоска: Очекуваме олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за фирмите Read More »