Првите пари со „Северна“ во оптек ќе се пуштат од Нова година


Од почетокот на 2020 година на банкнотите од по 500 денари ќе биде напишано новото име на Народна банка, а во втората половина на следната година ќе бидат заменети хартиените 10-денарки со официјалниот назив. Од Народната банка велат дека пуштањето во оптек нема да создаде дополнителен трошок и ќе се прави на редовна основа, но …

Првите пари со „Северна“ во оптек ќе се пуштат од Нова година Read More »

РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20 милиони евра


РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20,4 милиони евра, а за набавката компанијата ќе инвестира сопствени средства. „На 29 март распишан е тендер за набавка и инсталација на нови електростатски филтри во РЕК Битола. Инвестицијата се проценува на 20,4 милиони евра, пари кои компанијата ги обезбедува од сопствени извори. Ме …

РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20 милиони евра Read More »

Ефикасноста и транспаретноста при јавните набавки главни слабости кај полошките општини


При трошењето јавни средства голем дел од општините во Тетовско и Гостиварско не успеваат да реализираат ни половина од планираните јавни набавки, немаат јасен систем за следење на спроведувањето и претежно не ги објавуваат на интернет страницата. Ова се сублимираните наоди од истражувањето на Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ) од Скопје спроведено во …

Ефикасноста и транспаретноста при јавните набавки главни слабости кај полошките општини Read More »

Се најавува нов раст на минималната плата, бизнисот резервиран


Владата останува на идејата годинава уште еднаш да ја покачи минималната плата, откако веќе беше зголемена на 12 илјади денари пред година и половина. Детали за тоа колку би изнесувал порастот сè уште нема. Тоа треба да се знае по анализите и консултациите на министерствата за труд и за финансии со работодавачите и со текстилниот …

Се најавува нов раст на минималната плата, бизнисот резервиран Read More »

Бектеши на Првиот Балкански форум: Имаме шанса да ја смениме економската иднина на регионот


Да го направиме Балканот, наместо регион што асоцира на предизвици, да биде место што нуди позитивни можности, активна регионална соработка и пријателство меѓу соседите, економски раст што ќе го чувствуваме сите, а со тоа и подобар животен стандард за сите наши граѓани. Ние имаме шанса да ја смениме иднината на овој регион – треба само …

Бектеши на Првиот Балкански форум: Имаме шанса да ја смениме економската иднина на регионот Read More »

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во патишта во Kривопаланечко


Инфраструктурата е најголем приоритет во Kривa Паланка и регионот, тоа го потврдува фактот што само во овој регион инвестираме преку половина милијарда евра во изградба на патишта и железница, рече денеска министерoт за транспорт и врски Горан Сугарески при увидот на изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка. – Патот почна да се гради …

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во патишта во Kривопаланечко Read More »

Реформи и стандарди за конкурентна економија во ЕУ


Сите да се вклучат во развој на економијата и нејзино прилагодување на европскиот пазар, да се искористи поволниот политички момент, да продолжат реформите во администрацијата,  да се подобрат стандардите и конкурентноста на компаниите, државата да го помогне растот на индустријата. Тоа се дел од пораките упатени на регионалната конференција „Националната економија во пресрет на ЕУ …

Реформи и стандарди за конкурентна економија во ЕУ Read More »

Заев очекува над четири отсто раст на БДП во првиот квартал


Премиерот Зоран Заев очекува економски раст од над  четири проценти во првиот квартал годинава и надминување на проекциите за раст од 3,2 проценти за целата година. Останува на заложбите за економска година, а оптимизмот, како што изјави денеска, го темели на податоците за раст на индустриското производство во првите два месеца од годинава за 11, …

Заев очекува над четири отсто раст на БДП во првиот квартал Read More »

Стопирана арбитражната постапка со Хеленик петролеум, можност за вонсудски договор


Арбитражната постапка за тужбата кон земјава од грчки Хеленик петролеум, како што информира денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев, времено е стопирана со надеж и можност да се постигне договор.  Решението во однос на барањето да се стави во функција на нафтоводот ќе се бара во рамки на Енергетската заедница. Според Анѓушев,  државата се обидува максимално да …

Стопирана арбитражната постапка со Хеленик петролеум, можност за вонсудски договор Read More »

ИКЕА поблиску до граѓаните на Северна Македонија – почна со работа првиот центар за испорака во Ниш


Во четвртокот, напладне почна со работа центарот за испорака на ИКЕА во Ниш што ќе понуди дополнителни услуги за потрошувачите од Северна Македонија, Ниш и Јужна Србија. Со отворањето на овој центар, ИКЕА Србија уште повеќе ги приближува и ги прави подостапни своите производи за купувачите во Македонија и во Србија. Во центарот за испорака, …

ИКЕА поблиску до граѓаните на Северна Македонија – почна со работа првиот центар за испорака во Ниш Read More »

Проект WE MAKE: Потребно јакнење и унапредување на женското претпримништво


Јакнење и поттикнување на конкурентноста на женското претприемништво, сузбивање на стереотипите дека жената треба да е заштитена и да не презема ризици, поттикнување таа да се насочи кон профитабилни професии, да отвори свој бизнис, биле целите на проектот што во изминатите 16 години се реализирал „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“, финансиран од Европската Унија, преку …

Проект WE MAKE: Потребно јакнење и унапредување на женското претпримништво Read More »

За најмалку 20 отсто ќе се намали цената за приклучок за електрична енергија


За најмалку 20 проценти ќе се намали цената за приклучок за електрична енергија за домаќинствата, а ќе има намалување и на цената за приклучок за останатите потрошувачи. Тоа значи дека ако досега домаќинствата плаќаа околу 500 евра за приклучок, отсега ќе плаќаат околу 400 евра. – Ова се должи пред се на зголемувањето на ефикасноста …

За најмалку 20 отсто ќе се намали цената за приклучок за електрична енергија Read More »

Потпишано: Телефонирањето ќе чини помалку во роаминг


Регионалната спогодба за роаминг, кој од 1 јули ќе овозможи значително пониски цени во роаминг во земјите на Западен Балкан, потпишан на Дигиталниот самит во Белград. Спогодбата ја потпишаа претставници на шест западнобалкански земји. Цените во роаминг, во првата фаза од 1 јули, ќе бидат пониски за 27 отсто, а од јули 2021 година се …

Потпишано: Телефонирањето ќе чини помалку во роаминг Read More »

Анѓушев со оптимистички најави: Ќе оствариме уште подобар економски раст од планираниот


Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека е остварлив планираниот економски раст од 3,2 проценти за годинава и покрај прогнозите на Светска банка дека тој ќе достигне 2,9 проценти, а очекувањата, како што вели, ги темели на реалните факти од првиот квартал. Во коментар на вчерашните прогнози на СБ, Анѓушев денеска изјави дека очекува …

Анѓушев со оптимистички најави: Ќе оствариме уште подобар економски раст од планираниот Read More »

Со фискални реформи до праведен раст и зголемен животен стандард за сите граѓани


Контрола на трошењето и правична распределба на јавните пари, унапредување на вработеноста, зголемување на продуктивноста на компаниите и инвестирање во иновации, вложување во човечкиот капитал, образованието, здравството и социјалата се само дел од препораките за праведен раст што денеска беа посочени на втората годишна конференција што Министерството за финансии ја организираше по повод Денот на …

Со фискални реформи до праведен раст и зголемен животен стандард за сите граѓани Read More »

Заев и Ципрас: Од стагнација во меѓусебните односи, до соработка и отстранување на пречките за позасилена економска соработка


Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во поздравните обраќања на Бизнис форумот Северна Македонија-Грција што се одржува попладнево во Скопје. – Ова …

Заев и Ципрас: Од стагнација во меѓусебните односи, до соработка и отстранување на пречките за позасилена економска соработка Read More »

Потпишан протокол за соработка со грчкиот национален оператор на гас


Во рамките на посетата на владината делегација на Република Грција, денес, во просториите на АД МЕР се потпиша протокол за соработка како анекс на меморандумот потпишан во 2016 година. Со него, се дефинираат техничките и финансиските аспекти на интерконекцискиот вод меѓу АД МЕР и грчкиот национален оператор ДЕСФА. Со анексот се продлабочува и соработката на …

Потпишан протокол за соработка со грчкиот национален оператор на гас Read More »

Народна банка распиша тендер за десетденарки со новото име на државава


Народна банка на Република Македонија распиша тендер за набавка на книжни пари изработени од полимер со апоенска вредност од 10 денари. Во тендерската документција се вели дека дизајнот вклучува и промена на името Народна банка на Македонија во Народна банка на Република Северна Македонија, како и дека НБРМ се менува во НБРСМ секаде каде што …

Народна банка распиша тендер за десетденарки со новото име на државава Read More »

Светска банка: Зголемување на економскиот раст, да се спроведат економски реформи


Светска банка  останува на проекциите за економскиот раст на државава кој годинава ќе изнесува 2,9 отсто  и очекува негово постепено зголемување до 3,2 отсто во следната година. Во пролетниот редовен економски извештај за Западен Балкан  што беше презентиран денеска  се оценува дека  економскиот изглед на државата е позитивен и се препорачува  по подобрените политички изгледи …

Светска банка: Зголемување на економскиот раст, да се спроведат економски реформи Read More »

„Блумберг“: Германската економија пред нова криза


Владата на Берлин се повеќе е загрижена поради показателите што укажуваат дека се приближува нова криза на германската економија, па затоа се труди да ги отстрани ризиците во време кога канцеларката Ангела Меркел влегува во последната година од нејзината политичка кариера, оценува „Блумберг“. Според агенцијата, иако Владата на Меркел јавно предвидува само „мало забавување, пред …

„Блумберг“: Германската економија пред нова криза Read More »