Тевдовски: 2018 се очекува да биде сериозен пресврт за раздвижување на економијата


Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека македонската економија оди во добра насока и очекува сериозен пресврт и нејзино раздвижување годинава. Тој во интервју за „Гласот на Америка“ вели дека на почетокот на годинава има показатели кои укажуваат дека економијата оди во добра насока. – Во јануари и февруари годинава во споредба со претходната година, …

Тевдовски: 2018 се очекува да биде сериозен пресврт за раздвижување на економијата Read More »

Барања за субвенции до 15-ти мај


Рокот за поднесување на барања за субвенции за растително производство и по грло добиток за 2018 година трае до 15 мај, потсети Министерството за земјоделство. Со програмата за 2018 година за земјоделците се наменети шест милијарди и 210 милиони денари за директни плаќања. Запазувањето на рокот за аплицирање е важно за да може навреме да …

Барања за субвенции до 15-ти мај Read More »

Ребаланс на Буџетот кон средина на годината


Премиерот Зоран Заев очекува кон средината на годината да биде направен ребаланс на Буџетот, но, како што изјави, не да има корекција на стапките за раст. Тој верува дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти и покрај тоа што меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот на македонската економија. – Верувам …

Ребаланс на Буџетот кон средина на годината Read More »

Тевдовски: Договараме проекти со СБ за поддршка на македонската економија


На средбите на македонската делегација во тек на пролетните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка (СБ)  во Вашингтон се разгледуваат начини за  реализација на проекти за поддршка и развој на македонската економија, меѓу кои е и за отварање нови градинки и реновирање на постоечките, јави дописникот на МИА од Вашингтон. – Оваа …

Тевдовски: Договараме проекти со СБ за поддршка на македонската економија Read More »

Тевдовски: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст


Безусловната препорака на Европската комисија за Македонија да ги започне пристапните преговори ќе ја зголеми довербата на инвеститорите и ќе го поттикне економскиот раст, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски во интервју за Блумберг. Во интервјуто министерот наведува дека како резултат на солидната приватна потрошувачка и високите стапки на извоз, годинава се очекува забрзување на …

Тевдовски: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст Read More »

Во Германија уапсен менаџер од Порше


Германската полиција го уапси шефот на одделот за развојот на мотори во „Порше” и тој се наоѓа во притвор. Тој е приведен бидејќи постоело сомнение дека може да побегне од земјата, јавија германските медиуми. Портпаролот на Порше одби да даде коментар. Германскиот дневен весник „Билд ем Зонтаг“ претходно објави интерна порака од извршниот директор на …

Во Германија уапсен менаџер од Порше Read More »

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното


Преговорите за увозот на српско брашно е можно да завршат со целосно укинување на маркичките, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Одговарајќи на новинарски прашања по добивањето на техничката помош од ЕУ, Николовски нагласи дека со меморандумот меѓу Македонија и Србија што треба да биде потпишан до 30 јули годинава, ќе …

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното Read More »

Дипломати ќе го решаваат проблемот со зелката


Извозот на македонска зелка кон Русија се намали, што доведе до пад на откупната цена и незадоволство кај земјоделците. Земјоделците побараа од министерот за земјоделство Љупчо Николовски да ги активира сите расположиви механизми за да не им скапе родот. „Вчера се информирани сите дипломатски и конзуларни претставништва на државата, преку Министерството за надворешни работи како …

Дипломати ќе го решаваат проблемот со зелката Read More »

„Фајненс тинк“: И ЕК го забележа дефокусот на Владата за економски прашања


Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Македонија кој што на економијата и дава значајно ограничен простор, споредено со просторот посветен на политичките критериуми, како и користените изрази „одреден напредок“, „остануваат клучните слабости“ и нагласениот недостаток на долгорочни потези во економските одлуки укажува дека напредокот во економските политики и реформи е недоволен, оценува Институтот …

„Фајненс тинк“: И ЕК го забележа дефокусот на Владата за економски прашања Read More »

Македонија домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан


Македонија денеска и утре ќе биде домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип што ќе бидат организирани на годишно ниво. Самитот е дел од Берлинскиот процес и претставува можност за приближување на земјите од Западен Балкан кон ЕУ, но ќе бидат презентирани и …

Македонија домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан Read More »

ЕК: Големата сива економија е клучна економска слабост


Во Извештајот за Македонија 2018, Европската комисија во делот на економските критериуми констатира дека земјата постигна одреден напредок и е на добро ниво на подготвеност за развој на функционална пазарна економија. „И покрај политичкиот застој во првата половина од годината, дојде до значајно подобрување, посебно во управувањето со јавните финансии и транспарентноста. Остануваат клучните слабости …

ЕК: Големата сива економија е клучна економска слабост Read More »

Владимир Косијер – нов генерален директор на Пивара Скопје


Од 1 мај 2018-та функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа по Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е унапреден на позицијата генерален директор на операциите на Coca-ColaHBC во Романија. На позицијата генерален директор на Пивара Скопје, Владимир Косијер доаѓа од Украина каде во …

Владимир Косијер – нов генерален директор на Пивара Скопје Read More »

Претседателот се консултира, Богов и Бесими на готовс


Независноста на Народна банка може да биде дополнително зајакната во делот на мандатот на гувернерот и во процесот на негово назначување и разрешување, предлага вицегувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во материјалот „Независноста на централната банка – случајот на Народна банка на Република Македонија“. Иако Народна банка во најавата на трудот се оградува, велејќи дека изложените ставови во …

Претседателот се консултира, Богов и Бесими на готовс Read More »

Пет млади македонски претприемачи ќе добијат по 4.000 евра за почнување бизнис


До крајот на годинава ќе биде објавен конкурс за млади претприемачи кои сакаат да почнат сопствен бизнис. Најдобрите пет ќе добијат по 4.000 евра. Ова го предвидува регионалниот проект „Балканско-медитерански центар за иновации и претприемништво“ во кој освен Македонија, се вклучени и Бугарија, Грција, Албанија и Кипар. Како што изјави денеска проект менаџерот Александар Филиповски, …

Пет млади македонски претприемачи ќе добијат по 4.000 евра за почнување бизнис Read More »

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини


На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија – Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина. Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по 15-ти месецов,  а директорот на …

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини Read More »

Албански бизнисмен ќе гради мини-град во Скопје


Бизнисменот Самир Мане, кој се смета за најбогатиот Албанец на Балканот, најави изградба на мини-град во Македонија. Тој планира овој град да го изгради на местото на Скопски саем, откако неговата компанија го доби тендерот за негово рушење и реализација на огромен објект во кој ќе бидат вклучени хотели, станбени објекти и трговски центар, пренесуваат …

Албански бизнисмен ќе гради мини-град во Скопје Read More »

Македонските капиталисти можат повеќе да го полнат буџетот


Бизнис-елитита, купи-продај махерите и оние кои се сметаат за побогати од просекот, на прва го оквалификуваа планот на Владата за воведување повисок данок за повисоките приходи како контрапродуктивен,а со мал буџетски ефект. Опозицијата поентираше: „Ако растат даноците, ќе расте и сивата економија“. Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, оградувајќи се дека не сака да коментира …

Македонските капиталисти можат повеќе да го полнат буџетот Read More »

Мицковски преку Фејсбук побара извинување од Миновски


Конференцијата за медиуми на Миновски е наменета за одвлекување на вниманието од скандалите со коруптивните бизниси кои се склучуваат во четири очи во оваа компанија, реагира Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата од генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски на денешната прес-конференција. Мицкоски вели дека Миноски призна дека помалку произведуваат од истиот период лани …

Мицковски преку Фејсбук побара извинување од Миновски Read More »

На охридскиот аеродром слета првиот авион од Истанбул на „Онур Ер“


Со лет на авиокомпанијата „Онур Ер“ од Истанбул денеска на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ пристигна првата група од 180 турски туристи што организирано ќе летуваат на Охридско-струшката ривиера. Станува збор за прв директен чартер лет од Истанбул што ќе се реализира во текот на престојната туристичка сезона, а авионите на „Онур Ер“ ќе сообраќаат …

На охридскиот аеродром слета првиот авион од Истанбул на „Онур Ер“ Read More »

Миновски: АД ЕЛЕМ додаде уште еден услов за да обезбеди уште поголема конкурентност


По откажувањето на Трансмет во февруари, АД Електрани на Македонија веднаш ја поканил фирмата Пелистер ДОО Битола за ископ на јаглен во РЕК Битола, која била второрангирана на тендерот, да продолжи да копа по цената која ја имале понудено на тендерот, за да се избегне во зимски услови сериозно загрозување на стабилноста на електроенергетскиот систем, …

Миновски: АД ЕЛЕМ додаде уште еден услов за да обезбеди уште поголема конкурентност Read More »