Македонците повеќе летале со авион отколку што се возеле со воз


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2017 година, во однос на истото тримесечје од 2016 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е зголемен за 11,8%, во градско-приградскиот превоз е намален за 5,5%, во железничкиот превоз за 23.6%, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз е зголемен …

Македонците повеќе летале со авион отколку што се возеле со воз Read More »

Вкупно 71,2% од потрошената струја во септември била од домашно производство


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2017 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 506 157 МWh електрична енергија, 13.336 мил. нм3 природен гас, 391. 928 тони јаглен и 85.266 тони нафтени продукти. Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 71,2 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека …

Вкупно 71,2% од потрошената струја во септември била од домашно производство Read More »

 Кајче-возачи и таксисти работат како туристички водичи


Македонија нема ниту еден лиценциран туристички водич. Сите, засега 804 туристички водичи во земјава, работат со легитимација, а не со лиценца. И додека поседувањето лиценца се уште не е обврзно со закон, критериумите за добивање легитимација се прилично едноставни: поседување уверение за положени испити за труситички водич на еден од факултетите за туризам (во Скопје, …

 Кајче-возачи и таксисти работат како туристички водичи Read More »

Фирми на роднини на Груевски увезувале фалсификувани лекови


Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев, во интервју за неделникот „Фокус“ открива дека фирми на роднини на поранешниот премиер Никола Груевски увезувале фалсификувани лекови од Турција. Турската полиција уште пред две години предупредила за подземни капацитети во оваа земја што произведуваат лекови за македонскиот пазар. Овие лекови, произведени од сомнителен извор, а спакувани во …

Фирми на роднини на Груевски увезувале фалсификувани лекови Read More »

ЕЛЕМ е првиот клиент на изумот сензор за мерење на сончева енергија


Александар Момировски, Дамјан Постоловски, Јаков Докузов, Павел Ѓорѓиовски и Борче Ангеловски, млади истражувачи кои го открија соларниот сензор кој дава податоци колку сончева енергија има на одредено место, го започнуваат својот ангажман во ЕЛЕМ каде што ќе откриваат на која локација ќе може да се изгради фотонапонска централа. Нивниот тим „Свифт“ пролетва победи на светскиот …

ЕЛЕМ е првиот клиент на изумот сензор за мерење на сончева енергија Read More »

Или плата или гаснење на печката во ФЕНИ


Вработените во комбинатот Фени им дадоа последено предупредување на владата и на бугарската компанија „Енекод“ до понеделник да им се исплати заостанатата октомвриска плата. Загрижени за својата иднина и егзистенција, во ситуација кога стомаците, велат, се погласно зборуваат, подготвени се на радикални мерки. „Извршниот директор до понеделник до 12 часот да дојде и да ја …

Или плата или гаснење на печката во ФЕНИ Read More »

Реакција на банките доверители на „Фени“


Трите банки (Комерцијална банка, Стопанска банка и Силк роуд) кои се доверители во комбинатот „Фени индустри“ до медиумите испратија писмена реакција во врска со обраќањето на Дмитри Черкаски, наводно преставник на компанијата „Кунико„.Во реакцијата на  банките се вели: „Банките доверители известуваат дека немаат намера преку средствата за информирање да полемизираат со некој Дмитри Черкаски, за сите …

Реакција на банките доверители на „Фени“ Read More »

Македонија и Бугарија договорија соработка во енергетиката


Македонија и Бугарија денеска во рамки на заедничката владина седница што се одржува во Струмица потпишаа два договора за соработка во енергетскиот сектор. Со нив се предвидува од почетокот на 2018 година воспоставување заеднички пазар за распределба на преносни капацитети меѓу електроенергетските оператори на двете земји. Тоа е регулирано во Договорот што го потпишаа бугарскиот …

Македонија и Бугарија договорија соработка во енергетиката Read More »

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот


Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на Македонија, Бугарија и Албанија на Коридорот. Премиерите на Македонија и на Бугарија Бојко Борисов и Зоран Заев …

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот Read More »

Царовска: Зголемувањето на границата за пензионирање е последното решение


Владата се зазема сериозно за стабилизација на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување и веднаш формиравме владин Совет кој го води Министерството за труд и социјална политика и членуваат четиворица министри во него, дискутираме за состојбите во ПИОМ и двајца експерти од Светска банка работат на детални анализи на пензиските друштва, МАПAС и на Фондот …

Царовска: Зголемувањето на границата за пензионирање е последното решение Read More »

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги зголемуваат туристичките посети


Македонија и Бугарија денеска во Струмица потпишаа Договор за соработка во туризмот. Документот, што го парафираа бугарскиот министер за туризам Николина Ангелкова и македонскиот заменик-министер за економија Кире Наумов, меѓу другото, предвидува интензивна соработка во туризмот, зголемување на меѓусебните туристички посети и заедничко учество на туристички саеми. Скопје и Софија ќе соработуваат и во заедничко …

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги зголемуваат туристичките посети Read More »

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија


Македонија и Бугарија денеска со меморандум ја официјализираа најавата за намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги. Меморандумот го потпишаа македонскиот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и бугарскиот министер за транспорт и информатички технологии, Ивајло Московски, во тек на денешната заедничка седница на владите на двете држави што се одржа …

Ќе се намалат цените во роаминг меѓу Македонија и Бугарија Read More »

НБРМ до 15 декември ќе го пропишува минималното ниво на капитал за банките во наредната година


Советот на Народната банка на Република Македонија денеска донесе измени и дополнувања на Одлуката за начинот на вршење супервизија и надзор. Од НБРМ информираат дека со донесените измени е утврдено дека најмалку еднаш годишно овластените лица од Народната банка го оценуваат минималното потребно ниво на капитал за банката, коешто се однесува за наредната година. Најдоцна …

НБРМ до 15 декември ќе го пропишува минималното ниво на капитал за банките во наредната година Read More »

Тендерите на институциите од следниот месеци стануваат достапни на јавноста 


Договорите за јавните набавки од следниот месец ќе и бидат достапни на јавноста. Договорниот орган ќе има обврска договорот да го објави на својата веб страница, а потоа ќе може да го реализира, потврди за МИА директорот на Бирото за јавни набавки Ѓорѓи Ѓоргиевски. Според оваа новина, што претходно ја најави премиерот Зоран Заев, од …

Тендерите на институциите од следниот месеци стануваат достапни на јавноста  Read More »

За 63 отсто зголемен бројот на продадени електрични автомобили


На глобално ниво е забележано зголемување на бројот на продадени електрични возила за 63 отсто во третиот квартал од оваа година, пред се поради зголемената побарувачка во Кина. Во третиот квартал биле продадени над 287 илјади електрични и хибридни возила, а повеќе од половина од нив во Кина. По Азија, втор по големина пазар за …

За 63 отсто зголемен бројот на продадени електрични автомобили Read More »

Просечната нето-плата во септември изнесувала 23.229 денари


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во септември 2017 изнесува 34.127 денари, додека просечната нето-плата изнесува 23.229 денари, а во овој месец 1 отсто од вработените не зеле плата. Просечната плата, односно и нејзиниот бруто-износ и нето-износот биле поголеми за 4,6 отсто отколку во истиот месец во 2016 година, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемувањето …

Просечната нето-плата во септември изнесувала 23.229 денари Read More »

ММФ бара од Македонија намалување на буџетскиот дефицит


Формирањето на новата влада претставува значајна пресвртна точка и можност за повторно заживување на реформите и поставување на макроекономските политки на здрави основи. Ова е констатирано од Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд по завршување на редовните годишни консултации со Македонија во рамки на таканаречениот Член 4 извештај, кој ММФ го објави денеска. Како резултат …

ММФ бара од Македонија намалување на буџетскиот дефицит Read More »

„Рубау“ бара дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп


Дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп побарале претставници на изведувачот на градежните работи шпанска „Рубау“ денеска на средба со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов. На средбата, соопшти Министерството з атранспорт, се разговарало за интензивирање на активностите за изградба на експресниот пат …

„Рубау“ бара дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп Read More »

Корупцијата и сложените закони ја спречуваат дијаспората да инвестира


Македонија во голема мера го подобри процесот за почнување бизнис во последните години, но и покрај тоа, 55 отсто од инвеститорите од дијаспората имале проблеми при отворање компанија, покажува истражувањето спроведено меѓу инвеститорите од дијаспората објавено во првото издание на истражувачкиот билтен „2025 Визија“ на организацијата „Македонија 2025“. – Сложени закони, корупција, владина администрација, недостиг …

Корупцијата и сложените закони ја спречуваат дијаспората да инвестира Read More »

Анѓушев: Фени ќе се рестартира, а доверителите ќе бидат обесштетени


Вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев е оптимист дека Фени Индустри АД Кавадарци ќе се рестартира и оти целосно ќе бидат обесштетени помалите доверители, а трите банки најголеми доверители ќе се договорат со новиот инвеститор дел од долгот веднаш да им биде платен, а дел да биде реструктуиран. Изборот на новиот инвеститор во Фени, како …

Анѓушев: Фени ќе се рестартира, а доверителите ќе бидат обесштетени Read More »