Шекеринска: Груби изгледа е голем оптимист, не мислам дека е точна таа проценка


Вицепремиерката Радмила Шекеринска во вечерашното интервју на ТВ 24 коментирајќи ја изјавата на Артан Груби дека е постигнат договор за името, вели дека далеку е од такво нешто. „Груби изгледа е голем оптимист. Не мислам дека е точна таа проценка. Во спорови кои траат толку долго, нијанси одлучуваат. И се додека немате договор, сте далеку …

Шекеринска: Груби изгледа е голем оптимист, не мислам дека е точна таа проценка Read More »

Седуммесечно бебе почина од морбили во Тирана


На Клиниката за детски болести во Тирана од морбили почина седуммесечно бебе, јави дописникот на МИА. Бебето неколку дена било во Одделот за реанимација, но поради компликаци и појава на бронхопневмонија, докторите не можеле да му го спасат животот. Бројот на заболени од мали сипаници во Албанија се искачи на 80, главно деца кои не …

Седуммесечно бебе почина од морбили во Тирана Read More »

Харадинај: Косово треба да прости, но не и да го заборави минатото


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека единствениот договор со Србија, кој ќе донесе мир меѓу народот во Косово, ќе биде взаемното признавање. Харадинај во интервју за „Гласот на Америка“ истакнува дека тоа би значело дека Косово ќе го прости, но нема да го заборави минатото. По повод новата стратегија на Европската унија за Западен Балкан, …

Харадинај: Косово треба да прости, но не и да го заборави минатото Read More »

Српските банки не се откажуваат од надоместот за обработка на кредити


Српските банки тврдат дека немаат намера да се откажат од наплатувањето на трошоци за обработка на кредити и покрај двете правосилни судски пресуди во кои е заклучено дека тие немаат право да го наплатуваат овој надомест. Според претседателот на Здржението на банките на Србија, Верољуб Дугалиќ, банките немаат причина да се откажат од наплатата на …

Српските банки не се откажуваат од надоместот за обработка на кредити Read More »

Под знамето на Исламска држава: Деца на воена обука во камп во БиХ (Видео)


Снимката што се појави на Јутјуб под назив „Аскери Зимски камп 2018“, на која се гледа како деца од различни возрасти учат за исламот, но и прават различни вежби предизвика големи реакции во Босна и Херцеговина, но и во регионот. – Сериозно пристапивме, проверуваме, дадов наредба што е можно побрзо да ни се достават сите …

Под знамето на Исламска држава: Деца на воена обука во камп во БиХ (Видео) Read More »

Кумуцакос: Менуваат табли на улици, но не и позиции


Менуваат табли на улици, но не и позиции, вели одговорниот за надворешни работи во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, коментирајќи ги изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев. Кумуцакос бара од грчката влада да каже јавно кои се црвените линии во разговорите. – Премиерот и министерот за надворешни работи на Скопје, јасно ги одредија нивните црвени …

Кумуцакос: Менуваат табли на улици, но не и позиции Read More »

Хан: За Србија 2025 година не значи бланко чек за влез во ЕУ


За Србија 2025 година не значи бланко чек за влез во ЕУ, бидејќи за тоа се потребни тешки и неодложни реформи, изјави денеска европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан во обраќањето на конференцијата „Стратегија за Западен Балкан-Отварање на патот кон ЕУ“ во Белград. Во врска со заложбите за постигнување целсона нормализација на …

Хан: За Србија 2025 година не значи бланко чек за влез во ЕУ Read More »

„Коха“: Косово не е дел од планот за проширување на ЕУ


Во Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан, што беше усовен во вторникот, Косово во ниту еден дел не се третира како дел од планот за проширување на ЕУ, оценува приштинскиот весник „Коха“. Според весникот, Косово во стратегијата се споменува само во контекст на нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина, неговите меѓународни обврски во …

„Коха“: Косово не е дел од планот за проширување на ЕУ Read More »

Павлопулос повторно со закана до Албанија: Заборавете ги Чамите или нема ЕУ


Шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос повторно упати остри заканувачки тонови кон Албанија, предупредувајќи ја дека доколу продолжи со инсистирање на „прашањето за Чамите“, го доведува во опасност своето членство во ЕУ. – Албанското раководство прави голема грешка што ги поддржува правата на некои кои беа нацистички соработници. Не можете да имате европски аспирации и …

Павлопулос повторно со закана до Албанија: Заборавете ги Чамите или нема ЕУ Read More »

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името


Заменик-претседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, смета дека има историска шанса за решавање на спорот за името на Македонија, информира Њуз.ин. Во статија за француската информативна мрежа „Mediart“, грчкиот политичар посочува дека „владата на премиерот Алексис Ципрас и новиот кабинет на Зоран Заев во Скопје одат напред со решителни …

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името Read More »

Медицински феномен: Во Србија родено бебе од 350 грама


Во белградската Гинеколошко-акушерска клиника „Народен фронт” пред три недели беше родено девојче од 350 грама, кое е најмало новороденче што преживеало во Србија, пишува „Блиц”. Според директорката на ГАК, проф. д-р Снежана Ракиќ, здравствената состојба на бебето е добра. Девојчето е родено во 28-та недела. – Застој во растот е доста редок случај, и се …

Медицински феномен: Во Србија родено бебе од 350 грама Read More »

Павлопулос: Промени во Уставот за решение на името и интеграција во НАТО и ЕУ


Името може да се реши само кога нема да зрачи иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен на меѓународното право и на европското законодавство, изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и уште еднаш го повторува неговиот став за Македонија, дека потребни се уставни промени, како што вели, отстранување на иредентистичките позиции, а потоа решение на проблемот и евро-атлантска …

Павлопулос: Промени во Уставот за решение на името и интеграција во НАТО и ЕУ Read More »

ММФ: Бугарија прва во ЕУ според сивата економија


Речиси 30 отсто изнесува сивата економија во Бугарија, покажува истражување на ММФ, според кое, официјална Софија е прва во ЕУ според овој показател. Во истражувањето на ММФ со кое се опфатени 158 држави во светот, се наведува дека во Бугарија во 2017 година на сивата економија отпаѓале 29,6 отсто. По Бугарија се Турција со 27,2 …

ММФ: Бугарија прва во ЕУ според сивата економија Read More »

Каминис: Да покажеме дека на ниво на ниска политика Скопје и Атина можат мирно да коегзистираат


Строго ќе се ограничиме на нашата улога, на соработката на двата градови, за да испратиме порака дека соработка со градот Скопје е најдоброто нешто што можеме да го направиме во овие околности, вели атинскиот градоначалник во пресрет на средбата со неговиот скопски колега. Говорејќи за радиото Тема 104.6, Јоргос Каминис, отфрла секаква можност со Петре …

Каминис: Да покажеме дека на ниво на ниска политика Скопје и Атина можат мирно да коегзистираат Read More »

ИБНА: Димитров и Коѕиас ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 февруари


Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, објави Независната Балканска новинска агенција – ИБНА. Се очекува Димитров и Коѕиас да разговараат …

ИБНА: Димитров и Коѕиас ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 февруари Read More »

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан


Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката. Тоа се наведува во нацртот на коалициониот договор меѓу ЦДУ/ ЦСУ и СПД, објави весникот „Велт“, истакнувајќи дека се уште не е конечен текстот на …

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан Read More »

Случајот со „Новартис“ еден од најголемите скандали во Грција


Случајот со фармацевтската компанија „Новартис“, според грчката Влада, претставува скандал од невидени размери, додека политичарите чии имиња се споменати во предметот, велат дека станува збор за заговор и отфрлаат секаква вмешаност. – Очигледно е дека станува збор за скандал што ги надминува границите на земјата, ги надминува границите на економскиот и политичкиот живот на Грција. …

Случајот со „Новартис“ еден од најголемите скандали во Грција Read More »

Албанија со закон ќе врши „чистка“ во полицијата


Албанската Влада усвои Предлог-законот, кој предвидува проверка на 13.000 полициски службеници и припадници на Националната гарда во земјата. Албанскиот заменик министер за внатрешни работи Јулијан Ходај изјави дека властите сакаат да ги согледаат професионалните и личните карактеристики на вработените, за да ги „отстранат оние кои се вмешани во криминал, корупција или не се професионалци”. Тестирањето …

Албанија со закон ќе врши „чистка“ во полицијата Read More »

ОБСЕ ја осуди Турција за притворање на критичари на власта


Претствникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите Арлем Десир ги осуди турсите власти поради затворање на стотина луѓе, кои на социјалните мрежи ја критикуваа турската воена операција во сириската провинција Африн. – Притворање поради изразување на ставови на социјалните мрежи, вклучително и за воените операции, е неприфатливо. Барам …

ОБСЕ ја осуди Турција за притворање на критичари на власта Read More »

Мицотакис: Владата со „Новартис“ сака да го одвлече вниманието за скопското прашање


Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис ја обвини Владата на Грција дека со скандалот со фармацевтската компанија „Новартис“ сака да го одвлече вниманието на јавноста од актуелните проблеми, а меѓу нив и прашањето за името. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Мицотакис изјави дека грчкиот премиер Алексис Ципрас е опасен …

Мицотакис: Владата со „Новартис“ сака да го одвлече вниманието за скопското прашање Read More »