Речиси 78.000 се откажеле од државјанство на БиХ


Од државјанство на БиХ досега се откажале речиси 78.000 лица, информираат босанските медиуми. Само минатата година се откажале 4.365 државјани на БиХ. Во првите повоени години годишно се откажувале од 6 до 8 граѓани, а во 2002 година таа бројка пораснала на 8.000. Граѓаните најмногу се откажуваат од матичното државјанството за да стекнат со државјанство …

Речиси 78.000 се откажеле од државјанство на БиХ Read More »

„Патот на Арбр“: Изградба на автопат од Тирана до Дебар


Албанското Министерство за инфраструктура и енергетика денеска потпиша договор со компанијата „Ѓока Конструсион“ за изградба на автопатот „Руга е Арбрит“ („Патот на Арбр“), што Албанија ќе ја поврзува со Македонија кај Дебар. – Ова е еден многу значаен инфраструктурен објект што нашата земја ја поврзува со Македонија. Изградбата ќе чини 240 милиони евра, а во …

„Патот на Арбр“: Изградба на автопат од Тирана до Дебар Read More »

Политичка криза: Малдиви прогласи вонредна состојба


Владата на Малдиви прогласи вонредна состојба поради политичката криза, што изби откако претседателот Јамин Абдул Гајум не ја испочутува судската наредбата за ослободување на лидерот на опозицијата Мохамед Нашид. Министерката за правда Азима Шакур во обраќањето на националната телевизија објави дека во земјата е воведена вонредна состојба. Врховниот суд на Малдиви минатата недела нареди ослободување …

Политичка криза: Малдиви прогласи вонредна состојба Read More »

Чолаку му возврати на Павлопулос: Чамарија е дел од националниот идентитет на Албанците


Албанската опозиција остро реагираше на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со која и порача на Албанија да не го споменува прашањето за Чамите, доколку сака во ЕУ. Првиот човек задолжен за надворешна политика во најголемата опозициска сила во Албанија, Демократската партија, Крешник Чолаку, остро ја осуди изјавата на Павлопулос и оцени дека таа нема …

Чолаку му возврати на Павлопулос: Чамарија е дел од националниот идентитет на Албанците Read More »

Во Албанија се отвора телевизија – партнер на Си-Ен-Ен


Албанската градежна компанија „Генер2“ постигна договор со американската телевизиска куќа Си-Ен-Ен да отвори 24-часовен информативен канал под име А2. – Со отворањето на партнерска телевизија на Си-Ен-Ен во Тирана сакаме да ја качиме информативната содржина на повисоко ниво и да ја смениме медиумската реалност во Албанија, нудејќи брз, аналитичен и кредибилен извор на информации, изјави …

Во Албанија се отвора телевизија – партнер на Си-Ен-Ен Read More »

Израел планира да депортира десетици илјади баратели на азил од Африка


Израелската Влада им нуди по 3.500 долари и авионски билет на барателите на азил во Израел, кои доаѓаат од Судан, Еритреја и други африкански држави, доколку прифатат релокација во некоја од побезбедните држави во Африка, а во спротивно им се заканува апсење. Понудата е упатена до 20.000 баратели на азил, од вкупно 37.000 колку што …

Израел планира да депортира десетици илјади баратели на азил од Африка Read More »

Српскиот игумен Петар и порача на Грција: Македонија е територија на три држави


По повод вчерашните протести во Атина против употребата на терминот Македонија, игуменот Петар Драгојловиќ од Српската Православна Црква на својот Фејсбук профил им порача на Грците дека не се во право. Тој во својата објава напиша: „Македонија е Грчка, гласи слоганот на грчките протести во Атина?! Епа не е баш така браќа Грци. Со должна …

Српскиот игумен Петар и порача на Грција: Македонија е територија на три држави Read More »

Павлопулос за Чамите: Албанија да биде внимателна доколку сака во ЕУ


Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос го заостри тонот кон Албанија околу прашањето за Чамите и ја предупреди „да биде внимателна“. Грчкиот претседател ја повика Албанија да го почитува законот, човековите и имотните права, како и правата на грчкото малцинство во Албанија. Павлопулос Чамите ги нарече „дел од нацистичката суровост за време на Втората светска војна“ и …

Павлопулос за Чамите: Албанија да биде внимателна доколку сака во ЕУ Read More »

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам за земјите од Западен Балкан


Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во пресрет на утрешното објавување на стратегијата на Европската комисија за земјите од Западен Балкан. Зајберт …

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам за земјите од Западен Балкан Read More »

Протестот за „одбрана на Македонија“ главна тема во грчките медиуми


Говорот на Микис Теодоракис, колку граѓани излегоа на протестот и политичките реакции се темите што преовладуваат во грчките медиуми по протестот во Атина. Во денешните изданија на весниците исто како и пред протестот, очигледна е поделеноста во Грција. Провладиниот печат излегува со еден, опозицискиот и објективниот печат со друг коментар, јавува дописникот на МИА од …

Протестот за „одбрана на Македонија“ главна тема во грчките медиуми Read More »

Земјите од Западен Балкан поканети на самит на ЕУ


Дел од западните медиуми денеска објавија дека група од 12 земји-членки на ЕУ сака шестте земји од Западен Балкан да учествуваат на годишните самити на ЕУ пред да се приклучат кон Унијата. Австрија, Чешка, Естонија, Ирска, Италија, Литванија, Летонија, Малта, Полска, Словенија, Словачка и Унгарија сакаат на самитите на ЕУ да учествуваат и лидерите на …

Земјите од Западен Балкан поканети на самит на ЕУ Read More »

Павлопулос: Името на соседната земја зрачи иредентизам


Предуслов за влез во НАТО и ЕУ е името да се реши на начин на кој ќе се исклучи секаков вид на иредентизам, порача грчкиот претседател Прокопис Павлопуслос од Лариса, говорејќи пред припадници на грчкото воздухопловство. Прокопис Павлопулос, јавува дописникот на МИА од Атина, смета дека „денешното име признато и од други земји, јасно зрачи …

Павлопулос: Името на соседната земја зрачи иредентизам Read More »

Тачи: Не е фер, но мораме со САД, ЕУ и НАТО


Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека создавањето на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово „не е фер“, но дека Приштина е решена да го поддржи партнерството со Западот. Според Тачи, косовските власти преземале одредена одговорност и обврски и ќе ги исполнат во согласност со постигнатиот договор. – Донесена е одлука да го одржуваме своето …

Тачи: Не е фер, но мораме со САД, ЕУ и НАТО Read More »

Холандија официјално го повлече својот амбасадор од Турција


Холандското Министерство за надворешни работи соопшти дека официјално го повлече својот амбасадор од Турција, кој беше физички спречен да влезе во државата поради спор кој започна во март минатата година. Холандија, исто така, нема да ги признае назначувањето на нов турски амбасадор во земјата. Во соопштението, Министерството наведува дека „ги прекинало“ разговорите со Турција до …

Холандија официјално го повлече својот амбасадор од Турција Read More »

Ердоган во посета на Ватикан, прва на турски претседател по 60 години


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Ватикан ќе има средба со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Ова е прва посета на турски претседател на Ватикан по речиси 60 години. Последна посета оствари турскиот претседател Џељал Бајар, кој во Ватикан се сретна со папата Јован Дваесет и трети во април 1960 година, кога Турција …

Ердоган во посета на Ватикан, прва на турски претседател по 60 години Read More »

Ципрас и Каменос со различни ставови за вчерашниот протест во Атина


Мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција, велат од кабинетот на грчкиот премиер во однос на вчерашниот собир во Атина. Протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ …

Ципрас и Каменос со различни ставови за вчерашниот протест во Атина Read More »

Ципрас: Милионите демонстранти остана само желба на Мицотакис и Самарас


По протести во Атина, од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас се огласија со соопштение до јавноста во кое наведуваат дека најавуваниот „земјотрес“ и милионите демонстранти останале само желба на лидерот на опозицијска “Неа Димократија„Киријакос Мицотакис и поранешниот лидер на таа партија,  Андонис Самарас кој присуствуваше на протестите  . „Мнозинството граѓани кои останаа пред телевизорите …

Ципрас: Милионите демонстранти остана само желба на Мицотакис и Самарас Read More »

Анастасијадис повторно избран за претседател на Кипар


Претседателот на Кипар Никос Анастасијадис е реизбран на денешниот втор круг претседателски избори. Од преброените сто отсто од гласовите, тој доби 55,99 проценти. Одѕивот беше 73 отсто, помал од претседателските избори во 2013 година, кога изнесуваше 83 отсто, но два отсто повисок од првиот круг избори годинава. Гласањето започна во 7.00 часот, по локално време, …

Анастасијадис повторно избран за претседател на Кипар Read More »

Ердоган: Сакаме целосен пристап во ЕУ, други опции не прифаќаме


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој утре ќе ја посети Италија, во интервју за италијанскиот весник „Стампа“, ги отфрли сите опции освен пристапот на Турција во ЕУ, отфрлајќи го францускиот предлог за партнерство. – ЕУ треба да ги одржи ветувањата дадени на Турција, рече турскиот претседател, кој вечерва ќе пристигне во Рим во 24-часовна посета, …

Ердоган: Сакаме целосен пристап во ЕУ, други опции не прифаќаме Read More »

Истражување: 71 отсто од Грците прифаќаат решение без терминот „Македонија“


Само 22,5 отсто од Грците прифаќаат сложено име, а седум од 10, односно 71,5 отсто сакаат решение без терминот Македонија, покажува истражувањето на јавното мислење спроведено од солунскиот Универзитет Македонија и фондацијата за надворешна политика ЕЛИАМЕП, кое денеска го објавува грчкиот весник „Катимерини“. Во 2016, јавува дописникот на МИА од Атина, на истото прашање, во …

Истражување: 71 отсто од Грците прифаќаат решение без терминот „Македонија“ Read More »