(ВИДЕО) Масовна акција во Србија: Уапсени 93 лица, запленети дрога и оружје


Во повеќе одделни акции во Србија, во борбата против криминалот и корупцијата, уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци, а запленети се околу 3,8 килограми наркотици, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи. Во рамки на сузбивање на корупцијата и економскиот криминал уапсени се 37 лица под сомнение дека во периодот од 2009 година …

(ВИДЕО) Масовна акција во Србија: Уапсени 93 лица, запленети дрога и оружје Read More »

Брнабиќ: Не е чесно од Србија да се бара да избере меѓу Западот и Русија


„Од Србија не би требало да се бара да избира меѓу Западот и Русија“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ во интервју за „Фајненшал тајмс“, додавајќи дека врските на договорот со Москва не се пречка за кандидатурата на Белград за членство во Европската Унија. Според „Фајненшал тајмс“, изборот на експертот за реформи Брнабиќ за премиер на …

Брнабиќ: Не е чесно од Србија да се бара да избере меѓу Западот и Русија Read More »

Катимерини: Претстои развој на темата околу спорот за името


Атина – Од сите страни пристигнуваат пораки и сигнали кои укажуваат дека претстои развој во однос на темата околу спорот за името на поранешната југословенска Република Македонија, пишува грчки „Катимерини“. Во коментар под наслов „Западот, Скопје и НАТО“, весникот наведува дека една вест што дојде од Сараево покажува дека Западот е активиран да ги затвори …

Катимерини: Претстои развој на темата околу спорот за името Read More »

Кој, колку нафта произведува на Балканот?


Албанија е најголем производител на сурова нафта на Западен Балкан со вкупно производство од 21.000 барели дневно. Србија е на второ место со 20.560 барела производство на дневно ниво, се наведува во извештајот на атинскиот институт за енергетика на Југоисточна Европа, пренесува АТА. Во анализата се наведува дека дневната потрошувачка на нафта во Албанија изнесува …

Кој, колку нафта произведува на Балканот? Read More »

Ѓукановиќ се враќа како претседател на Црна Гора


Поранешниот црногорски претседател и премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ повторно најави дека не е исклучена можноста на претстојните избори да биде кандидат за претседател на Црна Гора. – На претстојните претседателски избори ДПС ќе предложи доволно квалитетен кандидат, со кој ќе оствари важна политичка победа и ќе …

Ѓукановиќ се враќа како претседател на Црна Гора Read More »

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина


Триесет и деветгодишниот Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на косовскиот главен град Приштина. Ахмети од Движењето „Самоопределување“ прогласи победа и ги повика граѓаните на Приштина да прослават. „По пребројувањето на гласовите може да ја прогласиме победата во Приштина, иако со тесен резултат. Ви благодарам на сите. Се гледаме на прославата на плоштадот ‘Захир Пајазити‘“, …

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина Read More »

Анкара ги забрани сите ЛГБТ настани


Tурските власти денеска ги забранија сите јавни настани кои ги организира ЛГБТ заедницата во Анкара. Забраната, што стапи на сила синоќа, се однесува на сите ЛГБТ филмови, театарски претстави, панел-дискусии или изложби. Турските власти ја донеле оваа одлука поради безбедносни причини, бидејќи таквите настани би можеле да испровоцираат реакции од некои социјални групи поради „чувствителниот …

Анкара ги забрани сите ЛГБТ настани Read More »

Нов обид за враќање на Ѓукановиќ: Може да се кандидира за претседател


Подгорица/ Лидерот на Демократската партија на социјалистите и поранешен долгогодишен премиер на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, најавува можно враќање во државниот врв на земјата, откако минатата година се откажа од првата функција во црногорската влада, поради тесното мнозинство што го постигна на изборите. Ѓукановиќ изјавил дека не исклучува можност да се кандидира на претседателските избори …

Нов обид за враќање на Ѓукановиќ: Може да се кандидира за претседател Read More »

Харадинај: Доцневме, затоа немаше прес конференција со Могерини


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека во петокот во Брисел не одржал заедничка прес-конференција со високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини поради „доцнење“ и дискусии кои „одземале малку повеќе време“, а не затоа што таа се навредила поради неговото барање да се зголеми учеството на САД во дијалогот меѓу Белград …

Харадинај: Доцневме, затоа немаше прес конференција со Могерини Read More »

Пацоли најави формирање на косовска армија


Првиот потпретседател на косовската Влада и шеф на дипломатијата, Беџет Пацоли изјави дека Заедницата на српски општини ќе биде формирана, но не во овој период. Пацоли посочи дека моментно примарен проблем за Косово е демаркацијата на границата со Црна Гора. Според него, разговорите меѓу Косово и Србија во Брисел треба бездруго да продолжат, а во …

Пацоли најави формирање на косовска армија Read More »

Новинарските здруженија во Србија незадоволни од судска одлука


Новинарските здруженија во Србија и повеќе невладини организации реагираат дека одлуката на Јавното обвинителство во Белград за отфрлање на кривичната пријава за напад врз новинарите за време на претседателската инаугурација на Александар Вучиќ е срамна и неприфатлива и дека со неа, како што се наведува, се „легализира насилното спречување на новинарите да ја вршат својата …

Новинарските здруженија во Србија незадоволни од судска одлука Read More »

Во Црна Гора објавен некролог на „неродено девојче“


Подгорица-Во црногорските градови се појавиле постери и легенди кои предупредуваат на злоупотребата на пренаталните тестови за рано откривање на полот на децата и на практиката на селективен абортус. “На ваков начин ве информираме дека во Црна Гора се изведуваат голем број на селективни абортуси годишно.Некои родители повеќе сакаат момчиња, па затоа девојчињата често не добиваат …

Во Црна Гора објавен некролог на „неродено девојче“ Read More »

Властите на Лезбос прогласија штрајк поради големиот број мигранти


Локалните власти на грчкиот остров Лезбос прогласија штрајк и ги повикаа граѓаните в понеделник да им се придружат во масовни протести против Владата на Алексис Ципрас и неговата политика кон мигрантите. Околу 15.000 бегалци и мигранти се сместени во кампови на островите Лезбос, Хиос, Самос, Лерос и Кос, откако грчката Влада ја прекина политиката да …

Властите на Лезбос прогласија штрајк поради големиот број мигранти Read More »

Косово: На полноќ стапува предизборен молк


Во Косово денеска завршува изборната кампања за вториот круг на гласање во општините каде не беа избрани градоначалници во првиот круг од локалните избори што се одржаа на 22 октомври. Вечерва на полноќ стапува предизборниот молк, пред гласањето в недела. Изборната кампања беше спроведена во 19 општини и траеше пет дена, при што кандидатите за …

Косово: На полноќ стапува предизборен молк Read More »

УНХЦР: Да се преместат бегалците од грчките острови на копно


Претставникот на УНХЦР во Грција побара забрзување на префрлувањето на некои бегалци од грчките острови кон копното, истакнувајќи дека сегашното трупање на бегалци на островите не дава можност за идентификување на евентуални борци на Исламска држава (ИД). Речиси сите бегалци, кои пристигнале во Грција на островите по потпишувањето на договорт меѓу Турција и ЕУ во …

УНХЦР: Да се преместат бегалците од грчките острови на копно Read More »

Осудени членови на Самоопределување за напад врз косовското Собрание


Приштина – Четворица активисти на косовското опозициско движење Самоопределување денеска беа осудени на затворски казни поради напад со рачни бомби врз зградата на Собранието на Косово, на 4 август минатата година. Осудениот Фрашер Красниќи, кој во моментов е пратеник, доби најголема затворска казна од осум години, додека Аде Арифи беше осуден на шест години, Егзон …

Осудени членови на Самоопределување за напад врз косовското Собрание Read More »

Библиски сцени по поплавите во Грција (ВИДЕО)


Бројот на загинати во поплавите во Грција се искачи на 16 откако пожарникарите пронајдоа тело на маж во подрум на куќа во местото Неа Перамос. Спасувачките акции и потрагата по преживеани продолжува, а метеоролозите најавија дожд и во следните денови. Поплавите оставија неред на улиците во Атина, и во други места во западниот дел од …

Библиски сцени по поплавите во Грција (ВИДЕО) Read More »

Хашкиот трибунал ќе престане со работа на 21 декември


Церемонијата за затворање на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, ќе се одржи на 21 декември во Хаг, а 10 дена подоцна тој официјално ќе прекине со својата работа, информираат неименувани извори од Трибуналот. До крајот на ноември Трибуналот во Хаг треба да ги заврши сите случаи на воени злосторства на прва и …

Хашкиот трибунал ќе престане со работа на 21 декември Read More »

Срушен влезот на Куќата на цвеќето во Белград


Срушен е влезот на Куќата на цвеќето во Белград, каде што е погребан доживотниот југословенски претседател, Јосип Броз – Тито. Тамошните власти тврдат дека објектот се реновира, но детали не се соопштуваат. Српските медиуми пишуваат дека местото низ кое минале дваесетина милиони луѓе, сега е претворено во градилиште. Акцијата на надлежните ги вознемири повозрасните жители …

Срушен влезот на Куќата на цвеќето во Белград Read More »

Русија сака да им помогне на настраданите во поплавите во Грција


Руското Министерство за вонредни ситуации е подготвено да и укаже помош на Грција за надминувањето на последиците од катастрофалните поплави во кои загинаа 15 лица. Министерот Владимир Пучков испрати телеграма на грчкиот министер за внатрешни работи, Панос Скурлетис, во која изрази сочувство за смртта на луѓето и подготвеност да помогне со сили и средства за …

Русија сака да им помогне на настраданите во поплавите во Грција Read More »