Рама: Нема компромис, локални избори ќе има со или без опозицијата


Албанскиот премиер Еди Рама денеска од говорницата на Парламентот во Тирана и порача на опозицијата дека компромис нема да има и оти со или без неа во Албанија ќе се одржат локалните избори. Тој додаде дека евентуалното неучество на Демократската партија и на Социјалистичкото движење за интеграција на локалните избори предвидени за 30 јуни, ќе …

Рама: Нема компромис, локални избори ќе има со или без опозицијата Read More »

Бојко Борисов ја прифати оставката на шефот на пратеничката група на ГЕРБ


Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска  ја прифати оставката на шефот на пратеничката група на ГЕРБ Цветан Цветанов по скандалот за купување станови под пазарната цена. Пред пет дена, оставка поднесе и бугарската министерка за правда Цецка Цачева откако медиумите објавија дека таа и уште тројца функционери од владејачката партија на десен центар ГЕРБ купиле луксузни …

Бојко Борисов ја прифати оставката на шефот на пратеничката група на ГЕРБ Read More »

Инциденти и тензии на протестот на албанската опозицијата во Тирана


Протестот на обединетата албанска опозиција почна тензично, кога дел од учесниците се обидоа насилно да го пробијат полицискиот кордон пред Парламентот во Тирана. Судир со полицијата пред Министертвото за внатрешни работи имаа и жителите од населбата „Астир“, кои протестираат веќе четири месеци, бидејќи нивните домови треба да се урнат поради изградбата на големата обиколница во …

Инциденти и тензии на протестот на албанската опозицијата во Тирана Read More »

Косово најави попис за 2021 година


Косовската Влада и Канцеларијата на Обединетите нации за поддршка на проекти (УНОПС) денеска потпишаа Меморандум за разбирање за попис на населението, домаќинствата и семејните стопанства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Проектот, како што е соопштено, ќе го спроведе Агенцијата за статистики на Косово (АСК) и се предвидува да започне во 2021 година. …

Косово најави попис за 2021 година Read More »

Грција упати демарш до турскиот амбасадор за воздушните инциденти


Грчкото министерство за надворешни работи упати демарш до турскиот амбасадор во Атина наведувајќи дека турски борбени авиони сѐ почесто го нарушуваат воздушниот простор на Грција. Овојпат конкретна причина за демаршот е сметањето на хеликоптерот со кој летал грчкиот премиер Алексис Ципрас на островот Агатониси во Егејското море, каде присуствуваше на одбележување на годишнината на востанието …

Грција упати демарш до турскиот амбасадор за воздушните инциденти Read More »

Хашим Тачи: Борбата против корупцијата мора да биде бескомпромисна


Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека корупцијата е сериозна закана и за поразвиените држави, затоа Косово како млада држава мора да биде бескомпромисна во борбата против оваа појава, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната конференција за борбата портив корупцијата на високо ниво во организација на ОБСЕ, Тачи рече дека Косово прави големи чекори …

Хашим Тачи: Борбата против корупцијата мора да биде бескомпромисна Read More »

Харадинај: Нема да има мир на Балканот се додека Србија не ги признае своите злосторства


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека на Балканот нема да има мир се додека Србија не ги признае злосторствата кои ги изврши во регионот во војните од 90-тите години. Харадинај пораката ја упати од Голема Круша, на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во тоа село и во Мала Круша во близина на градот Ораховец, …

Харадинај: Нема да има мир на Балканот се додека Србија не ги признае своите злосторства Read More »

Косово ги забранува игрите на среќа


Владата во Приштина на синоќешната седница ги усвои измените и дополненијата на законот за игри на среќа, со кои е предложена забрана на коцкањето и затворање на сите коцкарници во следните десет години, изјавил косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. „Ние го спроведуваме барањето на Собранието. Барањето беше Владата да забрани коцкање на период од десет години и …

Косово ги забранува игрите на среќа Read More »

Атина без договор со Брисел за нова транша кредит


Работната група за еврото денеска не донесе одлука за исплата на речиси една милијарда евра кредит на Грција. Причината за тоа е што се уште не е постигнат договор со грчката Влада за тоа како Атина планира да ги заштити должниците од преземање на имотот под хипотека, тврди весникот „Катимерини“. Грчката Влада треба да постигне …

Атина без договор со Брисел за нова транша кредит Read More »

Хашим Тачи: Србија изврши геноцид во Косово, нивните злосторства ќе бидат казнети


Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска изјави дека српските сили извршиле геноцид во Косово и дека нивните злосторства врз цивилното население нема никогаш да бидат заборавени и нема да останат неказнети, јави дописникот на МИА од Приштина. Тачи во Мала Круша, на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во селата Мала и Голема Круша во близина на …

Хашим Тачи: Србија изврши геноцид во Косово, нивните злосторства ќе бидат казнети Read More »

Двајца полицајци пукале еден кон друг на аеродромот во Кајзери


Двајца полицајци се повредени и префрлени во болница откако денеска пукале еден кон друг на аеродромот во централниот турски град Кајзери. По пукањето, полицијата ги засили мерките за безбедност на сите терминали за летови во земјата. Како што пренесуваат турските медиуми, едниот полицаец сакал да го убие другиот, а потоа да се самоубие.

Почина лекарот на Тито


Познатиот српски лекар Предраг Лалевиќ, почина денеска во Белград на возраст од 92 години, пишуваат српските медиуми. Д-р Лалевиќ, ќе остане запамтен како личен лекар на Јосип Броз Тито, а за здравјето на маршалот бил задолжен 16 години. Но, пред сѐ, тој ќе се памти како своевиден татко на српската анестезиологија. Доктор Лалевиќ е роден …

Почина лекарот на Тито Read More »

Двајца полицајци пукале еден кон друг на аеродром


Двајца полицајци згрижени се во болница, откако денеска пукале еден кон друг на аеродром во централна Турција во градот Кајзери. Полицијата, по пукотниците, ги зајакна мерките на безбедност на сите терминали за летови во земјата, пренесе Ројтерс. Како што пренесоа странските медиуми, повикувајќи се на неофицијални информации, еден полицаец се обидел да убие друг, а …

Двајца полицајци пукале еден кон друг на аеродром Read More »

Наводната бугарска врска со случајот Скрипаљ сè уште опкружена со мистерија


Тврдењата за поврзаност помеѓу нападот со труење во март 2018 година на поранешниот офицер на руската разузнавачка служба Сергеј Скрипаљ и труењето на бугарскиот бизнисмен Емил Гебрев во април 2015 година и понатаму се опкружени со мистерија. Врската, според тврдењата на веб-страницата „Белинкат“, е во форма на Сергеј Федотов, офицер на руската воена разузнавачка служба …

Наводната бугарска врска со случајот Скрипаљ сè уште опкружена со мистерија Read More »

Укината пресудата на Мира Марковиќ


Со одлука на Апелацискиот суд во Белград денеска е поништена првостепената пресуда на сопругата на поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ и лидерка на партијата Југословенска левица (ЈУЛ), Мирјана „Мира“ Марковиќ , со која во јуни минатата година беше осудена на една година затвор под обвинение дека во 2000 година „извршила влијание врз владина комисија …

Укината пресудата на Мира Марковиќ Read More »

Грција подготвува демарш за Турција по вчерашниот инцидент со хеликоптерот на Ципрас


Министерството за надворешни работи на Грција денес ќе испрати демарш до Турција, според грчката телевизија Скај, во врска со вчерашниот инцидент со хеликоптерот во кој се превезуваше грчкиот премиер Алексис Ципрас, а беше пресретнат од турски воени авиони, јави дописничката на МИА од Атина. Грчкиот премиер во неговото обраќање од островот Агатонис, што се наоѓа …

Грција подготвува демарш за Турција по вчерашниот инцидент со хеликоптерот на Ципрас Read More »

Вучиќ: Поблиску сме до предвремени парламентарни избори


Српската напредна партија (СНС) не донесе конечна одлука за предвремени парламентарни избори, но сега сме поблиску до нив отколку порано, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ по завршувањето на седницата на Претседателското на неговата партија. Вучиќ, кој е и лидер на СНС, нагласи дека конечната одлука за распишување предвремени избори не била донесена, иако сите …

Вучиќ: Поблиску сме до предвремени парламентарни избори Read More »

(ВИДЕО) Приведено лице кое се обиде да стигне до грчкиот претседател


По завршувањето на свечената литургија во атински храм по повод националниот празник на Грција и по интонирањето на грчката химна, во моментите кога шефот на државата Прокопис Павлопулос ги поздравуваше граѓаните, обезбедувањето и полицијата приведоа маж кој се обиде да му се приближи на претседателот, а малиот инцидент го снимија камерите на државната телевизија ЕРТ …

(ВИДЕО) Приведено лице кое се обиде да стигне до грчкиот претседател Read More »

Турција негира дека нејзини авиони го пресретнале хеликоптерот на Ципрас


Армијата на Турција денеска ги негираше тврдењата на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека турски воени авиони го пресретнале хеликоптерот со кој тој патувал островот Агатониси. – Турски ловци не учествувале во предизвикување тензии со хеликоптерот со кој патувал грчкиот премиер Алексис Ципрас, изјави претставник на турската Армија, додавајќи дека „авионите само вршеле рутински мисии во …

Турција негира дека нејзини авиони го пресретнале хеликоптерот на Ципрас Read More »

Европска комисија: Хрватската железница е најлоша во ЕУ


Хрватска е најлоша во Европската унија по ефикасност на железничките услуги, покажа најновото истражување на Европската комисија. Во извештајот се оценува зачестеноста на железничките линии, точноста, брзината и цената, пренесе ХРТ. „Највисоката оцена е 7. Просекот во ЕУ изнесува 4,33, а Хрватска е оценета со 2,66. Поради големите вложувања – квалитетот на патниот сообраќај е …

Европска комисија: Хрватската железница е најлоша во ЕУ Read More »