Ердоган  го отфрли повикот на Франција, Русија и САД за мир во Нагорно Карабах

Артилерискиот оган се гледа на згради во Нагорно Карабах

Претседателите на Франција, Русија и Соединетите Држави во четвртокот повикаа на итен прекин на огнот меѓу Азербејџан и етничките ерменски сили околу Нагорно Карабах, но Турција рече дека трите големи сили не треба да имаат никаква улога во мировните потези.

Франција, Русија и САД се копретседатели на ОБСЕ во групата Минск, формирана во 1992 година за да посредува во деценискиот конфликт околу планинската енклава во Јужен Кавказ.

Тие апелираа на мир бидејќи бројот на жртвите се зголеми во најтешките судири од 90-тите години околу Нагорно Карабах – дел од Азербејџан, но управуван од неговите претежно етнички ерменски жители.

„Ние повикуваме на итен прекин на непријателствата меѓу релевантните воени сили“, се вели во заедничката изјава на Франција, Русија и САД.

Тие ги повикаа екс-советските републики Ерменија и Азербејџан „без одлагање да се посветат на продолжување на суштинските преговори, со добра волја и без предуслови“ во рамките на она што се нарекува процес во Минск.

Но, во говорот пред турскиот парламент непосредно пред изјавата на трите земји, претседателот Таип Ердоган рече дека се спротивставува на нивното учество.

„Со оглед на тоа што САД, Русија и Франција го запоставија овој проблем речиси 30 години, неприфатливо е тие да бидат вклучени во потрага по прекин на огнот“, рече Ердоган.

Тој рече дека траен прекин на огнот може да се постигне само ако „ерменските окупатори“ се повлечат од Нагорно Карабах.

Неговите коментари веројатно ќе ја поттикнат напнатоста со неговите сојузници во НАТО бидејќи се зголемуваат стравувањата дека конфликтот може да ги вклучи регионалните сили Русија, која има воена база во мнозинството христијанска Ерменија, и Турција, близок сојузник на главно муслимански Азербејџан.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот турски колега разговараа телефонски и изразија подготвеност за тесна соработка за стабилизирање на ситуацијата, соопшти министерството на Лавров.

Десетици луѓе се пријавени загинати и стотици ранети од неделата во борбите што ја обновија загриженоста за стабилноста на Јужен Кавказ, коридор за цевководи што превезуваат нафта и гас на светските пазари.

Нагорно-Карабах се оддели од Азербејџан во војната 1991-1994 година во која загинаа 30.000 луѓе, но меѓународно не е признат како независна република.

Бројот на цивилни жртви во Азербејџан се искачи на 19, со 55 ранети, соопшти канцеларијата на генералниот обвинител. Азербејџан не известува за жртви меѓу своите воени сили.

Нагорно Карабах соопшти дека 103 негови војници се убиени и над 200 ранети, но не даде податоци за цивилни жртви. (Ројтерс)