Почина Франсоа Катру, големиот дизајнер на ентериери. Ротшилд и Абрамович беа негови клиенти 

Франција-За големиот дизајнер на ентериери Франсоа Катру последното што би се напишало е дека беше љубезен. Тој беше трпелив, нежен, не беше конкурентен. Самопромоцијата беше анатема за него. Тој беше длабоко вграден во светот на модата и меѓународниот гламур, како што е можно да се биде, но сепак алергичен на ендемичноста на кучки за тие кругови. Никогаш, никогаш, не кажал нељубезна работа за туѓа работа. Тој едноставно одби да се впушти во какво било лошо однесување во стилот на убавина – и на крајот оваа нежност стана извор на сила, затоа што тој беше сакан и почитуван од некои од најтешките ликови на светот. Некои беа пријатели, некои беа клиенти, многу беа двата. Сите тие жалат за загубата на овој голем господин, по веста дека Франсоа Катру, кој ги редизајнираше куќите на аристократи, кралски лица и личности од општеството , повеќе не е со нас. Почина во Париз три недели помалку од неговиот 84 роденден.

Со сопругата Бети, поранешен модел на Шанел и муза и соработник на Ив Сен Лоран

Тоа објаснува малку за неговиот карактер. За да се објасни неговата кариера, мора да се вратиме во времето кога дизајнот како професија не беше ист како сега. Не беше толку трансакциско. За Франсоа Катру, дизајнот беше навистина жива работа – се прошири надвор од правење простории и куќи и имаше повеќе врска со елеганцијата. Пред сè, тој ја ценеше елеганцијата на однесувањето во кругот на врски. Илустрација за приказна: Запрашан од каде потекнува херојска фигура што поддржува глобус во неговата дневна соба, тој објасни дека „Атласот ми го подари Хелен Роша како подарок. Таа беше моја интимна пријателка, купи брод и ме замоли да го направам украсот на бродот. Јас го направив украсот, но не сакав да и наплаќам ништо, бидејќи поминав многу време како гостин во нејзините убави куќи … па ми го испрати ова од [Галери] Кугел “.

Двоката со Ив Сен Лоран во неговиот дом во Париз

Франсоа беше одличен бизнисмен и работеше низ целиот свет, и секако не само за луѓето со кои вечераше или пловеше. Но, приказните како оваа се појавуваат постојано како нишки во наративот за тоа како тој се однесувал себеси. Неговите клиенти за возврат погледнаа кон него.

Неговиот стил преминуваше со текот на годините од модернизмот (шокот од неговиот минималистички изложбен салон во 1968 година во миланскиот палацо за кутуриерката Мила Шон го изведе својот прв проект на насловната страница на „Л’Оил“) во раскош од дамаск и махагони за Ротшилд, Патино и семејствата на Санто Доминго, Абрамович, Мари-шантал од Грција (одлични клиенти, но и блиски пријатели) на страствено враќање во рамките на неодамнешната работа во еден вид мускулеста, а сепак секогаш оригинална елеганција. Во текот на целиот, неговиот живот со сопругата Бети, поранешен модел на Шанел и муза и соработник на Ив Сен Лоран, стана скоро исто толку познат.

Нему му веруваа луѓе кои можеа да вработат секого, каде било, да создаваат средини за нив не затоа што постоеше препознатлив стил на Катру, туку затоа што тие го посакуваа. Во повеќе вокабулари и низ неколку епохи, тој остана верен на карактерот. Дали моментот ја обликуваше работата или обратно беше флуиден предлог. Како и во кариерата на современиот архитект Филип Џонсон или поп-иконата Дејвид Боуви, и двете може да бидат вистинити; тие не беа секогаш дарувачи на форми, но нивниот талент и благодат завршија со тоа што ги надминуваат своите времиња. Франсоа Катру апсолутно го стори тоа во декорација – и наследството на неговата работа ќе продолжи да им покажува на студентите и обожавателите, во зависност од тоа што сакаат да научат или од нивното расположение, како да направат внатрешен дизајн да патува во вселената како филм од Стенли Кјубрик, или повторно го воспостави животот на 18 век.

-Франсоа Катру „направи работи што беа навистина модернистички пред некој друг“, изјави Маркиз де Равенел за Vanity Fair пред неколку години за францускиот декоратор ,  почестен на Домот на славните АД100. „Тој користеше материјали како не’рѓосувачки челик, пластика и бронза кои тогаш не беа модерни. Тој беше многу пред своето време “.

Посакуваниот стил на Катру, кој опфаќаше не само електрифицирање на современи гестови, туку и раскошни традиционални сфаќања што клиентот – славната модна дизајнерка Дајан фон Фурстенберг ги опиша како „голема атмосфера“, произлезе од неговите рани извидувачки ентериери за статии во списанија. Неговото беше искусно новинарско око, кое го бараше новото, истовремено, потсвесно ја усовршуваше сопствената естетска визија, католички пристап што го прифаќаше најригорозниот метален мантил, како што правеше прекрасно парче мебел од Андре Буле од 17 век или скулптура на птици „Сенуфо“.

Внук на легендарниот француски генерал и државник, Франсоа Филип Катру е роден во Алжир во 1936 година, како и Ив Сен Лоран, неговиот другар од детството кој му стана голем пријател. Ниту војската ниту управувањето со семејните имоти, како што правеше неговиот татко, не го интересираа многу, но обликувањето на околината секогаш го интересираше. „Кога имав пет години, веќе го менував украсот на мојата соба“, му рече тој на Џејмс Регинато за Vanity Fair во 2016 година, по повод истоимената монографија на Рицоли, напишана од дизајнерот и новинар Дејвид Нето. „Кога родителите не беа дома, јас го движев мебелот низ куќата“. Тоа беше навика што на крајот ќе ја започне кариерата на Катру, главно преку потреба. Иако израснал во значителна удобност – неговата баба по татко, ќерка на поранешниот градоначалник на Маскара, Алжир, наследила огромна недвижност во земјата – кога започна алжирската војна во 50-тите години на минатиот век, семејното богатство му годеше. „Јас бев плејбој кој никогаш не планирав да работам“, се сеќава дизајнерот, „но сега требаше да заработам за живеење“.

Висок, слаб, растрчан и генијален, тој беше ѕвезда од моментот кога беше објавен неговиот прв проект, изложбен салон во Милано за модната креаторка Мила Шон, во 1968 година. „Изгледа утре“, воодушевен извештај на весник, „сите простор и скоро и да нема мебел “. За оние кои го доведуваа во прашање целосниот недостаток на искуство на Катру, тој, некогаш пацифичен темперамент, едноставно крена раменици. „Обуката ќе го уништи она што го имам“, рече тој во едно интервју во 1988 година. „Верувам многу повеќе во спонтаноста. Го мразам зборот вкус – лесно е да се добие од списанијата. Поважен од вкусот е талентот, нешто што веќе го знаете. Да имав само вкус, никогаш немаше да се осмелам да го направам палацото за Шон “. (Ел Декор)