Модата на Џил Бајден ќе раскаже поинаква приказна за Америка

САД- За време на говорот за победа во саботата вечерта, новоизбраниот претседател Џо Бајден го истакна своето мото – единство, вера и „подобро да се гради“. Но, имаше особено една изјава што го привлече вниманието: „Јас сум сопруг на Џил“.

77-годишниот победник зборуваше за неговата сопруга, д-р Џил Бајден, со еден вид љубовен јазик што не сме го чуле од претседател веќе четири години. Јас се тресев. Кога Џил се качи на сцената појавувајќи се зад него во везен цветен фустан на Оскар де ла Рента и соодветна морнарска маска за лице „46“, не можев да не забележам како нивната енергија е во спротивност со претседателот Трамп и вкочанетото држење на Меланија. Дали ќе го фати за рака, или ќе го подбутне. Насмевката на Џил стигна до нејзините очи зад нејзината маска и ја задржа цела вечер.

Како прва дама, Џил ќе биде нешто повеќе од обична хартиена кукла која неволно ги извршува  традиционалните должности , како украсување на Белата куќа за Божиќ или држење за рака на нејзиниот сопруг за она што се чини дека е договорено за износот по време и ниту една секунда повеќе. За прв пат во историјата, првата дама на Соединетите држави ќе работи надвор од Белата куќа, продолжувајќи ја својата работа како професор по англиски јазик на колеџот во заедницата во Северна Вирџинија. Таа не е само прва дама – таа е професор, мама, баба. Таа е сопруга на Џо.

Додека позицијата прва дама отсекогаш била преполна со очекувања за идеализирана американска женка – колку и да е неправедно тоа очекување – во изминатите неколку децении, левицата и десницата се разидуваа за тоа како дури се дефинира „женственото“. За конзервативците, тоа значи стереотипично женско облекување и придржување кон правилата на патријархалното општество (читај: мајчинство и подреденост на главата на домаќинството, дури и ако мажот и жената работат). Од другата страна на спектарот, е инклузивното верување дека жената е секоја жена што се идентификува како таква, и точка. Акцентот на Џо на единството како основа за неговата кампања го поставува прашањето дали Џил може да им се допадне на конзервативците и да биде нешто што обединува; сигурно нема да биде прв пат да се повика прва дама да му помогне на нејзиниот сопруг да изгледа попријатен за неговите оцрнувачи.

Што се однесува до облекувањето, Џил следи стил кој претпочита женски силуети и дезени и богати, длабоки тонови на накит. Но, сè што носи, носи со свесност за нејзината улога, и за вкусот на нејзината публика; таа разбира дека иако сликата е значаен дел од нејзиното влијание, тоа не е сè. Како Меланија, таа преферира високи штикли, ама не на Лубутан и Чу туку на Валентино од велур, колоритни, не само црни или бели. Таа е дури и пристрасна за „пораките“ на модата, како чизмите до колена на Стујарт Вајтцман, „VOTE“, што ги носеше по предизборната кампања, или маската „дишете ја позитивноста“ од изборната вечер. За разлика од Меланија, пораките на Џил зрачат со позитивност, а не со незрелост.

Очекувам повеќе од нашите први дами во 2020 година. Очекувам сочувство и интегритет во однос на фото-опциите и дизајнерските палта. Во ерата на социјалните мрежи, која настана додека Мишел Обама беше на функција, очекувам привидност на поврзаност, а не блогер со договор за луксузен бренд и бесконечно снабдување со време за да го добиете совршениот удар. Инстаграм-страницата на Меланија е пустелија во тон со сепија на манекенката Меланија. Да бидам јасна, не сум против изјавите за социјални медиуми од типот на соопштение. Сфаќам, политиката е она што е. Она што го барам е автентичност и разбирање, и ако не е премногу мака, во фустан од Версаче од розово злато.

Во изборот на Оскар де ла Рента за нејзиното прво појавување во јавноста како идна прва дама, Џил сигнализираше враќање и на „нормалноста“ и на традицијата, следејќи ги стапките со децении на првите дами кои претпочитаа негови стилови, како и модната дипломатија, стратегија што ја усоврши Мишел Обама за време на нејзините осум години поминати во Белата куќа. Модната дипломатија едноставно ја искористува платформата на првата дама, а особено вниманието кон деталите на облеката, за да испрати неизговорена порака. (Обама го носеше гореспоменатиот фустан на Версаче, додека беше домаќинка на италијанскиот премиер и неговата сопруга на Државна вечера, почит кон нивната земја и покажување на добра волја.)

Личната приказна на Де ла Рента беше уникатно американска: Роден во Доминиканската Република, тој градеше кариера во Шпанија пред да замине во САД, каде што на крајот ја изгради својата етикета со име. Неговата репутација за смели и радосни дизајни го следеше низ децениите кога ги облекуваше првите дами како Кенеди, Ненси Реган, па дури и Лора Буш, како и познати личности- од принцезата Дајана и Опра, до неодамна Амал Клуни. Додека муштеријата на која тој се обидуваше беше несомнено благородна и политичка, ефектот на неговите дизајни беше секогаш топол –  и до одреден степен, демократски. Без оглед на жената, таа секогаш изгледаше добро во фустан на Оскар де ла Рента. (Само прашајте ја Кери Бредшо.)

Денес етикетата е поткрепена со ко-креативни директори Лора Ким и Фернандо Гарсија, кои исто така работат и ја основаа 5-годишната етикета Monse со седиште во Њујорк. Младите дизајнери добро го отелотворуваат наследството на Де ла Рента, инјектирајќи енергија на испробани и вистински дизајни, како миди-фустанот со кратки ракави што го носеше Џил во саботата. И како нивниот претходник, за кого работеа порано во својата кариера, и двајцата се имигранти во САД.

Премногу е рано да се каже дали Џил  темелно ќе ја проучува историјата на модата, како што правеше Мишел Обама (со помош на приватно ангажиран стилист), или дали таа ќе оди по патот на Меланија Трамп, чиешто лого беше покриено со лобутинките, торбите на Биркин , и палта од 50.000 американски долари. Стилот на Меланија, која, рака на раце, беше исклучително атрактивна, комуницираше со своевидна буржоаска рамнодушност и аспиративни плодови на „капитализмот“ (читај: непотизам и измама), што толку многу и ја привлече конзервативната база.

На првата претседателска дебата, Џил избра зелен фустан со долги ракави на Габриела Хирст, што го носеше на два претходни јавни настани. Додека минатите први дами, особено Розалин Картер, ги повторуваа облеките како показател на приближливост и скромност, Џил имаше на ум уште една причина: климатските промени. Фустанот практично ни ја врескаше својата симболика – тоа е од американски дизајнер кој се посвети на намалување на отпадот! Буквално е зелена боја! – што ќе нè наведе да веруваме дека навистина се разгледуваше како ќе се толкуваат нејзините изгледи од фотељата во Источното крило.

Во 1886 година, Френсис Кливленд беше исмејувана заради непокриени рамења; во 1993 година, фустанот на Дора Каран со чудни ракави што го носеше Хилари Клинтон, стана предмет на шпекулации во масовните медиуми; и во 2009 година, Мишел Обама беше наречена „несоодветна“ и „надвор од сезоната“ за тоа што носеше фустан без ракави на Мајкл Корс за нејзиниот официјален портрет на Белата куќа. Со оглед на историскиот преседан, не се сомневам дека Џил ќе се соочи со некаков неоснован надзор за нејзината гардероба во Белата куќа. Но, веќе постои суштинска разлика помеѓу неа и Меланија Трамп: Наместо да се обидува да се прилагоди на митскиот конзервативен идеал на Американка, таа едноставно е Американка. И нели е тоа сè што можеме да побараме? (Ин Стајл)