Помала сингапурска студија откри дека луѓето со корона не се заразни по 11 дена


Болните од Ковид-19 по 11 дена од заразата повеќе не се инфективни, иако некои и понатаму се позитивни на вирусот, покажаа резултатите од новата студија изработена од тим стручњаци за болеста од Сингапур. „Позитивен тест не значи дека лицето е инфективно“, стои во заедничката студија на Националниот центар за инфективни болести и Академијата за медицина …

Помала сингапурска студија откри дека луѓето со корона не се заразни по 11 дена Read More »

(Видео) Откриена оддалечена диск-галаксија


Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков вид, кои овие научници ја воочиле досега, ова откритие ќе влијае на претставата која науката ја имала досега за формирањето на галаксиите во текот на раната фаза од историјата на Универзумот. Галаксијата, која го носи …

(Видео) Откриена оддалечена диск-галаксија Read More »

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна


лијателниот британски медицински магацин „Лансет“ оцени дека резултатите од првата фаза од испитувањето на првата кинеска вакцина против Ковид-19 врз луѓе, покажуваат дека таа е „безбедна и поттикнува брз одговор на имунолошкиот систем“. Во текстот се наведува дека вакцината е испробана врз 108 доброволци, кои биле поделени во три групи, од кои секоја примала различни …

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна Read More »

Изолација и коронавирус: Зошто прекумерно гледаме серии и дали е тоа добро за нас


Дали константно гледате серии за време на изолацијата? Не се секирајте, не сте единствени… Но што е тоа што не тера прекумерно да гедаме серии како што е „Крал на тигрите“? И дали е тоа проблем или може да биде добро за нас? Дали ја изгледавте во еден здив серијата „Крал на тигрите“ на Нетфликс? …

Изолација и коронавирус: Зошто прекумерно гледаме серии и дали е тоа добро за нас Read More »

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против корона вирус


Тешко е да се претера со нагласувањето на важноста од развој на вакцина против новиот корона вирус. Тоа е брз пат за враќање на нормалниот живот и причина зошто министерот за здравство на Велика Британија Мат Ханкок рече дека Британија во развој на вакцина ќе вложи се што може. Но, сепак постои можост никогаш да …

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против корона вирус Read More »

Студија: Лекот што го препорачува Трамп може да е штетен за пациентите со Ковид-19


Лекот за маларија хидроксихлорокин, што како превенција од корона вирус го користи американскиот претседател Доналд Трамп, се доведува во врска со зголемена смртност од Ковид-29, тврди студија на стручњаци објавена во медицинскиот магазин „Лансет“. Во истражувањето се користени податоци од 671 болници и опфатени се повеќе од 96.000 луѓе кои се во болница поради Ковид-19 …

Студија: Лекот што го препорачува Трамп може да е штетен за пациентите со Ковид-19 Read More »

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19


  Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „Астра Зенека“ ќе регрутираат 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за корона вирусот. Институциите низ Биртанија почнаа со регрутирање 10.260 испитаници да утврдат како имунолошкиот систем реагира на вакцината и колку е таа сигурна, објави Универзитетот. Истражувачите пред се бараат здравствени работници и припадници …

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19 Read More »

Половина од вработените во Фејсбук ќе работат од дома


Генералниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг најави дека очекува дека во следните десет години околу 50 проценти од вработените во компанијата да  работат од дома. Сепак, тој додаде дека платите ќе бидат намалени за вработените кои живеат во други делови на Соединетите Американски Држави каде трошоците за живот се пониски отколку во Силиконската долина. – …

Половина од вработените во Фејсбук ќе работат од дома Read More »

„Фејсбук“ ги претстави „Фејсбук шопс“ – онлајн продавница за мали бизниси


Корисниците на социјалната мрежа ќе можат да купуваат директно во продавницата на „Фејсбук“, а наскоро и во продавницата на „Инстаграм“   Основачот и главен извршен директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг во вторникот го претстави „Фејсбук шопс“, нова опција што ќе им олесни на компаниите да понудат своите производи на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“. Станува збор …

„Фејсбук“ ги претстави „Фејсбук шопс“ – онлајн продавница за мали бизниси Read More »

Тинејџер одбил да продаде платформа за следење на Ковид-19 за осум милиони долари


Ави Шифман, 17-годишен Американец од државата Вашингтон, ја одбил понудата за осум милиони долари да ја продаде платформата за следење на ширењето на Ковид19, која сам ја осмисли и ја разви. Станува збор за платформата ncov2019.live. што им овозможува на посетителите да ги проверат сите информации релевантни за коронавирусот и статистички податоци за ширење на …

Тинејџер одбил да продаде платформа за следење на Ковид-19 за осум милиони долари Read More »

(Фото) Во Израел патентираа маска со отвор за јадење


Израелски стручњаци развија нов тип на маска за заштита од корона вирус со далечинска контрола на отворот кој овозможува земање храна без симнување на маската од уста, а тој изум може да го направи посетувањето на ресторани помалку ризично. Со стискање на рачка слична како кочницата на велосипед, се отвора маската на предниот дел при …

(Фото) Во Израел патентираа маска со отвор за јадење Read More »

Американска лабораторија се поблиску до вакцина


 Американската лабораторија „Модерна“ објави позитивни податоци за почетната фаза од клиничките испитувања на својата вакцина против корона вирусот на мал број доброволци. Изгледа вакцината  наречена mRNA-1273 предизвикала имунолошки одговор кај осум лица кои ја примиле, еднакво на одговорот кои го имаат лицата кои природно се заразиле од вирусот, се вели во соопштението од лабораторијата. Не …

Американска лабораторија се поблиску до вакцина Read More »

Поевтини батерии со подолг рок на траење – „Тесла“ ќе им конкурира на обичните автомобили


Компанијата „Тесла“ се подготвува да ги намали цените на своите автомобили до ниво на цените на автомобилите со мотори со внатрешно согорување со воведување многу поевтини батерии со подолг рок на траење. Батериите ќе има моќност да создаваат електрична енергија за километража од еден милиони миљи (1,6 милиони километри), со капацитет на полнења зголемен од …

Поевтини батерии со подолг рок на траење – „Тесла“ ќе им конкурира на обичните автомобили Read More »

Научниците од Оксфорд дојдоа до ветувачки наоди за вакцината против корона вирусот


Вакцината против корона вирусот што била развиена од научници од универзитетот Оксфорд и тестирана врз шест мајмуни, дала ветувачки наоди кои на крајот од минатиот месец довеле до почетни испитувања и врз човекот, соопштија американски и британски истражувачи. Британскиот производител на лекови „АстраЗенека“ минатиот месец соопшти дека се здружил со истражувачите од Оксфордската група за …

Научниците од Оксфорд дојдоа до ветувачки наоди за вакцината против корона вирусот Read More »

Пентагон објави извештаи за средбите на американската војска со НЛО


Пентагон објави три чувствителни извештаи за средби  меѓу американските воздухопловни сили и наводни неидентификувани летачки објекти (НЛО), јави денеска Си-Ен-Ен. Извештаите откриваат детали за инциденти кои минатиот месец уште еднаш го привлекоа вниманието на јавноста кога Министерството за одбрана од видео снимките што ги документираат воздушни средби на воени пилоти со наводни НЛО-а ја отстрани …

Пентагон објави извештаи за средбите на американската војска со НЛО Read More »

Поради топлите океани претстојат натпросечно топли месеци


Во северната хемисфера и тропските области во мај и јуни температурите ќе бидат повисоки од просечните поради топлото море, соопшти денеска Светската метеоролошка организација (СМО). Оваа година, месеците до почетокот на мај беа најтопли или втори најтопли од почетокот на регистрирање на температурата, според агенцијата на ОН за временски и климатски услови. Додека високите температури …

Поради топлите океани претстојат натпросечно топли месеци Read More »

„Тесла“ продаде повеќе од еден милион електични автомобили


Американската компанија за производство на електрични возила „Тесла“соопшти дека продала повеќе од еден милион автомобили. Од производната лента на компанијата на Елон Маск на 10 март излезе автомобилот со реден број 1.000.000, што беше возило од моделот „тесла модел Y“, а кумулативната продажба најверојатно надминала 1 милион возила во средината на април. Тоа значи дека …

„Тесла“ продаде повеќе од еден милион електични автомобили Read More »

Астронаутите се вратија на Земјата по 200 дена – поосамени се овде


Тројца астронаути кои престојуваа на Меѓународната вселенска станица денеска успешно се вратија на Земјата и слетаа во Казахстан. Како што јави Дојче веле, астронаутите се вратија дома во сред пандемија до корона вирус, а ги заменија колегите кои претходно поминаа еден месец во карантин. Во тој период немаа прилика да се видат со своите семејства …

Астронаутите се вратија на Земјата по 200 дена – поосамени се овде Read More »

Елон Маск го продава речиси целиот свој имот


Канадскиот милијардер Елон Маск планира да го продаде речиси целиот свој имот, напиша денеска тој на својот Твитер налог. – Го продавам речиси целиот свој имот. Нема да имам дом, објави Маск. Тој, исто така, напиша дека цената на акциите на „Тесла“ е премногу висока. Цената на хартиите од вредност денеска се намали за 71,81 …

Елон Маск го продава речиси целиот свој имот Read More »

НАСА избра три компании за испраќање на човек на Месечината


Националната аеронаутичка вселенска агенција (НАСА) избра три компании кои ќе се занимаваат со развој на вселенски сонди за првото спуштање на луѓе на Месечината по 1972 година, соопшти денеска агенцијата. Тендерот за избор на компании е во рамки на програмата „Артемида“, контракт е склучен со компаниите Blue Origin, SpaceX и Dynetics. SpaceX е компанија на …

НАСА избра три компании за испраќање на човек на Месечината Read More »