Манчевски: Регионалната и меѓународната соработка суштински во справувањето со сајбер-криминалот


Република Северна Македонија има воспоставено јасна и стратешка визија за градење сајбер-безбедносни капацитети, а во соработка со Светската банка и Универзитетот во Оксфорд, изработени се Националната стратегија за сајбер безбедноста, со Акциски план за периодот 2018-2022 година. Тоа го истакна министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во обраќањето пред учеснциите на Меѓународната годишна …

Манчевски: Регионалната и меѓународната соработка суштински во справувањето со сајбер-криминалот Read More »

Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер


Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по состанокот во своето седиште, во близина на Париз, соопшти дека одлучиле денеска повторно да се сретнат и да ја разгледаат понудата на компанијата „Фиат Крајслер“ за соединување. По неколкудневни преговори, „Фиат …

Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер Read More »

Маск: Тесла ќе прави 10.000 Roadster автомобили годишно


Директорот на Тесла, Елон Маск, тврди дека неговиот хиперспортски двосед на струја ќе има подобри перформанси од ривалите на прочуените спортски авто-комапнии. Тој не ги крие своите амбиции кога станува збор за втората генерација на моделот Tesla Roadster. Кога пред една и пол година е претставен првиот прототип на овој автомобил, Маск откри дека продукцискиот …

Маск: Тесла ќе прави 10.000 Roadster автомобили годишно Read More »

Убер во минус милијарда долари


Компанијата Убер првото тромесечје од годинава го заврши со нето загуба од околу милијарда долари. Минусот е направен како последица на големи вложувања во испораката на храна, превоз на товар и поголеми трошоци за стимулација на возачите. Загубата се случува иако кон крајот на март Убер ширум светот имаше дури 93 милиони корисници, што е …

Убер во минус милијарда долари Read More »

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот


САД – Автомобилите на електричен погон сега се мал дел од пазарот, но во блиска иднина тоа значително ќе се промени, тврдат аналитичари на БНЕФ (Bloomberg New Energy Finance) и според нив до 2040 година околу 57 отсто од новопродадените автомобили ќе бидат со електричен погон. Истото важи како за патнички така и за лесни комерцијални …

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот Read More »

Ново и корисно: Со функцијата „изменета реалност“ на Галакси С10, одберете апарати за домаќинство за вашиот дом


Секогаш чекор понапред. Од оваа премиса се води тимот на „Самсунг“ кој неуморно трага по нови откритија кои ќе го олеснат секојдневјето на корисниците. На овој начин и водени од оваа мисла, креативците од „Самсунг“ создадоа алатка која ќе помогне во намалувањето на стресот при барањето нови апарати за домот или пак мебел кој перфектно …

Ново и корисно: Со функцијата „изменета реалност“ на Галакси С10, одберете апарати за домаќинство за вашиот дом Read More »

Што се крие зад децениските иновации на „Самсунг“?


Компанијата „Самсунг“ со своите мобилни уреди е присутна на пазарот веќе цела една деценија. Во јадрото на децениските иновации на „Самсунг“ се крие идејата за создавање на значајни новини, подобрување на корисничкото искуство и поместување граници во светот на смартфоните. Трите значајни двигатели добија ново руво, овој пат во Галакси С10, серијата уреди на „Самсунг“. …

Што се крие зад децениските иновации на „Самсунг“? Read More »

(Видео) Сателитите на Елон Маск на небото над Русија


Ракетната компанија на Елон Маск, „Спејс икс“, минатата седмица успешно лансира прва група сателити, наменети за обезбедување на глобален пристап до интернет. Аматерскиот астроном Илија Јанковски, успеал да направи ноќна  снимка од тие сателити во моментот додека летале над рускиот регион Свердловск. „Морам да кажам дека оваа глетка е многу невообичаена“, прокоментира Јанковски на својот …

(Видео) Сателитите на Елон Маск на небото над Русија Read More »

Хуавеј не може во иднина да користи СД и микроСД картички


На кинеската телекомуникациска компанија Хуавеј и е забрането да биде член на здружението СД Асоцијација (група што одобрува стандардизација на спецификации за СД и микроСД картички). Тоа значи дека на Хуавеј веќе не му е дозволено да ја имплементира официјалната поддршка за СД и микроСД картички во нивните идни телефони или лаптопи. СД Асоцијацијата потврди …

Хуавеј не може во иднина да користи СД и микроСД картички Read More »

Го одбиле за вработување во „Гугл“, а од својата идеја направил работа од соништата


Дизајнерот Ендру Бортон сонувал да се вработи во компанијата „Гугл“. Пред 18 месеци конечно го повикале на разговор. Процесот на селекција опфаќал неколку разговори и решавање на задачи. Имено, требало да се осмисли нов производ кој би го направил за „Гугл“. Го поминал разговорот, а потоа на менаџерите им ја претставил својата идеја. Тој смислил …

Го одбиле за вработување во „Гугл“, а од својата идеја направил работа од соништата Read More »

Перење на алишта за 59 минути со новите апарати на Самсунг


Со новата промоција на Самсунг, од 17 мај до 30 јуни, годинава може да купите одбрани модели Самсунг машини за перење или за сушење со енергетска ефикасност „А+++“, машини за перење и сушење на алишта или ладилници со „No Frost“ технологија, добивате уреди кои ги задоволуваат највисоките стандарди на енергетска ефикасност, значително намалувајќи ја потрошувачката …

Перење на алишта за 59 минути со новите апарати на Самсунг Read More »

(ВИДЕО) 5Г-мрежата урива рекорди


Според најавите на операторите, комуникациската 5Г-мрежа ќе овозможи масовно интернет-вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ дигитално општество. Иако комерцијалната употреба на светско ниво би требало да отпочне во 2020 година, некои технолошки гиганти, како Т-Мобајл, Водафон и кинескиот и корејскиот Телеком, веќе ја тестираат 5Г-технологијата. За одреден број луѓе …

(ВИДЕО) 5Г-мрежата урива рекорди Read More »

Хуавеј: САД ја потценуваат нашата сила


Основачот и извршен директор на Хуавеј, Рен Женгфеи изјави дека САД ја „потценуваат” неговата компанија. – Американскиот политички персонал според сегашните процедури покажува дека ја потценува нашата сила, рече Рен во интервју за ЦЦТВ и други кинески медиуми. Тој посочи дека компанијата има алтернатива за набавка на чипови и оти во таа смисла не може …

Хуавеј: САД ја потценуваат нашата сила Read More »

Тим од ФЕИТ победи и на балкански инженерски натпревар


Тимот Space Divers, составен од студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии Александра Мирческа, Марија Алексовска, Тијана Спировска и Бојан Страчковски победи во категоријата Case Study на инженерскиот натпревар EBEC (European Best Engineering Competition). Case Study e интензивна анализа која дава конкретно решение на некој технолошки или менаџерски проблем. Со ова, тимот на ФЕИТ …

Тим од ФЕИТ победи и на балкански инженерски натпревар Read More »

По мерките од САД кон Кина: Новите телефони на „Хуавеј“ нема да имаат г-меил, гугл и плејстор


„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во „Гугл“ и кој „Хуавеј“ би можел да го користи, како што е програмата АОСП – отворена …

По мерките од САД кон Кина: Новите телефони на „Хуавеј“ нема да имаат г-меил, гугл и плејстор Read More »

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеј“ по мерките на САД против Кина.


Мерката ги опфаќа сите заеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во „Гугл“ и кој „Хуавеј“ би можел да го користи, како што е програмата АОСП – отворена верзија на Андроид, достапна како слободен софтвер. Уредите на „Хуавеј“ веднаш ќе останат без …

„Гугл“ ја прекинува соработката со „Хуавеј“ по мерките на САД против Кина. Read More »

Инстаграм е најопасната социјална мрежа за децата


Педофили се повеќе ги користат социјалните мрежи, особено Инстаграм за да намамат деца, се вели во студија на Здружението за заштита на децата од насилство. Полицијата во Англија и Велс пријавила 1.944 инциденти со сексуална конотација во кои биле вклучени деца. За тој тип на комуникација со деца, најмногу се користел Инстаграм – 32 отсто …

Инстаграм е најопасната социјална мрежа за децата Read More »

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини


Седум големи интернет компании и социјални мрежи заедно со десетина земји, денеска во Париз потпишаа Повелба за отстранување на насилни, терористички и екстремистички содржини од интернет. Иницијатор на Повелбата беше новозеландската премиерка Џасинда Ардерн, откако на Фејсбук во живо беше пренесуван нападот на еден бел супремацист врз две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, …

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини Read More »

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук


Сопственикот на социјалната мрежа Снепчет, Иван Шпигел, обвини дека правилата за заштита на личните податоци на ЕУ, кои стапија во сила пред една година, всушност им одат во прилог на дигиталните гиганти Гугл и Фејсбук. Оваа порака Шпигел им ја упати на европските регулатори и предупредува дека правилата можат да бидат контрапродуктивни. – Мислам дека …

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук Read More »

Хакери го нападнаа Ватсап


Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти  дека хакерскиот напад бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го решиле проблемот и ја оневозможиле понатамошната неовластена контрола. Тие побараа од клиентите, што се околу 1,5 …

Хакери го нападнаа Ватсап Read More »