Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи


За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, преземени се  мерки да се намали ширењето дезинформации и да се спречи странско мешање во изборите на начин со што ќе се зголеми транспарентноста и автентичноста на рекламирањето.  Во јуни направени алатки за транспарентност кои се …

Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи Read More »

Соосновачот на „Епл“ вели дека можеби бил „нултиот пациент“ од корона во САД


Соосновачот на „Епл“, Стив Вознијак, се сомнева дека тој и неговата сопруга можеби се „нултите пациенти“ кои го прележале корона вирусот, откако во јануари биле на крстосување во Југоисточна Азија и се вратиле со „најлошиот грип во животот“. Како што пишува „Ју-Ес-Еј тудеј“, Вознијак и неговата сопруга имале главоболка и кашлале силно, а неговата жена …

Соосновачот на „Епл“ вели дека можеби бил „нултиот пациент“ од корона во САД Read More »

„Опел корса“ прогласен за автомобил на годината во Македонија


Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ годинава по 25. пат го организира изборот кој е најстарата манифестација од ваков вид во Македонија. За автомобил на годината е прогласен „Опел корса“. Претодно, од моделите пристигнати на македонскиот пазар помеѓу два избора, Националното жири одреди шест финалисти кои рамноправно конкурираа за титулата „Автомобил …

„Опел корса“ прогласен за автомобил на годината во Македонија Read More »

Почина научникот кој ги измисли командите „кат“, „копи“, „пејст“…


Лари Теслер, големиот информатички иноватор и научник, кој ги измисли командите за компјутерите „исечи“ (cut), „копирај“(copy), „залепи“ (paste), „пронајди“ (find) и „замени“ (replace), почина во Сан Франциско на возраст од 74 години, јавија светските агенции. Теслер, од 1970 до 1980 година работел за познатата компанија „Ксерокс“ (Xerox), каде што во 1979 година се запознал со …

Почина научникот кој ги измисли командите „кат“, „копи“, „пејст“… Read More »

Живот со „Панасоник“ во „паметен“ дом и со кафе што ќе ви го свари компјутерот


Ѕидови и плакари што зборуваат, дигитална домашна помошничка што ќе ви помогне да сварите чај или  кафе, дигитално огледало што ќе ви каже како сте денес и колку ви е притисокот, плакар што ќе ги отстранува вирусите и ќе ви мери колку ви е дома загадувањето, домашно милениче – роботче што ќе ви ги носи …

Живот со „Панасоник“ во „паметен“ дом и со кафе што ќе ви го свари компјутерот Read More »

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“


Калифорнија го истражува обелоденувањето на информациите за корисниците на Фејсбук на Кембриџ Аналитика и други партнери, открија властите во САД. Властите во Калифорнија бараат една од најголемите социјални мрежи да одговори на судската покана. Откривањето на истрагата е најновата лоша вест за Фејсбук, кои веќе се под истрага во 47 американски држави. Некои држави, особено …

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“ Read More »

Фејсбук има ново лого


По бројните скандали и пропусти со податоците и приватноста на корисниците, компанијата Фејсбук се менува, но не така што нешто ќе поправи (на тоа сè уште се работи), туку со потег во насока на визуелниот идентитет на компанијата. По 15 години постоење, Фејсбук има ново лого, а од компанијата разјаснија неколку работи, како и интеграцијата …

Фејсбук има ново лого Read More »

Путин сака руска „Википедија“, вложува 27 милиони долари до 2022 година


Рускиот претседател Владимир Путин   предложи дека Русија би требало да има сопствена верзија на Википедија со цел да се претстави во „добар и модерен облик”. Во тој проект ќе бидат вложени 27 милиони долари до 2022 година. Руските власти на 1 ноември добија овластување за исклучување на интернетот во земјата, а владата планира да создаде инфраструктура …

Путин сака руска „Википедија“, вложува 27 милиони долари до 2022 година Read More »

Фридом хаус: Пропагандата на социјалните медиуми фунционира подобро од цензурата


Слободата на интернет е загрозена од дигиталниот авторитаризам проникнат низ целиот свет, додека репресивните режими, политичари и партиски активисти со автократски тенденции ги користат социјалните медиуми за контрола врз граѓаните и дисторзија на политичките процеси, се вели во најновиот извештај на „Фридом хаус“ за слободата на интернетот. Како резултат на ваквата ситуација, извештајот забележува дека …

Фридом хаус: Пропагандата на социјалните медиуми фунционира подобро од цензурата Read More »

Во „Мајкрософт“ работеа четири дена во неделата и ја зголемија продуктивноста за 40 проценти


Компанијата „Мајкрософт“ во Капонија тестираше работна недела од четири дена и откри дека овој експеримент даде прилично неочекувани резултати. Технолошкиот гигант забележа пораст на продуктивноста од речиси 40 проценти, по намалувањето на работното време во рамките на проект кој за цел имаше промовирање на поздрава рамнотежа помеѓу работата и животот. Во рамките на овој проект, …

Во „Мајкрософт“ работеа четири дена во неделата и ја зголемија продуктивноста за 40 проценти Read More »

Руските власти обезбедија правни можности за гасење на Интернетот во земјата


Руските власти обезбедија правни можности за гасење на Интернетот во земјата, откако, со потпис од Путин, контроверзниот закон стапи во сила. Руската Влада планира да создаде инфраструктура за „суверен“ интернет, што го претстави како неопходност за одбрана против надворешни кибер напади. Руските медиуми уште завчера јавија дека Владата се подготвува повторно да ја тестира сопствената …

Руските власти обезбедија правни можности за гасење на Интернетот во земјата Read More »

Пристигнува новиот електричен „волксваген“


Германскиот производител на автомобили „Волксваген“ на 19 ноември закажа промоција на новиот електричен концепт „ај-ди“ За сега се чуваат во тајност деталите за новиот концепт, а најавата на премиерата е илустрирана со скица од концептот „ај-ди вижн“ кој е претставен на женесвкиот авто-салон во 2018 година. Новиот електричен концепт публиката ќе има можност да го …

Пристигнува новиот електричен „волксваген“ Read More »

Важни месеци за „Алфа Ромео“


  Следните неколку месеци ќе бидат исклучително важни за производителот на автомобили „Алфа Ромео“. Италијанската компанија се подготвува да открие неколку новини кои ќе ја насочат иднината на реномираниот производител. Веќе е познато дека „Алфа Ромео“ ќе ги претстави редизајнираните верзии на своите ударни модели „џулија“ и „стелвио“, веројатно на саемот во Лос Анџелес, најдоцна …

Важни месеци за „Алфа Ромео“ Read More »

Нов аеродром во Шведска изграден без контролна кула


  Новиот аеродром во Шведска е еден од првите на светот кој е изграден без контролна кула за авионски сообраќај. Ова е еден од првите аеродроми на светот кој воведува нова технологија на далечинско управување со авионскиот сообраќај, со оператори кои не се кула. Шведската одбранбена компанија „Сааб“ далечински го контролира авионскиот сообраќај веќе една …

Нов аеродром во Шведска изграден без контролна кула Read More »

Фејсбук објави нови мерки за претседателските избори во САД


Социјалната мрежа Фејсбук подготвува нови мерки за претстојните претседателски избори во САД следната година. Фејсбук најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението на гласачите. – Се соочуваме со повеќе софистицирани напади од агенти контролирани од државата. Но, верувам дека сега сме многу подобро …

Фејсбук објави нови мерки за претседателските избори во САД Read More »

„Самсунг“ ќе го реши проблемот со сензорот за отисок од прст


Компанијата „Самсунг“ најави дека наскоро ќе го реши проблемот со сензорот за отисок од прст. Од компанијата најавија решение откако беше пријавено дека сензорот за отисок од прст не функционира ако на екранот се стави заштитна фолија. Овој проблем го имаа галакси ес 10, ес 10 плус, ес 10 5 ге, галакси ноут 10, и …

„Самсунг“ ќе го реши проблемот со сензорот за отисок од прст Read More »

Почина човекот што прв се прошета низ вселената


Рускиот космонаут Алексеј Леонов, првиот човек кој се шеташе низ вселената во далечната 1965 година, почина денеска во Москва во 86 година. Леонов почина во болницата „Бурденко“ по долга болест и ќе биде погребан на Сојузните воени гробишта на15 октомври, рече за тас неговата секретарка. Рускиот космонаут два пати леташе во вселената, а летовите траеја …

Почина човекот што прв се прошета низ вселената Read More »

Повик за волонтери за учество на второто издание на „WikiGap“


Шведската амбасада, во соработка со канцеларијата на UN Women во Скопје, во партнерство со ФИНКИ и НВО и од областа на граѓанскиот и женскиот активизам, независни експерти, и академската сфера, како и со поддршка на тимот на Споделено знаење – Викимедија Македонија (Википедија на македонски јазик), ќе го организира второто издание на „WikiGap edit-a-thon“ за …

Повик за волонтери за учество на второто издание на „WikiGap“ Read More »

(ВО ЖИВО) Космонаути на НАСА излегоа во вселената


Космонаути на Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА), во моментов извршуваат работни задачи во отворен космос на Меѓународната вселенска станица. Кристина Кук и Ендрју Морган изведуваат замена на батериите на соларните антени на станицата. НАСА го најави нивното излегување „во вакуумот на вселената“. -Дуото ќе работи надвор во вакуумот на вселената околу шест часа и …

(ВО ЖИВО) Космонаути на НАСА излегоа во вселената Read More »

Паметните канти на професор од Кавадарци нѝ кажуваат кое ѓубре не го примаат


Патентот „паметни  канти” изработени од кавадаречка фирма во која управител е проф. д-р Димитрија Ангелков, освои златен медал на саемот за иновации Иновамак 2019. Паметните канти, вели Ангелков, веќе од оваа година се произведуваат и дистрибуираат по училишта и градинки. -Проектот е едукативен, забавен, еколошки и со најниска цена на чинење во светот,  од само …

Паметните канти на професор од Кавадарци нѝ кажуваат кое ѓубре не го примаат Read More »